Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jak kvalitně nahrát MP3 soubory na MiniDisc (Xitel MD-Port AN1)

  0:10aktualizováno  0:10
Výrobek firmy Xitel nabízí kvalitní analogové propojení počítače s rekordérem MiniDisc a díky využití USB rozhraní omezuje na minimum rušivé vlivy počítače.
MiniDisc si stále udržuje náskok proti MP3 přehrávačům zejména díky levnému médiu pro ukládání skladeb a možnosti skladby nahrávat a editovat v reálném čase. Nejrozšířenějším formátem pro šíření zvukových souborů jsou však v dnešní době soubory MP3, které nejsou s MiniDiscem kompatibilní. MiniDisc využívá stejně jako MP3 ztrátový kompresní algoritmus, ale použitá metoda nazývaná ATRAC byla firmou Sony vyvinuta nezávisle na formátu MP3. Jedinou možností převodu je skladby dekódovat a znovu kódovat (nahrát) na MiniDisc. Hlavním problémem při převodu je omezení zkreslení zvuku na minimální možnou míru.

Problematikou převodu skladeb z MP3 na MiniDisc jsme se již na našem serveru zabývali při popisu Sharp Internet MiniDisc bundle. Nyní se objevilo přenosné zařízení, jež umožňuje takovou činnost provádět ještě jednodušeji a přitom kvalitně. Pochází od americko-australské firmy Xitel, jednoho z řady nově vzniklých podniků v oblasti počítačových multimédií.

MD-Port AN1 je rozvinuté rozhraní USB, které umožňuje nahrávat skladby z CD nebo hudební soubory (jako například MP3) stažené z internetu do MiniDiscu. Účelem zařízení je umožnit přenos souborů bez nutnosti obětovat jejich zvukovou kvalitu. Unikátní je způsob, který je přenos realizován, protože obchází hardware, který by mohl zhoršit zvukovou kvalitu, vyhýbá se vazbě na zvukovou kartu počítače. Přenos dat do MD Portu je zcela digitální a ke konverzi do analogové formy signálu dochází mimo počítač. Výsledkem je maximální dosažitelná čistota zvuku. Rozhraní bylo dle prohlášení výrobce navrženo tak, aby umožnilo bezproblémové použití se všemi MiniDisc rekordéry. Příslušenstvím je software, který umožňuje grabovat, kódovat a vytvářet vlastní kompilace hudebních skladeb.

Použití MD Portu je jednoduché. Stačí jej pouze zapojit do počítače přes rozhraní USB. Stejně jej lze kdykoliv odpojit. Potřebné ovladače jsou součástí Windows, a tak se zcela obejdete bez instalování dalších programů. Je-li AN1 připojen do systému, funguje jako preferované zvukové zařízení a nelze používat jiné zvukové kartu. Po odpojení se vrátí původní nastavení.

Doprovodným softwarem je plná verze programu MusicMatch Jukebox Plus. Tento výborný software, který není našim čtenářům neznámý, obsahuje vše potřebné ke grabování CD, vytváření MP3 souborů a jejich přehrávání. Pro samotné nahrávání na MiniDisc slouží Jukebox pouze jako přehrávač, a proto lze místo něj použít jakékoliv jiné multimediální přehrávače včetně Windows Media Playeru.

Před nahráváním je nutné nastavit manuálně úroveň zvukového signálu ideální pro MiniDisc. Jako kontrola slouží sluchátka zapojená do MiniDiscu. Mnoho rekordérů má také zabudovaný ukazatel úrovně nahrávání. Pak jednoduše spustíme nahrávání a zároveň spustíme přehrávač s připraveným playlistem ze souborů jež chceme na MiniDisc nahrát. Použití přehrávače MusicMatch je pro uživatele výhodnější, protože umožňuje automaticky přidávat třísekundovou mezeru mezi skladby během přehrávání. Díky tomu dokáže mnoho MiniDisc rekordérů rozeznávat jednotlivé skladby a automaticky vkládat označení stop při synchronizovaném nahrávaní. Pokud byste chtěli tuto možnost využít na přehrávači, který neumí vkládat mezery, je možné jeho omezení obejít využitím třísekundových souborů WAV nebo MP3 s nahraným tichem, jež vložíte mezi skladby v playlistu.

Xitel DG-1 digital
Firma Xitel se nespokojila s kvalitním analogovým převodem nahrávek z počítače na MiniDisc a vyvinula také řešení digitální. Proti předchozímu výrobku stejné firmy nabízí MD-Port DG1 pro nahrávání skladeb grabovaných z CD nebo internetových hudebních souborů cestu přes digitální optický kabel. Tím odpadá nutnost použít analogově digitální převodník, v němž vždy k určitému zkreslení signálu dochází. Stejně jako AN1 má i digitální interface pracovat se všemi typy rekordérů MiniDisc a je doprovázen programem MusicMatch Jukebox.

Postup při použití je také shodný s AN-1 a platí pro něj vše výše uvedené Zařízení se zapojuje přes USB rozhraní počítače. Po jeho připojení máte k dispozici optický digitální výstup, který zaručuje dokonalou věrnost zvuku a který můžete připojit do rekordéru MiniDisc. Obsluha je stejně jednoduchá jako u AN1. Balení obsahuje DG-1, kabel USB, optický kabel TOSLINK, MusiMatch Jukebox, manuál. Přestože již byla stanovena cena výrobku, je v prodeji zatím pouze analogový port AN-1.


Výrobce: Xitel Multimedia
Website: http://www.xitel.com/
Platforma: Windows 98/2000
Cena: $59.95 (AN-1), $99.95 (DG-1)

Autor:Nejčtenější

„Neříkej, že už to děláme!“ Tahák šéfa Facebooku ukazuje, čeho se bál

Mark Zuckerberg vypovídá před americkým Kongresem. Jeho poznámky unikly na...

Mark Zuckerberg, zakladatel a šéf sociální sítě Facebook, vypovídal dlouhé hodiny před americkými kongresmany v...

Napište BFF, abyste ukázali, jak jste důvěřiví. Po Facebooku se šíří hoax

Zkratka BFF na Facebooku sice zezelená, ale žádné zabezpečení tím neověříte,...

Po Facebooku se šíří další hoax. Tentokrát slibuje rychlé ověření zabezpečení účtu. Nabádá uživatele, aby pod příspěvek...Sklep v Říčanech vydává 600 let starou záhadu. Poklad ukrytý před Žižkou

Pražské groše z říčanského pokladu

Do toho hrnečku se vešly veškeré rodinné úspory. Proč je majitel do svého sklepa ukryl, nevíme jistě. Jisté ovšem je,...

Druhý den grilování: „EU změní Facebook po celém světě,“ říká Zuckerberg

Mark Zuckerberg vypovídá před sněmovním výborem (11. dubna)

Mark Zuckerberg i ve středu odpovídal na otázky amerických zákonodárců. Zopakoval, že přijímá svou osobní zodpovědnost...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Další z rubriky

Naučte Windows pracovat i s netradičními komprimovanými archivy

Počítačový kód

Windows od verze XP obsahuje integrovanou funkci pro rozbalení a balení souborů do jednoho balíčku. Pokud se však...

Instagram přináší funkci Focus. Vyrobí lepší portrét s rozostřeným pozadím

První dáma USA Melania Trumpová na prvním oficiálním portrétu, který Bílý dům...

Aktualizace Instagramu z minulého týdne přinesla funkci Focus. Ta napodobuje portrétové fotky nejnovějších mobilů díky...

Aplikace zvládnou nahrát záznam dění na displeji nebo předpoví počasí

Užitečné aplikace pro tablet

Zajímavé aplikace pro tablety s Androidem a iOS zvládnou pořídit videozáznam obsahu obrazovky, pustit televizní...

Najdete na iDNES.cz