Jak na plnění cartridgí? Poradíme vám

  • 47
Tisknout levně je cílem asi každého uživatele tiskárny. Plnění cartridgí je jedno z možných řešení. Pokusíme se vám stručně ukázat, že i doma lze náplň do inkoustové tiskárny úspěšně doplnit.
Opětovné plnění cartridgí není nic nového pod sluncem. Již delší dobu tuto službu nabízejí firmy a najdou se i leckteří domácí uživatelé, kteří varianty levného tisku využili. Pro méně odvážlivé existují speciální sady na plnění, se kterými nejen zvládnete celý proces za pár minut, ale ani po sobě nezanecháte spoušť. My jsme měli možnost vyzkoušet produkty korejské společnosti InkTec, která patří mezi renomované výrobce inkoustu i plnících sad.

Výhody, nevýhody, na co dbát
Hlavní výhodou a tedy i důvodem pro plnění cartridgí je snížení ceny tisku. To platí zejména u levných inkoustových tiskáren. Nevýhody pak závisí do značné míry na typu plnící sady a na lidském faktoru. Může docházet k vytékání inkoustu do tiskárny, úplnému znehodnocení náplně, mizerné kvalitě výstupu apod. Platí, že pokud použijete dobrý inkoust, může se stát (především u levných strojů), že kvalita tisku vzroste.

Případným problémům, které mohou nastat, se lze vyhnout asi nejlépe, pokud si důkladně prostudujete návod a rady výrobce plnící sady. Rozhodně doporučujeme držet se zásady, že plnící sadu pro určitý typ tiskáren nelze používat pro jiné přístroje. 

Plnění černé cartridge
Nejdříve se podívejme na plnění černých náplní, protože postup je v tomto případě jednodušší. Celý proces začíná vyjmutím cartridge z tiskárny. Pak je nutné ji vložit do držáčku a připravit si zbytek náčiní. Následujícím úkolem je dopravit inkoust do komory dovnitř cartridge. U většiny tiskáren se tento krok provádí pomocí stříkačky, kterou propíchneme horní část náplně a vpravíme několik mililitrů inkoustu. Potom stačí přes držáček odsát druhou stříkačkou trochu inkoustu a práce je hotova. Cartridge se nemá otírat papírem, ale bavlněným hadříkem.

Plnící sada InkTec


Plnění barevné cartridge

Postup je podobný tomu předchozímu. Pouze se nebude doplňovat jen jeden inkoust, ale hned tři. V případě barevných cartridgí, které nemají jednotlivé barvy oddělené (což bude nastávat ve většině případů), je třeba dávat pozor, aby byla správná komora naplněna příslušnou barvou. Pro rozpoznání, která barva kam patří, je přibalena nálepka s popisem. Vřele doporučujeme nepomíchat stříkačky s jednotlivými barvami a např. stříkačkou od žluté plnit stále žlutou. Nakonec opět trochu inkoustu odsajeme přes držáček a práce je hotova.

Cartridge je možné plnit vícekrát než jednou, záleží opět na typu náplně. Pro ilustraci např. černé náplně HP lze doplnit 4-8krát, Lexmark 8-12krát a černé cartridge Canon dokonce až 15krát. U barevných náplní jsou tato čísla ještě o něco vyšší. Cartridge je možné plnit, dokud se zcela neopotřebuje a nepřestane tisknout dostatečně kvalitně. Cartridge stárne s časem, což v praxi znamená, že čím více tisknete, tím je plnění výhodnější.

Plnící sada InkTec


Postřehy a zkušenosti

Kvalitu tisku s plněnou cartridgí jsme v praxi vyzkoušeli na inkoustové tiskárně HP DJ 3420C, kterou možná už znáte z nedávného testu. Celý proces doplnění inkoustu nám zabral zhruba 5 minut. Potěšilo nás, že jak černobílý, tak barevný tisk byl stejně kvalitní jako původní inkoust a neobjevily se ani žádné další nástrahy. Návod, který jsme nalezli u plnící sady, je vícejazyčný a nechyběla ani česká verze. Přes veškerou snahu se nám však nepovedlo udržet pracovní místo v naprosté čistotě, a proto je nanejvýš vhodné použít např. staré noviny. Počet vytištěných stránek s doplněnou cartridgí zhruba odpovídal počtu stránek tisknutých s originální náplní.

Závěr
Přes řadu nevýhod je plnění cartridgí výborný způsob, jak snížit náklady na tisk. Plnící sady jsou přibližně stejně drahé jako samotné náplně, ovšem využijete je až na čtyři plnění. Nejsou zatím k dispozici pro každou tiskárnu, ale na ty nejběžnější už ano. Vřele doporučujeme obezřetnost při samotném plnění, protože jen málokoho by potěšilo kvůli jedné cartridgi znovu malovat.