Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jak a kde získat MP3 soubory?

  0:15aktualizováno  0:15
Ve třetí části našeho seriálu o formátu MP3 se konečně dostáváme k tomu, co vás určitě všechny nejvíce zajímá, kde a jak najít oblíbené skladby ve formátu MP3.
Netřeba říkat, že kromě různých CD-ROMů distribuovaných s počítačovými a hudebními časopisy, je největším zdrojem MP3 souborů právě Internet. Tento text čtete v internetovém prohlížeči, a proto předpokládáme, že je pro vás připojení k Internetu samozřejmostí. Při troše štěstí stačí na Internetu nalézt požadovaný soubor (píseň) ve formátu MP3, uložit jej na hard disk počítače a přehrát jej v některém z vašich oblíbených přehrávačů. Pro vyhledání a uložení MP3 souborů vám postačí internetový prohlížeč. Ve světové síti existuje nepřeberné množství stránek, na kterých je volně ke stažení hudba ve formátu MP3. Ať již se jedná o webové stránky hudebníků, kteří nabízí své kompozice ke stažení, nebo o komerční MP3 servery nabízející 100ky tisíc MP3 skladeb roztříděných podle mnoha kritérií (www.mp3.com, www.riffage.com a další). Začít můžete třeba na našich stránkách v sekci MP3 hudba. Řada distribučních firem dnes nabízí písně ke stažení za určitý poplatek (Pay per Song) jako alternativu k prodeji CD.

Pro stahování (download) jsou internetové prohlížeče použitelné, ale při větším množství souborů je vhodné použít zvláštní programy typu GetRight. Umožňuje vytvářet frontu souborů ke stažení, stahovat více souborů najednou a mezi jeho největší přednost patří možnost pokračovat v přerušeném stahování bez nutnosti načítat celý soubor znovu (resume).

GetRight

Soubory bývají často umístěny na FTP serverech. Pro ně je výhodnější použít zvláštní FTP klienty jako je CuteFTP nebo BulletProof. S těmito programy lze prohlížet adresáře FTP serverů, jako kdyby byly na vašem počítači, a soubory můžete posílat oběma směry, tzn. stahovat (download) i ukládat na server (upload). Adresu FTP serveru poznáte podle označení ftp:// narozdíl od označení http:// u adres WWW serverů.

Pokud hledáte určitou skladbu či interpreta využijte internetové hledače. Můžete použít běžné vyhledávací servery typu Altavista, ale vhodnější jsou hledače specializované přímo na MP3 soubory. Protože takových serverů je hodně a trvalo by dlouho je procházet, doporučujeme použít na hledání specializovaný software.

Dobrým programem tohoto typu je MP3 Fiend, v němž zadáte jméno interpreta či název skladby a program za vás rychle prohledá celou řadu MP3 serverů a vyhledávacích služeb a vypíše odkazy na nalezené soubory.

MP3 Fiend

Obrovské popularitě se dnes těší program Napster založený na sdílení souborů přes Internet. Množství dostupných skladeb z velké části nabízených nelegálně je tak velké, že Napster čelí žalobě z napomáhání porušování autorských práv.

Napster

Zde se dotýkáme otázky legality, která je v souvislosti s fenoménem MP3 často pokládána a jíž jsme se zabývali v samostatném příspěvku.

Autor:Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Konec DVB-T vysílání nezruší povinnost platit koncesionářské poplatky

Konec DVB-T vysílání na povinnosti platit koncesionářské poplatky nic nemění.

S přechodem na nový vysílací standard DVB-T2 přijdou někteří diváci o televizní příjem. Změní se něco z hlediska zákona...

Další z rubriky

Vychází nová verze Windows 10. Nastavte si, kdy se vám nainstaluje

Tipy a triky pro Windows 10

Microsoft během večera a noci na středu SELČ vydá novou verzi Windows 10. Pokud nechcete, aby se vám začala instalovat...

Při nahrávání v Snapchatu nemusíte držet tlačítko. Pokud víte, jak na to

Krok 9: Vraťte se na původní obrazovku. Na pravé straně se vám zobrazí šedé...

Majitelé iPhonů si mohou usnadnit pořizování videí na Snapchatu. Díky integrované funkci AssistiveTouch nemusí držet...

Instagram přináší funkci Focus. Vyrobí lepší portrét s rozostřeným pozadím

První dáma USA Melania Trumpová na prvním oficiálním portrétu, který Bílý dům...

Aktualizace Instagramu z minulého týdne přinesla funkci Focus. Ta napodobuje portrétové fotky nejnovějších mobilů díky...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz