Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Já Pajda

aktualizováno 
aneb ze života iPAQu 3870 - díl II.

"Minule jsem Vám vyprávěl, jak dopadlo první setkání mezi mnou (pro připomenutí - já jsem iPAQ 3870 s jménem PAJDA) a mým novým majitelem. Dnes Vám povím o tom, jak se seznamoval s přiloženými CD-ROMy a pokoušel se z nich do mne instalovat další software.

Na začátek výpis toho, čím mne vybavil můj prodejce. Krom nainstalovaných základních programů byly v krabici přiloženy ještě následující CD-ROMy:

  • Microsoft Outlook verze 2002 - MS ActiveSync 3.5 + další SW bude vyspecifikován níže
  • Lingea Lexicon 2000 (anglicko český slovník)
  • Sunnysoft - malá česká lokalizace
  • Škoda Auto - Auto na přání

Začněme od začátku - tedy od prvně uvedeného CD. Bez nainstalování některých aplikací na něm umístěných bych mohl svému majiteli sloužit maximálně jako chytrá databanka, která pracuje jen a pouze samostatně. K tomu jsem však nebyl stvořen (jen se na mne podívejte)! Jsem totiž plnohodnotným počítačem, který je malý jen svými rozměry, ne však možnostmi a proto je nutné, abych uměl komunikovat i s dalšími počítači - hlavně s tím, který má můj majitel na svém pracovním stole.

K tomu slouží právě aplikace ActiveSync a protože si nejlépe rozumím s programy dodávanými mým výrobcem, pak je jasné, že se mi nejlépe budou vyměňovat plánovací data právě s jeho produktem, kterým je aplikace Microsoft Outlook a to v jeho nejnovější verzi.

Čím však začít? Toto dilema vyřešila rada na CD, která zněla: "Doporučujeme jako první nainstalovat MS Outlook". No tak, když to radí, tak si můj majitel nainstaloval jako první právě tento program. Instalace proběhla poměrně rychle a bez větších problémů. Stará verze, která v počítači byla, se přepsala a po restartu se objevovala už jen verze nová.

V souvislosti s MS Outlook se objevil jiný problém a to ten, že můj majitel (budu mu říkat Mike), používal do té doby pro správu svých nespočetných e-mailových účtů aplikaci Outlook Express, která je specializovaná právě na internetovou poštu (ale jenom na ni). Co teď? Mike není srab a má přesné představy o tom, co ode mně očekává a jedna z věcí, s níž bych mu měl pomáhat, je právě správa e-mailů. Dalším krokem tedy bylo zkopírování nastavení a e-mailové pošty včetně adresáře z jednoho programu do druhého.

Nevím jak Vy, ale Mike vede poměrně obsáhlou e-mailovou korespondenci, což znamenalo převod např. 1586 adres a ca 8.000 e-mailových zpráv. Vzhledem k tomu, že si některé e-mailové účty zkopíroval 2x (jak se mu tohle podařilo, to se mě neptejte..), znamenalo to ca 16.000 mailů a dokážete si představit tu časovou náročnost. Když však toto proběhlo, mohl se Mike věnovat instalaci druhé, pro mne důležitější části, a to komunikačního softwaru s názvem ActiveSync.

K tomu, aby mohl být tento program nainstalován, musela být má kolébka propojená s počítačem (USB, nebo COM port), zároveň napojená do elektrické sítě a musel jsme v ní ležet JÁ. Jenže - instalace neprobíhala tak, jak bychom si já a Mike představovali. Naše vzájemná komunikace totiž nefungovala a to ani přes jeden port. Po půl hodině se Mikovi zablokoval jeho počítač, proto ho restartoval a ejhle - data začala téci. Problémem byl totiž fakt, že výrobce jaksi zapomněl dodat, že po instalaci ActiveSync (tedy části určené pro PC) musím tento restartovat.

Teď je však vše zažehnáno a díky tomu už mohu komunikovat s Mikovým stolním PC (resp. s jeho notebookem značky UMAX). HURÁ chtělo se mi křičet, když v ten okamžik mi byla zacpána ústa, resp. datový port obrovským množstvím mailů, které se na mne hrnuly! Opět takový drobný nedostatek, který je jaksi trochu potlačen v uživatelském manuálu.. Tam není totiž zdůrazněno, že pokud si manuálně nezměníte nastavení, tak se Vám načtou do kapesního počítače všechny Vaše E-maily. Což by mělo při tom výše uvedeném množství za následek úplnou blokaci přístroje, včetně 100% zaplnění paměti, která je v přístroji k dispozici.

Další úskalí tedy překonáno a nyní jsme spolu s Mikem začali prohledávat další SW na CD-ROMu. Našli jsme několik nanejvýš zajímavých aplikací, které stojí za vyzkoušení. K tomuto tématu se však vrátím v dalším vyprávění, které - jak doufám, Vám snad ušetří čas, a vyvarujete se podobných chyb, jaké udělal Mike. 

Příště Vám povím o dodaném SW a navíc o přeinstalování paměti ROM z verze 2.15 na verzi 2.20, která se nedávno objevila na stránkách výrobce.

PAJDA & MR


Já Pajda aneb ze života iPAQu 3870 - díl I.Nejčtenější

Vyřešil jsem nejslavnější záhadu, tvrdí devadesátiletý britský matematik

Britský matematik Michael Atiyah (2018)

Britsko-libanonský matematik Michael Atiyah tvrdí, že našel důkaz jednoho z nejslavnějších nevyřešených matematických...

Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...Lákavá návnada. Jak se ruská agentka přibližovala k Trumpovi

Marija Butinová (19. 7. 2018)

Vyšetřování vlivu Moskvy na poslední americké volby se dostalo k zajímavému odhalení. Ruská agentka se podle něj...

Pohozeni v jednom hrobě. Po 400 letech vracíme dívce a chlapci tvář

Odhalení podoby dvou chlapců a devčete

Na začátku byla náhoda. Stavba rodinného bazénu u domku v Táboře odhalila kosterní pozůstatky tří lidí. V těchto dnech,...

Po 50 letech se poletí k Měsíci, vesmírným turistou bude japonský miliardář

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude...

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude japonský miliardář Júsaku Maezawa....

Další z rubriky

Revoluce, nebo další slepá ulička? Asus nahradil touchpad displejem

Asus ZenBook Pro 14

ScreenPad a NumberPad. Tak Asus nazývá kombinaci touchpadu s dotykovým barevným displejem a kombinaci touchpadu s...

Ideální notebook pro děti uhlobaronů. 15" stroj váží jen 990 gramů

Acer Swift 5

Není tomu tak dávno, kdy do kategorie „lehký 15“ notebook“ spadaly modely vážící jen lehce pod dva kilogramy. Acer na...

Toshiba končí s notebooky. Výrobu koupí za hubičku Sharp

Ultrabook Dynabook Kira V634 má mít výdrž 22 hodin.

Japonská společnost Sharp koupí za 36 milionů dolarů (788 milionů Kč) kontrolní podíl v divizi osobních počítačů další...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz