Severní Korea

Severní Korea - Severní Korea | foto: www.hedvabnastezka.cz

Jaderná bomba Severní Koreje je zahalena tajemstvím

  • 6
Severní Korea oznámila, že provedla pokusný podzemní jaderný výbuch. Svět to považuje za velmi pravděpodobé. Žádné přesné informace však neexistují a na to, co se přesně stalo, se názory různí.

V roce 1994 podepisovali zástupci Korejské lidově demokratické republiky (KLDR) dohodu, která měla zmrazit program na výrobu jaderné zbraně. Nyní se píše rok 2006 a stejná země s největší pravděpodobností ukázala, že je schopna jadernou nálož sestrojit i odpálit.

Co víme o jaderném programu Severní Koreje?

Není tohoto mnoho. A různé zdroje se také liší ve svých odhadech. I když KLDR prohlašuje, že začíná budovat svůj jaderný arzenál, nelze to zatím nijak ověřit.

Jisté však je, že při podpisu dohody o zmražení vývoje jaderné zbraně v roce 1994 měli Severokorejci uskladněno zhruba 8 000 použitých palivových tyčí. Ty posléze zpracovávali v jaderném zařízení v Jongbjonu, které leží asi sto kilometrů severně od hlavního města Pchjongjangu. Ty mohou být použity jako základ pro výrovu jaderné zbraně. Od roku 2002 se navíc komunistická vláda necítí být smlouvou o zmrazení svého jaderného  programu vázána.

Vlastnictví minimálně jedné jaderné zbraně Severní Korea přiznala již 10. února 2006. Současné odhady množství jaderného materiálu, které má KLDR na skladě, umožní prý výrobu 4 – 13 jaderných bomb. Už z této informace zveřejněné agenturou Reuters je zřejmé, že svět ohledně jaderného programu Severní Koreje tak trochu tápe ve tmě.

Na druhou stranu je to v celém intervalu stále jen zanedbatelný potenciál oproti jadernému arsenálu Spojených států (disponují tisíci strategickými i taktickými zbraněmi s jadernou hlavicí), nebo i Izraele (podle odhadů má 200 jaderných pum). 

Podle agentury AP je KLDR schopna do roku 2008 vyrobit takové množství jaderného materiálu, který bude stačit na 8 – 17 bomb.

popisekCo dokáží atomové bomby
Mizely ostrovy, vypařil se beton

Nejistota kolem výbuchu

Podobný závoj tajemství halí i nynější pokusný výbuch. Podle údajů seismických stanic Geologického institutu v Jižní Korei byla odpálena nálož odpovídající síle 550 tun trinitrotoluenu (TNT). Ruský ministr obrany ale hovoří o síle 5 – 15 kilotun TNT. Tato vyšší hodnota by již odpovídala síle pumy Little Boy svržené 6. srpna 1945 na Hirošimu.

Jde o blamáž?

Vše se přitom točí kolem prohlášení komunistické vlády, která potvrzuje 100% úspěšnost testu. Jižní Korejci i Spojené státy mohou potvrdit pouze seismickou činnost, jediné Rusko tvrdí, že detekovalo jaderný výbuch. Dosud také chybí zjištění o případném nárůstu radioaktivity.

Jeden z méně pravděpodobných scénářů tak naznačuje, že Severní Korea mohla provést nejaderný výbuch a záměrně ho vydávat za jaderný. Podobně, jako tomu bylo zhruba před dvěma lety, kdy KLDR odstřelovala část hory kvůli stavbě přehrady a svět ji pak obviňoval z utajeného jaderného testu.

KLDR by tímto krokem získala lepší vyjednávací pozici. Patrně by také mohla ve větším klidu dokončovat svůj vojenský jaderný program, pokud by přesvědčila ostatní státy, že již výrobu bomby zvládla.

Dlouhá cesta k jaderné hlavici

I když je vysoce pravděpodobné, že KLDR dnes uskutečnila svůj první pokusný jaderný výbuch, čeká ji podle expertů ještě mnoho práce, než bude schopna vyrobit lehkou a malou bombu. Takovou, jakou bude moci vybavit své zatím nepříliš úspěšné balistické rakety.