Jak funguje experimentální digitální vysílání naživo?

  • 95
Jak zapojit set-top-box, co všechno je potřeba k naladění programů a jak vypadá teletext na černobílém Merkuru? Zkoušeli jsme digitální vysílání po Praze a tady je pár našich prvních zkušeností.

Digitální vysílání se pomalu blíží. Ale už dnes si můžete v Praze a Brně vyzkoušet, co vlastně tato technologie umožňuje. Vyzkoušeli jsme to za vás a na vlastní oči jsme viděli nový "dobrý obraz a ostrý zvuk". Budeme rádi, když nám v diskusi sdělíte vaše zkušenosti a problémy s dosavadním experimentálním vysílání

Zapojení set-top-boxu

Samotná instalace je velmi jednoduchá. Po vybalení z krabice stačí propojit anténu a set-top box s televizí. Případně můžete ještě zapojit do videa, což celkem zjednoduší následující operace. Na typu televizního přijímače opravdu nezáleží, a tak, jak můžete vidět z fotografií, si můžete užívat digitálního signálu i na černobílém Merkuru nebo na monitoru svého počítače.

digitv digitv digitv

Zapojení několika kabelů zvládne opravdu každý.

Jak naladit signál

Po zapojení jen do televize musíte první kanál vyladit tak, abyste viděli rozhraní set-top boxu. Ten pak už jednoduše ovládáte pomocí dálkového ovládání. Samotné naladění programů je úplně automatické. V základním menu zadáte automatické hledání a box sám najde veškeré rozhlasové a televizní stanice, které s vaším anténním systémem můžete sledovat. V Praze naladíte většinou programy  všech tří multiplexů společností, které testují vysílání na základě licence od ČTÚ.

 digitv digitv digitv

Digitální vysílání funguje opravdu na všem.

Jaké je tedy to digitální vysílání?

Obraz je opravdu čistý. Záleží ale na dobrém příjmu. Ten je ale ovlivněn především tím, že vysílání jede stále ještě v testovacím režimu. Jak naladíte programy, tak už se o provoz víceméně nemusíte starat. Narazili jsme na problém při programech vysílaných ve stereu. Set-top-box totiž neumí vypnout cizojazyčný kanál, a tak musíte buď vytáhnout na maximum český kanál a nebo si se zvukem pohrát.

Jinak ale všechno fungovalo perfektně. A teletext na černobílém Merkuru byl jako závan z říše nereálna.

Přidané služby

Kromě audiovizuální služby nabízí digitální vysílání mnohem více možností. Sportovní fandové jistě ocení bezchybný teletext, který funguje nezávisle natom, jestli ho televize podporuje nebo ne.

Další službou je elektronický programový průvodce, který poskytuje základní informace o právě sledovaném programu a nebo umožňuje přepnout do komplexního programu vysílání s tím, že se vám obraz zmenší do malého okna, aby udělal místo textu. Informace, které se díky této službě ale nebývají úplné. U některých filmů popisky chybí a nebo nejsou úplné.

České radiokomunikace ještě testují zahraniční a domácí zpravodajství. K tomu ještě přidává předpověď počasí a  nabízí podle svých webových stránek ještě další možnosti jako třeba hraní her. Bohužel se set-top-boxem Homecast eM-1150 si jich neužijete. Teď Radiokomunikace testují možnosti zpětného kanálu.

digitv digitv

Teletext a elektronický programový průvodce jsou v základní výbavě.

 

Pokrytí v Praze

V hlavním městě provozují testovací vysílání společnosti CDG a České radiokomunikace. Radiokomunikace šíří signál z vysílačů Praha-město na Žižkově a Praha-Cukrák, CDG zase vysílá ze Strahova.

Testovali jsme v Nuslích, kde byl velmi kvalitní signál Českých radiokomunikací i CDG. Jen s tím rozdílem, že programy z balíku CDG byly občas nedostupné kvůli sníženému výkonu nebo poruchám na strahovském vysílači.  Jen o několik kilometrů dále, v Podolí tomu bylo už naopak. Signál Českého  Telecomu byl v Podolí také slabší.

Radosti s digitální televizí si můžete užívat i mimo Prahu a Brno. V okrajových oblastech jsou místa, kde signál celkem bez problémů naladíte. Jedním za takovýchto míst je třeba vrch Svatá u Berouna. "CDG a Radiokomunikace jedou v pohodě, problémy dělá jenom Český Telecom," popsal své zkušenosti Petr.

Úplně bez problémů je uživatel Stanislav, který bydlí v Horních Počernicích. "Chytám všechny tři multiplexy bez problémů a obraz je mnohem ostřejší než u analogového signálu," řekl nám.

Jaké programy se dají ulovit?

V multiplexech obou provozovatelů můžete naladit celkem sedm televizních programů a pět rozhlasových stanic. Český Telecom, který kromě Prahy testuje i v Brně, zatím vysílá programy dva. 

V nabídce provozovatelů jsou v Praze oba veřejnoprávní kanály ČT1 a ČT2, Nova, Prima, Óčko a TV Praha. Z rozhlasových stanic se testuje Evropa 2, Radio Proglas, ČRo 1 - Radiožurnál, ČRo 2 – Praha, ČRo 3 – Vltava, Český rozhlas-Regina, Blaník, rádio Country  a konečně i Frekvence 1.

V Brně pak Telecom nabízí ještě regionální jihomoravské vysílání ČT a oba veřejnoprávní kanály. Z rádií jsou to pět první tři kanály Českého rozhlasu a rádio Blaník.

Aktuálně bylo v multiplexu Českého Telecomu zrušeno vysílání rádia Blaník a pozastaven provoz Českého rozhlasu. Stejně tak na konci října ukončilo CDG vysílání hudební stanice MTV Dance.

Jaké jsou na trhu set-top-boxy?

Nabídka boxů je už opravdu široká. Pořídit si můžete set-top-box od dvou a půl tisíce až do tisíc patnácti. Záleží jen na tom, co od něj očekáváte. Nemáte-li televizi, můžete vyzkoušet speciální televizní kartu do počítače.

Set-top-boxy jsou často prodávány ve třech kategoriích. Standardní, které zvládají příjem signálu a základní přidané funkce. Boxy s označením CI jsou dražší, ale bývají vybaveny sloty pro pro moduly umožňující vložení přístupových karet pro příjem kódovaných programů. Další skupinou jsou zařízení s označením PVR. Ty umí přímo zachytávat DVB(C/S/T) signál na digitální médium (obvykle pevný disk) a pak ho i přehrávat.

Tohle však nejsou všechny zkratky, na které můžete narazit. V oblasti přidaných služeb byl ustanoven standard MHP. Ten vznikl jako prevence roztříštění trhu a zároveň umožnil výrobcům vstoupit na trh s konkurujícími kompatibilními výrobky. Specifikace by měla zahrnout celý rozsah možných přístrojů od set-top-boxů, přes integrované televizory, až po multimediální computery, které se prostřednictvím Local Home Network (lokální domácí sítě) propojí s ostatními přístroji.

Jaké značky se prodávají?

Podle prodejců jdou nejvíce na odbyt levnější typy značek Emtec a Kaon. Kromě těchto dvou se v nabídkách objevují i výrobky firem Sencor, Nokia, Humax, Zehnder a nebo TechniSat. Podrobné specifikace set-top-boxů najdete na stránkách výrobců a nebo v přehledu přístrojů, který pro vás připravujeme.
 

 Jaké máte zkušenosti s experimentálním digitálním vysíláním?