Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak Linux do počítače dostat (Linux pro každého - II.)

Dnes se nebudeme zabývat tím, kde lze Linux stáhnout či koupit, ale jakými způsoby si můžete vůbec Linux nainstalovat či vyzkoušet. Podíváme se na různé možnosti instalace systému a také na několik "živých distribucí", které jsou čím dál oblíbenější mezi začátečníky i odborníky.

V minulém díle našeho seriálu o Linuxu jsme se si představili představili nejznámější a nejrozšířenější linuxové distribuce v našich končinách (viz Linux pro každého – I. Distribuce). Dnes si povíme něco o tom, jakým způsobem si můžeme Linux nainstalovat a vyzkoušet.

Jak to celé funguje?

GNU/Linux je oprační systém postavený na jádru Linux - je to systém, který lze díky jeho otevřenosti adaptovat pro různé platformy a využití. Linux (rozumějme dále OS GNU/Linux) dnes funguje na počítačích s procesory Intel kompatibilní, na platformě PowerPC, na procesorech Alpha, Motorola, uvnitř PDA či v mobilních telefonech. My se budeme věnovat tomu nejvšednějšímu - Linuxu na procesorech Intel/AMD. I tam existují distribuce provozované z CD, nainstalované na pevný disk nebo dokonce jednodisketové distribuce. Podívejme se tedy na to, jak si můžete linuxový operační systém vyzkoušet.

Buďte svobodní již při instalaci!

Linux je často nazýván svobodným operačním systémem, a i když je to především z důvodů otevřenosti softwaru a samotných licencí, svůj podíl na tom má také fakt, že uživatel má spousty možností, jak systém nainstalovat, jak jej nastavit a upravit k obrazu svému. V systému není nic určeno "napevno" a tak si můžete ve většině případů vybrat jak se co to či ono bude chovat, jaké grafické prostředí použijete, jaké jádro vám bude nejlépe fungovat, atp. Stejně tak je tomu i při instalaci. Většina dnešních linuxových distribucí, určených přímo k instalaci do počítače, nabízí instalaci z CD (to si můžete stáhnout z internetu či zakoupit) nebo DVD.

Pokud máte rychlé připojení na internet nebo instalujete systém na více stanic najednou v rámci lokální sítě, lze instalovat systém z FTP serveru, NFS či HTTP. Pokud tedy instalační soubory umístíte na váš server a instalujete přes 100Mbit/1Gbit síť, vyhnete se nejen žonglování z médii, ale i samotné kopírování bude rychlejší. Jiným důvodem pro instalaci ze sítě, a zde přímo z internetu, je touha mít systém co nejaktuálnější. Pokud se rozhodnete třeba pro Debian, stáhnete si cca 100MB obraz prvního CD, z něj nastartujete systém a ten si už všechny vámi zvolené balíčky stáhne z internetu, pokud chcete, stáhne si ty poslední dostupné a získáte tak opravdu čerstvou distribuci, se kterou bude snadné oslňovat kolegy z "antitučňákovského hnutí".

Všude dobře, doma nejlíp

I když existují distribuce, které umožňují instalaci na stejný oddíl s Windows, nejsou to distribuce, které bych s klidným svědomím doporučil. Pokud chcete Linux opravdu poznat a prozkoumat, musíte si jej nainstalovat, vytvořit pro něj vlastní diskový oddíl, kde se usadí s některým ze svých souborových systémů (i zde máte možnost volby - ext2, ext3, ReiserFS3/4, JFS...) a bude si tu vesele fungovat neobtěžován Windows a podobnými, většinou ne zrovna přátelskými , kolegy.

Dnešní instalační programy umí zmenšit oddíl s Windows bez ztráty dat (většinou), takže kvůli instalaci Linuxu nemusíte mazat celý pevný disk. Na počítači pak můžete vedle sebe provozovat několik operačních systému, aniž by si navzájem překážely. Počítač s Linuxem, Windows XP, Windows 98, MS-DOSem a IBM OS/2 potom není žádný problém. Při startu si jednoduše zvolíte, do jakého světa chcete dnes vstoupit. Podrobný návod k samotné instalaci Linuxu zde uvádět nebudeme - je součástí dokumentace každé distribuce a je u každé distribuce trošku rozdílný, takže bychom museli seriál rozšířit o několik desítek dílů...

Na cestách

Odkazy na živé distribuce:

Další, dnes velmi oblíbenou, metodou jak provozovat OS Linux, je použití tzv. Live distribucí. Jde o distribuci, která je kompletně umístěna na disku CD/DVD, z kterého ji spustíte a provozujete. Tato možnost předpokládá alespoň trošku solidní počítač s dostatkem operační paměti, neboť co si systém nemůže uložit na pevný disk, musí si uložit do operační paměti (nebo na USB disk). Živé distribuce jsou vhodné pro úplné začátečníky, kteří si chtějí Linux opravdu jen osahat a zjistit "jak ten fenomén vlastně vypadá".

Navíc snad všechny dnešní distribuce tohoto druhu podporují využití USB paměťových disků (USB Flash Disk), na který uloží váš domovský adresář. Pokud pak máte u sebe CD se svojí live-distribucí a dostatečně velký USB disk se svými daty, jste naprosto mobilní uživatel. Přijdete k počítači, nastartujete systém z CD, z USB disku se načtou všechna vaše nastavení, máte k dispozici své dokumenty, fotky a programy a můžete plnohodnotně pracovat. Mezi takovéto distribuce patří například MandrakeMove, SUSE Live, Slax LiveCD, Knoppix (grafické prostředí KDE) či Gnoppix (grafické prostředí Gnome). Za zmínku stojí určitě i Danix - českou živou distribuci která si získává uživatele raketovým tempem. Danix ocení hlavně uživatelé, kteří chtějí mít svůj systém "hezky česky".

Live distribuce nejsou žádná ořezávátka - můžete se v nich připojit na internet nebo k jiné síti, vypalovat CD/DVD, psát dokumenty v OpenOffice.org, pracovat s e-maily, připojovat další zařízení apod. Jsou ideální pro mobilní uživatele cestující od stanice ke stanici, pro použití ve škole/zaměstnání, kde nemůžete na svůj stroj nic instalovat a v neposlední řadě při záchraně dat či zjišťování informací o hardwaru. Live distribuce jsou čím dál oblíbenější a používanější, zkuste je a budete předvapeni, jak dobře může systém z CD fungovat!

Pokud chcete Linux nejdříve jen "vidět", zkuste některou z živých distribucí, pokud ho budete chtít opravdu používat či s ním řádně experimentovat, doporučuji jednoznačně standardní distribuci a nainstalovat do samostatného diskového oddílu.

Autor:
  • Nejčtenější

Námořníci USA propašovali před 100 lety na palubu bitevní lodi prostitutku

v diskusi je 30 příspěvků

13. dubna 2024

V dubnu 1924 zažilo americké námořnictvo obrovský skandál, který se dostal na titulní stránky...

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 13 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Skvělý filmový zvuk bez velké instalace. Test nejzajímavějších soundbarů

v diskusi je 17 příspěvků

15. dubna 2024

Položíte jej na polici před televizor, propojíte kabelem, zapojíte do zásuvky a během pár chvil se...

Dawesův plán na čas stabilizoval Německo, ale nástup Hitlera neodvrátil

v diskusi je 15 příspěvků

16. dubna 2024

Německá vláda přijala před 100 lety, v dubnu 1924, Dawesův plán. Byl to americký projekt na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Patnáct zbytečných obětí. Před 100 lety vybuchl důl Gabriela na Ostravsku

v diskusi jsou 4 příspěvky

12. dubna 2024

Dvanáctý duben 1924 přinesl vážnou důlní katastrofu v Československu. Výbuch v dole Gabriela v...

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 8 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Lotyšská armáda je malá, materiálem nehýří, ale Ukrajině něco ze svého poslala

v diskusi je 5 příspěvků

18. dubna 2024

V roce 2004 vstoupilo Lotyšsko do NATO, přesto nemůže nechat svou případnou obranu pouze na bedrech...

Pes na Měsíci či Marsu už nemusí být fikce. NASA trénuje průzkumného robopsa

v diskusi jsou 4 příspěvky

17. dubna 2024  15:12

Vědci z projektu Lassie, sponzorovaném americkou NASA, zdokonalují robotického psa pro použití při...

Na dům mu spadl odpad z vesmíru. Nyní NASA potvrdila, že je to kus z baterie

v diskusi je 7 příspěvků

17. dubna 2024  11:50

Před několika týdny proběhla médii informace o varování německého Spolkového úřad pro civilní...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...