Na ISS se vyměňovaly baterie, astronautky musely opět do volného vesmíru

  • 16
Druhá část výměny starých baterií vně Mezinárodní vesmírné stanice byla naplánována na toto pondělí. Stejně jako minulý týden ji provedly dvě astronautky.

Minulý týden ve středu začala první část letošní fáze výměny starých nikl-vodíkových (NiH2) akumulátorů za modernější lithium-iontové (Li-Ion) baterie. Ty akumulují energii generovanou solárními panely, která je pak rozváděna do stanice. 

Modernizace energetických systémů umístěných na vnějším plášti ISS probíhá od roku 2017. Baterie se dostaly na stanici v září na palubě japonské nákladní lodi H-II. NASA vylepšuje energetický systém orbitálního komplexu postupným nahrazováním 48 dosluhujících baterií novými, výkonnějšími. Během uplynulých tří let už posádky ISS instalovaly 18 lithium-iontových a odpojily 36 starých nikl-vodíkových.

Pondělní pracovní směna začínala stejně jako ta středeční ve 12:50 SEČ a opět se jí účastnily Christina Kochová a Jessica Meirová. Plánovaný čas běžné směny, při níž jsou astronautky ve volném vesmíru, má být zhruba šest a půl hodiny. Při tom středečním přetáhly tento plán asi o hodinu, nyní to bylo šest hodin a 58 minut.

Při tomto druhém letošním pobytu mimo ISS dokončily instalaci další série lithium-iontových baterií, když odpojily poslední dvě staré baterie a nainstalovaly zbývající sadu lithium-iontových ze sady šesti nových baterií. 

Zásilka posledních šesti nových baterií potřebných k dokončení modernizace systému by měla na stanici dorazit na jaře.

Obě ženy spolu pracovaly ve vakuu už loni 18. října. Tehdy to byla první práce čistě ženského týmu v otevřeném kosmu. Úspěšně při ní splnily úkol nahradit regulátor napájení (BCDU), který tehdy nečekaně vypověděl službu. Potřebovaly na to sedm a půl hodiny.

Díky tomu, že Kochová s Meirovou i dnes svůj pracovní plán splnily, může americká vesmírná agentura tento měsíc uskutečnit ještě třetí výstup do volného prostoru, a to nadcházející sobotu 25. ledna. Astronaut NASA Andrew Morgan a jeho kolega z Evropské kosmické agentury (ESA) Luca Parmitano, který je v současné době velitelem posádky orbitálního komplexu, by měli dokončit instalaci nového chladicího zařízení detektoru kosmického záření, tedy Alfa magnetického spektrometru (AMS).

Pro Meirovou to dnes byl třetí pracovní výstup z ISS, pro Kochovou už šestý. Kochová pobývá na oběžné dráze více než 300 dní - na stanici je od loňského 15. března a 28. prosince se stala rekordmankou mezi ženami, pokud jde o dobu strávenou nepřetržitě ve vesmíru. Na Zemi by se měla vrátit 6. února společně s Parmitanem a s ruským kosmonautem Alexandrem Skvorcovem.

Šestičlennou posádku ISS nyní tvoří vedle Kochové, Meirové, Morgana, Parmitana a Skvorcova ještě další ruský kosmonaut Oleg Skripočka.

Aktualizace: Doplnili jsme text v celém rozsahu.

,