Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Invex představí novinky pro domov budoucnosti

  12:40aktualizováno  12:40
Pohled do současnosti i blízké budoucnosti nabídne příští týden další ročník mezinárodního veletrhu informačních a komunikačních technologií INVEX 2004 na brněnském výstavišti. Předchozí ročník navštívilo přes sto třicet tisíc lidí.

Vystavovatelé zde představí vize moderní digitální domácnosti, které se střetnou se širokým sortimentem podzimních novinek z oblasti spotřební elektroniky dostupných již dnes. Hlavním tahákem by, podobně jako na německém veletrhu CeBIT, měl být model moderní digitální domácnosti budoucnosti, kterou na Invexu představí Sony a Intel v obytném kamionu. Přístroje, které spolu komunikují bezdrátově a jsou schopny informace předávat svému majiteli do práce či kamkoliv jinam, lákají i dnes nejvíc, byť už nejde o sci-fi film, ale velmi blízkou budoucnost. V oblasti spotřební techniky se očekává největší zájem o digitální fotografii. Všechny firmy z oboru zde předvedou novinky pro podzimní a vánoční sezonu, na veletrhu se také objeví odborníci v rámci celotýdenní série přednášek Průvodce digitální fotografií. Nebudou chybět ani prezentace softwaru pro úpravu či velkoplošné přehrávání fotografií. Hodně si organizátoři slibují také od letošní invexové novinky "Mobility Hall", která představí nejnovější mobilní telefony. A to včetně modelů, které dosud nebyly uvedeny na trh. Po loňském ohlasu se i letos představí projekt "WiFi Life 2004" zaměřený na rozvoj a praktické využití bezdrátových sítí. Součástí budou i ukázky výstavby domácího přístupového bodu a přehled zařízení, která využívají bezdrátový přenos v domácnosti.

Na Invexu bude letos víc novinek

„Představí se výrazně více novinek než loni, vystavovatelé si pronajali více plochy a vzrostl také zájem zahraničních firem o účast,“ uvedl mluvčí veletrhu Petr Ondrášek.
Čeho se novinky týkají? Třeba zpracování digitálních fotografií nebo ochrany počítačových programů před viry. Kromě velkoplošných televizí se objeví i projektory; o těch odborníci hovoří jako o domácím kině budoucnosti.
Veletrh tvoří několik částí. Jeden úsek se zaměří na počítačové hry, další s názvem Invex Home na spotřební elektroniku a „digitální domácnost“. Vlastní zázemí mají profesionálové zabývající se počítačovými technologiemi a obchodníci.
Pro návštěvníky s rychlými prsty je již tradičně připravena soutěž v posílání textových zpráv mobilním telefonem - v „rychlostním esemeskování“. Speciální oddíl Mobility Hall se zaměří na nejnovější značky mobilních telefonů. Jedním z diváckých magnetů bude také mistrovství republiky v počítačových hrách, které se odehraje pod kopulí pavilonu Z. Utká se pět stovek nejlepších hráčů. Vítězové si rozdělí zhruba půl milionu korun a postoupí do evropské soutěže, která se uskuteční ve stejném pavilonu. Bojovat budou nejlepší evropské týmy a opět půjde o půl milionu korun. Připraveny budou speciální herní arény a několik velkoplošných projekcí, na kterých mohou diváci sledovat nejatraktivnější boje.
Rušný areál využije také k výjezdnímu zasedání vláda. Ministři přijedou do Brna dnes a budou jednat přímo na výstavišti. Podle slov mluvčí Věry Duškové se tak chce vláda „více přiblížit relativně mladému oboru“. Invex trvá do pátku, přičemž první dva dny jsou určeny odborníkům.

Invex sází na posedlost Čechů posílat textovky

Češi jsou pořád posedlí posíláním textových zpráv a drží se mezi Evropany stále na špici.
V tomto způsobu komunikace, nyní už možná jinými technologiemi překonaném, ale stále rostoucím, se bude soutěžit také na dnes začínajícím veletrhu informačních a komunikačních technologií Invex v Brně.
Loni v rychlosti zvítězil patnáctiletý Pavel Grepl, který dokázal dostat 160 znaků na displej bez jediné chyby za necelých 66 vteřin, tedy rychlostí asi 2,5 znaku za sekundu.
Invex kromě ukázek nových mobilních telefonů, her do mobilů i počítače či programů nabídne i ukázku toho, jak bude v budoucnosti vypadat firma nebo domácnost z pohledu možnosti světa informačních a komunikačních technologií.

Letošní Invex otevře vláda

Na brněnské výstaviště letos proti minulým letům přijede víc firem z více zemí a zvětší se i výstavní plocha. Celkem by jich letos mělo do Brna přijet 102, loni to bylo 89. Nejvíc firem přijede z Tchaj-wanu, početné zastoupení budou mít Němci a Slováci. Mezi prvními návštěvníky veletrhu bude celá česká vláda. Soustředí pozornost na Brno tím, že bude jednat přímo v areálu výstaviště a pak celý veletrh slavnostně otevře.
Ministr informatiky Vladimír Mlynář chce na veletrhu zaujmout portálem veřejné správy, elektronickým podpisem a národním programem počítačové gramotnosti. Spolu s telekomunikačními firmami chce připomenout možnost zlevnění připojení k internetu. "Věřím, že do roka a do dne se u rychlého internetu dočkáme měsíčního poplatku pod pět set korun," sází se Mlynář.
Na Invexu se bude soutěžit o osobnost české informatiky. Její vyhlášení zviditelnilo prohlášení šéfa Českého Telecomu Gabriela Berdára, který odmítl nominaci a odstoupil.

Mlynář versus Berdár

"Nepovažuji za vhodné být na stejné listině jako pan Vladimír Mlynář, k jehož osobním a zejména odborným kvalitám mám velké výhrady," uvedl Berdár v dopise manažerovi Invexu Tomáši Uherkovi. "Osobní a odborné kvality pana ministra mu velí na tento dopis nereagovat," reagovala mluvčí Mlynáře Klára Volná.

Kdy a za kolik

Na Invexu se celkově představí více než šest stovek vystavovatelů z dvaceti zemí světa. Veletrh je letos rozdělen do čtyř částí: Classic je pro profesionály, Home pro zákazníky z řad domácností a Game pro hráče. Potrvají od pondělí 11. do pátku 15. října. Čtvrtý segment Business pro obchodníky je zkrácený na 11. až 13. října. Brány veletrhu budou otevřeny denně od 9 do 18 hodin, v pátek do 16 hodin. V prvních dvou dnech určených pro odbornou veřejnost je vstupné 500 korun, od středy do pátku je veletrh otevřen všem za 200 korun, studenti však mají slevu.

Autoři:


Nejčtenější

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Horký nápoj vás ve vedru ochladí lépe, zjistili vědci. Ale má to háček

Horký nápoj v horkém létě?

Biologie lidského těla někdy funguje přesně naopak, než by člověk čekal. Příkladem je pití horkých nápojů v létě. Zní...

Další z rubriky

Start-up televize pro přenosné přístroje získala podporu miliardu dolarů

Logo holdingu WndrCo.

Jmenuje se NewTV a v tomto začínajícím projektu streamovací televize se zhlédli velcí hráči Hollywoodu.

Facebook a Instagram vám pohlídají, kolik času na nich strávíte

Nová funkce pro kontrolu stráveného času na Facebooku

Facebook a Instagram spouští funkci, která vám ukáže, kolik času na nich trávíte.

Kdo ovlivňuje podobu vaší hlavní stránky Facebooku a jak na něj vyzrát

Jak vám facebook sestavuje obsah hlavní stránky na míru?

Zajímalo vás někdy, proč na Facebooku vídáte příspěvky v pořadí, v jakém jsou? Odpovědí je News Feed, specializovaný...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz