Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


iRiver iFP-395T - excelentní MP3 rekordér s FM tunerem (recenze)

aktualizováno 
Dlouhou dobu chystaný útok na naše peněženky začal - do Čech dorazily nové přehrávače od iRiveru! Kapesní přehrávače řady iFP-3xx disponují pamětí 64-512 MB a umožňují zvuk v MP3 nejen přehrávat, ale i nahrávat z mikrofonu, interního FM tuneru i Line-In vstupu!

Tak, a je to tady - explodovala korejská bomba! Naštěstí ne jaderná ze severu, ale elektronická z jihu. iRiver začal i u nás prodávat novou řadu paměťových MP3/WMA přehrávačů, na jejichž vzhledu se opět podepsala tamní dílna INNO. Její designéři popustili uzdu fantazii a malé přístroje, které dokáží hudbu přehrávat i nahrávat, přijímat rádio a zaznamenávat hlas, opatřili vskutku skvostným oděvem. Podívejte se s námi...

Moooc hezké
Tento návrhářský šperk sice vychází z předchozí "stovkové" řady, ale při pohledu na zpracování nám dojde, že nový model žije svým vlastním životem. Je tak nádherný, až se sliny sbíhají - jen se zakousnout... Přístroj zůstal koncepčně nezměněn, ale díky zvlnění a zaoblení mu opticky chybí boky. Model je mnohem ergonomičtější a díky sympatickým prolisům a dalším parádičkám působí mnohem elegantněji. Rozmístění prvků se příliš nezměnilo: vlevo tradiční iriverovský displej a mikrofon, vpravo joystick, na vrchu tři tři funkční tlačítka. Na spodku zámek holdující klávesám a konektor USB rozhraní. Pevné očko pro zavěšení na krk se nachází mezi sluchátkovým konekterem a linkovým vstupem. K lůžku tužkové baterie už se nepřistupuje přes padací dvířka, ale posuvný kryt. Celá ta nádhera je velká 91 x 35 x 26,7 mm a bez baterie váží 35 gramů.

iRiver iFP-395

Příslušenství
Ačkoliv se nové přehrávače řady iFP-3xx prodávají v relativně malých obalech, uvnitř se skrývá překvapivě široká výbava. Nabízí se okřídlené rčení, že se iRiver pořádně praštil přes kapsu, ale stačí mrknout na cenovku a je jasné, že jsme nic z toho nedostali jen za zásluhy. Připraveny jsou následující maličkosti:

 • osvědčená sluchátka Sennheiser MX300,
 • šňůrka na krk a pásek na zápěstí, to aby nám přehrávač nevypadl při běhání z kapsy,
 • kabel jack-jack sloužící k připojení dalšího zařízení k Line-in vstupu,
 • výkonná tužková baterie, dáreček od králíčka Duracella,
 • sněhošedý USB kabel,
 • uživatelský manuál,
 • CD-ROM.
 • iRiver iFP-395

  Instalace a komunikace
  U cédéčka se zastavíme. Obsahuje totiž ovladače, aplikaci iRiver Manager a dokumentaci v PDF, zkrátka nic zvláštního - bohužel. Je to už pár měsíců, co iRiver deklaroval u nových i starších přehrávačů kompatibilitu se standardem Mass Storage Device, jenže iFP-395T se jako další výměnná disková jednotka nepřihlásí. Vidina pohodlného přenosu souborů přímo v prostředí Windows je ta tam. Pro přístup k interní paměti musíme použít firemní software, což je s ohledem na aktuální trendy i omezené pohodlí uživatelů značně iritující. V první revizí firmware snad bude tento nedostatek odstraněn.

  iRiver iFP-395

  Software iRiver Music Manager umožňuje obousměrný přenos dat jakéhokoliv formátu. Hudební soubory MP3 a WMA však nedovolí vykopírovat z přehrávače na harddisk. Je to pozůstatek činnosti dnes již neexistujícího fóra SDMI, které se zabývalo otázkou prevence kopírování hudby prostřednictvím elektronických zařízení.

  Nahrávky pořízené iFP není třeba po přenosu na disk nijak konvertovat, ač k tomu Music Manager vyzývá. Je pozůstatek z minulé generace přehrávačů. U všech souborů stačí po zkopírování na disk změnit příponu z REC na MP3.

  iRiver iFP-395

  Ovládání
  Kdo byl zvyklý obhospodařovat některý z přehrávačů řady iFP-1xx, nebude mít s novým domácím mazlíčkem žádné potíže. Pro ostatní je to otázka chvíle, ovládání je zcela intuitivní. K procházení adresářů, menu a vybírání slouží křížový ovladač. Řada horních tlačítek přebírá kontrolu nad playbackem: zvolit můžeme jeden z přehrávacích režimů Repeat/Shuffle/Intro, nechat opakovat libovolný úsek z bodu A do bodu B nebo naprogramovat pořadí skladeb. Zvuk můžeme oživit ekvalizérem, který nabízí sedm módů: Normal, Rock, Jazz, Classic, Ultra Bass, Metal a Xtreme EQ. Posledně jmenovaný je plně uživatelský, dovoluje v rozmezí ±12 dB korigovat pět pásem: 50 Hz, 200 Hz, 1000 kHz, 3 kHz a 14 kHz.

  iRiver iFP-395 iRiver iFP-395

  iFP neobsahuje hodiny, ale můžeme jej nechat po určité době usnout. Přehrávač nepodporuje playlisty z Winampu a oproti discmanům iRiveru zde postrádáme i některé další funkce, například studijní mód. Oplakali jsme hry, v iFP-395T není ani jedna.

  Jedna funkce navíc
  Nový paměťový frajírek od iRiveru pracuje ve čtyřech módech: jako MP3 přehrávač, FM přijímač, hlasový záznamník a nově i coby linkový rekordér. Nabídka jednotlivých režimů se zobrazí podržením tlačítka Mode/Rec, ale můžeme na to jít také od lesa. Poslechneme-li si nahrávku ze složky VOICE nebo RECORD, po jejím skončení naskočí obrazovka diktafonu nebo line-in rekordéru.

  iRiver iFP-395

  iRiver pracuje s plnými speficikacemi MP3. Kompletní škálu datového toku využívá při přehrávání i záznamu. Z rádia nebo line-in vstupu můžeme nahrávat stereo signál v plném rozsahu od 11 kHz/16 kbps až do 44,1 kHz/320 kbps. Uložit tak můžeme od 72 do 3,5 hodiny záznamu. Diktafonu stačí poloviční datový tok, neboť využívá jen jeden monofonní kanál. Umožňuje tak zaznamenat až 144hodinový řečnický maraton.

  iRiver iFP-395 iRiver iFP-395

  Parametry záznamu v jednotlivých režimech se nastavují odděleně v menu Control. K funkci diktafonu můžeme zapnout automatickou regulaci hlasitosti AGC, z rádia nebo Line-In lze nahrávat mono nebo stereo zvuk. Velmi sympatické (ale logické) je, že iRiver umožňuje na sluchátkách odposlech signálu nahrávaného z externího zařízení. Tato funkce poslouží k nastavení ideální úrovně záznamu, což lze rovněž provést v systémovém menu. Ještě šikovnější by byla přítomnost VU meteru na displeji, ale to už asi chci po iRiveru moc.

  iRiver iFP-395 iRiver iFP-395

  Displej ještě lépe
  Jemný grafický displej opět září kouzelným modrým podsvícením a zobrazuje českou diakritiku, kde se jen dá. Některé piktogramy byly s novými funkcemi přepracovány a grafické prostředí tak dostalo novou tvář. Přehrávač přehledně informuje o tom, který pracovní režim je právě aktivní, podrobně zobrazuje parametry přehrávaného souboru, aktuální délku nahrávaného pořadu i zbývající místo v paměti. Zvuk lze "zviditelnit" dvěma vizualizacemi, případně si můžeme nechat zobrazit lištu s průběhem přehrávání. Rozhlasové stanice jsou opět identifikovány pouze podle frekvence, ale v obslužné aplikaci je můžete pojmenovat, takže přehrávač bude zobrazovat jejich názvy i bez RDS!

  iRiver iFP-395 iRiver iFP-395

  Praktické zkušenosti
  Do modelu iFP-395T s 512 MB paměti (dostupných je zhruba 500 MB) se vejde téměř devět hodin hudby ve formátu MP3 při 128 kbps a dvojnásobek ve formátu WMA/64 kbps. Výrobce udává výdrž jedné alkalické baterie celých 24 hodin při přehrávání standardních MP3 bez použití ekvalizéru, s hlasitostí nastavenou na stupeň 20. My jsme dosáhli času 17 hodin, ovšem s hudbou kódovanou na 192 kbps a s uživatelským ekvalizérem. Při nahrávání z rádia nebo Line-In na 192 kbps běžel přehrávač bez přestání pět hodin.

  iFP není při přenosu dat právě formule, ale to je dáno možnostmi pamětí. Při zápisu do přehrávače jsme naměřili rychlost 734 kB/s, čtení 535 kB/s.

  Po zvukové stránce není co vytýkat, přehrávání bez problémů, zvuk vysoké kvality - zkrátka standard iRiveru. Při nahrávání hudby se ale zdá být i 192 kbps málo, výšky jsou místy zastřené a například kytarové akordy někdy splývají v jeden rozechvělý tón. Nikdo ale po iFP nechce, aby předkládal materiál pro mastering CD, pro běžný poslech stačí.

  iRiver iFP-395

  Vyzdvihnout musím kvalitu hlasového záznamu, který se od prvních kusů předešlé generace rapidně zlepšil. Citlivost je vynikající, mikrofon není nijak směrový a nahraje bez okolků všechny hlasy kolem vás.

  V prvním firmware jsme také objevili pár chyb, které snad budou brzy odstraněny. První je malicherná: programátoři patrně v menu pro výběr použitých baterií zaměnili alkalické s akumulátory, takže i plně nabité baterie při přepnutí detektoru na "Rechargeable" vykazují poloviční kapacitu. Druhá už je závažnější: při dlouhých záznamech začne zvuk kolem 140. minuty přeskakovat a škytat. Příčinou jsou patrně chybné kontrolní součty v zapisovaných souborech. Počkáme si, co na to iRiver...

  iRiver iFP-395

  Závěrem
  Nová řada paměťových přehrávačů iRiver jsou skvělé hračky, s nimiž si člověk skutečně vyhraje. Troufám si ale odtušit, že nebudou pro každého. Při pohledu na oficiální doporučené maloobchodní ceny se o mě pokoušely mrákoty, ale realita v internetových obchodech je naštěstí zhruba o tisícovku (iFP-390T) až dvě (iFP-395T) nižší. Nutno ovšem podotknout, že ten, kdo si nového iRivera koupí, získá luxusní stylový doplněk, který perfektně zvládne vše - od přehrávání oblíbené muziky po záznam zvuku z libovolného zdroje. Ti méně nároční a/nebo méně majetí patrně zamáčknou slzičku a půjdou se pravděpodobně poohlédnout po Divě či jiné divotvorné skříňce...

  Na úplný konec jsme připravili ještě malý přehled doporučených MO cen celé řady iFP-3xx. Nejnižší model iFP-340 má navíc pouze funkci hlasového záznamníku, ostatní už jsou vybaveny FM tunerem a Line-In vstupem:

  iFP-340 - paměť 64 MB - 4.990,- Kč
  iFP-380T - paměť 128 MB - 7.990,- Kč
  iFP-390T - paměť 256 MB - 10.990,- Kč
  iFP-395T - paměť 512 MB - 17.990,- Kč


  K testu zapůjčila společnost Fast s.r.o.

  Hlavní zprávy

  Další z rubriky

  Kabel RMCE-BT1 s MMCX konektory doplní o bezdrátovou konektivitu většinu...
  Shure představil kabel, který bezdrátově připojí i starší sluchátka

  Pokud máte sluchátka Shure řady SE, již brzy je budete moci proměnit v bezdrátová.  celý článek

  Bose Quiet Comfort 35II
  Nová sluchátka Bose mají o tlačítko víc. Přivolá asistentku

  Digitální asistentku již můžete mít i na hlavě. Bose představilo sluchátka tlačítkem pro aktivaci služeb Google Asistant.  celý článek

  UE Boom nově zprostředkuje i služby digitální asistentky Alexa.
  Do reproduktorů Ultimate Ears si můžete nastěhovat asistentku Alexu

  Digitální asistentku od Amazonu nově budete moci úkolovat i prostřednictvím bezdrátových reproduktorů Ultimate Ears. Stačí si doinstalovat aplikaci, zatím...  celý článek

  Akční letáky
  Akční letáky

  Všechny akční letáky na jednom místě!

  Najdete na iDNES.cz  mobilní verze
  © 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
  Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.