Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


iRiver - to není jen SlimX. První přehrávač na DataPlay disky přichází (preview)

  0:01aktualizováno  0:01
Přehrávač iDP-100, který se již prodává, je v několika směrech revoluční. Jako první přichází s podporou DataPlay disků - lze na ně kromě hudby uložit také data, média tak mohou směle nahradit diskety. Nechybí možnost upgrade firmwaru a mezi 41 jazyky které player podporuje se nachází také čeština!

Ano, tušíte správně, je to ten iRiver, který  uvedl na trh všemi opěvovaný MP3 discman SlimX (recenze). Kupodivu se nejedná o americkou či jinou západoevropskou společnost, ale o korejského výrobce. Je ironií osudu, že právě korejský výrobek překonal všechny discmany mocných gigantů jako Sony, Panasonic či Aiwa. Nyní již poměrně známá korejská společnost iRiver uvádí na trh opět něco výjimečného. Přichází přenosný přehrávač iDP-100. Co je na něm tak úžasného? Inu, pojďme se podívat…

 

První přehrávač na DataPlay disky přichází

iDP-100… letmé seznámení

Stříbrný přístroj váží cca 156 gramů a a k dostání je s modře posvíceným grafickým displejem. Velice pěkné, ale ničím neobyčejné. Jedinečnost přehrávače iDP-100 tkví v tom, že se nejedná ani o discman, jukebox s pevným diskem či kartový přehrávač - jde o první přístroj podporující tzv. DataPlay disky.

První přehrávač na DataPlay disky přichází

DataPlay

Pod doposud nepříliš známým pojmem se skrývá disk v ochranném obalu, na první pohled nápadně připomínající minidisk. Jeho úložný prostor je 250, respektive 500 MB. Nespornou výhodou oproti minidisku je možnost na něj uložit jakákoliv data (na minidisk také, ale Sony promeškalo příležitost, kterou mělo dlouhých 10 let). Nahraný DataPlay disk by měl vydržet čitelný až 100 let. Více informací o discích naleznete v tomto článku. Nyní ale zpět k přístroji.

První přehrávač na DataPlay disky přichází

Hudba, fotky, video… vždy s sebou

Na první pohled vypadá iDP-100 jako obyčejný přehrávač, který využívá sice technologii DataPlay, ale jinak není ničím vyjmečný. Opak je pravdou, kromě přehrávání hudby jej lze použít jako rekordér a externí mechaniku pro počítač. Díky tomu je možné jej velice snadno využít k rychlému kopírování souborů na DataPlay disky a ty pak využít jako „velké malé diskety“.
Jako přehrávač si iDP-100 poradí s velkou paletou kompresních formátů, jsou jimi MP3, WMA, AAC, QDX a ASF.
Je také velice dobře uzpůsoben pro použití za větší fyzické aktivity, má 8MB paměť proti otřesům. Podle výrobce vydrží hrát zhruba 11 až 13 hodin. Nabíjení baterie trvá něco málo přes dvě hodiny.

První přehrávač na DataPlay disky přichází

Za samozřejmost je u iRiver považován upgrade firmwaru, tudíž se nemusíte bát, že přístroj rychle zastará a jakýkoliv nový kompresní formát mu bude činit problémy. iDP-100 je samozřejmě vybaven dalšími funkcemi: podporou ID3 tagů, nastavení EQ či volbou jazyka, těch podporuje 41. A nyní pozor, na seznamu je i čeština!

Poslední zajímavostí je příslušenství. Je velice bohaté. V krabici byste po rozbalení měli nalézt: AC/DC adaptér, nabíjecí baterie, sluchátka, software na CD, USB kabel pro spojení s počítačem, jeden prázdný disk DataPlay a obal na nošení.

První přehrávač na DataPlay disky přichází

Přístroj je již v prodeji, a to za 349 dolarů. Média DataPlay zatím nejsou nejlevnější, ale oproti paměťovým kartám je jejich cena směšná, za tři disky Imation zaplatíte 29,99 dolarů.
Přehrávač vypadá báječně, funkce znějí úžasně, jak hraje, nevíme. Jakmile bude výrobek k mání na test, můžete čekat podrobnou recenzi.

 


Nejčtenější

Vyřešil jsem nejslavnější záhadu, tvrdí devadesátiletý britský matematik

Britský matematik Michael Atiyah (2018)

Britsko-libanonský matematik Michael Atiyah tvrdí, že našel důkaz jednoho z nejslavnějších nevyřešených matematických...

Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...Lákavá návnada. Jak se ruská agentka přibližovala k Trumpovi

Marija Butinová (19. 7. 2018)

Vyšetřování vlivu Moskvy na poslední americké volby se dostalo k zajímavému odhalení. Ruská agentka se podle něj...

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...

Po 50 letech se poletí k Měsíci, vesmírným turistou bude japonský miliardář

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude...

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude japonský miliardář Júsaku Maezawa....

Další z rubriky

Soundbar s Dolby Atmos se LG téměř povedl, filmový zvuk vás pohltí

Soundbar LG SK10Y

Čas od času si při testování říkám „safra to je dobré“ a o něco později si plácnu na čelo a divím se, jak to mohli...

Apple má nová sluchátka sladěná s iPhony a vylepšuje chytrý reproduktor

HomePod od Applu dostal vylepšení některých chytrých funkcí.

Ne všechny novinky, které se objevily na webu společnosti Apple, stihla firma představit na uvedení nových produktů v...

Sluchátka Beyerdynamic opačně nenasadíte. Drobnost, která nadchne

Nývlt Václav: Beyerdynamic Lagoon ANC

Německý výrobce sluchátek a mikrofonů představil na veletrhu IFA 2018 novou firemní identitu. Nás více zaujala...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz