Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jak koupit optimální DVD přehrávač: podrobný průvodce

  1:00aktualizováno  1:00
DVD přehrávače se dají koupit doslova za pár korun. Ale i zde je nutné oddělit zrno od plev a vybrat přístroj, který bude plně vyhovovat všem potřebám. S naším průvodcem to bude hračka.

Vybíráme optimální DVD přehrávač | foto: Václav Nývlt - Technet.cz

DVD přehrávač je hned po televizním vysílání nejčastějším domácím zdrojem audiovizuální zábavy. Dříve drahá technologie se dá nyní koupit za pár korun. Přesto jsou i v nejnižších kategoriích velké rozdíly - jak funkční, tak kvalitativní. Při výběru přehrávače je nutné klást si především tyto tři otázky: Co všechno přehraje? Jak kvalitně to přehraje? Jaký komfort mi při tom nabídne?

Co dovedou všechny

Nikoho nepřekvapí fakt, že všechny DVD přehrávače přehrají DVD-Video, tedy filmové DVD disky. A to v plné šíři jejich možností - zobrazí grafické animované menu, umožní výběr jazyka zvukové stopy a titulků, listování kapitolami filmu a možnost kteroukoli hned spustit. Během přehrávání lze reprodukci zastavit, zrychlit, zpomalit nebo přeskočit na další kapitolu. U patřičně vybavených disků je možné měnit úhly pohledu kamery na scénu - což je spíše hypotetická možnost, tyto disky lze spočítat na prstech jedné, maximálně dvou rukou.

Prakticky všechny přehrávače, mimo některých tržištních značek, si dnes již poradí s vypálenými DVD-Video disky, přičemž na formát média se již moc nehraje - je jedno, zda máte film na DVD-R/RW nebo DVD+R/RW discích - hrát budou oba.

Totéž platí i pro hudební CD (CDDA), respektive jejich CD-R/RW varianty.

Přehráváme videosoubory: ošemetný DivX

Fenomén internetové distribuce filmů, ať již legální či nelegální, je formát MPEG4, nejčastěji kodeky DivX a XviD. Pomocí účinné komprese dokáží celovečerní film smrsknout z kupříkladu 6 GB na 700 MB. Takový film se jednak vejde na CD (při současné ceně DVD vypalovaček a prázdných médií to již postrádá smysl), ale především lze snadno a rychle stáhnout z internetové sítě.  


Velkým plusem je, když lze přehrávač ovládat přímo tlačítky na čelním panelu. Nesmyslnou módou je minimalizace ovladačů na čelním panelu - pokud vám dojdou baterie v dálkovém ovladači, tak si pak nic nepustíte.

 DTS versus DTS Out... Pozor na drobný rozdíl


Především u levných přehrávačů je leckdy vidět malé "šméčko" na lidi.

Trojice velkých písmen DTS na čelním panelu je doplněno o malinké slůvko Out - tato kombinace značí, že přehrávač nemá vlastní dekodéry DTS (do analogových výstupů dekódovaný DTS zvuk nepustí), ale pouze jeho nezpracovaný signál posílá na digitální výstupy.  


Většina současných DVD přehrávačů dokáže oba tyto kodeky přehrát, je dobré si zjistit, které verze přehrávač podporuje - optimálně DivX 3.11, 4.0, 5.0, 5.2 a 6. Výhodou je, pokud je přehrávač certifikován jako DivX Ultra kompatibilní - vyhovuje pak specifikacím kodeku DivX 6, jehož součástí jsou i interaktivní menu a funkční výbava podobná jako u DVD.  

Pro většinu Čechů je poměrně klíčové, zda přehrávač dokáže přehrát titulkový soubor u DivX filmů - naprostá většina filmů na internetu je totiž v originálním zvukovém znění, takže zpravidla v angličtině.

Titulky u DivX jsou řešeny samostatnými textovými soubory (tedy zcela jinak než titulky u DVD - vkládané obrázky) a ne každý přehrávač je dokáže zobrazit. Ještě menší skupina přehrávačů si poradí s českou diakritikou - místo písmenek s háčky a čárkami pak vidíte jen změť znaků. Pokud chcete sledovat DivX filmy a anglicky neumíte nejlépe, pak si schopnost korektně přehrávat české titulky ohlídejte.

Dříve platilo, že mají s češtinou problém především značkové výrobky - to dnes již není úplně pravda. Mnoho velkých výrobců si již na podporu češtiny u titulků dává pozor.

Vyspělejší přehrávače si poradí i s konkurenčními formáty - Windows Media Video (WMV) nebo NeroDigital. Zatímco druhý jmenovaný se používá jen minimálně, první jmenovaný je častý především v internetových videopůjčovnách.

 Hlavní otázky při výběru:

 - přehraje DivX ?
 - dokáže zobrazit titulkové soubory s korektní českou diakritikou ?
 - jaké formáty ještě přehraje? 
 - přehrává DivX filmy i z DVD disků? 

Posloucháme muziku: z obou kvalitativních konců - MP3 i SACD

Drtivá většina přehrávačů přehraje komprimované hudební MP3 soubory. V poslední době již není ani třeba věnovat pozornost datovým otázkám - přehrávače přehrají VBR i CBR od 32 do 320 kbit/s. Podstatnější je tedy komfort přehrávání. Nejčastější je obyčejný výpis skladeb na vloženém médiu, případně podstatně vhodnější listování adresářovou strukturou.

Optimální je, když přehrávač podporuje ID3 tagy. To jsou metadatové informace o každé skladbě, ve kterých je obsaženo jméno interpreta, název alba, název skladby, pořadí skladby na albu, žánr... Pokud přehrávač tyto informace zobrazí, máte vždy přehled o tom, co posloucháte. Lze tak i předejít případnému chybnému seřazení pořadí skladeb.

Ve výjimečných případech dokáže přehrávač údaje o přehrávaných skladbách zobrazovat i na svém displeji - během poslechu tak nemusíte mít zapnutý televizor a zároveň můžete listovat hudební knihovnou.

Praktické je, pokud si přehrávač poradí i s WMA (Windows Media Audio) soubory. Není sice praktický důvod pro jejich domácí tvorbu a v internetových peer-to-peer sítích jich také moc nenaleznete, ale je to častý formát on-line hudebních obchodů. Pokud těchto služeb využíváte, musíte si dát pozor na jednu komplikaci - DRM ochranu. Většina DVD přehrávačů s ní neumí pracovat a svoji nakoupenou muziku si na nich nespustíte.

S ostatními formáty to bývá bída - například OGG Vorbis nebo bezztrátový FLAC naprostá většina přehrávačů nezvládne. Pokud máte hudební knihovnu v těchto formátech, výběr se vám značně zužuje.  

 

Na opačném kvalitativním konci spektra, tedy u formátů s vysokým rozlišením DVD-Audio a SACD, je výběr složitější - tyto formáty podporují jen některé, zpravidla dražší přehrávače. Nutno podotknout, že pokud si tyto disky pustíte na přehrávači za 4-5 tisíc korun, pak bude hlavním vylepšením prostorová hudební reprodukce. Kvalitativní náskok oproti CD je potlačen limity levnější elektroniky.

K využití kvalitativního potenciálu SACD a DVD-Audio je nutno sáhnout hlouběji do peněženky a pořídit opravdu kvalitní přehrávač a adekvátní poslechovou sestavu.

 Hlavní otázky při výběru:

 - jaké hudební formáty přehraje?
 - zobrazuje ID3 tagy?
 - přehrává MP3 i z DVD disků? 

Prohlížíme obrázky: někdy hot, někdy čehý

Standardní funkcí DVD přehrávačů je prohlížení obrázků - nejčastěji fotek z digitálního fotoaparátu. Zpravidla si poradí jen s formátem JPG, což ale bývá dostačující. To se hodí například při návštěvách - prezentovat fotografie z dovolené na velkém televizoru je rozhodně pohodlnější, než se tísnit kolem počítače.

Ačkoli si většina přehrávačů poradí i se snímky z 8 či 10 megapixelových fotoaparátů, některým přehrávačům trvá poněkud déle tyto snímky zobrazit. Je proto lepší je mít na CD/DVD disku ve zmenšené podobě - prohlížení je potom svižnější. Vzhledem k rozlišení obrazovek ani není důvod se pokoušet snímky v plném rozlišení zobrazovat.

Velké plus mají při prohlížení snímků modely s HDMI výstupem, schopností zobrazení vyššího (1080i) rozlišení připojené k plochým zobrazovačům. Takové pak dokáží zobrazit perfektní snímky. Přístroje připojené Scartem do CRT televizoru poskytují mnohem horší podívanou.

Při prohlížení obrázků se může hodit funkce automatického přehrávání, neboli slideshow. Při ní jsou obrázky měněny po určitém časovém úseku. Pokud prohlížíte syrové fotky, které neprošly předchozí editací, pak oceníte možnost otočení snímku (rotace) o 90, 180, nebo 270 stupňů. Především u snímků větších skupinek lidí se může hodit funkce lupy (zoom), s jejíž pomocí si můžete jednotlivé obličeje zvětšit.

Velice efektní je, pokud přístroj umožňuje současné přehrávání hudby a fotografií. Snadno tak docílíte ozvučené slideshow a k fotkám z exotické dovolené tak pustíte třeba jejich místní hudbu.

 Hlavní otázky při výběru:

 - umí zobrazit fotografie ve vysokém rozlišení?
 - jaké funkce při prohlížení nabízí?
 - umí během promítání obrázků přehrávat muziku?

Kvalita obrazu a zvuku

Čím se jednotlivé přístroje liší docela výrazně, je kvalita zvuku a obrazu.

To rozděluje cenové kategorie více než funkční výbava. Známkou nejvyšší kvality obrazu nemusí být ani HDMI konektor - i zde jde vypozorovat kvalitativní rozdíly, dané především úrovní zpracování a dekódování výstupního signálu. O jakosti obrazového výstupu pozitivně vypovídá kupříkladu použití špičkového obrazového procesoru Faroudja DCDi, případně upscaling obrazu na 1080i či 1080p.

Na zvuk mají vliv především použité D/A převodníky a operační zesilovače. To však obtížně zjistíte, proto je nutné věřit buďto vlastní zkušenosti (získané u známého či prodejce) nebo testům.

 

 Průřez předvánočním trhem

Pioneer DV-600AŠpičkový přehrávač si poradí i s DVD-Audio a SACD disky. Mezi technologické finesy patří upscaling obrazu na 1080p a kvalitní 192 kHz/24 bit D/A převodníky. Přehrávač je certifikovaný DivX Ultra.

cena: 5 490 Kč


Philips DVP-3142Základní model DVD přehrávače zauje miniaturní a velmi plochou skříní, pěkným vzhledem a nízkou cenou. Problémy mu nečiní přehrávání MP3, JPG a DivX včetně českých titulků.

cena: 1 660 Kč 

 
JVC XV-N652SEZŠťíhlý stylový DVD přehrávač s HDMi výstupem a konverzí obrazu na 1080i za velmi rozumnou cenu. Nabízí grafické menu ve vysokém rozlišení. Divx, MP3 a fotografie jsou samozřejmostí.

Cena: 2 855 Kč

 
Marantz DV3002Přehrávač vynikající svými technickými kvalitami. Obraz zpracovávají 108 MHz / 12 bit D/A převodníky, zvuk potom 192 KHz / 24 Bit konvertory. Přehraje JPG fotky ve vysokém rozlišení, i DivX Ultra.   

Cena: 4 990 Kč

 
Teac Esoteric UX-1 PIHigh-endový DVD přehrávač s nekompromisní konstrukcí, VRDS-NEO čtecí mechanikou a 216 MHz/14 bit D/A převodníkem Analog Devices pro obraz. O jeho zpracování se stará špičkový procesor DCDi Faroudja. 

Cena: 495 500 Kč

 
Panasonic DVD-S100EGNová vlajková loď si oproti konkurenci poradí i s DVD-RAM médii a multimediálními HI-MAT disky. Nové jsou i špičkové 216 MHz/12 bit obrazové D/A převodníky.

Cena: 9 995 Kč 

 
Ziova CS-505Multimediální DVD přehrávač, který si poradí se záznamy ve vysokém rozlišení a prostřednictvím kabelu či wifi se připojí do počítačové sítě. Internetová rádia a všechna multimedia z počítače tak máte snadno přístupná.

Cena: 8 990 Kč

 
Sony DVP-NS78HKvalitní DVD přehrávač s upscalingem na 1080p, 108 MHz/12 bit obrazovým D/A převodníkem a čtecí mechanikou Precision Drive 3.   

cena: 3 490 Kč

 
Yamaha DVD-S 661Přehrávač s DivX Ultra, WMA a MP3 nenabízí HDMI, ale YPrPb analogový výstup s progresivním scanováním. Milovníky kvalitního zvuku potěší 192 KHz/24 bit D/A převodníky. 

cena: 5 990 Kč

 
Onkyo DV-SP504EPřehraje i DVD-Audio i SACD a díky technoligií VLSC (vektorový lineární vyhlazovací obvod) a Direct Digital Path (přímá digitální cesta) je ho radost poslouchat.

cena: 11 990 Kč

 
Sencor SDV-8801TZajímavá kombinace DVD přehrávače a DVB-T tuneru. Jedním přístrojem přijímáte digitální televizi, sledujete filmy na DVD, případně DivX s českými titulky.

cena: 2 490 Kč

 
Toshiba SD-470EEleganntí přehrávač ve "slim" designu s HDMI výstupem a konverzí na 1080p.

cena: 2 490 Kč

 
Samsung DVD-P 171Jeden z nejlevnějších DVD přehrávačů na trhu. Poradí si se všemi běžnými formáty.

Cena: 1 490 Kč


Přípojná místa

 HDMI  YPrPb (YUV)
S-Video
kompozitní video
 Scart

Aktuálně nejkvalitnější propojení
domácí audiovizuální elektroniky. Zkratka pochází ze slov High Definition Multimedia Interface a jak název napovídá, jedním kabelem se přenáší obraz (i ve Full HD 1080p), zvuk
(i prostorový DTS-HD a Dolby Digital Plus) a řídící signály (Consumer Electronic Control – CEC).

HDMI out

V současnosti se používá verze 1.3, starší měly nižší propustnost a z toho plynoucí omezení. Netřeba dodávat, že jde o propojení digitální.

Komponentní signál (YPrPb - 3x cinch) je nejkvalitnější analogový způsob propojení televizoru s přehrávačem. Je tvořen trojicí konektorů cinch se specifickým barevným označením (jeden konektor je červený, druhý zelený, třetí modrý). Ve specifikacích bývá pojmenován YUV, přenáší složkový (komponentní) obrazový signál. Jde o jediné analogové propojení, které přenese signál ve vysokém rozlišení. Zvuk je nutno vést samostatně.

Video outputs


S-Video (konektor Hosiden) - obrazové propojení specifickým kulatým multipinovým konektorem. V závislosti na vybavení přístroje a kvalitě jeho vstupních a výstupních obvodů někdy bývá kvalitnější než SCART (ale nikoli než YUV).

Kompozitní signál (jeden žlutě označený konektor cinch) představuje nejhorší možné propojení, kvalita obrazu je mizerná. Doporučujeme používat jen zcela nouzově, případně pro zobrazení grafického ovládacího rozhraní.

Zatím nejčastější způsob připojení televizoru. Široký konektor s jednadvaceti piny nacházíme na zadních panelech televizorů již bezmála třicet let.

Dokáže přenést obraz (RGB, S-Video i kompozitní video), zvuk (stereofonní) a řídící signály. Plně zapojené kabely fungují obousměrně, díky čemuž umožňují kupříkladu přímé nahrávání z televizoru. Nedokáže přenést HD signál. 

 USB  Digitální optický
a elektrický výstup
 Analogový multikanálový
výstup 5.1

 USB konektor je na DVD přehrávačích stále populárnější. Umožňuje totiž přehrát MP3 muziku a fotky přímo z USB klíčenky.

Kvalitnější přístroje dokáží z USB pamětí přehrát i film. Někdy lze připojit i externí disk - v přehrávači tak můžete mít k dispozici knihovnu muziky, obrázků i filmů.

 Digitální zvukový výstup se běžně používá pro připojení k AV receiveru.

Digital audio out

Dokáže přenést prostorový zvuk DD-EX a DTS-ES. Kvalita zvuku pak závisí na jakosti AV receiveru, DVD přehrávač v tomto zapojení hraje spíše podružnou roli. Obě rozhraní - optické i elektrické - jsou kvalitativně rovnocenné. V dnešní době je vytlačuje univerzální HDMI.

Analogový výstup prostorového zvuku. Používá se jen v několika případech:
- přehrávač má kvalitnější D/A převodníky než AV receiver
- další komponenty poslechové sestavy nemají digitální vstup
- chci poslouchat SACD a DVD-A (jejich signál digitálně, mimo HDMI, z přehrávače nedostanete).  

5.1 audio out

 Přívod elektrické energie  Regionální značení  

 Přívod energie může být buďto pevný, kdy kabel vychází přímo z přístroje, nebo odpojitelný.

AC in

Pokud plánujete přehrávač umístit do knihovny nebo jiné uzavřené skříně, preferujte přístroje s odpojitelným kabelem - podstatně snáz kabel protáhnete ven k zásuvce.

Každý přehrávač má na zadním panelu regionální značku, která říká, jaké disky je přehrávač schopen přehrát. Ten na obrázku přehraje disky zakoupené pouze v Evropě.

Pokud často jezdíte do Ameriky nebo Asie, pak se vyplatí koupit multiregionální přehrávač.

 


Nejčtenější

Termovize: podívejte se, jak se pečou turisté na Staroměstském náměstí

Záběry z termokamery na Staroměstském náměstí

Infračervené Slow TV se vrací. Na Staroměstské náměstí v Praze jsme umístili infrakameru, která v přímém přenosu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Záhada lidských lebek na rakvi velmože rozluštěna. Může za ně tajemný řád

Hrobka Jana Jiřího ze Švamberka. Detail nepravého madla v podobě dvou železných...

Nález nepoškozené hrobky a kovové rakve významného šlechtice Jana Jiřího ze Švamberka byl sám o sám o sobě...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

Zatím nejlepší televizor, jaký u Samsungu vyrobili. Zkusili jsme nový Q9

Odesláno z mého chytrého telefonu Samsung Galaxy.

Může stát na elegantní trojnožce přímo na podlaze a vede k ní jen jeden kabel. Pokud chcete, bezezbytku splyne se zdí...

ČT Sport zatím z DVB-T nezmizí, všem kanálům ale zhorší obraz

HD příjem kanálu ČT :D/art dnes najdete v DVB-T2 v přechodové síti 11. (příklad...

Česká televize se rozhodla navzdory původním záměrům ponechat v celoplošného DVB-T multiplexu sportovní kanál ČT Sport....

O2TV má nový set-top-box, nejlepší funkce si nechává na později

Nový set-top-box O2TV

Službu O2TV můžete ode dneška sledovat prostřednictvím nového set-top-boxu. Některá vylepšení lze začít využívat hned,...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz