Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


iRiver PMP-100 & PMC-100 - video po kapsách

aktualizováno 
Dva nové kapesní videopřehrávače s 3,5" TFT displejem a interním pevným diskem hodlá brzy uvést na trh společnost iRiver. Modely PMP-100 a PMC-100 se budou lišit operačním systémem i softwarovou výbavou, budou podporovat různé video a zvukové formáty včetně MPEG-4/DivX/XviD a mohou sloužit i jako zařízení pro ukládání digitálních fotografií a jiných typů dat.

Společnost iRiver je pojmem ve světě MP3 přehrávačů. Přenosné MP3 CD playery a relativně bohatou nabídku nejrůznějších variant kapesních modelů MP4 přehrávačů s paměťovou kartou mohou ocenit i zákazníci v České republice, kde výrobky značky iRiver nabízí například společnost FAST ČR. Široké portfolio výrobků značky iRiver se v průběhu května a června rozroste o další dvě mobilní zařízení na přehrávání různých formátů videa a zvukových záznamů. 

Prvním ze dvou nových kapesních videopřehrávačů s vlastním TFT LCD displejem s úhlopříčkou 3,5 palce (cca 8,9 cm) bude model iRiver PMP-100. iRiver PMP-100 je (či spíše v blízké budoucnosti bude) jedním z celosvětově prvních komerčně prodávaných kapesních zařízení na sledování videa. Podobné kapesní přehrávače se už delší dobu prodávají v Japonsku a v menším množství i v USA, patrně žádný z nich ale zatím neumí to, co bude nabízet PMP-100. Na zhruba devíticentimetrovém TFT displeji si budete moci dopřát jak "normované" MPEG-4/MP4 video, tak i jeho varianty DivX/XviD. Pokud vám rozměry displeje nebudou stačit, můžete přehrávač přes videovýstup připojit i k TV přijímači.

iRiver PMP-100

iRiver PMP-100 bude umět přehrávat i video ve formátech AVI, ASF, MPEG, WMF a audio soubory ve formátech MP3, WMA, Ogg Vorbis a WAV. Samozřejmostí bude podpora ID3 tagů včetně ID3 V2 v3.0. Dalším kladem tohoto multimediálního zařízení s "téměř" kapesními rozměry 139 x 84 x 31,7 mm bude integrovaný malý reproduktor a FM tuner, který mají i některé modely MP3 playerů.

Přehrávač může navíc fungovat i jako poměrně luxusní archivační zařízení pro ukládání a prohlížení obrázků a digitálních fotografií ve formátech BMP a JPEG. O fotografiích ve formátu TIFF nebo RAW se bohužel dostupná dokumentace nezmiňuje. Fotky a další data bude možné do přehrávače nahrávat přes vestavěné rozhraní USB OTG (On The Go), kterým je vybavena většina současných digitálních fotoaparátů a k jejich připojení k přehrávači tedy nebudete žádné další zařízení. Datová kapacita přehrávače bude vymezena interním 20 GB nebo 40 GB pevným diskem, později lze očekávat i verze s většími harddisky.

Pokud očekáváte, že iRiver PMP-100 bude obsahovat operační systém Microsoftu, asi vás zklamu. Nebo potěším? Nevím, každopádně přehrávač bude mít vlastní software z dílny společnosti iRiver, což je ostatně vzhledem k oficiální podpoře formátů DivX/XviD víc než zřejmé. Přehrávač bude dle společnosti iRiver možné využívat i jako herní zařízení, díky vlastnímu software ale zřejmě bude o hry značná nouze. iRiver PMP-100 by měl na vlastní li-ion baterii vydržet pracovat něco přes čtyři hodiny, při přehrávání audio souborů by to pak mělo být až 16 hodin. Není to nijak mnoho, na dva filmy to ale bude stačit a baterie je navíc výměnná. Cena modelu PMP-100 by se měla v začátcích pohybovat kolem hranice 500 USD.

iRiver PMP-100Firmware s operačním systémem Windows Portable Media Center určený právě pro tento typ zařízení bude mít druhý model iRiver PMC-100, který by měl být zřejmě o něco levnější než jeho funkcemi lépe vybavený kolega. PMC-100 bude podporovat video ve formátu WMV, zvukové záznamy ve formátech WMA a MP3 a také JPEG fotografie. Další specifikace modelu PMC-100 budou podobné jako u vyspělejšího modelu PMP-100 (zřejmě až na chybějící FM tuner) včetně dvou typů pevných disků, 3,5" TFT LCD displeje, integrovaného rozhraní USB V2.0 a li-on akumulátoru.

Zatím není jasné, jak to bude s případnými externími titulky u filmů ani zda bude model iRiver PMP-100 podporovat české fonty. Vše bude záviset na aktuálním firmware, který stejně jako pro své ostatní výrobky nabízí společnost iRiver zdarma ke stažení.
Nejčtenější

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Rusko stále neumí vyrábět termovizní přístroje

Termovize jsou mimo jiné hlavním senzorem všech moderních tanků. Ruské tanky...

Klíčovou součást termovizních přístrojů představují detektory v mozaikovém uspořádání. Vyrábí se pouze v několika...

Největší představitelné utrpení? Co ovlivňuje bolest a jak ji měřit

Popište, jakou bolest cítíte (ilustrační foto)

„Bolest je jen slabost opouštějící tělo,“ zněla jedna z propagačních vět amerických mariňáků. Pro někoho jsou...

Další z rubriky

Apple ořezal i to, co by konkurenci neprošlo. HomePodu chybí i Bluetooth

Takto malý je Apple HomePod. Překvapí hmotností 2,5 kg a také mohutným zvukovým...

Je absolutně svázaný s ekosystémem Apple. Vzhledem k velikosti výborně hraje, ale nemá Bluetooth ani žádný jiný vstup....

Dlouhá výdrž, velmi dobrý zvuk, skvělý bezdrát. Cloud Flight potěšil

HyperX Cloud Flight. Sluchátka, mikrofon, USB dongle pro bezdrátové připojení k...

Vyzkoušeli jsme povedený bezdrátový headset s výbornou výdrží akumulátoru a naprosto bezproblémovým bezdrátovým...

Stačí jim říci a sluchátka s Alexou vám pustí hudbu, kterou chcete

Sluchátka Aventho Wireless dostanou během letošního roku zajímavou aktualizaci.

Softwarová aktualizace nastěhuje do sluchátek Avento Wireless od společnosti Beyerdynamic digitální asistentku Alexu....

Najdete na iDNES.cz