Výtisky z tiskárny Mcor Technologies Iris

Výtisky z tiskárny Mcor Technologies Iris | foto: Jan Kužník, Technet.cz

Nejlevnější 3D tisk: toto bylo vytisknuto z obyčejného papíru

  • 30
San Diego (Od zpravodaje Technet.cz) - Zatímco běžné 3D tiskárny potřebují k práci speciální špulku s plastovým drátem, Mcor Iris vytiskne 3D výrobky z balíku obyčejného kancelářského papíru. Z pohledu provozních nákladů přichází zajímavý a teoreticky nejlevnější způsob 3D tisku.

Jsou to vlastně dvě tiskárny v jedné. Jedna obyčejná inkoustová a druhá 3D tiskárna. Celé se to jmenuje Iris a vyrábí to společnost Mcor Technologies. Postup tisku je poměrně jednoduchý.

Model k vytisknutí nejprve proženete obslužným programem k tiskárně. Ten objekt rozkreslí do jednotlivých řezů, které pak na přidružené inkoustové tiskárně Epson vytiskne vždy na jeden list obyčejného kancelářského papíru, který může klidně být i potištěný. Můžete si to představit tak, jako byste požadovanou věc nařezali na plátky o tloušťce právě jednoho papíru.

Jediné, co je v tomto kroku speciální, je inkoust. Ten, místo aby ulpíval na povrchu papíru a tvořil plastické vrstvy, vpíjí se do něj. Je to proto, že výsledný výtisk bude celobarevný a je potřeba, aby i jeho hrany (tedy hrany každého papíru) byly barevné (probarvené).

V následujícím kroku se celý balík (nebo balíky) vloží do 3D tiskárny. Ta má místo tiskové hlavy ostrý nůž a podle vytisknutých značek začne papír po papíru řezat. Stroj je tak přesný, že ačkoliv čtvrtky leží těsně na sobě, vždy řeže jen tu nahoře. Nabírá čtvrtku po čtvrtce a vždy ji v prvním kroku nejprve přilepí k té předešlé a po nařezání zase opatří nátěrem lepidla pro další vrstvu.

Aby šel výrobek z balíku "vyloupnout", tiskárna bezprostřední okolí modelu rozřeže na kostičky.

Součástí kompletu Iris je i inkoustová tiskárna Epson. Ta tiskne vrstvu po vrstvě, papír po papíru části modelu.

Tiskárna Mcor Iris. Vlevo podavač papírů, uprostřed samotný tisk/ořez. Vpravo návštěvník.

Tisková hlava řeže každý list papíru zvlášť. Okolí tištěného modelu rozřeže na kostičky, aby šel výrobek dobře "vyloupnout".

Měli jsme možnost si některé výtisky podrobně prohlédnout a osahat. Nejenže jsou překvapivě lehké, ale také odolné. Vytištěný pomeranč nejen na fotce vypadá jako skutečný.

Tiskárna je ideální je například pro architekty nebo geografy. Uplatnění nalezne i ve školách. Při využití dotačních programů nemusí být problém ani vysoké pořizovací náklady na tiskárnu, které činí 47 000 dolarů (956 600 korun).  

Zásadní výhodou 3D tiskárny je plnobarevný tisk (přes milion barev) a relativní nenáročnost z pohledu provozních nákladů. Tiskárna vlastně může sloužit jako recyklační linka. I potištěné papíry totiž promění ve výrobek. Dalšími spotřebními materiály jsou inkoust, lepidlo a výměnné břity tiskové hlavy. Výrobce uvádí, že náklady na výtisk jednoho 3D modelu jsou o 95 % nižší než u konkurenčních 3D technologií tisku.