Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jak hraje nejlevnější plasmová televize v Česku

aktualizováno 
Nejlevnější plasmová televize s vysokým rozlišením HD pochází ze Slovenska. Má úhlopříčku delší než metr a na internetu ji seženete za necelých 36 tisíc, včetně daně. Spolu se stájovým kolegou, DVD přehrávačem s označením „HD DVD player“ jsme ji podrobili redakčnímu testu. Dokáží obstát jako základ domácího kina?

Orava PM-422 | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Cena plasmových televizorů se 42“ úhlopříčkou (106 cm) klesla pod hranici 30ti tisíc. Pokud si je však v nějakém internetovém obchodě seřadíte vzestupně dle ceny, tedy od nejlevnější po nejdražší, při pohledu na rozlišení jejich panelů uroníte nejednu slzu.

Zjistíte totiž, že se zpravidla jedná o zobrazovače s nízkým rozlišením 852x480, v nejlepším případě 1024 x 768 obrazových bodů. V prvním případě je to hodnota dokonce nižší, něž kolik udává norma PAL, podle které se v ČR vysílá televizní signál či je zaznamenán obraz na DVD disku. Dá se však říci, že jsou to v podstatě dostatečné hodnoty pro zobrazení analogového TV vysílání, kabelové televize, pozemního digitálního terestriálního vysílání či přehrávání DVD disků, avšak pro pořádnou reprodukci HDTV vysílání (z digitálního satelitu, nebo HD souborů z počítače) to nestačí.

Orava plasma pixely
Každá trojice buněk (červená, modrá, zelená) tvoří jeden pixel. Orava jich má 1280 na šířku a 762 na výšku. Toto je detail maličké části plochy zobrazovače.

Poměrně osamoceně se z dlouhé řady levných plasmových zobrazovačů vyklání jeden televizor s rozlišením 1280 x 768 pixelů, tedy WXGA: Orava PM-422. Pyšní se logem HD ready, dvěma analogovými tunery, konektorem HDMI, spoustou příjemných funkcí a především nízkou cenou.

Ze Slovenska?

Orava je sice slovenská firma, ale o testované plasmě se to úplně říci nedá. Kupříkladu plasmový panel pochází od japonského koncernu Hitachi. Což je potěšitelné.

Orava doluuu
Tělo televizoru je ze všech stran bohatě perforováno. Díky tomu se obejde bez aktivního chlazení (ventilátorů), což se kladně projeví na tichém chodu (z blízka je slyšet jen jemný bzukot elektroniky), ale i tak přístroj působí jako malé akumulačky. Sálající teplo je cítit zhruba na půlmetrovou vzdálenost.

Dva tunery pro větší potěšení

Přístroj disponuje dvojicí analogových tunerů, což v této nízké cenové kategorii zrovna běžné není. Díky nim můžete na obrazovce zobrazit dva plnohodnotné 4:3 obrazy vedle sebe (PAP - každý má svoji polovinu obrazovky). Zvykem bývá, že zvukový doprovod jednoho obrazu jde do reprosoustav a druhý do sluchátek, Orava však hraje jen jeden zvuk. To trochu snižuje použitelnost tohoto režimu.   

Orava PAP_ok
Dva obrazy ze dvou tunerů. Zde režim PIP.

Můžete také využít režimu PIP, tedy obraz v obraze, při kterém je obraz druhého tuneru zobrazen v malém rámečku v rohu hlavního obrazu. To se hodí, když čekáte na začátek filmu běžícím na jiném kanálu – například kvůli záznamu.

Příjemná je možnost PAT, tedy souběžné zobrazení vysílaného programu a teletextu.

Poradíme Vám jaký vybrat dárek... vanoce.idnes.cz

Co a kudy připojíte?

Jako správný velkoplošný zobrazovač disponuje plasma HDMI výstupem, který ochotně spolupracoval jak s DVD přehrávači, tak s HD media boxem. Jeho prostřednictvím lze přivést i 1080i signál, který televizor přepočítá pro své rozlišení.

Orava IO1
vstupy: VGA, S-Video, kompozitní video, komponentní video, 2 kanálový analogový zvukový, HDMI
výstupy: subwoofer, 2 kanálový zvukový analogový 

Skrze HDMI se do televize přenáší i zvuk, je však nutné ve zdroji nastavit výstupní signál „PCM“ (pulzně kódovaná modulace), pokud byla volba ponechána na „Bitstream“ a přehrával jsem záznam v DolbyDigital či DTS, plasma mlčela.

Orava IO2
zbývající přípojná místa: 2x SCART vstup/výstup, konektor pro anténní koaxiál, a zvukový analogový vstup pro počítač

Další přípojnou možností je počítačový monitorový D-SUB konektor. Do něj připojíte domácí počítač a můžete tak na velké obrazovce prohlížet videa, fotografie, nebo hrát hry. Nechybí samozřejmě komponentní video (Y/Pb/Pr), S-video a analogový zvukový vstup.

Obsluha a funkce

Mnoho funkcí a nastavení probíhá prostřednictvím OSD menu (grafické menu zobrazené přímo na obrazovce televizoru). Bylo by zbytečné jednotlivé možnosti vypisovat, raději se sami podívejte na fotografie jednotlivých částí menu.

K ovládání použijete trošku přeplácaný dálkový ovladač, jehož hlavní funkce jsou naštěstí výrazně a logicky zvýrazněny. K těm méně běžným se však bez plného soustředění nedoberete.

Orava buttonky
Základní ovládací prvky (hlasitost, předvolby, vstup, vypnutí/zapnutí) naleznete i na spodní hraně přístroje.

Kdo bude hrát a odkud?

Přístroj disponuje integrovanými zesilovači. Těmi můžete napájet dodávané reprosoustavy, které můžete upevnit jak do samostatných stojánků, tak připevnit přímo k tělu přístroje. Ten pak získá trochu „ušatý“ vzhled.


Pokud plánujete obrazovku integrovat do sestavy domácího kina, můžete nechat reprosoustavy v krabici a zvuk nechat na další aparatuře. Toto řešení nicméně úplně nedoporučuji, protože pro běžný poslech televizního vysílání dodávané soustavy poslouží také a nemusíte tak vždy kvůli televizním zprávám pouštět celou aparaturu. 

Zacpat uši, posloucháme ...

Nutno podotknout, že zvuk si bez větších servítků dovolím označit jako špatný. Když bůh rozdával schopnost přehrávat výšky, repráčky zřejmě chyběly. Projev proto působí poněkud zahuhlaně, což leckdy ubírá na srozumitelnosti. Co však reprodukují docela dobře je šum a brum, který zvuková část televizoru vydává – při tichém poslechu to je nepříjemné.

Pro většinu poslechu je tedy lepší nechat zvukovou část televizoru vypnutou a nechat to externí poslechové aparatuře.

Ladíme a koukáme

Ladění a ukládání do předvoleb probíhá manuálně, což je trochu zdlouhavé a méně komfortní, ale neprovádíte to zas až tak často. K dispozici je i možnost jemného doladění každé stanice, čehož jsem při testu zhusta využíval. Pro úplnost dodávám, že televizor hrál v Praze, na kopci, v novostavbě, skrze společné domovní anténní rozvody (překvapivě velice slušné kvality).

Orava Sound
Nastavení zvuku

Orava Picture
Nastavení obrazu

Orava Feature
Nastavení funkcí televizoru

Orava Feature
Výběr externích vstupů

Orava Install
Instalační menu


Navzdory tomu nebyly výsledky ladění nijak ohromující. Obraz se ani v nejlepším případě neobešel bez mírného šumu, u některých stanic byla patrná i hrubost obrazu (patrně způsobená snahou televizoru ze zašuměného obrazu vytvořit něco lepšího). Na výsledek se sice zpravidla dalo docela dobře koukat, ale ve srovnání s některými jinými levnými plasmami zaostával. Rozhodně lepší výsledky dostanete s externím DVB-T set-top-boxem. Já použil Humax DTT-4000 a Sigmatek DVBH-1000 a kvalitu obrazu můžu označit jako výbornou (Humax) a velmi dobrou (Sigmatek). Pochopitelně v rámci všech nešvarů českého DVB-T vysílání.

Hodnocení samotného zobrazovače jsem proto nechal na signálu z DVD přehrávače a především HD signálu s HD MediaBoxu Pixel Magic MB200, jehož recenzi právě dokončujeme. Ten disponuje HDMI rozhraním a poskytuje až plné HDTV rozlišení. K testu jsem používal především reklamní HD ukázky ve formátu WMV9.

Obraz jako bič

Pokud si trochu pohrajete s nastavením obrazu, odměnou vám bude opravdu velmi kvalitní podívaná. Plné syté barvy, jemná kresba a velké dynamické možnosti jasu i kontrastu. Černá je opravdu černá a pleťová barva je reprodukována bez zkreslení.

Díky filtrům a převodníkům se přístroj snaží pomoci i méně kvalitním signálům, jako je DVD (či DVB-T a jiné), ale optimálním pokrmem je právě obraz s vysokým rozlišením. Po přepnutí z reprodukce DVD disku na 1080 HD nahrávku najednou vidíte obrovskou záplavu vizuálních podrobností a detailů, jaké u klasického PALového MPEG2 720x576 zůstávají beznadějně skryté.

Přepnutí záznamu fotbalového utkání pořízeného z německého HDTV vysílání na náš přenos z utkání je vždy opravdovým šokem. Prokreslená tráva, ostře kreslení hráči, diváci, kterým lze číst nápisy na tričkách a vidíte každé jejich mávátko se najednou sleje zpět do jedné nepříliš výrazné plochy.

Orava PM-422 tak jasně prokázala, že za přátelskou cenu lze sehnat televizor, který má sice své mouchy a kompromisy, ale dovede poskytnou kvalitní obraz s vysokým rozlišením a je tak připravena pro reprodukci nahrávek blízké budoucnosti.  

Orava Info
Základní údaje si můžete kdykoli zobrazit.Platí to i pro aktuální čas.

Oravaˇsede pruhy
Nerovnoměrnému vypálení obrazovky při sledování 4:3 obrazu předcházejí šedivé pruhy po stranách. Tato funkce bohužel nejde vypnout. Zamrzelo mne také, že po přepočítání na 14:9 byl obraz nejen roztažen, ale i oříznut.


HD DVD přehrávač: tak s tím HD opatrně, prosím!

Nápis „HD DVD Player“, který září již na přepravní kartonové škatuli, je sice zcela pravdivý, ale přesto velmi zavádějící.

Nezkušený kupující by z něj mohl získat dojem, že si domů odnáší přehrávač, který přes velmi nízkou cenu přehraje HD-DVD disky, tedy nový formát optického média s kapacitou několik desítek gigabajtů, určený především pro video ve Full HD rozlišení, se kterým se počítá jako s jedním z nástupců zastaralého DVD-Video. A přesně tato představa je zcela mylná.

Orava DVD-560 HD-DVD disky samozřejmě nepřehraje. Dle informací výrobce označení „HD DVD Player“ předznamenává schopnost přehrát klasická DVD média se záznamem WMV s vysokým rozlišením. Těchto disků u nás nevyšlo mnoho, sám vím jen o jednom – film Chocking Hazard. V zahraničí jich bylo poněkud více, přesto se nedá říci, že jde o nějak rozšířený, natož perspektivní formát. Takovýto disk nabízí výrazně vyšší kvalitu než klasický MPEG2 (PAL, 720x576 pixelů), ale stále je limitován poměrně malou kapacitou DVD média (v porovnání s HD-DVD disky).

Jen pár sekund po vložení filmu Chocking Hazard do mechaniky bylo jasné, že i toto vysvětlení "HD" nápisu není úplně výstižné. Místo filmu totiž přehrávač zobrazil pouze informaci o tom, že zvolené rozlišení nepodporuje. Stejně tomu bylo i u všech zkušebních 1080 a 720 WMV9 souborů. Nepodporuje, nepřehraje.

Posledním pokusem jsem se nakonec k HD signálu přeci jen dopracoval. Přehrávač si bezchybně poradí s DivX soubory nahranými ve vysokém rozlišení. Nejvíce však potěším ty, kteří DVD přehrávač chtějí využívat i pro prezentace fotografií z digitálního fotoaparátu - Orava je umí přehrát ve vysokém rozlišení. Výsledná kvalita snímku na obrazovce je oproti běžnému DVD přehrávači špičková. Ve spojení s USB vstupem je to silná zbraň pro domácí fotoprezentace. Škoda jen, že slideshow neumí podbarvit hudbou.

DivX v malíčku, bezchybné české titulky

Pokud odhlédneme od HD zmatků, patří přehrávač k těm povedenějším. Přehrál všechny disky, které jsem do jeho mechaniky vložil (vyjma DVD+R Emtec - ale s těmito médii má problémy více přehrávačů), na DVD médiích mohou být i MP3 a DivX soubory.

Přehrál všechny zkoušené DivX s XviD soubory (včetně GMC, QPel a Packet Bitstream). Titulky si můžeme před spuštěním filmu sami vybrat - mohou se tedy jmenovat i jinak než film a na disku jich může být víc najednou (kupříkladu různé jazykové mutace). Poradí si s formáty SUB, SRT a TXT, ve všech případech z bezchybnou českou diakritikou. Jejich široké možnosti nastavení ilustruje screenshot.

Nechybí přehrávání MP3 (VBR, CBR, všechny datové toky), WMA (všechny datové toky, bez DRM) a WAV (22.05, 44.1 i 48 kHz) souborů, nezobrazuje ID3 tagy, ale jen názvy souborů. Ctí adresářovou strukturu, vyhledávání je tedy snadné. Bez zapnuté televize se však (takřka tradičně) neobejdete.

Šikula, který i pěkně hraje

Po nahlédnutí do útrob přístroje jsem objevil příčinu rozsáhlé výbavy a schopností přehrávače. Je totiž postaven na novém čipu ESS Phoenix, nástupcem populárního čipu Vibratto 2, který používaly kupříkladu špičkové přehrávače Philips či Yamaha. Tento čip sdružuje naprostou většinu obvodů přehrávače, mimo je v podstatě jen napájení a paměti.¨

Orava DVD IO
Výstupy: digitální optický i koaxiální, multikanálový analogový zvukový (Dolby Digital 5.1), komponentní a kompozitní video, S-Video a SCART s RGB


Dálkové ovladače patří ke slušnému standardu. Žádné učící režimy a obsluhu přístrojů jiných značek však nečekejte.

Obraz přehrávače je v HD režimu perfektní. Běžná DVD přehrává velmi slušně, s plnými barvami a slušným prokreslením, chyběl mi však prostor - obraz tedy působí trochu ploše. Zvuk je velmi dobrý, evidentně však ekvalizovaný - působí velmi dynamicky, akčně a "homecinemově". S horšími aparaturami je to však plus.

Poslední drobná vítka patří mechanice, která byla při přehrávání některých vypálených DVD disků poněkud hlučnější. 

Orava DVD menu
Menu přístroje po vložení disku s multimediálním obsahem.

Orava DVD nastaveni
Hlavní instalační menu

Orava DVD repro
Nastavení zvukových výstupů

Orava DVD video
Nastavení obrazových výstupů

Orava DVD titulky
Možnosti nastavení titulků jsou opravdu vyčerpávající


Reprosoustavy instalované na vlastní noze


Oba dva přístroje jsou lemovány kompromisy, ale vzhledem k ceně nabízí opravdu hodně obrazu a muziky. Ve spojení s přiměřenou zvukovou aparaturou a kvalitním zdrojem HD signálu dokáží dobře posloužit.

 přístroj  cena
 Orava PM-422  36 437 Kč
 Orava DVD-560   2 499 KčNejčtenější

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

V noci se dívejte na nebe. Perseidy předvedou pravidelnou podívanou

Perseidy (Irsko, 7. srpna 2009)

Ani letos nás prach z komety Swift-Tuttle nemine a zájemci, kteří vydrží dlouho do noci, se tak mohou těšit na...

Další z rubriky

Čtverec nebo obdélník? Modulární MicroLED televizor míří na trh

Nývlt Václav: Samsung The Wall

Překvapení, které na konferenci First Look 2018 čekal málokdo. Modulární televizor s MicroLED zobrazovači se na trh...

Konec DVB-T vysílání nezruší povinnost platit koncesionářské poplatky

Konec DVB-T vysílání na povinnosti platit koncesionářské poplatky nic nemění.

S přechodem na nový vysílací standard DVB-T2 přijdou někteří diváci o televizní příjem. Změní se něco z hlediska zákona...

Zatím nejlepší televizor, jaký u Samsungu vyrobili. Zkusili jsme nový Q9

Odesláno z mého chytrého telefonu Samsung Galaxy.

Může stát na elegantní trojnožce přímo na podlaze a vede k ní jen jeden kabel. Pokud chcete, bezezbytku splyne se zdí...

Najdete na iDNES.cz