Internetová kavárna v Íránu. Ilustrační snímek

Internetová kavárna v Íránu. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Írán se odřízne od prohnilého západního internetu a založí vlastní

  • 257
Cenzura internetu je v Íránu jedna z nejpřísnějších na světě. Radikální vládě to ale nestačí. Plánuje vytvoření vlastního intranetu, izolovaného od vnějšího světa. Zdůvodňuje to bezpečnostními a kulturními zájmy.

"Národní internet", který plánuje vláda spustit v nejbližší době, by mohl zcela odříznout obyvatele této perské země od okolního světa. Íránští vůdci v tom vidí možnost úspěšně završit dlouhodobou snahu o co největší kontrolu nad internetem ve státě.

Íránská žena v internetové kavárně, Teherán 2011

"Brzy by mělo na nový íránský internet přístup 60 % íránských domácností a podniků," řekl Reza Bagheri Asl, ředitel výzkumu při íránském ministerstvu telekomunikací. "Do dvou let by národní internet byl přístupný celému Íránu."

Podle rozsáhlé analýzy deníku Wall Street Journal jde o snahu islámské vlády ochránit Írán před vlnou protestů, které v roce 2011 zasáhly Egypt, Libyi a další státy v severní Africe a na Blízkém východě. Internet hrál významnou roli při organizaci protestů a šíření myšlenek opozice v rámci země i do světa.

Vliv ze Západu, ale také ekonomický stimulus

Režim považuje internet za nástroj šíření západních, především amerických, myšlenek a ideálů. Nejvyšší íránský vůdce ve svých projevech nazývá tento vliv "mírnou válkou" (soft war) a je odhodlán před ním svou zemi chránit.

Zároveň si zřejmě íránská vláda uvědomuje ekonomickou důležitost internetu. Důvěryhodné íránské podniky a banky by totiž měly nadále, alespoň přechodně, přístup k oběma internetům - tomu íránskému i tomu celosvětovému.

Omezení přístupu k internetu může ale Írán ekonomicky ohrozit i tak. Obchodní partneři z Ruska, Číny a dalších zemí se mohou zdráhat uzavírat kontrakty se zemí, s níž se budou běžnými obchodními kanály obtížně dorozumívat. Íránským subjektům také mohou chybět tak běžné věci, jakými jsou vyhledávače a on-line encyklopedie.

Pečlivá cenzura obsahu, pronásledování disentu

Na poli internetové cenzury Írán zdaleka není nováčkem. Organizace monitorující internetovou svobodu ve světě jej označují za jednoho z nejpřísnějších kontrolorů. "Od protestů, které následovaly po zpochybněné prezidentské volbě v lednu 2009, íránské autority aktivně bojují proti svobodě internetu. Používají sofistikované metody, které jdou daleko za hranice obyčejného filtrování," uvádí FreedomHouse.org ve své zprávě o Íránu (PDF).

Mapa internetové svobody podle FreedomHouse.org

Již v současné době, kdy má k celosvětové síti přístup asi 11 % obyvatelstva, nejde o svobodný internet. Vláda používá "hackování" opozice, pozměňování obsahu, monitorování disidentů, odposlouchávání a vydírání nepřátel, odstraňování "urážlivých" blogových příspěvků a zaplňování informačního vakua dezinformacemi a propagandou, píše FreedomHouse.org.