Vyzbrojte si tablet jako nejznámější český sci-fi autor Ondřej Neff

aktualizováno 
Nechte se inspirovat pěticí nejoblíbenějších aplikací, které na tabletu používá spisovatel, novinář a publicista Ondřej Neff.

Ondřej Neff | foto: iDNES.cz

Na iPadu miluju nejvíc ten legrační klip, parodii na Hitlerovo běsnění v hlavním stanu, to nadávání na iPad. Tenhle iPad je rozhodně ten největší nesmysl v IT technologiích za těch pětadvacet let, co se v těchto temných vodách pohybuji. Ale používám ho pořád, to je na něm to nejhorší.

Vyzbrojte si tablet jako...

Nechte se inspirovat významnými osobnostmi nejen české scény informačních technologií. Každý týden vás necháme nahlédnout na pracovní plochu tabletů a počítačů zajímavých lidí, kteří nám ukážou, jaké aplikace jsou pro ně stěžejní, a mohou vás tak inspirovat. Jen tak mimochodem se i dozvíte, jaká si oblíbili zařízení.

Požádali jsme je, aby do výběru nezařazovali více než jednu z následujících notoricky známých aplikací.

  • Facebook, Twitter, Angry Birds, YouTube, Skype, Instagram, Gmail, Google Earth, Google Maps, Chrome, LinkedIn, atd.

Photo Manager Pro stojí tři dolary a je to pořadač a předváděč fotografií. Na iPadu je binec ve fotkách, fotoaparát má svůj systém ukládání a kdejaká aplikace také, takže tenhle Photo Manager v tom udělá jakýsi pořádek, když mu to dovolíte. Využívá wi-fi připojení a s diskem na počítači komunikuje přes internetový prohlížeč. Je třeba zadat IP adresu a potom už je vše jednoduché. Je jedno, zdali si alba vytváříme rovnou v iPadu, nebo přes webové rozhraní. Teď už je venku verze 4.2.3. Má jednu chybku, která mě osobně moc nebolí, ale někoho může štípnout: neumí se připojit na Dropbox. To už je dneska nedostatek.

Moon Globe je něco, bez čeho nemůžu dnes už být. Existuje lehká verze zadarmo a HD varianta za 90 centů, tedy za dvacku a něco. Má dva režimy, Globe a Teleccop. V tom prvním můžete s měsícem řádit, asi jako se dá smýkat s Google Earth. Prolétáte nad Měsícem a hledáte zajímavé lokace.

Teleskop vás uvrtá k vážnějšímu přístupu. Jste ve své observatoři, máte u oka okulár a bádáte. Měsíc lze specificky osvětlovat, buď s ohledem na určitý den a hodinu, nebo prostě jak chcete. Lze zde zapnout/vypnout názvy terénních útvarů, app vám najde místa přistání kosmických lodí a nebeský kompas pomůže najít polohu Měsíce, i když je zamračená noc. Což se v tuto dobu hodí.

Nevýhodou je malé rozlišení. Na pořádnou práci potřebujete HD verzi. Dostanete se blíž a je tu vyhledávání objektů. Od každého vede odkaz na web. My, co bydlíme na Měsíci, to prostě potřebujeme. A existuje i verze pro Mars.

Star Walk je pomůcka k prohlížení hvězdného nebe. Letos je to tak trochu k ničemu, ale kromě hvězdné mapy je tu spousta videí. Původně jsem to měl na iPhonu, teď už je verze HD 5 Stars Astronomy a ta je mnohem lepší. Stojí necelá tři eura. V režimu vyhledávání to funguje tak, že věc orientujete na horizont a pak už iPad zvedáte a míříte jím, jako by to byl rámeček, a názvy kosmických útvarů vám tam naskakují. Oproti iPhonu je to na iPadu mnohem lépe vidět. Výrobce si dává záležet na hudebním doprovodu, ten mi jde na nervy a vypínám to.

V režimu Sky live vidíte, co zrovna dělá Venuše a Mars a celá ta parta. V režimu Kalendář vás app upozorní, kde právě je to, či ono kosmické těleso. Můžete si nastavit, jak budou mapy vypadat, souhvězdí mohou být nahatá nebo oděná do nádherných symbolických obrazů. V galerii pak najdete úchvatné fotografie všeho, co se kosmu týká. Apple Design Award si v roce 2010 tahle app rozhodně zasloužila.

Pokud jde o praktické aplikace, uvedu tři. Aplikace iKatastr je derivát výborné webové služby. Samozřejmě komunikuje s GPS v iPadu a odpoví na všetečné dotazy, jako komu patří tenhle barák, před kterým stojíte. Má základní mapu, katastrální mapu a letecký pohled. Navíc prozrazuje, zdali ten půvabný domeček, na který si děláte zuby, není náhodou v záplavovém nebo kontaminovaném území. Informace z něho si můžete poslat mailem, takže si nemusíte dělat do notýsku (který nemáte) poznámky tužkou (ztratili jste ji).

Aukro je zabydlené na netu a usídlilo se i v mobilních zařízeních. Je to virtuální dražba. Hledáte něco, co potřebujete a někdo to nabízí, to je hlavní princip. V praxi je to tak, že začnete dražit něco, co vůbec nepotřebujete. Přihazují se nepatrné sumy a zboží získá ten, kdo přihodil poslední, těsně před vypršením lhůty. Ta je pevně daná. Musíte být přihlášeni a to je trochu složité. Pak už jenom platíte malé sumy, zato často, a plníte garáž nepotřebnými věcmi. Skvělá aplikace. Tomu je podobná Heureka.cz. Zase je to derivát netové aplikace, ale oproti webu, kde zadáte název zboží a Heureka vám najde firmy, které to prodávají a za jakou cenu, to na iPadu ukáže i mapu se špendlíčky, kde je zboží k mání. Dokonalé.

No a na závěr: součástí výbavy iPadu je Kiosek. Je to polička, do které si můžete nakupovat časopis. Já tam mám Lidé a země – rád cestuju do všelijakých Tramtárií a tenhle časopis o tom píše. Pak tam mám XB-1, nástupce Ikarie plus sci-fi měsíčník, moc dobře udělaný. Můžete kupovat jednotlivá čísla, nebo si to předplatit. No a nakonec Ligh It, časopis o ateliérovém svícení. Nechci žádné papírové časopisy. Nechci chodit do tříděného odpadu s balíky časáků tak skvěle vytištěných, že se mi nad nimi svírá srdce. Proto si stahuju nuly a jedničky. Ty nikoho nebolí.

Autor:

Nejčtenější

Oumuamua může být mimozemskou časovou schránkou, řekl expert v Rozstřelu

Astronom Petr Scheirich v diskusním pořadu Rozstřel.

„Můj názor je, že jde o těleso přírodního původu, ale přál bych si, aby tomu tak nebylo,“ řekl v Rozstřelu o prvním...

Samopal vz. 58, který není samopalem, má vyšší kadenci než kalašnikov

Československý samopal vz. 58 V - verze pro výsadkáře se sklopnou opěrkou.

V Československu vzniklo několik typů palných pěchotních zbraní, které se mohly směle rovnat se zahraniční konkurencí....

Okřídlení géniové. Vrány si při pokusu zvládly vyrobit složené nástroje

Vrány se ukazují jako stále chytřejší a chytřejší.

Nový experiment naznačuje, že bychom měli přehodnotit rčení chytrý jako liška na chytrý jako vrána. Skupina...

Nové implantáty dovedou zlepšit paměť, ale nesmí se k nim dostat hacker

DBS

Elektronické implantáty by mohly podle neurovědců již v příštím desetiletí pomáhat vylepšovat paměť, zejména pacientům...

Změna v TV vysílání se blíží. Vše, co musíte vědět o přechodu na DVB-T2

Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

Informační kampaň k přechodu na nový standard pozemního televizního vysílání DVB-T2 může stát až 350 milionů korun. V...

Další z rubriky

Nejlepší notebook pro Windows? Neokoukaný Surface Book 2 funguje výborně

Microsoft Surface Book 2

Microsoft si i na českém trhu drží dominantní postavení mezi desktopovými operačními systémy, ale jeho notebooky jsou...

Ideální notebook pro děti uhlobaronů. 15" stroj váží jen 990 gramů

Acer Swift 5

Není tomu tak dávno, kdy do kategorie „lehký 15“ notebook“ spadaly modely vážící jen lehce pod dva kilogramy. Acer na...

Toshiba končí s notebooky. Výrobu koupí za hubičku Sharp

Ultrabook Dynabook Kira V634 má mít výdrž 22 hodin.

Japonská společnost Sharp koupí za 36 milionů dolarů (788 milionů Kč) kontrolní podíl v divizi osobních počítačů další...

Najdete na iDNES.cz