Detail izraelského dronu s granáty se slzným plynem | foto: archiv Jana Buchara

Na kontrolu davu a ničení palestinských draků má Izrael civilní drony

  • 11
Během posledních dvou let se na blízkovýchodních bojištích rozšířilo využívání civilních dronů. Kromě Islámského státu či irácké policie začal civilní drony nedávno používat i Izrael. V jeho případě slouží komerční drony jako prostředek k vypouštění slzného plynu a k ničení palestinských zápalných balonů a létajících draků.

Ačkoliv Izrael využívá rozsahlou flotilou vojenských bezpilotních letadel, v minulém roce zakoupil stovky civilních kvadrokoptér a multikoptér rodiny DJI Matrice a Team BlackSheep. Některé z nich dnes využívají izraelské pohraniční obranné síly.

Přibližně od března letošního roku roste počet zveřejněných videí a fotografií, které dokládají armádní použití civilních dronů ze strany Izraele. Geograficky jsou tyto aktivity soustředěny do okolí Gazy, v níž po květnovém přesunu amerického velvyslanectví do Jeruzaléma vypukly rozsáhlé protesty.

Izraelské jednotky nasadily nevojenské drony masově a za uplatnění relativně nové taktiky.

Myšlenka použití dronů k vypouštění slzného plynu není zcela originální, avšak Izrael je během nedávných protestů jako první nasadil koordinovaně a ve skutečně velkém měřítku. Izrael rovněž použil drony k ničení palestinských balónů s hořlavinami.

Slzný plyn

Izraelský dron shazuje granáty se slzným plynem.

V první řadě si pozornost médií získalo využití komerčních dronů jako prostředku k vypouštění slzného plynu vůči protestujícím.

Tento úkol drony uskutečnily pomocí několika typů nosných zařízení:

  • kontejner pro 12 granátů se slzným plynem;
  • závěsník pro jeden velký granát se slzným plynem;
  • vypuštění slzného plynu přímo z bezpilotního letadla za letu.

V médiích se nejčastěji objevují komerční drony shazující několik malých granátů. Jde o drony DJI Matrice 600 (k mání v různých internetových obchodech za 5699 dolarů) s kontejnery pro 12 kusů munice.

DJI Matrice 600 dokáže za příznivých povětrnostních podmínek vyvinout rychlost až 18 m/s. Dron o vlastní hmotnosti 9,6 kg, s maximálním užitečným zatížením 5,5 kg vydrží létat po dobu 18 minut, což představuje dolet 20 km.

Munici shazovanou izraelskými bezpilotními letadly pravděpodobně tvoří granáty se slzným plynem vyráběnými americkou společností Combined Systems, jež najdeme i v dalších složkách izraelských ozbrojených sil.

K dalším dronům DJI Matrice 600 Izraelci připevnili závěsník, který slouží k uvolnění jednoho většího granátu.

Vypouštění slzného plynu přímo z dronů bylo v porovnání s předchozími případy pozorováno jen ojediněle. Vybavení takových dronů se navíc neodlišuje od těch ostatních, jež shazují granáty. V tomto případě musíme zvážit možnost, že k vypuštění plynu došlo neúmyslně.

Mechanismus, jenž měl munici uvolnit, se mohl porouchat a granát buď odhodit neúspěšně, nebo ho odpálit předčasně bez odhození. Porucha systému se zdá být pravděpodobnějším vysvětlením náhlého uvolnění slzného plynu za letu, jehož účinnost by na zemském povrchu byla mnohonásobně vyšší.

Video: Izraelský dron shazuje granát se slzným plynem na palestinské území v pásmu Gazy.

Ničení létajících draků

Od poloviny dubna začala protiizraelská hnutí v Gaze přes hranici organizovaně vysílat létající draky a balony s hořlavinami a výbušninami. Jejich cílem se stala zemědělská půda a přírodní rezervace v jižním Izraeli. Podle oficiálních odhadů Palestinci tímto způsobem založili přes 400 požárů a přivodili škodu za 1,92 milionu amerických dolarů (přibližně 43 milionů Kč).

Izrael se proti těmto technologicky jednoduchým zařízením rozhodl nasadit zmíněně civilní drony. Toto řešení se zdá být levnější, účinnější a bezpečnější než jiné prostředky, jako je např. střelba z palných zbraní.

Dosud zveřejněné materiály dokládají využití systémů DJI Matrice 100 a Team BlackSheep Oblivion. Zatímco DJI Matrice 100 je schopen k sobě létající draky a balony zaháknout a odvléct do bezpečného prostoru, Team BlackSheep Oblivion se úmyslně zamotává do jejich konstrukce a na izraelské straně hranice s nimi přistává.

Video: Nasazení dronů proti zápalným balónům a drakům.

Civilní drony pro armádu

Použití dronů k vypouštění slzného plynu představuje zajímavou taktickou novinku pro kontrolu davu. Izraelská armáda jejím prostřednictvím zvyšuje přesnost a vzdálenost, na kterou je schopná slzný plyn doručit. Drony mohou shazovat i jiný náklad, jako jsou omračující nebo zábleskové granáty. Případně mohou nést infračervené lampy pro utajené osvětlování území v noci.

Samozřejmě není problém komerční drony vybavit smrtící municí, či dokonce přesnou municí vzduch-země. Například přesná letecká mini-puma Pyros má hmotnost pouze 5,44 kg a měří na délku 55 cm – nic, co větší kvadrokoptéra neunese.

Komerční drony se staly novou schopností, jež umožňuje přesné nasazení velkého množství slzného plynu (či jiného nákladu) proti cílům vzdálených deset a více kilometrů.

Vedle DJI Matrice 100, DJI Matrice 600 a Team Blacksheep Oblivion Izrael pravděpodobně využívá i další civilní drony, což naznačuje, že tato nová schopnost je stále v testovací fázi. V budoucnosti se ukáže, jestli se tato bezpilotní letadla objeví i při jiných typech střetů s palestinskými skupinami. I malé nevojenské drony se mohou stát účinným nástrojem pro velitele na zemi, nehledě na mnohem nižší pořizovací a provozní cenu ve srovnání s vojenskými drony, nebo dokonce letouny či vrtulníky.

Zdroje: Jane’s, Bellingcat, DJI

Článek vznikl pro web Armádní noviny a byl redakčně upraven. Původní text najdete zde.