Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak bude vypadat pracovní místo v roce 2006?

  0:01
Jak bude vypadat váš pracovní stůl, vaše kapsa od košile a vaše domácnost v roce 2006? Podle průzkumu Meta Group bude kompletně zasíťovaná nebo by alespoň měla být. Je šance 1:1, že na stole vám bude ležet notebook. A mimo to: v budoucnosti už zřejmě svět nebudou ohromovat nové verze kancelářských aplikací, ale spíše řešení, která budou schopna zpřístupnit potřebné informace odkudkoliv a jakkoliv.

Notebooky na polovině stolů a handheldy v desetině kapes

Pouze 45 procent uživatelů ve firemní sféře má v roce 2006 používat jako primární PC svůj dosud "obvyklý" stolní počítač. Naopak, téměř stejný počet jich bude používat notebook. Celých 40 procent tak udělá onen krok navíc za hranici svého stolu i s notebookem v brašně či v ruce. Dalších 15 procent pak bude pracovat na ostatních zařízeních, od tenkých klientů přes různá specializovaná zařízení až po handheldy. Klíčovým faktorem ve vzrůstajícím počtu alternativních zařízení jiných než stolní PC je vzrůstající procento uživatelů s vícero zařízeními. Ti půjdou dále než je v současnosti běžné, a nebude jim stačit pouhá kombinace stolního PC a PDA či mobilního telefonu se základními funkcemi diáře. Toto a další fakta plynou z plného znění studie, kterou uveřejnila společnost Meta Group Inc. (jejíž velmi zkrácenou verzi jsme vám prezentovali v miničlánku včera).

Těžko říci, nad čím se více zamyslet či podivit. Zda je tolik překvapivých 40 procent mobilních uživatelů s notebooky nebo by nás mělo více fascinovat oněch 15 procent s handheldy. Zkusme se však nejdříve podívat na skupinu největší. I v roce 2006 bude nadále pracovním stolům dominovat obvyklé stolní PC, ačkoliv především co do poměru nově nakupovaných zařízení - desktopů versus notebooků - se bude tento stav stále více přiklánět na stranu mobilnějších řešení.

Záležet bude především na požadavcích pracovního místa. Je otázkou, nakolik je v administrativě nutné (a vhodné), aby byl počítač mobilní. Naopak, u manažera, pro kterého jsou jednání ve firmě i mimo firmu denním chlebem, bude stále více nezbytné, aby měl přístup k datům odkudkoliv, kde právě bude potřebovat. (Nebo z druhé strany: bude nemyslitelné, aby neměl po ruce ty údaje a informace, které právě potřebuje.)

Nebude se však jednat o revoluci shora. Jak říká Steve Kleynhans, viceprezident Meta Group: "V roce 2007, průměrný uživatel bude pravidelně v kontaktu s přinejmenším čtyřmi rozdílnými elektronickými zařízeními - domácím PC, chytrým centrem domácí zábavy, firemním počítačem a mobilním informačním zařízením." Je zajímavé pozorovat, jak "neurčitě" označuje i viceprezident některá zařízení, která zcela jistě najdou cestu do našich domovů i kapes, ale nikdo si není stoprocentně jistý, jak budou ve finále vypadat: chytré centrum domácí zábavy může být stejně dobře upravené multimediální PC s HiFi periferiemi, stejně jako tým různých současných zařízení - HiFi věží počínaje a domácím kinem konče. Podobně i u mobilního informačního zařízení, stejná nejistota v označení se objevuje i zde: může to být stejně tak mobilní telefon jako elektronický diář, či jejich libovolná kombinace. Přesto budeme zcela jistě v kontaktu s různými zařízeními - nejen v kanceláři, doma, ale i na cestách.

"Toto množství zařízení bude nutit dodavatele softwaru zaměřit se na synchronizaci informací stejně jako na "zeštíhlení" a "roaming" aplikací, aby umožnila uživatelům přistupovat k jejich informacím nezávisle na zařízení, jež právě používají." Tato tvrzení viceprezidenta se rozhodně nebudou líbit Microsoftu, respektive ne, pokud se má jednat o spolupráci bezproblémovou a takřka neviditelnou pro uživatele mezi nejširším spektrem zařízení (bez toho, aby nesla logo Microsoftu).

Výběr zařízení a konkrétních aplikací, použití a nasazení bude odpovídat požadavkům uživatele; cílem bude, aby přístup k informacím a mobilní nasazení zajistilo plné využití hodnoty investic do IT a nových platforem, které budou potřeba pro podporu nasazení mobilních zařízení. Informační produktivita má zvýšit přínos každého mobilního pracovníka pro jeho společnost - otázkou je, jak vysoké investice budou potřeba pro zajištění právě optimální úrovně a univerzálnosti přístupu k informacím, bez rizika jejich zneužití.

Přesun od desktopů k notebookům a ještě dále, k handheldům a tenkým klientům, totiž skýtá podstatně větší nebezpečí, než na jaká jsou v současnosti IT prostředí většiny firem připravena. Nehledě na nutnost právě zmíněné bezproblémové kooperace doslova "roztodivných" zařízení, která si budou muset mezi sebou navzájem rozumět a namísto (současného) zatěžování pracovníka zvyšovat jeho produktivitu a možnosti.

Tablety na postupu

Ačkoliv jsou lehké a snadno použitelné, současné tablety nenabízejí dostatek univerzální funkčnosti pro většinu uživatelů. Alespoň v současnosti nemohou sloužit jako primární či dokonce jediné PC svého uživatele. Do budoucna se však toto má změnit. Nové formáty notebooků a tabletů, snižování cen digitizérů a rostoucí počet aplikací využívajících elektronický inkoust a rozeznávání písma uvede Tablet PC do věku masového nasazení. Již pro rok 2006 předpovídá Meta Group nasazení schopností typických pro tablet - rozeznávání písma a řeči - v plné jedné třetině prodávaných notebooků.

Přestože Microsoft přestal propagovat a zastavil vývoj zařízení na bázi chytrého displeje určených do domácnosti, Meta Group počítá s jejich oživením a dalším vývojem pro použití ve firemním prostředí. (Pozn. red.: Smart Display - zpravidla displej s bezdrátovým adaptérem - pracuje jako vzdálená plocha plně vybaveného PC, s nižší "inteligencí" než plnohodnotné PC, je závislé na další infrastruktuře).

"Je tu příležitost ve společnostech, kde 60 procent pracovníků jsou "corridor warriors", kteří se pohybují od jednání k jednání, nabídnout uživatelům možnost přístupu k základním funkcím, jako je e-mail, instantní komunikace či prohlížení webu a zapisování poznámek, zatímco se budou pohybovat na schůzkách v prostorách společnosti. Tato zařízení by mohla být dokonce sdílena zaměstnanci či budou přímo k dispozici v jednacích prostorách. Jakákoliv cena by se vyplatila díky vzrůstu produktivity pracovníků.

Názor redakce se poněkud liší, pokud jde o velké rozšíření schopností tabletů v noteboocích. Těžko lze souhlasit, že cenu jakékoliv investice převýší přínos z brouzdání webem a přístupu k emailu. Nicméně, tato studie ukazuje, jak zřejmě budou vypadat pracoviště a nejen ta, v budoucnosti nepříliš daleké (ať to bude 2006 či 2008).

Co si o podobných možnostech myslíte vy, zvláště s ohledem na podmínky českých pracovních míst, nasazení notebooků a dalších informačních zařízení, ve vztahu k domácnosti a vybavení chytrou elektronikou? (Vyhlašujeme též neoficiální diskusní soutěž o překlad: chodboví či koridoroví válečníci zcela nevystihuje anglický pojem „corridor warriors“. Jaký název pro tyto „kolegy“ navrhujete?)

  • Nejčtenější

Zázrak! NASA po pěti měsících obdržela od sondy Voyager smysluplnou zprávu

v diskusi je 171 příspěvků

23. dubna 2024  13:37

Když se v únoru letošního roku stále nedařilo navázat smysluplnou komunikaci s jedním z...

Herečce Slávce Budínové by bylo 100 let. Zemřela opuštěná, bez zájmu veřejnosti

v diskusi je 28 příspěvků

21. dubna 2024

Před 100 lety, 21. dubna 1924, se v Ostravě narodila známá česká herečka Slávka Budínová.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 51 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Unikátní exkurze. Nahlédněte do francouzské jaderné ponorky před vyplutím

v diskusi je 16 příspěvků

20. dubna 2024

Není obvyklé, aby reportéři mohli nahlédnout do jaderné ponorky v aktivní službě. Agentura AP nyní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Proč umělá inteligence lže a proč kvůli ní zhloupneme. Počítačový expert vypráví

v diskusi je 17 příspěvků

22. dubna 2024

Premium Zatímco průmyslová revoluce zaváděla masivní využití strojů, které nahradily lidské svaly, nyní...

Sphere jako osmý div světa? Zábavní komplex ve Vegas je technologický zážitek

v diskusi je 14 příspěvků

25. dubna 2024

Uvidíte v ní famózní obraz s nejvyšším rozlišením na světě, do uší zahraje sto šedesát tisíc...

POZOR VLAK: Slavíme půl století pražského metra, vznikla k tomu unikátní hra

v diskusi jsou 3 příspěvky

24. dubna 2024  7:29

Pro Československo, a především pro Prahu, to byl slavný den, devátého května 1974 byl slavnostně...

Jiří Horák obnovil ČSSD a dovedl ji do parlamentu. Se Zemanem si nerozuměl

v diskusi jsou 3 příspěvky

24. dubna 2024

Před 100 lety se narodil Jiří Horák, který po sametové revoluci pomáhal znovuobnovit sociální...

Dnes už se bez nich válčit nedá. Raketový vzestup bojových dronů

v diskusi je 44 příspěvků

24. dubna 2024

Bezpilotní letadla (drony) jsou v posledních dvou dekádách na raketovém vzestupu. Přispěla k tomu...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...