Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jak najdete zatoulané a zbytečné soubory na vašem počítači

aktualizováno 
Pevný disk počítače je obrovská zásobárna dat. Jak však najít právě ta, která zrovna potřebujete? Poradíme vám. Existuje řada speciálních nástrojů, které vám s tím mohou pomoci.
Lupa, detektiv

Lupa, detektiv | foto: Profimedia.cz

Nemáte-li v ukládání souborů na pevném disku perfektní systém, dříve či později se v nich ztratíte. Klasická funkce Windows (do verze XP) pro vyhledávání souborů na disku je použitelná pouze velmi omezeně. Vyhledává totiž pouze podle názvů souborů, nikoliv podle jejich obsahu. K vyhledávání v obsahu dokumentů, e-mailů i dalších souborů slouží speciální aplikace, které nejdříve kompletně prozkoumají obsah pevných disků počítače, vytvoří indexový soubor, který popisuje obsah souborů, a umožní vám v nich pohodlně a rychle vyhledávat. Ty nejlepší vyhledávací programy jsou navíc k dispozici zdarma.

Google Desktop Search

Google, specialista na vyhledávání na internetu, vám umožní vyhledávat soubory podle obsahu také ve vašem počítači. Po vytvoření indexového souboru (což může zabrat i mnoho hodin) umí Google Desktop Search vyhledávat v obsahu dokumentů MS Office (dokumenty, tabulky, prezentace), PDF dokumentech, HTML a TXT souborech, obrázcích, hudebních i video souborech. Důležité je samozřejmě také vyhledávání v e-mailech, kontaktech či kalendáři poštovního klienta Microsoft Outlook. Specialitou je možnost zaindexování obsahu více počítačů a sdílení jejich obsahu po internetu. Google Desktop Search se velmi snadno ovládá a přehledně zobrazuje výsledky vyhledávání. Možnosti programu lze rozšířit plug-in moduly a užitečný je rovněž nástrojový panel s moduly Google Gadgets.
Google Desktop 5.1.0703 stahujte zde. (1,7 MB, freeware)
Google Desktop Search
Windows Desktop Search
Dokumenty MS Office, PDF, TXT a HTML soubory, e-maily, kontakty, záznamy v kalendáři, hudbu, obrázky i video umí indexovat a prohledávat program Windows Desktop Search. Vyhledávač se integruje do hlavního panelu Windows a aplikací Microsoft Outlook a Internet Explorer. Rozsah indexovaných typů souborů je možné rozšířit pomocí plug-in modulů. Windows Desktop Search si poradí i s formáty nové verze Microsoft Office a je integrován jako standardní vyhledávač ve Windows Vista. Výsledky vyhledávání jsou přehledně tříděny a zobrazeny včetně náhledů nalezených souborů.
Windows Desktop Search 3.01 pro různé verze Windows stahujte zde. (4 MB, freeware)
Windows Desktop Search
Copernic Desktop Search
Velmi šikovná vyhledávací aplikace Copernic Desktop Search si poradí s obrovským množstvím různých formátů dokumentů. Kromě formátů Microsoft Office prohledává Copernic Desktop Search také soubory ve formátech OpenOffice.org, StarOffice, e-maily z klientů Outlook, Mozilla a Eudora, obrázky a soubory s videem i hudbou. Vyhledávač umožňuje velmi podrobnou definici vyhledávacích dotazů a přehledně zobrazuje výsledky. Copernic Desktop Search se integruje do hlavního panelu Windows, poštovního klienta Outlook a prohlížeče Firefox.
Copernic Desktop Search 2.02 stahujte zde. (18 MB, freeware)
copernic Desktop Search 2
X1
Vyhledávač X1, na jehož vývoji se podílí portál Yahoo!, vyniká především podporou vyhledávání v desítkách různých formátů souborů. Základ samozřejmě tvoří dokumenty z MS Office, OpenOffice.org, PDF, HTML a TXT soubory, dále také obrázky a MP3 soubory. X1 umí ovšem také vyhledávat v souborech aplikací Adobe Photoshop, CorelDraw, AutoCAD a dalších. E-maily, kontakty i kalendáře je možné indexovat a prohledávat v aplikacích Outlook, Eudora, Mozilla a Lotus Notes. Výsledky vyhledávání jsou členěny do mnoha kategorií, jsou zobrazeny včetně náhledů a anotací u dokumentů.
X1 5.6.3 stahujte zde. (37 MB, freeware)
X1
Filehand Search
Dalším užitečným vyhledávačem je Filehand Search, který si poradí s hledáním v obsahu dokumentů Microsoft Office, HTML, PDF a textových souborech. Filehand Search umí rovněž vyhledávat v obsahu e-mailů, v kontaktech i kalendáři klienta Outlook. Indexování i vyhledávání s nástrojem Filehand Search je velmi rychlé a zobrazení výsledků přehledné. Použití vyhledávače Filehand Search je bezplatné, je třeba jej pouze zdarma zaregistrovat.
Filehand Search 3.0 stahuje zde. (1,4 MB, freeware)
Filehand Search
Ask Jeeves Desktop Search
Běžné typy dokumentů, obrázky a e-maily indexuje a prohledává aplikace Ask Jeeves Desktop Search. Přímo z rozhraní programu je také možné vyhledávat na internetu. Výsledky jsou zobrazeny včetně náhledů, vyhledávací okno se integruje do různých aplikací.
Ask Jeeves Desktop Search 2.1 stahujte zde. (0,8 MB, freeware)

Ask Jeeves Desktop Search
Autor:Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Evropě se zpozdil čas. Proč vaše trouba spoléhá na spolupráci 25 zemí?

Kvůli snížené frekvenci proudu v evropské elektrické síti se některé hodiny po...

Budíky, mikrovlnné trouby a další domácí spotřebiče se od ledna zpozdily o šest minut za přesným časem. Může za to spor...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Další z rubriky

Stáhněte si zdarma: kompaktní rychlý prohlížeč obrázků i porovnávač PDF

Děti a počítač

Prohlížeč snímků CPix umí třeba zašifrovat dva obrázky do jednoho. Porovnat dva PDF dokumenty a zobrazit případné změny...

Nechte tablet převést zvuk na noty nebo se podívejte na předpověď počasí

Tablet pro práci i záýbavu

Tablet vám umožní lehce ovládat cloudové úložiště s obří zdarma dostupnou kapacitou. Vyzkoušet můžete i šikovný...

Nová Windows 10 se budou jmenovat Spring Creators Update

Microsoft vydal novou verzi Windows 10 s označením Fall Creators Update.

Jak se blíží velká jarní aktualizace Windows 10, testuje Microsoft novinky, které se v ní pravděpodobně objeví....

Škoda Superb 2.0 TDI 2016 ·
Škoda Superb 2.0 TDI 2016 ·

r.v. 2016, naj. 64 656 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz