iPAQ s 20GB

aktualizováno 
Na internetu se objevilo nově experimentální řešení, které obrací prostorové možnosti kapesních a stolních PC naruby. Podaří-li se totiž, budete moci data ze svých stolů odkládat do svých kapes.

S řešením nepřišel výrobce, ale nadšenec Topali J. Otala, který je velkým příznivcem právě nových iPAQů. Vzhledem k tomu, že místa na ukládání souborů není nikdy dost, rozhodl se vlastník zkusit propojit iPAQ s IBM Travelstar 20GN mechanikou zabudovanou do Addonics Pocket ExDrive. Samotné propojení zajišťoval PC Card Expansion Pack a PCMCI kabel.

Z výše uvedené ho textu jasně vyplývá skutečnost, že těch avizovaných 20GB textu není v iPAQu samotném, ale je připojeno externě, což sice znamená další krabičku, kterou jsme nuceni s sebou nosit, ale tento nedostatek je jistě vyvážen možnostmi, které se rázem nabízejí. Jak celé propojení vypadá, je vidět níže:

  

Bohužel je nutné mít při podobných experimentech dosti hluboké programátorské znalosti, protože ve většině případů nejsou propojované zařízení a jejich aplikace zcela kompatibilní a je proto nutno zasahovat -  jako i v tomto případě - do jejich operačních systémů. Konkrétně se jednalo o to, že ATADISK.DLL driver v OS Pocket PC nedokázal rozeznat ExDrive jako platnou IDE/ATA mechaniku. Toto je mimo jiné způsobeno i faktem, že ExDrive nepodporuje Windows CE. Fakt, že ExDrive byl panem Otapim již odzkoušen na jeho notebooku s Win 2000, mu dodalo sil a nadšení k tomu, aby se pokusil ho rozchodit i pod malými Windows. No a povedlo se.

Povedlo se to kromě jiného i díky tomu, že zdrojový kód ATADISK.DLL je součástí Microsoft Platform Builder evaluation package, kterou měl k dispozici. Ukázalo se, že originální soubor je trošku tupý a vybíravý, ale několik menších úprav umožnilo vytvořit ten správný a potřebný nástroj.

Co na to říkal po připojení samotný iPAQ ukazuje screenshot níže. Jak vidíte sami, displej indikuje tuto mechaniku jako STORAGE BRICK, neboli "paměťovou cihlu". Je to způsobeno jen přejmenováním originálního souboru, jinak by bylo toto řešení nazváno STORAGE CARD, tak jako vždycky.

Zde vidíte výše zmiňovaný screenshot pořízený v aplikaci SnoopSoft Dashboard, konkrétně ukazující volné místo, které je uživateli k dispozici. Jak můžete sami vidět na poslední znakové řádce nabízí se rázem uživateli neuvěřitelných 18,61 GB místa (již jsou nainstalovány některé aplikace).

Mechanika je formátována jako FAT32, protože FAT16 by podporovala maximálně 2GB.

 

Další screenshot nám v průzkumníku ukazuje  pohled na samotnou mechaniku

Dokážete si představit co by Vám takových 20GB na cestách mohlo nabídnout? Pro usnadnění několik málo čísel. Vezmeme-li že jeden MP3 soubor má průměrně 4MB, pak máme k disposici databázi 4.750 písní. Nebo vezmeme-li za průměrnou velikost digitální fotografie 1,5MB, pak bude náš digitální albu schopen uchovat 12.700 obrazů a to už je poměrně slušné - nemyslíte?

(pozn. redaktora: Kromě jiného je to řešení nabízející 2 x tolik místa než můj UMAX 365T.)

POZOR-POZOR-POZOR - autor upozorňuje

  1. Harwarové řešení nebylo odzkoušeno zcela vyčerpávajícím způsobem, proto se mohou objevit některé nedostatky. Energii pro provoz může dodávat buďto elektrické síť, nebo baterie iAQu, ale zde není ještě odzkoušena výdrž baterií.

  2. Softwarové řešení také nebylo vyčerpávajícím způsobem odzkoušeno. Všechny zkoušky probíhaly za ideálních podmínek. Výsledky dalších zkoušek budou průběžně zveřejňovány na serveru autora.

  3. Jestliže používáte HDD větší než 2GB musíte používat FAT32 file systém, a nebo dělit disk na více částí, což nás přivádí k dalšímu bodu....

  4. Rozdělení disku autor nezkoušel a proto je zatím tajemstvím, jestli se toto provede automaticky, nebo jinak..

Obecné poznámky

  1. Addonics Pocket ExDrive je již běžně vybaven HDD, ale není na něm závislý a proto můžete použít odpovídající disk vlastní.

  2. ExDrive přijme jen 2,5´´ IDE mechaniky, ale není v žádném případě omezen jen na IBM Travelstar modely. Přesto není nezajímavá informace, že Travelstar modely jsou dnes již dostupné až do 48GB.

  3. Jestliže vložíte 9,5mm silnou 2,5´´ mechaniku do ExDrivu, zůstanou Vám ještě ca 3mm volného místa nad diskem. To je možné využít např. pro Danionic Li-Ionovou baterii, která však bohužel nestačí k pohonu tohoto HDD.

Seznam použitých dílů:

Název dílů

Mfg číslo dílu

Cena

Compaq iPAQ H3630 PocketPC 176307-001 US$500
Compaq iPAQ PC Card Expansion Pack 170338-B21 US$160
IBM Travelstar 20GN hard disk drive 07N4388 US$120
Addonics Pocket ExDrive enclosure kit with PCMCIA cable and AC adapter AEED25P US$75
Celkem   US$855

Věřím, že Vás řešení zaujalo, a budete-li mít zájem sledovat další zkušenosti s ním, nezapomeňte si založit stránky autora do svých oblíbených.

Autor:


Nejčtenější

Nelíbí se mi, kam se internet vydal, říká vynálezce WWW. Chce to změnit

Tim Berners-Lee představuje vizi nového, decentralizovaného internetu...

V roce 1990 spustil první webový server a odstartoval tak revoluci. Díky němu se internet rozšířil do celého světa, do...

Mučení a vraždu novináře prý nahrály hodinky Apple. Nejspíš to bylo jinak

Apple Watch 2

Údajná vražda opozičního saúdskoarabského novináře Džamála Chášakdžího na konzulátu v Turecku vyvolává mezinárodní...Ve věku 65 let zemřel na rakovinu Paul Allen, s Gatesem založil Microsoft

Paul Allen na snímku z prosince 2017.

Ve věku 65 letech zemřel v pondělí spoluzakladatel firmy Microsoft Paul Allen. Miliardář, filantrop a hledač lodních...

Návrat „imperialistického brouka“? Výzkumný program USA vzbudil obavy

Program „Hmyzí spojenci“ má změnit škůdce v pomocníky v zemědělství.

Skupina vědců v časopise Science varuje před možným zneužitím amerického výzkumného programu, který vyvíjí zcela nový...

Grafika snů: podrobné srovnání RTX 2080 s GTX 1080Ti

Porovnání grafických karet s čipem Nvidia GeForce RTX 2080 a GTX 1080Ti (vpravo)

Porovnali jsme novou grafickou kartu RTX 2080 s předchozí špičkou GTX 1080Ti. Výsledky jsou zajímavé a ačkoli v mnoha...

Další z rubriky

Herní notebook s Core i9 a cenově dostupnější herní desktop. Novinky Acer

Nývlt Václav: Acer

Svět herních počítačů zažívá prudký růst, takže není divu, že se okolo nich točilo i představení novinek společnosti...

Toshiba končí s notebooky. Výrobu koupí za hubičku Sharp

Ultrabook Dynabook Kira V634 má mít výdrž 22 hodin.

Japonská společnost Sharp koupí za 36 milionů dolarů (788 milionů Kč) kontrolní podíl v divizi osobních počítačů další...

Microsoft představil levný tablet Surface Go. Za použitelnost připlatíte

Microsoft Surface Go

Dlouho se o něm spekulovalo, dnes jej Microsoft představil. Desetipalcový tablet Surface Go má zabodovat kombinací...Najdete na iDNES.cz