Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jak chtěl Microsoft nekale porazit Realnetworks

  10:18aktualizováno  10:18
Americká společnost Microsoft neměla v minulosti na vybranou a pokud si chtěla udržet vliv, musela se vypořádat s konkurencí společnosti RealNetworks. Ukázaly to záznamy z interního jednání manažerů firmy před devíti lety, o nichž se v pondělí hovořilo před soudem v Lucemburku.

Koalice kritiků, která zahrnuje konkurenční firmy Microsoftu, se předložením těchto důkazů snaží prokázat, že má pravdu. Jinými slovy, že se Microsoft snažil nezákonnými praktikami dusit konkurenci a v případě nutnosti odstavit každou firmu, která by pro jeho expanzivní plány mohla znamenat ohrožení.

Microsoft se od pondělí hájí před Soudem první instance, kde se snaží prokázat, že jeho chování na trhu bylo v mezích zákona. Evropská komise firmě v roce 2004 udělila rekordní pokutu 497 milionů eur a nyní hrozí, že pokud se Microsoft nezačne řídit jejími požadavky, začne od něj vybírat asi dva miliony eur denně, dokud podnik nesjedná nápravu.

Komisi vadí, že Microsoft ovládl trh operačních systémů, do nichž začal později přidávat i další uživatelské prvky, hlavně multimediální přehrávač Windows Media Player. Microsoft sice v pondělí soudu řekl, že komise vůbec nepochopila, jak v prostředí softwaru funguje konkurence, záznamy z jednání pro něj ale zřejmě budou znamenat přítěž.

Na záznamech z jednání manažerů Microsoftu z 5. června 1997 se mimo jiné uvádí, že zakladatel firmy Bill Gates byl informován o možnostech, jak se s konkurencí RealNetworks vypořádat. Právě RealNetworks, jakožto výrobce konkurenčního přehrávače RealPlayer, znamenal pro plány Microsoftu značnou hrozbu, tvrdí oponenti firmy.

RealPlayer měl v roce 1997 ve své kategorii dominantní postavení a právě v té době manažer Microsoftu Jim Durkin Gatesovi řekl, že strategii, kterou podnik použil k odstavení konkurenční společnosti Netscape, lze aplikovat i na RealNetworks. Netscape byl ve své době významným výrobcem internetových prohlížečů, než začal Microsoft do operačního systému Windows přidávat svůj konkurenční produkt Explorer, a to zcela zdarma.

"RealNetworks je jako Netscape. Jediný rozdíl je v tom, že tady se nám naskýtá možnost zahájit bitvu o něco dřív," řekl na zmíněné schůzce v roce 1997 jiný manažer Robert Muglia. Taktika, kterou k odstavení firmy Netscape z trhu Microsoft použil, už se firmě nevyplatila. V roce 2001 rozhodl soud v USA, že takový postup je ilegální.

Autor:Nejčtenější

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Rusko stále neumí vyrábět termovizní přístroje

Termovize jsou mimo jiné hlavním senzorem všech moderních tanků. Ruské tanky...

Klíčovou součást termovizních přístrojů představují detektory v mozaikovém uspořádání. Vyrábí se pouze v několika...

Největší představitelné utrpení? Co ovlivňuje bolest a jak ji měřit

Popište, jakou bolest cítíte (ilustrační foto)

„Bolest je jen slabost opouštějící tělo,“ zněla jedna z propagačních vět amerických mariňáků. Pro někoho jsou...

Další z rubriky

Nahrajeme váš mozek na cloud, plánuje startup. Ale zabije vás tím

Mozek, ilustrace

Johnny Depp by měl zbystřit. Zahrál si totiž roli ve filmu Transcendence, ve kterém si po smrti nahraje mysl do...

Stáhněte si zdarma: kompaktní rychlý prohlížeč obrázků i porovnávač PDF

Děti a počítač

Prohlížeč snímků CPix umí třeba zašifrovat dva obrázky do jednoho. Porovnat dva PDF dokumenty a zobrazit případné změny...

Styl i bezpečnost. Vyzkoušejte alternativní prohlížeče pro Windows

Ilustrační foto - browser

Okno do internetu. Nadneseně používaný příměr pro internetové prohlížeče. Díky nim je na jedno kliknutí dostupný obsah...

Najdete na iDNES.cz