iRadio - jak jednoduché může být ukládání rádiového vysílání

  • 29
Posloucháte-li rádi internetová rádia, ale chybí vám ve vašem počítači možnost vybrané skladby zaznamenávat, pak pro vás máme řešení. Seznámíme vás totiž s jednoduchou aplikací, pro kterou není problémem datový tok ukládat, ale ani konvertovat do jiných formátů.

Internetovému vysílání jsme se na našem serveru věnovali již několikrát. Nedávno jsme přinesli článek, kde jsme pro vás vybrali celkem dvanáct programů pro pohodlný poslech rádií vysílajících v internetové síti, ale i těch pozemních. Dnes bychom chtěli navázat a seznámit vás s vynikajícím sharewarovým programem, který vysílání nejen přijímá, ale i ukládá.

Popis produktu
iRadio je jednoduchý přehrávač, se kterým lze poslouchat na tisíce internetových rádiových stanic. Můžete je přijímat jak v aplikaci zabudovaným přehrávačem, tak i jakýmkoliv jiným, který je v systému přítomný. Hudbu lze tedy nejen poslouchat, ale i ukládat. To však není vše, co tento propracovaný nástroj nabízí. Po uložení vámi vybraného vysílání můžete celý záznam jednoduchým způsobem vypálit přímo na CD-R/RW. iRadio je samostatný program: to znamená, že pro svůj chod kromě operačního systému nepotřebuje další programové vybavení.

iRadio

Instalace a seznámení
Program si můžete stáhnout buď přímo na oficiálních stránkách produktu, nebo na této adrese – iRadio (2.8 MB). Po jednoduché instalaci se spustí hlavní okno aplikace. Po levé straně naleznete lištu se třemi položkami. První z nich slouží pro manipulaci s již vyhledanými stanicemi a druhá je vyhledává. Ve vyhledávacím nástroji máte možnost rádia "prosívat" buď podle žánru, klíčového slova či datového toku (bitrate). Po stisknutí tlačítka GO dojde k prohledání databáze internetových rádií dle vašich kritérií. Poté se objeví seznam, který můžete řadit dle popisu stanice, bitratu, informací o právě hrající písničce či internetové adresy radiového toku. Vyberte si vaše stanice a klikněte pravým tlačítkem. V kontextovém okně vyberte položku Add location(s). Tím jste přiřadili záznam do seznamu preferovaných radiových stanic. Poslední tlačítko pak slouží k manipulaci s médii, poslouchání hudby a vytváření CDeček.

iRadio

Nyní se již stačí pouze opět přepnout do menu Radio, vybrat stanici a na hlavní liště kliknout na tlačítko Play. Během chvilky by mělo dojít k reprodukci hudby. Ve spodním části okna si můžete prohlédnout veškerou komunikaci programu s internetovým serverem. Zcela dole název následující písničky a také kolik procent je již předuloženo na pevném disku. Jde tedy o klasický buffering, který se používá u každého stremovaného vysílání. Poslední položkou můžete měnit hlasitost výstupu ze zvukové karty a být informováni o kvalitě souboru.

iRadio

Proces nahrávání
Ukládání vysílání na pevný disk je opravdu snadnou záležitostí. U reprodukované stanice stačí kliknout na tlačítko Record, čímž odstartujete nahrávání. O jeho průběhu jste informováni ve sloupci Status. Pro ukončení opět klikněte na Record. Jak sami brzy zjistíte, nikde nic nemusíte nastavovat či se trápit s instalací dalšího programového vybavení (knihoven apod.). To uvítají zejména méně zkušenější uživatelé. Ti z vás, kteří si potrpí na detailní nastavení audio kodeku, bitrate atd., se bohužel budou muset spokojit s pevně nastavenými hodnotami. Při ukládání je ve sloupci Size indikována velikost vytvářeného souboru.

Proces vypalování
Nyní přichází čas pro vypálení uložených záznamů. Abyste mohli zapisovat na optická média je zapotřebí mít v systému instalován vypalovací program Nero Burning ROM z německých dílen společnosti Ahead. V opačném případě soubory na disk neuložíte. Program totiž s Nerem úzce spolupracuje (používá jeho vypalovací algoritmus). Je-li program instalován, přepněte se na kartu Library. V prostředním okně si vyberte, jaké soubory budete chtít vypálit (bohužel není možné vypalovat soubory včetně složek a podsložek). Pak v nástrojové liště klikněte na tlačítko Add files, čímž záznamy přesunete do dalšího kroku. V něm si budete moci prohlédnout jejich názvy, bitrate, délku a formát souboru. Zde bychom měli malou výtku k nemožnosti soubory přejmenovávat. Lze je však bez problému přesouvat, mazat a poslouchat. Jste-li s nastavením hotovi, klikněte na tlačítko Burn. Objeví se dialogové okno, kde zadáte název CDéčka. Ve volbě Options vyberete vypalovací mechaniku a hned vedle určíte, zda chcete soubory vypálit jako MP3, či je dekomprimovat a vytvořit tak hudební CD (Audio CD) hrající v běžných věžích.

iRadio

Programové nastavení a konvertor formátu
V menu nastavení lze najít hned několik zajímavých voleb. Kromě nastavení výchozího přehrávače a určení velikosti bufferu pro přednačítání si můžete nadefinovat výchozí složku pro ukládání nahrávaných souborů či konfigurovat připojení k síti. Co je však velmi vítáno je možnost využít konvertor pro převod mezi jednotlivými audio formáty. Ten naleznete pod položkou Tools. Můžete ho však spustit i přímo ze Start menu, jde totiž o samostatný program. V několika krocích si vyberete, jaké soubory chcete překonvertovat, který kodek proto použijete atd. Jde tedy o nepostradatelnou pomůcku pro všechny, kteří manipulují s hudebními soubory.

iRadio

Závěrem a zhodnocení
V seznamu stanic můžete vyhledávat dle klíčových slov. Podporuje velké množství internetových formátů. Podle vysílaných metatagů umí z přijímaného signálu uložit jednotlivé skladby pod jejich skutečnými názvy i s vyplněnými ID3 tagy. Program je zároveň schopen vypalovat z nahraných souborů audio nebo datové CD. Mimo toho můžete stanice při ukládání i poslouchat. K dokonalosti tedy snad už chybí pouze plná verze. Na druhou stranu zkušební verze není nikterak funkčně omezena, zato ji však můžete používat pouze po dobu 15-ti dnů.