Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jak kouří hvězdy

aktualizováno 
Ne všechny hvězdy na obloze září se stále stejnou intenzitou jako naše Slunce. Existuje i zvláštní druh hvězd, říkáme jim proměnné hvězdy, jejichž pozorovaná jasnost se v průběhu času poměrně výrazně mění.

Prachový oblak kolem hvězdy | foto: ESO

Tým francouzských a brazilských astronomů nalezl v okolí hvězdy RY Sagittarii obrovské mračno uhlíkového prachu. Tato hvězda patří mezi vzácný typ proměnných hvězd označovaný jako R CrB a uskutečněná pozorování významně napomohla dalšímu pochopení mechanismu, kterým hvězdy tohoto typu mění svou jasnost.

Příčiny změn jasnosti bývají různé a podrobný výčet všech druhů proměnných hvězd by vydal minimálně na samostatný článek, proto se dále zaměříme pouze na typ R CrB (podle hvězdy R Coronae Borealis objevené roku 1795), jehož typickým představitelem je právě zmíněná RY Sagittarii.

Hvězda RY Sagittarii je asi 60krát větší než Slunce a leží 6 000 světelných let daleko od nás v souhvězdí Střelce. Jejího podivného chování si poprvé všiml holandský astronom Jacobus Cornelius Kapteyn v roce 1895. Podobně jako u ostatních hvězd typu R CrB její svit náhle během několika týdnů pohasne, až se hvězda ocitne téměř na hranici viditelnosti, a poté opět pomalu nabývá na síle.

Mračna uhlíku brání světlu v cestě k nám

Astronomové se již delší dobu domnívají, že pokles jasnosti je způsoben přítomností ohromných oblak uhlíkového prachu v okolí hvězdy, která na čas zcela zastíní její záření. Taková mračna prachu byla skutečně pozorována, v roce 2004 je v blízkosti RY Sagittarii pomocí Velmi velkého dalekohledu (VLT) Evropské jižní observatoře objevil Patrick de Laverny spolu s Djamelem Mékarniou.

Nejasnosti ale zůstávají ohledně toho, jak a kde oblaka prachu vznikají a jak celý proces vlastně probíhá. Jedna hypotéza říká, že prachová mračna obíhají kolem hvězdy a čas od času, pokud se nalézají ve směru našeho pohledu, ji zakrývají před našimi zraky. Problém je v tom, že experimentální data nic takového nepotvrzují.

Z dálky to opravdu vypadá, jako by hvězda kouřila

To do druhé teorie vkládají astronomové mnohem větší naděje. Poslední pozorování, jejichž výsledky Patrick de Laverny nedávno publikoval, jí podle všeho dávají za pravdu. Podle tohoto modelu je zdrojem uhlíkových mračen samotná hvězda. Postupně ztrácí hmotu v podobě uhlíkových par (hvězdy typu R CrB jsou veleobři bohatí na uhlík a chudí na vodík), které poté, co se dostanou do oblastí s dostatečně nízkou teplotou (předpokládá se asi ve vzdálenosti rovnající se 20násobku jejího poloměru), zkondenzují. Výsledkem jsou uvedená prachová mračna, která zahalí hvězdu, čímž způsobí pokles její jasnosti. Po jisté době je však odvane hvězdný vítr, clona zmizí a my opět můžeme vidět hvězdu v plné záři.

Zbývá jen určit, jak daleko od hvězdy se mračna uhlíku formují. Například podle toho, co tvrdí na serveru časopisu NewScientist astronomka Helen Walkerová (z Laboratoře Rutherforda a Appletona poblíž Oxfordu), je možné, že „atomy uhlíku se spojují uvnitř atmosféry hvězdy a poté jsou vypuzeny ven“.

Proto se de Laverny se svým týmem rozhodl prozkoumat okolí RY Sagittarii ještě podrobněji, než tomu bylo při jeho předešlém výzkumu. Využil k tomu všech 4 teleskopů VLT včetně jeho MIDI zařízení, které díky svému infračervenému detektoru umožňuje pozorování chladnějších oblastí. Každý teleskop VLT má průměr 8,2 metru a jejich kombinací lze dosáhnout výsledného rozlišení jako u dalekohledu, který by měl průměr zrcadla 100 metrů.

Astronomové probádali okolí RY Sagittarii až do vzdálenosti 110 AU (astronomických jednotek, vzdálenost Země - Slunce). Zhruba ve vzdálenosti 30 AU (tedy asi 100násobku průměru hvězdy) narazili na obrovské mračno prachu. Přestože „je to nejbližší prachové mračno, které okolo hvězd typu R CrB bylo kdy objeveno,“ jak říká de Laverny, „je to stále ještě příliš daleko od hvězdy na to, aby se dalo stanovit, kde přesně oblaka prachu vznikají.“ To by měl definitivně odhalit až další výzkum, de Lavernyho skupina už na jeho přípravě pilně pracuje. „I dvě staletí po objevu proměnných hvězd typu R CrB mnohé z nich pro nás zůstávají stále záhadou,“ uzavírá astronom de Laverny.

Zdroj: www.eso.org, www.newscientist.com

Autor:Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Evropě se zpozdil čas. Proč vaše trouba spoléhá na spolupráci 25 zemí?

Kvůli snížené frekvenci proudu v evropské elektrické síti se některé hodiny po...

Budíky, mikrovlnné trouby a další domácí spotřebiče se od ledna zpozdily o šest minut za přesným časem. Může za to spor...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Slavný archeolog objevil „první město“. A podváděl i ze záhrobí

James Mellaart (s cigaretou) v Çatal Hüyük v 60. letech

Pohled do pozůstalosti zpětně usvědčil autora jednoho z největších archeologických objevů 20. století ze systematického...

Další z rubriky

Internet levně a rychle. SpaceX načíná další „megalomanský“ projekt

Falcon 9 připravený pro misi Paz. Všimněte si nového aerodynamického krytu...

Na oběžnou dráhu dnes odstartovala další raketa firmy SpaceX. Tentokrát na palubě ponese mimo jiné i dva experimentální...

Vakuum, radiace, asteroidy: Muskův kabriolet čeká krušná jízda vesmírem

Muskův kabriolet Tesla Roadster s figurínou Starman se vznáší ve vesmírném...

Internetem kolují odhady, kdy se rudý roadster letící vesmírem znovu přiblíží Zemi či Marsu. Otázka by však neměla znít...

Dva astronauti a kosmonaut se vrátili z vesmíru, let trval tři hodiny

Pozemní personál pomáhá americkému astronautovi Joe Acabovi po přistání modulu...

V kazašské stepi ve středu v pořádku přistál návratový modul kosmické lodi Sojuz, na jehož palubě se po více než...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz