Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jak chtěl Microsoft nekale porazit Realnetworks

  10:18aktualizováno  10:18
Americká společnost Microsoft neměla v minulosti na vybranou a pokud si chtěla udržet vliv, musela se vypořádat s konkurencí společnosti RealNetworks. Ukázaly to záznamy z interního jednání manažerů firmy před devíti lety, o nichž se v pondělí hovořilo před soudem v Lucemburku.

Koalice kritiků, která zahrnuje konkurenční firmy Microsoftu, se předložením těchto důkazů snaží prokázat, že má pravdu. Jinými slovy, že se Microsoft snažil nezákonnými praktikami dusit konkurenci a v případě nutnosti odstavit každou firmu, která by pro jeho expanzivní plány mohla znamenat ohrožení.

Microsoft se od pondělí hájí před Soudem první instance, kde se snaží prokázat, že jeho chování na trhu bylo v mezích zákona. Evropská komise firmě v roce 2004 udělila rekordní pokutu 497 milionů eur a nyní hrozí, že pokud se Microsoft nezačne řídit jejími požadavky, začne od něj vybírat asi dva miliony eur denně, dokud podnik nesjedná nápravu.

Komisi vadí, že Microsoft ovládl trh operačních systémů, do nichž začal později přidávat i další uživatelské prvky, hlavně multimediální přehrávač Windows Media Player. Microsoft sice v pondělí soudu řekl, že komise vůbec nepochopila, jak v prostředí softwaru funguje konkurence, záznamy z jednání pro něj ale zřejmě budou znamenat přítěž.

Na záznamech z jednání manažerů Microsoftu z 5. června 1997 se mimo jiné uvádí, že zakladatel firmy Bill Gates byl informován o možnostech, jak se s konkurencí RealNetworks vypořádat. Právě RealNetworks, jakožto výrobce konkurenčního přehrávače RealPlayer, znamenal pro plány Microsoftu značnou hrozbu, tvrdí oponenti firmy.

RealPlayer měl v roce 1997 ve své kategorii dominantní postavení a právě v té době manažer Microsoftu Jim Durkin Gatesovi řekl, že strategii, kterou podnik použil k odstavení konkurenční společnosti Netscape, lze aplikovat i na RealNetworks. Netscape byl ve své době významným výrobcem internetových prohlížečů, než začal Microsoft do operačního systému Windows přidávat svůj konkurenční produkt Explorer, a to zcela zdarma.

"RealNetworks je jako Netscape. Jediný rozdíl je v tom, že tady se nám naskýtá možnost zahájit bitvu o něco dřív," řekl na zmíněné schůzce v roce 1997 jiný manažer Robert Muglia. Taktika, kterou k odstavení firmy Netscape z trhu Microsoft použil, už se firmě nevyplatila. V roce 2001 rozhodl soud v USA, že takový postup je ilegální.

Autor:


Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Horký nápoj vás ve vedru ochladí lépe, zjistili vědci. Ale má to háček

Horký nápoj v horkém létě?

Biologie lidského těla někdy funguje přesně naopak, než by člověk čekal. Příkladem je pití horkých nápojů v létě. Zní...

Další z rubriky

Fotografie stokrát jinak vytvoří nejlepší fotoeditační programy

Ilustrační foto - notebook

Paměťové karty digitálních fotoaparátů, smartphonů či tabletů se zejména v létě plní šílenou rychlostí. Chcete-li...

Stáhněte si zdarma: profesionální spolehlivý firewall pro domácí použití

Ilustrační foto - bezpečnost

Vyzkoušejte osobní firewall spravující a sledující veškerou příchozí a odchozí komunikaci v PC. Zajímat by vás mohl i...

Stáhněte si zdarma: klikněte a relaxujte, nebo zálohujte počítač

Ilustrační foto - relax

Dopřát si při práci na PC příjemné zvuky na pozadí či se připravit na kvalitní spánek pomůže program Click and Relax. O...

Najdete na iDNES.cz