iPAQ PA-1: muzika na cesty

aktualizováno 
Společnost Compaq se rozhodla, že bude i nadále těžit ze skvělého marketingového označení svých zařízení - iPAQ, a po stolním PC a nejvýkonnějším PDAčku zanedlouho představí iPAQa jako MP3 přehrávač. My jsme jej pro Vás otestovali.

Compaq iPAQ MP3Zpravidla když někam cestujeme, většinou se snažíme cestu nějakým"užitečným" způsobem zabít. Někdo si čte, někdo předstíráčinnost na notebooku, někdo spí a někdo poslouchá hudbu. Jenže jak prácena notebooku tak třeba poslech hudby jsou sice činnosti nadmíru zajímavé,ale jejich provozování je omezeno životností baterie. Kam tím mířím,vysvětlím vzápětí. Záměrně jsem tuto část nazval: "Cesta je dlouhá...".Má to dva významy. Cesta zařízení, které se mi dostalo do ruky a o kterémbude řeč, byla opravdu dlouhá, protože než se dostalo až ke mně, stihlasi s ním pohrát většina našich zaměstnanců. Druhým významem je potéto, co jsem naznačil v úvodu - úděl cestování a trávení času při něm.iPAQ v provedení MP3 přehrávače, je věcička, kterou si nemůžetenezamilovat. Ať při běhání, joggingu, cestování, relaxaci a nebo prostě"jen tak", vždy Vám bude dobrým společníkem. A když Vás omrzí.Jednoduše jej vypnete a je klid. Ale dost filozofování.

Vzhled a ovládání

Compaq iPAQ MP3Malá stříbrná krabička, ze které koukají sluchátka. Stručné a výstižné.iPAQ PA-1 vypadá skutečně důstojně. Se svými rozměry - 6,75  x 5,5 x2cm (v x š x h) - patří k tomu nejmenšímu, co lze na přehrávání empétrojekzakoupit. Bohužel zatím jen na americkém trhu. Designově přístroj zapadápřesně mezi ostatní iPAQy. Má nápad, je osobitý a přitom se  jehoovládání nečiní nejmenší problémy. V tomto případě mám na mysliintuitivnost. Tlačítka pro spouštění, zastavování a přesouvání skladeb(dopředu i dozadu) jsou přesně tam, kde byste je čekali. Jedničku zasloužítlačítko play, které je velké a i když máte přístroj v kapse, nemůžetejej zkrátka minout. Poněkud horší je to s ovládáním hlasitosti. K tomujsou určena dvě tlačítka - + a -. Jsou ovšem zapuštěna až příliš do tělapřístroje. Přeci jenom jsem kus chlapa :-) a drobná - navíc ještě zapuštěná- tlačítka se mým velkým prstům moc nelíbila. Dámy s dlouhými nehtyproblém mít rozhodně nebudou :-).

Displej a funkce

Na krásně modře podsvíceném displeji jsou kromě informací o stavubaterií a hlasitosti zobrazovány i informace o čísle písničky, jejím názvu,autorovi a délce. Ne zrovna nejchytřejší je způsob zapínání podsvícení.Zapíná se automaticky po stisku nějakého tlačítka. Vypíná se cca. po5sekundách. Chcete-li si tedy např. ve tmě přečíst název přehrávané písničky,musíte nejprve stisknout nějaké tlačítko. To samo o sobě by ještě problémnebyl, ale vzhledem k velikosti displeje se celý název písničky nezobrazínajednou, ale posouvá se po něm. Většinou se ale stává, že se ani za těch5 sekund, kdy displej svítí, nezobrazí celý, takže musíte opět stisknoutnějaké tlačítko... Myslím, že by tohle jednoduše vyřešila funkce trvaléhozapnutí displeje tak, jak ji známe např. z mobilních telefonů. Aby se Vámv kapse přenos samovolně nevypínal nebo neposouval, má iPAQ funkci HOLD,která tomu zabraňuje. Po jejím zapnutí můžete mačkat všechna tlačítka,jak se Vám bude chtít. Nic se nestane.

Podívejme se nyní na funkce tohoto drobka. Na svou velikost toho umíopravdu dost. Posouvá písničky dopředu i dozadu - bohužel ne v rámci jednépísničky, ale pouze mezi písničkami. Dále nabízí funkci náhodného výběrupřehrávané písničky (shuffle) a funkci repeat (opakované přehrávání).Pro zvukové experimentátory jsou k dispozici tři přednastavené křivky -Jazz, Rock a Classical. Komu by žádné z těchto nastavení nevyhovovalo, tensi může díky manuální regulaci výšek a basů, "udělat" zvuk přesněpodle svých představ. Osobně doporučuji nechat všechny korekce vypnuté aposlouchat hudbu takovou jaká je. Tím se postupně dostávám k další částihodnocení a tou je poslech.

Nejsou špunty jako špunty

K iPAQu jsou standardně dodávány malé "špuntíky" do uší.Vzhledem k mým zkušenostem s podobnými sluchátky jsem je zpočátku bral snutnou dávkou rezervy. Nasazení do uší mě ale přesvědčilo o opaku. Nasvou velikost hrají velice slušně. A to i když posloucháte rock, technonebo vážnou hudbu. Nevýhodou špuntů obecně je, že po určité době začínajídost nepříjemně tlačit do uší. To ale není vinou Compaqu. Jeho sluchátkasi zaslouží pochvalu.
Kdo by chtěl iPAQa poslouchat déle, tomu vřele doporučuji koupit si sluchátka"na hlavu" - a zda-li mohu, pak zvažte absolutní špičku ve tříděpřenosných sluchátek firmu Koss a její PortaPro. Léta je mám a jejich zvuklze srovnávat s mnohými studiovými sluchátky!

Vzhledem k tomu, že iPAQ PA-1 nebsahuje snad kromě krytu baterií žádnémechanické části, je přenos čistý, bez záchvěvů i když s krabičkou,která k tomu svou velikostí přímo vyzývá, běháte, skáčete nebo s níprostě jenom třesete.

Paměť

iPAQ má dva sloty pro paměťové karty MultimediaCard. Standardně je dodáváns 64MB paměti, do kterých se vejde cca. 1hodina empétrojek. Samozřejmě alezáleží na kvalitě komprese. Dle mého názoru, je 64MB tak akorát. Uvažte.Jdete si zaběhat - déle než hodinu tam nebudete :). S tím také souvisí životnostbaterií. Do přístroje se vkládají dvě mikrotužkové baterie. Přehrajete-lisi jednou celý obsah paměti, a poté přístroj vypnete, vydrží Vám hrátcca. 10hodin!!!

Písničky jsou do přístroje "ládovány" přes rozhraní USB.Tomu odpovídá i rychlost - přibližně 600kB/s. Součástí dodávky je isoftware pro správu písniček. Můžete si v něm vytvářet vlastníplaylisty a podle libosti je nahrávat do iPAQa. Kamenem úrazu - a to považujiza velkou nepříjemnost - je výdrž baterií při přehrávání do přístroje.Protože zařízení nemá žádné externí napájení, lze spotřebu energie přirovnatk víru v nádrži s benzínem. Na druhou stranu je to, řekl bych, jakási daňza pohodlnost a komfort, který tento přístroj nabízí.

Závěr

Za 250dolarů dostanete rozhodně atraktivní přístroj, který Vás přesvědčíhlavně svou velikostí a moderním vzhledem. Nabízí dostatek paměti pro Vašepísničky. Kvalitní sluchátka jsou pak zárukou dobrého poslechu. Určen jepředevším pro mladé dynamické lidi, kteří jsou ochotni za komfort afunkce zaplatit patřičnou částku. Nevýhodu vidím v absenci externíhozdroje - alespoň pro nahrávání by se hodil. Ale představte si tu situaci:"Sněhová pláň, půlmetru prašanu, nikde ani živáček, sluníčko svítí.Vaše lyže (snowboard) se již třesou, až jim dáte impuls k jízdě nahranici veškerých fyzikálních možností. Ještě poslední úprava sluchátek,ťuk a v uších zní Vaše oblíbená píseň..."Nejčtenější

Nelíbí se mi, kam se internet vydal, říká vynálezce WWW. Chce to změnit

Tim Berners-Lee představuje vizi nového, decentralizovaného internetu...

V roce 1990 spustil první webový server a odstartoval tak revoluci. Díky němu se internet rozšířil do celého světa, do...

Jeho fotky jsou až neskutečně nádherné. Podívejte se, jak vznikají

Kalendář 43. výsadkového praporu - Nic nepotěší potápěče průzkumného týmu po...

Jeho fotky výsadkářů z Chrudimi viděl téměř každý. Vypadají jako vystřižené z toho nejdražšího hollywoodského akčního...Sedm častých lží, mýtů a omylů o přechodu na nové televizní vysílání

V roce 2020 budou mít sběrné dvory napilno.

Mnoho lidí se v blížící se změně vysílacího standardu neorientuje, a tak se snadno může klamavou nabídkou či...

Podívejte se, kdy vám vypnou současné televizní vysílání a co s tím udělat

Nelamte si s DVB-T2 hlavu. Vše podstatné se dozvíte níže.

Současné pozemní digitální televizní vysílání má před sebou poslední měsíce života. První vysílače budou vypnuty již...

Start lodě Sojuz MS-10 se nezdařil, modul s posádkou nouzově přistál

Start Sojuzu MS-10 z Bajkonuru 11. října 2018.

Čtvrteční start lodě Sojuz MS-10 z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu se nezdařil. Kvůli závadě na nosné raketě Sojuz...

Další z rubriky

Herní notebook s Core i9 a cenově dostupnější herní desktop. Novinky Acer

Nývlt Václav: Acer

Svět herních počítačů zažívá prudký růst, takže není divu, že se okolo nich točilo i představení novinek společnosti...

Ideální notebook pro děti uhlobaronů. 15" stroj váží jen 990 gramů

Acer Swift 5

Není tomu tak dávno, kdy do kategorie „lehký 15“ notebook“ spadaly modely vážící jen lehce pod dva kilogramy. Acer na...

Tišší klávesnice a větší výkon. Apple představil nové MacBooky Pro

Nové MacBooky Pro

Apple konečně představil inovované verze notebooků MacBook Pro. Hlavními novinkami jsou procesory Intel osmé generace,...

Feel Eco – Přírodní produkty nejvyšší kvality pro péči o tělo i domácnost
Feel Eco – Přírodní produkty nejvyšší kvality pro péči o tělo i domácnost

Děti jsou to nejdůležitější, co v životě máme. Pro mnohé z nás se staly motivací pro odpovědnější jednání. Jak napsal autor Malého prince, Antoine de Saint-Exupéry „Zemi nedědíme po předcích, ale vypůjčujeme si ji od našich dětí.“ Nadčasový citát krásně vystihuje základní principy, kterými se řídí břeclavská značka Feel Eco.Najdete na iDNES.cz