Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


iRiver reloaded 2 (iFP 1090 - preview + fotogalerie)

aktualizováno 
Další horká novinka od společnosti iRiver přichází na trh. iFP 1090 přehrává OGGy i empétrojky, je vybaven FM tunerem, budíkem, poslouží jako diktafon a zásadní novinkou je vestavěný 0,3Mpx fotoaparát. Zaujme i designem. Zvolený tvar - hranol - je zajímavý, ale do kapsy se příliš nehodí.

Nedávno jsme vám představili nový harddiskový jukebox H320 s podporou formátu OGG, kapacitou 20 GB, barevným displejem a s možností stahování fotografií z fotoaparátu přímo do přehrávače prostřednictvím USB kabelu (preview najdete na Technetu zde). Dnes se podíváme na jeho sice menšího, ale funkcemi neméně nabitého souputníka. Přichází flashový MP3/OGG player iFP 1090 a s ním černá barva.

iRiver iFP 1090 iRiver iFP 1090

Hudba až v první řadě

Společnost iRiver vybavila svoji novou řadu flashových přehrávačů iFP 1000 fotoaparátem s rozlišením 0,3 Mpx s možností prohlížení fotografií, barevným displejem, FM tunerem, diktafonem, hodinami a budíkem a samozřejmě MP3/OGG/WMA/ASF přehráváním. Model iFP 1090, který v redakci testujeme, disponuje kapacitou 256 MB. Právě velikost vestavěné paměti je zásadní parametr, kterým se iFP 1090 odlišuje od modelu iFP 1095 s 512 MB.

iRiver iFP 1090 iRiver iFP 1090


Současný trend nadupat přístroj funkcemi, který se uplatňuje zejména u dražších MP3 přehrávačů, se pochopitelně projevil i u výrobků iRiveru. V budoucnu si tak budeme klást otázku, zda držíme v rukou MP3 přehrávač s fotoaparátem nebo fotoaparát s MP3 přehrávačem. Není však podstatné, jak se přístroj bude jmenovat, ale zda bude ve všech směrech funkční a spolehlivý.

iRiver iFP 1090 iRiver iFP 1090

iRiver iFP 1090 iRiver iFP 1090

Na trhu dnes koupíte fotoaparáty, které umí přehrávat MP3 soubory (např. Casio, BenQ), ale klíčenka s fotoaparátem tady ještě nebyla (pozn. Philips nabízí flashový KeyRing 019 s 2 Mpx fotoaparátem a možností až 25minutového videozáznamu. Key019 je spíše  hrající a fotící klíčenkou, než plnohodnotným MP3 přehrávačem v pravém slova smyslu. Neumí ani ID3 tagy, nepodporuje formát OGG, nemá FM tuner, diktafon apod. ).

iRiver iFP 1090 iRiver iFP 1090

Rádio aneb Ladí - neladí

Při běžném nošení po městě a zejména při každodenní jízdě vlakem mimo Prahu má přehrávač problém s čistotou příjmu některých rozhlasových stanic. A to i tam, kde jiné testované výrobky žádné problémy nevykazovaly. Objektivnější závěr však ukáže až podrobné testování v redakci, kde s pomocí referenčního přístroje a automatického ladění zjistíme, jak na tom iFP 1090 s příjmem rozhlasových vln vlastně je.

iRiver iFP 1090

Vybranou stanici vám iFP nahraje automaticky ve zvolené kvalitě a v daný čas (timer record).

Diktafon

Malé rozměry předurčují digitální klíčenky k opravdu každodennímu nošení. Funkce diktafonu se tak stává univerzálním nástrojem pro zaznamenání nejen okamžitých nápadů a postřehů. V případě testovaného iRiveru jsme zatím nenalezli žádné závažné nedostatky při nahrávání přes vestavěný mikrofon.

Specialitou jsou funkce SAD a AGC. Sound Activity Detector (SAD), jak už název napovídá, spustí automaticky nahrávání ve chvíli, kdy rozpozná dostatečně hlasitý zvuk. Funkce Auto Gain Control (AGC) optimalizuje nahrávku pořízenou ze vzdálených zdrojů zvuku.

Výslednou kvalitu záznamu lze nastavit vysokou (high), střední (middle) nebo nízkou (low).

iRiver iFP 1090

Foťte nenápadně, foťte stylově, foťte iRiverem

Objektiv fotoaparátu s rozlišením 0,3 Mpx je vtipně umístěn na vysouvacím otočném válečku na boku přehrávače. Díky otočnému modulu můžete pořizovat své vlastní portréty, případně snímky z žabí perspektivy a přitom stále kontrolovat snímaný výřez  na displeji. Navíc pokud fotoaparát právě nepoužíváte, pak jednoduchým zasunutím a otočením objektivu jej ochráníte před poškozením.

iRiver iFP 1090 iRiver iFP 1090

Protože kreativitě se meze nekladou, vybavili vývojáři fotoaparát několika efekty (monotone, sepia, negative, solarization), kterými lze ozvláštnit výslednou podobu obrázku. Pro přiblížení vzdálených objektů zase využijete trojnásobný digitální zoom.

iRiver iFP 1090

Barevný 1,2“ LTPS (Low Temperature Poly Silicon) displej poskytuje dostatečně komfortní snímání i za slunného dne. Maximální rozlišení fotografie je 640 x 480 Pixelů. Dále máte na výběr menší rozlišení 320 x 240 nebo 176 x 144 pixelů.

Probuďte se...

Nikoliv Strážná věž, ale budík z vašeho iRiveru vám pomůže vstát. Přehrávač má vestavěné hodiny a aktuální čas se ukazuje na displeji. Ráno vás probudí prosté pípání, a to i pokud nespíte se sluchátky na hlavě.

Malý, ale ne tak úplně...

Řada iFP 1000 tvarem vychází z úplně  prvních flashových přehravačů od iRiveru, z řady iFP 100. Trojboký hranol o rozměrech 91,1 x 34 x 31 mm umožnil vývojářům ideální rozmístění ovládacích prvků a uživateli pohodlnou obsluhu. Takto tvarovaný přehrávač se však těžko nosí v kapse, na to je příliš velký a neforemný. Naštěstí výrobce nabízí více možností jak mít přehrávač neustále u sebe. K přístroji je přibalena šňůrka na krk a speciální plastové pouzdro s páskem pro nošení na paži.

iRiver iFP 1090 iRiver iFP 1090

Baterie je vestavěná a přesto vyměnitelná

Přehrávač váží 63 g včetně baterie. Nabíjecí Li-ion akumulátor vyměnitelný a výrobce počítá s jeho samostatným prodejem. Na oficiálních stránkách společnosti iRiver jej však zatím nenajdete. Kapacita akumulátorku by měla podle výrobce vystačit na plných 35 hodin provozu při následujícím nastavení: 44,1 KHz, EQ - Normal, hlasitost - 20. Podle našich prvních zkušeností je doba přehrávání na jedno nabití opravdu dlouhá, a to i při častém použivání fotoaparátu.
Přehrávač podrobíme důkladnému testování  a výsledky vám přineseme v  recenzi. Zatím si můžete alespoň prohlédout fotografie. 

iRiver iFP 1090


 

Technická specifikace:

 • Kapacita:  256 MB model iFP 1090 / 512 MB model iFP 1095
 • typ paměti: FlashOS: Windows 98  SE/ME/2000/XP, Mac OS 9,2,2 nebo vyšší, OS X 10,1,4 nebo vyšší
 • porty:  USB 1.1 pro propojení s PC
 • Podporované audio:
 • formáty:  MPEG  1/2/2,5 layer 3 (MP3), OGG (44,1 KHz, 96 - 225 Kbps - ostatní 8 - 320Kbps),  WMA, ASF
 • ID3 tagy: ID3 V1-2,20-2,30-2,40
 • frekvence:  20Hz - 20KHz
 • výstup na  sluchátka: levý/pravý kanál - 18mW  (impedance 16 Ohmů), levý/pravý kanál 12 mW (impedance 12  Ohmů)
 • S/N: levý/pravý  90 dB (při MP3) při max. volume
 • Displej:
 • barevný 1,2“ LTPS  s 262.000  barvami
 • FM  tuner:
 • kanály: 2
 • rozsah: 87,5 - 108,0 MHz
 • S/N:  60dB
 • anténu  tvoří sluchátka
 • Fotoparát:
 • CMOS - 1/5,5“
 • rozlišení: 0,3 Mpx
 • rozsah ostření: 300 mm - nekonečno
 • zoom: 3x digitální
 • foto efekty: normal, monotone, sepia, negative, solarization
 • Napájení:
 • akumulátor Li-ion - vyměnitelný,
 • výdrž: 35 hodin ( při:   44kHz/128Kbps, hlasitosti 20, equalizer Normal)
 • Rozměry:
 • iFP 1090:  91,1 x 34 x 31,3  mm
 • hmotnost: 63 g včetně baterie
 • Jazykové mutace:
 • 40 jazyků včetně češtiny
 • Orientační cena:
 • 10.140 Kč

                   iRiver iFP 1090 iRiver iFP 1090

K testování zapůjčil MP3store.cz provozovaný společností Internet Mall a.s.

Autor:Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Prodeje hudebních CD klesají, Best Buy je v létě přestane prodávat

Hudební CD jsou vytlačovány streamovacími službami.

Jeden z největších prodejců elektroniky v USA v létě skončí s hudebními CD. Druhý největší diskontní řetězec chce...

Zní fantasticky. Slyšeli jsme prototyp prvního soundbaru Sennheiser

Prototyp prvního soundbaru společnosti Senhneiser, modelu Ambeo Soundbar

Známý výrobce sluchátek a mikrofonů představil na veletrhu CES 2018 prototyp svého prvního soundbaru. Způsob, jakým...

Apple chystá nová bezdrátová sluchátka. Budou vás stále odposlouchávat

AirPods

Apple se chystá na trh uvést vylepšenou verzi bezdrátových sluchátek AirPods.

Najdete na iDNES.cz