Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jak bude vypadat váš byt po přestavbě? Zeptejte se počítače

aktualizováno 
Pořídili jste si byt a teď chystáte jeho perfektní zařízení? Či jen přemýšlíte o rekonstrukci bytu, pokoje či zahrady? Ještě než se do tohoto náročného procesu pustíte, je dobré si předem rozvrhnout, kde co bude. V tom vám může pomoci výborný český prográmek Room Arranger. Odpadne tak neustálé posouvání nábytku z místa na místo tak, aby se tam všechno bez problémů vešlo a působilo dobrým dojmem.
Room Arranger

Room Arranger | foto: Jakub Dvořák

Aplikací pro uživatelské navrhování domů a bytů, rozmístění nábytku, dekorací a dalších objektů není mnoho. Existují velké aplikace, určené zejména pro architekty a designéry, ale jejich pořízení je velice nákladné a ovládání pro běžného uživatele složité.

Naštěstí existují i další programátoři, kteří se specializují i na nás koncové zákazníky a nikoliv na lidi, kteří se používáním aranžérských programů živí. Ti potom vytvářejí jednodušší a cenově přijatelnější aplikace.

Díky nim máme možnost nasimulovat rozmístění nábytku v místnosti bez obrovské investice do softwaru. Mezi takové produkty se řadí i česká aplikace Room Arranger.

Tento program vám totiž umožní vše nasimulovat bez nutnosti kreslení na čtverečkovaný papír nebo opakovaného přenášení tam a zpět. Mezi jeho vlastnosti patří: návrh místnosti nebo celého bytu skládajícího se z více místností; široká standardní knihovna objektů (vkládání přesných rozměrů objektů); vytváření vlastní knihovny z objektů, které používáte častěji (např. typické okno, židle); průchod projektem ve 3D; tisk projektu v jistém měřítku i přes více stran; měření vzdáleností v projektu.

Stažení a instalace
Domovské stránky tohoto produktu naleznete na této internetové adrese. Soubor s instalací potom můžete stahovat přímo zde - Room Arranger (1,3 MB). Mezi podporované operační systémy patří Windows 98 a vyšší.

Room Arranger je shareware. Můžete ho však zcela zdarma testovat po dobu 30 dnů.

Instalace není nikterak složitá, avšak skládá se ze dvou kroků. Instalátorem produktu se stačí pouze proklikat. Na jejím konci se však může objevit hlášení o chybějícím VRML prohlížeči Cortona ve vašem internetovém browseru. Instalátor vás automaticky nasměruje na adresu, kde si ho lze stáhnout, anebo si ho stáhněte z www.parallelgraphics.com/bin/cortvrml.exe. Instalací modulu se opět proklikejte, avšak na jeho konci musíte zvolit systém renderování 3D grafiky – vyberte jednu z možností (ideálně jakoukoli jinou než Software renderer) a to je vše. Teprve potom klikněte v instalátoru Room Arrangera na tlačítko Finish.

Room Arranger

Ovládání zvládnete levou zadní
Při prvním spuštění se vás produkt zeptá na jazyk, ve kterém s vámi má komunikovat. Nelze přehlédnout, že i celá řada lidí nehovořících česky může aplikaci používat ve své mateřštině. Hned potom se objeví hlášení, že používáte sharewarovou verzi.

Room Arranger

Ovládání aplikace je založené na velmi jednoduchém systému vkládání objektů a následné úpravě jejich vlastností. Jestliže zvládnete běžné uživatelské operace, jako je psaní textů nebo surfování na internetu, pak se nemáte čeho obávat, aplikace je vytvořena pro širokou veřejnost. Navíc kdekoli v aplikaci vyvoláte stisknutím tlačítka F1 obsáhlou nápovědu v HTML formátu.

Room Arranger

Přestavujeme první místnost
V hlavní liště klikněte na nabídku Projekt -> Nový, vyberte, zda chcete navrhovat celý byt nebo jen jednu místnost. Navrhujete-li byt, musíte si zdi sami pomocí editoru naplánovat, pokud navrhujete místnost, můžete zvolit přednastavený tvar.

Room Arranger

Pomocí nabídky Objekty -> Přidat objekt lze do projektu vkládat objekty, rozčleněné do kategorií. Chcete-li vyvolat zobrazení návrhu ve 3D režimu, klikněte na nabídku Pohled, Prozkoumat v 3D a poté klikněte na tlačítko OK. Aranžmá bude otevřeno v VRML prohlížeči. Pokud používáte jako výchozí prohlížeč Internet Explorer a blokujete zobrazení aktivního obsahu, musíte kliknout na žlutý proužek a zablokovaný obsah povolit. Nyní se místnost zobrazí virtuálně a vy si ji můžete procházet prostřednictvím tlačítek nacházejících se v dolní části okna.

Room Arranger

Dveře, okna a další objekty
Databáze objektů dostupná přímo v aplikaci je poměrně bohatá. Je rozdělena do skupin, dle zaměření jednotlivých objektů – Dveře a okna, Skříně, Sedací nábytek, Stoly, Kuchyň, Koupelna, Ložnice apod. Specialitou je kategorie Příslušenství, kde naleznete například bezpečnostní kameru, stolní ventilátor, terč na šipky atd., či kategorie Ostatní, ve které se nachází nejen pejsek, kočička, mužská a ženská postava, ale také auta a dokonce i tank. Barevně bohaté objekty nejsou, barvy lze ale definovat zvláště pro každý objekt. Realita objektů je na výborné úrovni, nejvíce je znatelná při 3D zobrazení, kde vyniknou i nejmenší detaily, které při pohledu z půdorysu nemáte šanci zachytit.

Room Arranger

Popisky, čáry, kóty atd.
Pokud přece jen chystáte kompletní přebudování pokoje, potom se vám budou hodit i funkce, kterými jsou popisky, kóty, čáry a zobrazit seznam umístěných objektů. Standardní knihovna vkládaných objektů je velice bohatá, navíc je možnost vytvořit vlastní objekty s vámi definovanými rozměry.

Výstup nejen na tiskárnu
Hotový projekt si můžete nejen vytisknout, ale také uložit jako obrázek (PNG, BMP formát) či zkopírovat do schránky Windows, nebo uložit do souboru, který otevře webový prohlížeč.

Inspirace…objekty
Program je opravdu snadno ovladatelný. Možným problémem, na který lze narazit, tak může být paradoxně nedostatečná inspirace. I s tímto problémem vám program pomůže. Stačí navštívit stránky jeho výrobce, kde jsou umístěny již hotové projekty. Naleznete je pod položkou Galerie a ve většině případů jde o realizace českých uživatelů aplikace. Na stránkách navíc naleznete v sekci Knihovna objektů nejnovější objekty, které vytvořili sami uživatelé. Stažený objekt nainstalujete velmi lehce. V Room Arrangeru klikněte na Objekty -> Prohlížení uživ. knihovny a potom klikněte na tlačítko Import... a vyberte stažené soubory.

Room Arranger

Závěrem
Mezi největší výhody Room Arrangeru se bezesporu řadí snadná imaginární manipulace s nábytkem, bez nutnosti jeho přenášení nebo zakreslování na čtverečkovaný papír. Svoje snažení si potom lze donekonečna prohlížet ze všech stran a to díky 3D pohledu. Navíc je v několika jazycích a existuje pro něj i řada doplňkových nástrojů ke stažení na oficiálních stránkách. Room Arranger pomůže ve chvílích, kdy si nejste úplně jisti, že vámi plánovaná přestavba nábytku bude mít očekávaný efekt. Při práci s aplikací pak můžete přijít na úplně nové varianty rozmístění, které vás prvně nenapadly.

Konkurence

Nevyhovuje vám Room Arranger a toužíte po plně profesionálním produktu? Potom zkuste aplikaci SolidWorks. Ta se používá nejen pro strojírenské navrhování, ale dokonce i pro simulaci fyzikálního pohybu.Nejčtenější

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

V noci se dívejte na nebe. Perseidy předvedou pravidelnou podívanou

Perseidy (Irsko, 7. srpna 2009)

Ani letos nás prach z komety Swift-Tuttle nemine a zájemci, kteří vydrží dlouho do noci, se tak mohou těšit na...

Další z rubriky

Vyřešit problémy s Windows pomůže opravář registru

Ilustrační foto

Dochází-li Windows dech, můžete zkusit spustit jeden z dostupných čističů systémového registru. Ten najde neplatné...

Stáhněte si zdarma: klikněte a relaxujte, nebo zálohujte počítač

Ilustrační foto - relax

Dopřát si při práci na PC příjemné zvuky na pozadí či se připravit na kvalitní spánek pomůže program Click and Relax. O...

S aplikací poznáte každou kytku a poznámkový blok uloží i hesla

Užitečné programy pro tablet vám mohou pomoci i udělat radost.

Na cestách se vám může hodit například atlas rostlin i poznámkový blok. A nechybí třeba ani ekvalizér zvuku v efektním...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz