Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jak kódovat a vypalovat hudbu pomocí WinAmp Pro

aktualizováno 
Od vydání páté verze jednoho z nejlepších přehrávačů multimediálních souborů WinAmp uplynula již dlouhá doba na to, aby se usídlil ve statisících počítačů po celém světě a našel si miliony svých příznivců. Zmiňovaná pětka je kompilací nejlepších funkcí z verze 2 a méně vydařené verze 3. WinAmp 5 je distribuován ve dvou verzích (Free a Pro), přičemž verze WinAmp Pro je verzí placenou.

Popisovat celou škálu vlastností a možností tohoto přehrávače by vydalo na samostatnou recenzi. Podívejme se v tomto případě pouze na ty funkce, které nejsou ve volně dostupné verzi WinAmp Free k dispozici. Podívejme se objektivně na to, zda oněch 14,95 dolarů stojí za investici.

WinAmp 5

 Zůstanete u neplacené verze WinAmp Free, nebo si připlatíte?

Verze WinAmp 5 Pro vládne oproti verzi Free třemi nadstandardními funkcemi. 

Rychlostně neomezené vypalování cédéček

Winamp Pro podporuje vypalovaní hudebních cédéček maximální rychlostí, jaké je přepisovací mechanika schopna. Po registraci je tedy možné přenášet hudbu na CD média rychlostí 48× a vyšší. Celková rychlost je samozřejmě závislá i na celkovém výkonu a momentálním vytížení celého počítače. Zdá se vám to dostačující? Rychlostně snad ano, nicméně co do podporovaných formátů CD nikoli.

 

S WinAmp Pro vypálíte pouze audio CD. Na datová CD zapomeňte. Vlastníte-li tedy CD MP3 přehrávač, domácí kino nebo autorádio s podporou MP3, budete zklamáni. WinAmp vám neumožní vypalovat na jedno CD data v adresářové struktuře. Nezbývá, než využít jiné přehrávače (multimediální centra) nebo klasické programové vybavení, specializované pouze na vypalování. V tomto případě je na mě 15 dolarů moc. Pro vytvoření vlastní datové MP3 kompilace nainstaluji další program, popř. využiji možnosti vypalování přímo ve Windows XP.

 

Internetové stránky WinAmp
www.winamp.com

Zásuvné moduly pro WinAmp www.winamp.com/plugins
Komprimování audiostop do formátu MP3

Na jedničku podporuje WinAmp Pro komprimování audio CD do formátu MP3, nově a primárně i do formátu AAC. Při kompresi do MP3 využívá jednoho z nejlepších kodeků. Jedná se o algoritmus vyvíjený a licencovaný společností Fraunhofer IIS/Thomson. V případě formátu AAC (více informací na http://mpeg4ip.sourceforge.net) jde o algoritmus licencovaný společností Dolby Laboratories. Oba kodeky zvládají velmi jemné nastavování parametrů komprese a pracují rychle a spolehlivě. Výsledná kvalita MP3 je (dle mého názoru) nesrovnatelně lepší, než například výstup z volně dostupného algoritmu Lame. Napadá mě (řečnická) otázka: Proč WinAmp Pro od verze 5.03 upřednostňuje a implicitně nastavuje AAC namísto MP3?

 

Upřednostním-li kvalitu před kvantitou, za 15 dolarů mám eminentní zájem na tom, aby mé MP3 byly kódovány co nejlépe, tedy v nejlepším poměru velikost souboru vs. zvuková kvalita. A kodek z dílny Fraunhofer IIS za to jistě stojí.

 

Rychlostně nelimitovaná komprese audiostop do formátu MP3

Stejně jako v případě vypalování, registrovaná verze WinAmp Pro podporuje rychlé komprimování audio CD. Opět je limitem pouze výkon počítače, resp. CD-ROM mechaniky. Ve verzi Free je možné kódovat audiostopy pouze rychlostí 1×, maximálně 2×.

 

Budu-li hodnotit 15dolarovou taxu v tomto případě, je možné zůstat spíše indiferentní. Nezaplatíte-li, budete si muset počkat na překódování celého audio CD o několik desítek minut déle. Pospícháte-li, raději plaťte.

 

Dobře si spočítej, než si objednáš

Suma sumárum lze doporučit následující: Nechcete-li pracovat s několika programy pro obsluhu, organizaci, tvorbu a kódování MP3 najednou, registrujte si placenou verzi. WinAmp Pro vám poskytne hodně komfortu za přiměřený peníz. Pokud ovšem vyžadujete specifické, popř. speciální funkce, na které je prozatím WinAmp krátký, využívejte verzi Free. Mezi přehrávači jako takovými je totiž WinAmp stále na špici.

 

Funkce a vlastnosti WinAmp 5.03 Free WinAmp 5.03 Pro
Přehrávání hudby a videa ANO ANO
Knihovna médií ANO ANO
Přehrávání radií a TV z internetu ANO ANO
Podpora klasických a moderních vzhledů (skins) ANO ANO
Podpora vizualizací ANO ANO
Převod audio CD do komprimovaných hudebních formátů NE ANO
Vypalování rychlostí až 48× NE ANO
Cena zdarma 14,95 USD

Základní rozdíly mezi verzí WinAmp Pro a WinAmp Free 

Jak kódovat audio CD do komprimovaných hudebních formátů

Výhodou komprimovaných souborů MP3 je možnost jejich přehrávání přímo z počítače (a dalších zařízení podporujících tuto technologii) bez nutnosti vkládat originální CD do mechaniky, resp. tvoření seznamu skladeb, jež mohou obsahovat zvukové stopy z vícero CD současně.

 

Nejprve vložte hudební CD se stopami, které chcete digitálně převést na pevný disk, do CD/DVD mechaniky počítače. Pokud se WinAmp nespustil automaticky, otevřete jej a klepněte na nabídku View a zvolte položku Media Library (ALT+L).

 

WinAmp 5

 

Klávesové zkratky: pastva pro oko a past pro myši

 

V levé části okna klepněte na položku Devices a vyberte mechaniku, do které jste audio CD vložili. V hlavní, pravé části okna Media Library se zobrazí jednotlivé audio stopy. Pokud jste připojeni k internetu a WinAmp nelezl v internetové databázi CDDB inkriminované cédéčko, doplní jej o název interpreta i názvy jednotlivých skladeb. Tyto informace budou po ukončení procesu kódování a komprese uloženy v tzv. ID3 popisku (ID3 Tag).  

WinAmp 5

Stopy přidáte do výběru stejným způsobem, jak při výběru několika souborů v Průzkumníku Windows

Pokud chcete kódovat a komprimovat pouze vybrané stopy, označte je pomocí myši s přidrženou klávesou CTRL. Chcete-li kódovat a komprimovat celé cédéčko, není nutné skladby označovat.

 

V dalším kroku klepněte na tlačítko Rip a vyberte jednu z možností: Rip selected tracks (WinAmp začne kódovat a komprimovat pouze vámi vybrané stopy), nebo Rip all tracks (WinAmp provede kompresi všech stop na CD). Průběh celého převodu audio CD bude zobrazovat stavové okno.

 

WinAmp 5

Chcete-li stavové okno skrýt, klepněte na tlačítko Hide Window

 

Chcete-li mít celý převod hudebního CD do MP3 plně pod kontrolou, podívejte se na nastavení. Před spuštěním kódování klepněte na tlačítko Rip a vyberte položku CD Ripping Preferences.

 

 

WinAmp 5

Správné nastavení implikuje nejlepší možnou kvalitu MP3 souborů

 

Na kartě Encoder je možné zvolit algoritmus komprese, doporučuji MP3, nebo AAC. Mezi další parametry patří volba datového toku, tedy VBR (variabilní bitrate), nebo CBR (konstantní bitrate) a kvalita výstupního souboru (Quality). Za optimální nastavení považuji zvolit MP3 Encoder v1.2, v poli Mode zvolit VBR default Stereo, nebo CBR Stereo, a konečně v poli Bitrate minimálně 128 kbps.

 

Karta Ripping obsahuje možnost volby rychlosti čtení audio CD. Doporučená hodnota je Unlimited.

 

Posledním krokem je nastavení cílové složky, kam se mají soubory MP3 uložit. Tuto možnost nastavte prostřednictvím karty Output File Settings. Do pole Specify the destination folder for ripped tracks zadejte (pokud používáte Windows XP CZ) například C:\Documents and Settings\jmeno_uzivatele\Dokumenty\Hudba.

 

Jak vypalovat audio CD z komprimovaných hudebních formátů

 

Chcete-li vypálit vlastní audio CD pomocí aplikace WinAmp, vložte do přepisovací mechaniky prázdné CD/CD-RW. Klepněte na nabídku View a vyberte položku Media Library (ALT+L). Poté klepněte v levé části okna na položku Devices a vyberte přepisovací mechaniku. Jednotlivé skladby v MP3 je možné do kompilace přidávat několika způsoby.

 

Klepněte na tlačítko Add a vyberte buď položku Files (umožní vybírat z adresářové struktury jednotlivé soubory MP3 postupně), Folder (přidá do kompilace celý obsah vámi zvoleného adresáře), nebo Current Playlist (přidá do kompilace aktuálně přehrávaný seznam souborů). Jakmile do kompilace přidáte MP3 soubory, v horní části hlavního okna Media Library program WinAmp zobrazí volné místo, které je možné ještě využít.

 

 


Minusem aplikace WinAmp je nemožnost vypalovat datová CD 

 

Druhým způsobem přidání MP3 do kompilace je využití přetažení jednotlivých souborů přímo z knihovny médií. Stačí klepnout a držet vámi vybraný soubor a přetáhnout jej na položku Devices (přepisovací mechanika).

 

Třetí možností je vypálení celých (vámi vytvořených) seznamů skladeb (playlist). V pohledu Playlists chyťte myší vámi vybraný seznam skladeb a přetáhněte jej opět na položku Devices (přepisovací mechanika).

 

Jste-li spokojeni, klepněte na tlačítko Burn. Vyvoláte tak dialogové okno, ve kterém je možné zvolit rychlost vypalování a zapnout tzv. Burn-proof (resp. Just-link) mód. Ten, pokud jej vaše přepisovací mechanika podporuje, zajistí, aby vypalování nebylo přerušenou tzv. podtečením vyrovnávací paměti. Tato chyba se projevuje většinou a pouze u počítačů s pomalými pevnými disky nebo malou operační pamětí. Volba Test Mode zajistí nejprve simulaci vypalování, teprve poté začne vypalování naostro.      

WinAmp 5

Vypalovat s aplikací WinAmp je velmi jednoduché, nastavujete pouze základní parametry

Minimální systémové vybavení

Pentium III 500MHz, 64MB RAM, 15 MB volných na pevném disku, 16-bitová zvuková karta, Windows 98 SE/ME/2000/XP, CD-ROM mechanika

Doporučené systémové vybavení

Pentium IV 1,5 GHz, 128MB RAM, 30 MB volných na pevném disku, 32-bitová zvuková karta, Windows 2000/XP, přepisovací mechanika
Mínusy a plusy WinAmp Pro
 

- nepodporuje QuickTime a Real Audio/Video

- neumí smazat CD-RW medium

- neumí vypalovat datová CD

- nepodporuje Surround Sound 4.1 a 5.1 (nutné instalovat zásuvný modul třetích stran)

+ rychlost kódování a vypalování limitované pouze výkonností HW

+ knihovna médií

+ podpora kodeku MPEG Layer-3 v licenci s Fraunhofer IIS/Thomson

+ podpora kodeku MP4 AAC v licenci s Dolby Laboratories

 

 

Autor:


Nejčtenější

Termovize: podívejte se, jak se pečou turisté na Staroměstském náměstí

Záběry z termokamery na Staroměstském náměstí

Infračervené Slow TV se vrací. Na Staroměstské náměstí v Praze jsme umístili infrakameru, která v přímém přenosu...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Záhada lidských lebek na rakvi velmože rozluštěna. Může za ně tajemný řád

Hrobka Jana Jiřího ze Švamberka. Detail nepravého madla v podobě dvou železných...

Nález nepoškozené hrobky a kovové rakve významného šlechtice Jana Jiřího ze Švamberka byl sám o sám o sobě...

Další z rubriky

Tipy a triky pro Windows 10: přehrávejte streamovaná videa v HDR

Tipy a triky pro Windows 10

Aktivujte si přehrávání streamovaných videí s vysokým dynamickým rozsahem. Podíváme se i na to, kde na jednom místě...

Tablet vám pomůže jednoduše sdílet soubory nebo pohodlně prohlížet PDF

Tablet pro práci i zábavu

Šikovný správce souborů vám ušetří čas, stejně jako aplikace pro pohodlné sdílení obsahu. Pomoci může také prohlížeč...

Stáhněte si zdarma: profesionální spolehlivý firewall pro domácí použití

Ilustrační foto - bezpečnost

Vyzkoušejte osobní firewall spravující a sledující veškerou příchozí a odchozí komunikaci v PC. Zajímat by vás mohl i...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz