Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Diskuze

Díky webovým službám už nebudete Windows potřebovat. Jak na OS zdarma

Mít v notebooku nebo desktopu Linux je dnes tak trochu „známka punku“. A možná zbytečně. Ve druhém dílu našeho miniseriálu si například ukážeme tři způsoby, jak se instalují programy, a poradíme dobré zdroje ovladačů pro tiskárny.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Jsem lama a OS bych si na počítač sám nedával. Výjimkou je jenom přeinstalace toho, co už tam mám, když si to po čase rozhasim - tam se můžu nějak rozumně připravit. Plus možná na Macu bych se tolik nebál, protože tam je míň možností ke komplikaci, ale toho zas nemám.

0 0
možnosti

Jednou jsem dal Linuxu šanci. Byl to nějaký debian. Grafika a okýnka podobný jak ve woknech. Říkám fajn. Jenže jsem tam chtěl na nainstalovat wifi kartu do usb. Po připojení karty do usb se nic nedělo. Vytáhl jsem cd s ovladači a doufal v nějaký instalátor. Nic jsem nenašel. Zjistil jsem, že budu muset kompilovat ovladače příkazem make. No proč ne, jenže to nebylo všechno. Musel jsem zeditovat několik souborů, stáhnout další balíčky, které se instalovaly. Návod to byl přes celou stránku, asi 10-15 příkazů, a ve finále to stejně nefungovalo. Linux při restartu přepsal nějaký soubor s konfigurací adaptéru a musel bych to obcházet snad ještě složitěji, než byl postup instalace. Řekl jsem to ne, odinstaloval jsem ten krám. Nainstaloval wokna, strčil do usb wifi kartu a v ten moment fungovala. Krásá a blaho.

2 4
možnosti

Samozrejme mluvis o koupenych woknech ze...

1 2
možnosti
Foto

Slovo Ubuntu ve skutečnosti znamená: "Neumím nakonfigurovat Debian"

2 0
možnosti

A proc by mel laik umet konfigurovat nejaky slozity veci?? Nehraj si tu na tvrdaka. Doby, kdy sme linuxy ladili nekolik dni jsou uz davno pryc.

V 96. sem 11 hodin kompiloval RHcko jenom proto, abych na serveru "videl" oba procesory a pritom SCO5ka to mela uz v instalaci. V RH se muselo zaskrtnout v "makemenukonfig" a samozrejme pustit kompilaci... Nevidim v pokroku nic spatnyho. Ted debiana nainstalujes z netu v zakladu pomalu v sekundach.

3 0
možnosti

Původně jsem měl radost, že na technetu věnují prostor i jinému OS, než windows. Po přečtení článku jsem ale velmi zklamán. Autor totiž místo vyvracení zažitých mýtů naopak sám nové vytváří.

První (a zcela zásadní chybou) je doporučení 2 roky staré LTS verze. 

Provozování LTS má význam u lidí, používající speciální aplikace psané na míru, u kterých by nebyla zaručena kompatibilita s novějšími částmi systému po updatech (v rámci LTS se updatují jen minoritní verze součástí, např. 2.0.1 -> 2.0.2, ale nikdy v něm neproběhne "velký" update 2.0.1 -> 3.0)

Pro běžného domácího uživatele, používající převážně software z repozitářů nebo stažené instalace z internetu je používání 2 roky starého LTS naopak krajně nevhodné. Aktualizace na novější verzi OS je jednoduché, bezzásahové - proběhne úplně stejně, jako updaty jednotlivých programů.

2 0
možnosti

Z této chyby zároveň pramení i většina problémů v článku jmenovaných. Kdyby autor měl aktuální verzi systému, nemusel by vůbec řešit věci jako podpora MTP. Zrovna tak podpora ovladačů všech obvyklých tiskáren apod. již v systému je, a pokud nevlastníte nějakou extrémně atypickou periférii, nebudete muset žádné martýrium s ovladači řešit.

No a největší mýtus vygenerovaný článkem je nutnost instalací v konzoli. To jsem ale už popsal v reakci na příspěvek p. Horáka přímo pode mnou, tak se nebudu opakovat.

1 0
možnosti

Opravdu myslíte, že po tomto článku stoupne popularita  Unixu (systémů založených na Unixu) jen proto, že jsou zdarma?

Kolik běžných uživatelů láká představa, že místo běžného spuštění instalace jako je zvyklý ve Windows si bude zapínat terminál a datlovat do něj a každý překlep způsobí havárii (v lepším případě jen instalace).

Vím o čem mluvím, dělal jsem i v Unixu s databázemi informix 4GL (před pár lety a ještě bez významnějšího GUI), takže to nepíšu jako nezkušený uživatel.

2 2
možnosti

P85e98t61r 92T24y52č49k87a

2. 7. 2014 18:56

Většina softwaru se instaluje přes správce softwaru a je to jednodušší než ve Windows. Instalace přes příkazovou řádku se dělá pomocí ctrl+c a v. Ale uznávám, že s tím může mít spousta uživatelů win problém, protože tuto klávesovou zkratku prostě neznají.

3 0
možnosti

A to je ta známka punku:

"Do textového rozhraní Terminal zadejte postupně kódy (řádek po řádku)"

Do té doby, dokud normální operace budou vyžadovat "operaci křečka", bude Linux jen pro 0,004% menšinu. S tímhle se, soudruzi, běžte už konečně laskavě vycpat. Buď Linux po 25ti letech vývoje dotáhněte do uživatelsky přijatelé podoby pro lamy a nebo si běžte radši lepit Hvězdu smrti a barvit figurky na Warhammer.

Do té doby, dokud bude standardní distro napůl funkční bez vyšší vývojářské magie, nemá mezi smrtelníky absolutně žádnou šanci. A pokaždé, když ho zkouším, po čase narazím že tam nechodí tohle a nebo tamto, je to na 85% použitelné, ale bohužel se to stále drží na 85% a nelepší se to. Jednou nechodí grafika, jindy wifina, pak zase power management a tak dále a tak dále. Vyzkoušel jsem na jednom hardware pět distribucí a každá měla JINÝ problém. Nikdy to není 100% ;-O

Místo spojení sil a dotažení nějaké distribuce do masivně nasaditělné podoby se vývojáři neustále plácají s novými desktopy a dalšími pitomostmi, takže pokud chci funkci nad úrovní chromebooku, mám jednoduše smůlu!

5 5
možnosti

P27e36t16r 12T68y96č94k52a

2. 7. 2014 17:14

A jak ten návod může vypadat jednodušeji? To co je ve WIndows na tři stránky manuálu a nesmíš se nikde ukliknout může být v Linuxu na tři řádky a 3x CTRL+C a CTRL+V a enter. Když jsem to dělal prvně tak mi to přišlo taky na nic. Dnes už to jinak ani nedělám. Je to velmi simple.

5 0
možnosti

Tak Ubuntu není všeobecně špatný systém, ale spousta věcí tam ještě stále úplně nefunguje. Např. nainstalovat originální Javu (v OpenJDK ne všechno běží zcela perfektně) nebo třeba Python je pěkná zábava na dlouhá odpoledne (nejsou ve standardních repositářích, nutnost vyhledat na internetu diskuse, přidávat cizí repozitáře, importovat klíče apod. - nic pro paranoiky ;-D).

A spousta nových i starších her pod Linuxem stále nejede. WineHQ je sice príma projekt, ale stále není moc příjemné, když hra jede s výrazně nižším FPS než na Windows, půlka GUI/kurzory myši nefungují anebo hra sice tak nějak běží, ale s brutálními lagy (nic moc pro onlinovky).

Ale na domácím NAS boxu samozřejmě Ubuntu mám, na takové PC je zase kravina dávat Windoze.

0 0
možnosti

Všechno je záležitost toho, k čemu se ten počítač používá. Pokud to je kancelářská práce pro sebe, prohlížení webu a podobné drobnosti, asi se slušné řešení najde. Horší to je, když se požaduje i výměna dat v nějakém specifickém formátu, například. Pak se dost často narazí...

3 0
možnosti

Napriklad co? Muzes uvest??

0 0
možnosti

Mě nejvíc pobavili ty "zdrojové knihovny" (dokonce tunčně). Mohl by nám autor vysvětlit, co tím myslel? :-P

3 0
možnosti

Chválím Technet za seriál, díky jehož prvnímu dílu jsem se odhodlal si vedle W7 nainstalovat Ubuntu (dual boot). Systémem jsem byl tak nadšen, že od té doby už W7 skoro nepoužívám. Jen jsem postupem času přešel na Linux Mint, ve kterém se jako odchovanec windows cítím lépe, protože na mě prostředí působí jako něco mezi WinXP a Win7 a funguje mi stejně bezproblémově, jako Ubuntu. Proto bych začátečníkům doporučil začít spíše Mintem... Jen tak dál, už se těším na další díl!!!

7 0
možnosti
  • Nejčtenější

Námořníci USA propašovali před 100 lety na palubu bitevní lodi prostitutku

v diskusi je 30 příspěvků

13. dubna 2024

V dubnu 1924 zažilo americké námořnictvo obrovský skandál, který se dostal na titulní stránky...

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 36 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Uvidíme v budoucnu na obloze druhý Měsíc? Příčinou může být neobvyklá hvězda

v diskusi je 13 příspěvků

17. dubna 2024

Velmi neobvyklá hvězda éta Carinae v 19. století náhle zjasnila a stala se druhou nejjasnější...

Skvělý filmový zvuk bez velké instalace. Test nejzajímavějších soundbarů

v diskusi je 17 příspěvků

15. dubna 2024

Položíte jej na polici před televizor, propojíte kabelem, zapojíte do zásuvky a během pár chvil se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dawesův plán na čas stabilizoval Německo, ale nástup Hitlera neodvrátil

v diskusi je 15 příspěvků

16. dubna 2024

Německá vláda přijala před 100 lety, v dubnu 1924, Dawesův plán. Byl to americký projekt na...

Znovuzrození japonských letadlových lodí. Ve výzbroji budou mít F-35B

v diskusi je 36 příspěvků

19. dubna 2024

Japonsko má ve své ústavě zakázáno vlastnit ofenzivní zbraně, jako jsou letadlové lodě. Doba...

Lotyšská armáda je malá, materiálem nehýří, ale Ukrajině něco ze svého poslala

v diskusi je 5 příspěvků

18. dubna 2024

V roce 2004 vstoupilo Lotyšsko do NATO, přesto nemůže nechat svou případnou obranu pouze na bedrech...

Pes na Měsíci či Marsu už nemusí být fikce. NASA trénuje průzkumného robopsa

v diskusi jsou 4 příspěvky

17. dubna 2024  15:12

Vědci z projektu Lassie, sponzorovaném americkou NASA, zdokonalují robotického psa pro použití při...

Na dům mu spadl odpad z vesmíru. Nyní NASA potvrdila, že je to kus z baterie

v diskusi je 7 příspěvků

17. dubna 2024  11:50

Před několika týdny proběhla médii informace o varování německého Spolkového úřad pro civilní...

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...