Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jak nakupovat doplňky k počítači. Šetřit se nemusí vyplatit

aktualizováno 
Dříve se počítače neobešly bez skeneru a tiskárny, dnes počítejte raději s multimediální výbavou. Myš a klávesnice patří ke standardní výbavě stejně jako monitor, nicméně není nutné spokojit se s těmi, které patří k základní sestavě.

Není ani dobré na nich za každou cenu šetřit. Neznamená to nicméně kupovat drahé výrobky, ale hlavně ty kvalitní, které práci usnadní a zpříjemní. Proč si zbytečně přivolávat zánět šlach nebo trvalou bolest hlavy.

Ale vadí i klávesnice, která nesedí vašim rukám - vždyť si můžete vybrat jinou, daleko pohodlnější nebo tišší. Stejně tak vás práce bude více bavit s nezasekávající se myší. Přitom platí, že méně je někdy více. „Není nutné, aby klávesnice měla všechna multimediální tlačítka a mnoho funkcí, důležitější je tvar, rozložení kláves a celkový komfort,“ doporučuje Radim Zavadil z distribuční firmy BGS Levi. Kvalita klávesnice a myši je podle něj důležitá také proto, aby jejich dlouhodobé používání zbytečně neunavovalo, či dokonce nepoškodilo klouby a šlachy.

Kvalitní monitor je základ dobré práce

Ani na monitoru se nevyplatí šetřit, levné monitory totiž splňují pouze nejnižší nároky. Většinou mají nízké rozlišení, špatné podání barev a vysoký jas a nízký kontrast. Takové monitory hodně září a nedají se seřídit, aby zobrazovaly zároveň dobře světlé i tmavé barvy. „Když pomineme zdravotní aspekt, je samozřejmé, že pracovat v projekčních aplikacích nebo grafických programech bez kvalitního LCD monitoru je nemožné, stejně tak jako sledovat doma film na nekvalitním monitoru také nepřinese příliš potěšení,“ říká Radim Zavadil.

Skenovat se dá i novějším fotoaparátem

Je pravda, že jenom u málokteré periferie nebo součásti počítače se dozvíte, že na ní můžete ušetřit. Ale přesto to občas jde. Začít se dá třeba u skeneru - tedy pokud ho opravdu potřebujete. Zatímco dříve byl jejich výběr poměrně náročný, protože kvalita značně kolísala i u známých výrobců, dnes už jsou i základní, a tedy nejlevnější modely slušné, proto téměř nemůžete udělat chybu, pokud se budete držet známých výrobců. Radim Zavadil říká: „Skenery jsou v poslední době na ústupu, částečně je nahrazují multifunkční zařízení, částečně se na jejich menším rozšíření podílí i digitální fotoaparáty.“


Vzhledem k rostoucímu rozlišení digitálních fotoaparátů se právě ony stávají dalším multifunkčním zařízením, které nejen fotí, ale i skenuje jednoduché věci. I to je však stále méně potřeba, protože většina dokumentů dnes už vzniká elektronicky, lidé si je přeposílají mailem a jenom máloco je k dispozici pouze v papírové podobě.

Je libo hudbu nebo telefonování?

Důležitou součástí dnešních počítačů je multimediální výbava. „U kompletu pro domácnost, kde předpokládáme poslech hudby, sledování filmů, on-line komunikaci přes internet a hraní her, jde o nutnost,“ říká Radim Zavadil. Reproduktory už se často pořizují spolu s počítačem, protože ty přímo v počítači mívají kvalitu většinou opravdu mizernou. Tuto běžnou periferii postupně doplňují mikrofony a webkamery, které slouží nejen k chatování, ale hlavně pro internetovou telefonii například přes populární program Skype. Většině uživatelů vyhoví i jen základní výbava, ale i tady je lepší peníze utrácet za produkty známých výrobců, kteří bývají zárukou kvality.

Na dokumenty a fotografie

S nástupem elektronické komunikace se předpokládal postupný ústup tiskáren, ale nic takového se nestalo. Lidé chtějí mít důležité dokumenty pořád v papírové podobě, i když poslední dobou se tiskne méně.

Na druhou stranu se stále více tisknou fotografie. Souvisí to s masovým rozšířením digitálních fotografií. Výběr vhodné tiskárny nepodceňujte, při špatném výběru můžete mít zbytečně velké náklady na tisk nebo zaplatíte hodně za provoz. „Pro domácí použití lze doporučit inkoustovou tiskárnu, pro kancelář firmy by více vyhovovala laserová tiskárna,“ říká Radim Zavadil z BGS Levi. Ale toto doporučení nelze brát jednoznačně a je dobré se podívat i na multifunkční zařízení, o kterých se víc dozvíte na následující straně.

S čím bývají problémy?


“Levné výrobky nejsou dobré"

Hi-tech - Jan Slama
Jan Sláma, prodejce Zeus, s. r. o.

Nejhorší zkušenosti mám se třemi segmenty - levnými flash disky, modemy a levnými inkoustovými tiskárnami. Před koupí čehokoli doporučuji obejít několik známých a zeptat se, jestli s tím měli nebo neměli problémy.

“Laciná sluchátka"

Hi-tech Jiri Hlavac
Jiří Hlaváč, prodejce Datart

Měli jsme potíže se sluchátky. I když výrobce udával dobré parametry, neodpovídaly skutečnosti. Ale to jsou výjimky. Samozřejmě je lepší kupovat kvalitní výrobky. U méně kvalitních výrobků říkám zákazníkům, že se na 50 procent znovu uvidíme.


“Tiskárny HP a Mac"

Hi-tech Jan Mikes
Jan Mikeš, prodejce firmy Kinetik

Nejen podle mě, ale i podle mnoha známých jsou tiskárny HP při použití s počítači Mac velmi nespolehlivé. Tiskárna například nedrží spojení s počítačem a vyžaduje časté servisování. Jinak pracuji na počítačích Apple a nikdy jsem neměl problémy s periferiemi. Ale například myši používám značky Logitech.Poradce MF DNES

Hi-tech Petr Koubsky

Petr Koubský šéfredaktor časopisu Inside

Namísto tiskárny si kupte multifunkci, tedy kombinaci tiskárny se skenerem a kopírkou, pokud možno také s čtečkou paměťových karet a displejem.

Past na data

Počítače nemohou existovat bez dat. Přestože internetové připojení už patří téměř ke standardní výbavě, posílání dat pouze mailem úplně efektivní stále není. Proto je dobré si pořídit „něco“ na přenos dat. Dříve se k tomuto účelu používaly diskety, dnes jsou nejrozšířenější flash disky, zvané klíčenky. Kromě toho jsou ještě další možnosti, o kterých si můžete přečíst na další straně.

Samozřejmě ne všechna přídavná zařízení potřebujete. Když si uživatel kupuje počítač domů, pak by kromě LCD monitoru neměla chybět tiskárna a hlavně multimediální výbava v podobě reproduktorů, sluchátek s mikrofonem a webkamery. „Pokud jde o počítač pro kancelářskou práci, lze se bez těchto periferií obejít, ale zas je potřeba myslet na kvalitnější klávesnici a myš,“ říká Radim Zavadil.

Tiskárna, která umí vše?

Něco jako univerzální kuchyňský automat, jen pro kancelářskou práci. I tak by se dala popsat počítačová multifunkční zařízení. A hodí se samozřejmě i domů.

Na jednu stranu se postupným sdružováním více funkcí stále více uvolňuje místo na stolech v kancelářích, na druhou stranu se to často odrazí v ovládání.

Úspora místa byla jedním z důvodů, proč se tak rozšířily multifunkční tiskárny. Místo tiskárny, skeneru a kopírky najednou stačilo jedno docela malé zařízení. Později se k jeho dovednostem přidalo ještě faxování, čtení paměťových karet a tisk fotografií. Dnešní multifunkční zařízení jsou tak malou laboratoří, která zvládne spoustu činností i bez použití počítače.

„Multifunkční zařízení se hodí pro domácí kancelář nebo malé firmy. Je to kompaktní zařízení, které obstará několik funkcí zároveň, takže nezabírá místo a spotřebovává jeden druh toneru nebo inkoustu,“ říká Radim Zavadil z distribuční firmy BGS Levi.

Multifunkční zařízení pořídíte již od dvou tisíc korun, přitom samostatná tiskárna stojí podobnou částku a skener zrovna tak. Výhodou je, že spolu jednotlivé funkce zařízení většinou bez problémů komunikují.
Proti nim hovoří právě to, že nabízejí všechno naráz - když se vám pokazí skener a musíte ho dát do opravny, stále můžete tisknout. V případě multifunkčního zařízení přijdete najednou o všechny funkce. A to není jediný důvod, proč si multifunkční zařízení nekupovat. „Pro větší firmy už se asi více hodí jednotlivá oddělená zařízení - kopírka, tiskárna, fax, skener,“ říká Radim Zavadil. Lépe tak vyřešíte situaci, kdy pro tisk potřebujete vysokozátěžovou tiskárnu a kopírovat radši chodíte do specializované firmy.

Sdružováním spousty funkcí dohromady má ještě jedno omezení. Na zařízení je displej a pár ovládacích tlačítek a vyhledání určité funkce není často úplně snadné. Plný komfort tiskárny poskytují ve spojení s počítačem, kdy využijete vizuálně pestré ovládací programy.

Dříve se dělala multifunkční zařízení odvozená od inkoustových tiskáren, takže často tiskly dost draze. Dnes už se dělají také multifunkce odvozené od laserových tiskáren. Ty v černobílé verzi pořídíte od 5000 korun, barevné už jsou spíše kopírovací stroje s možností tisku a stojí statisíce korun.

Na co se zaměřit při nákupu doplňků k PC


Skener

Dnes se prodávají spíše zařízení pro profesionály (grafici, archivátoři), pro běžné uživatele je lepší koupit multifunkční zařízení, jichž je skener součástí. Pokud si nejste jistí, víceméně vás uspokojí i levný přístroj, u specializovaných zařízení se poraďte s odborníkem.

Rozpětí: 1000 až 7000 korun

Hi-tech Canon

 Tip MF DNES: Canon LiDE 25  
 Parametry:  1200x2400 dpi
 Cena:  1500 korun
 Proč:  Osvědčený model známého výrobce. Ale chybu neuděláte ani s modely od HP, UMAX,  Mustek nebo Epson


Inkoustová tiskárna

Ultralevné tiskárny jsou vhodné pouze pro chronické šetřílky.
Ostatním se vyplatí podívat se po zařízení s oddělenými zásobníky inkoustu, díky nimž je tisk levnější. Pro tisk fotografií je dobré, aby měla tiskárna čtečku karet. Při volbě se orientujte i podle výrobcem doporučeného počtu výtisků.

Rozpětí: 1000 až 18 000 korun

Hi-tech EPSON

 Tip MF DNES: Epson Stylus Photo R240  
 Cena:  3600 korun
 Parametry:  rozlišení 1440 dpi, 19 stran za minutu
 Proč:  Umožňuje přímý tisk fotografií, má oddělené inkousty a je za dobrou cenu.


Laserová tiskárna

Pokud tisknete větší množství dokumentů, vyplatí se uvažovat o laserové tiskárně. Tu je opět třeba volit podle množství výtisků - pokud levnou tiskárnu příliš zatížíte, většinou nevydrží do konce záruky.
Pokud naopak na výkonné tiskárně budete tisknout občas, zvýšíte tím náklady na tisk.

Rozpětí: 2600 až 45 000 korun

Hi-tech HP

 Tip MF DNES: HewlettPackard LaserJet 1018  
 Cena:  2900 korun
 Parametry:  rozlišení 600 dpi, 12 stran za minutu
 Proč:  Levná a osvědčená tiskárna pro střední zatížení. Toner stojí asi polovinu ceny tiskárny a je na 5000 stran.


Monitor

Dnes už nemá smysl uvažovat nad jiným monitorem než LCD. Hlavním orientačním faktorem by mělo být rozlišení - 1024x768 je minimum, spíše volte 1280x1024. Ale důležitý je také poměr jasu a kontrastu, u dobrého monitoru je alespoň 3, takže pokud je jas 250 cd/m2, kontrast by měl být asi 750:1.

Rozpětí: 4000 až 40 000 korun

Hi-tech LG


 Tip MF DNES: LG Flatron L1753S-SF  
 Parametry:  17", kontrast 2000:1, jas 300cd/m2, odezva 5 ms, rozlišení 1280x1024
 Cena:  4500 korun 
 Proč:  Kancelářský monitor s velmi dobrými parametry za skvělou cenu.


Čtečka karet

Hodí se ke čtení karet z digitálních fotoaparátů, takže odpadá propojování počítače a fotoaparátu kabelem. Bývají označené jako 12in1 nebo 12-v-1, což znamená počet podporovaných formátů. Pokud není čtečka součástí počítače, je lepší, když zvládá třeba jenom jeden formát karet - ten váš.

Rozpětí: 150 až 1000 korun

Hi-tech ctecka

 Tip MF DNES: i-Tec USB 2.0 All in 1 Reader/Writer Travel  
 Cena:  450 korun
 Parametry:  12 formátů karet
 Proč:  Kompaktní praktické zařízení, které podporuje vše potřebné a navíc pěkně vypadá.


Myš

Dnes nejpoužívanější periferie. Dobré je kupovat kvalitní myši, které vám dobře sednou do ruky - špatná jsou i příliš vysoká i hodně malá zařízení; hrozí pak zánět šlach na ruce, nehledě už na méně pohodlnou práci. Ideální dnešní myš je optická nebo laserová s rozlišením alespoň 1000 dpi.

Rozpětí: 100 až 2500 korun

Logitech MX Revolution

 Tip MF DNES: Logitech MX Revolution  
 Parametry:  frekvence 2,4 GHz
 Cena:  2200 korun
 Proč:  Komunikuje na větší frekvenci než běžné myši, rychle díky tomu reaguje a jako jedna z mála bezdrátových myší se hodí i na hraní her.


Klávesnice

Klávesnici je třeba si osahat - některé mají měkký zdvih (reakci na stisknutí), jiné naopak tvrdý, a každému vyhovuje něco jiného. Myš je lepší bezdrátová, u klávesnice kabel nevadí, takže můžete ušetřit. Klávesnice mají různá rozložení kláves, vyberte si to, co vám vyhovuje.

Rozpětí: 100 až 5500 korun

Klicenka DataTraveler

 Tip MF DNES: Microsoft Digital Media Pro Keyboard CZ  
 Cena:  800 korun
 Proč:  Klasické rozložení kláves (pouze malý Enter), rozhraní USB i PS/2 a spousta užitečných kláves navíc. Microsoft zkrátka klávesnice a myši umí.


Flash disk

Česky taky klíčenka nebo pecka, jinak zařízení na přenos většího množství dat.
Důležitým parametrem je rychlost přenosu dat hlavně při čtení, dobrá zařízení mají 24 MB/s, levné třeba jenom 6 MB/s. Neméně důležitá je i kapacita, největší mají kapacitu 16 GB.

Rozpětí: 200 až 6000 korun

 Tip MF DNES: Kingston DataTraveler Secure 2GB  
 Cena:  2200 korun
 Proč  Obsahuje aplikaci na zabezpečení vašich dat, má slušnou kapacitu i rychlost. Mezi osvědčené výrobce patří Corsair, Kingmax, Kingston, Pretec, SanDisc nebo A-Data.


Reproduktory

Na hudbu vám stačí dvoukanálové reproduktory ideálně doplněné subwooferem, který hraje basové tóny. Pro sledování filmů budou lepší reproduktory typu 5+1, tedy pět reproduktorů a subwoofer. Reproduktory by měly být z kvalitního materiálu, pro zvuk je nejlepší dřevo.

Rozpětí: 100 až 10 000 korun

Repro Genius

Tip MF DNES: Genius SW-2.1 850  
 Cena  650 korun
 Proč:  Nízký výkon, který však k počítači stačí, dva reproduktory v plastu jsou doplněné dřevěným subwooferem.


Sluchátka

Pokud nechcete u počítače rušit, třeba při hraní her, neobejdete se bez sluchátek.
Pro hry jsou navíc sluchátka lepší, protože jsou kontaktnější. Pecková sluchátka (do uší) mají špatný zvuk a bývají dlouhodobě nepohodlná. K počítači je zbytečné kupovat drahá sluchátka.

Rozpětí: 100 až 5000 korun

Repro Genius

 Tip MF DNES: Koss UR/29  
 Parametry:  18-20 000 Hz, 100 Ohmů, citlivost 103 dB
 Cena  1550 korun
 Proč:  Uzavřená sluchátka od tradičního kvalitního výrobce, navíc s doživotní zárukouAutoři: ,


Nejčtenější

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

V noci se dívejte na nebe. Perseidy předvedou pravidelnou podívanou

Perseidy (Irsko, 7. srpna 2009)

Ani letos nás prach z komety Swift-Tuttle nemine a zájemci, kteří vydrží dlouho do noci, se tak mohou těšit na...

Další z rubriky

Xbox One S a X se naučí HDR formát DolbyVision. Ne všude bude fungovat

Streamovací VOD služba Netflix nabízí tituly i ve 4K HDR kvalitě.

Herní konzole Microsoft Xbox One S a X dostanou s updatem systému schopnost přehrávat pokročilý HDR formát Dolby...

Evropská komise pokutovala Asus, Philips a další za šikanu obchodníků

Jakmile velkoprodejce elektrospotřebičů HP Tronic vyprodá skladové zásoby,...

Antimonopolní orgán Evropské unie udělil vysokou pokutu výrobcům spotřební elektroniky a výpočetní techniky za to, že...

Nový iPad bude mít menší rámeček a možná přijde o sluchátkový výstup

Umělcova představa bezrámečkového iPadu

Společnost Apple hodlá podle nejnovějších spekulací přiblížit design tabletů iPad novém iPhonu.

Najdete na iDNES.cz