Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jak nalézt otevřené aplikace i po restartu PC?

aktualizováno 
Potřebujete provést restart operačního systému Windows, ale neradi byste opět po jeho opětovném startu otevírali okna a aplikace s rozdělanou prací? Pak vám doporučíme velmi šikovný nástroj, který uloží aktuální stav systému a kompletně ho obnoví, kdykoliv si to vyžádáte.

Dnes vás seznámíme s velmi zajímavou a užitečnou aplikací. Tu možná nejvíce přivítají ti z vás, kteří se již někdy dostali do situace, kdy potřebovali vypnout či restartovat počítač v tu nejméně vhodnou dobu.

Mnoho počítačových procesů a úloh může být v systému vykonáno jen tehdy, pokud jsou zavřené všechny spuštěné programy a běžící okna. To je příklad téměř každého instalačního balíčku s aplikací. Instalace si totiž většinou vyžádá restart PC a měla by být vykonána jen tehdy, pokud jsou zavřeny všechny programy ve Windows. Tím tak lze předejít různým konfliktům a vyhnout se překřížení používaných soborů a dalším problémům.

Proč zavírat aplikace?
Jiné úlohy, jako například vypalování CD/DVD médií, kontrola pevného disku (scandisk), defragmentace disku se dokonce mohou výrazně zpomalit, či se může prodloužit jejich běh, pokud pracují současně i jiné aplikace a to třeba jen na pozadí (šetřič monitoru, naplánovaná úloha atd.). Samozřejmě, že můžete ručně každý program uzavřít a tím tak problém vyřešit. Ale, co když potřebujete obnovit všechny běžící úlohy a okna do stavu před jejich vypnutím? Potom vám může přijít vhod SmartClose. Ten totiž dokáže zaznamenat všechny v PC běžící procesy a informace o nich uložit. Poté je zavře a až je budete opět potřebovat, můžete je během chvilky zase pěkně všechny obnovit.

Stažení a instalace
Aplikaci si můžete stáhnout buď přímo na tomto linku – SmartClose (629 kB), a nebo na domovské stránce produktu. Procesem instalace budete provedeni průvodcem, nejde o nic složitého. V jeho závěru (před kopírováním souborů na disk) si můžete zatrhnout volby, aby se na pracovní plochu Windows přidal zástupce pro spuštění programu a ikonka do panelu rychlého spuštění. Po skončení instalace se aplikace spustí.

SmartClose

Co v aplikaci najdete
Otevře se hlavní okno SmartClose. To obsahuje celkem pět voleb. První slouží k vytvoření informací o tom, jaké procesy jsou v systému aktivní, načež je může všechny zavřít. Druhá je potom lehce obnoví zpět do předchozího stavu. Třetí slouží pro konfigurace programu, čtvrtá obsahuje informace o programu samotném a poslední ji zavírá.

SmartClose

Jak vytvořit bod pro obnovu (snímek)
Procesem vytvoření snímku, tedy jakýmsi otiskem toho, co je v PC aktivní za služby, procesy, okna a aplikace, vás provede průvodce. Klikněte tedy na první volbu. Otevře se průvodce, který vás informuje, že vás provede vytvořením snímku o aktuálním stavu systému. Ve druhém kroku si vyberete, jaké akce má SmartClose v rámci vytvoření bodu provést. Chcete-li, aby uložil informace o všech otevřených procesech, tak nechte volby zatrhnuté. Pokud chcete uložit snímek jen některých aplikací, vyberte, do které kategorie spadají. V dalším okně budete informováni o tom, které procesy ve Windows nemohou být v žádném případě ukončeny (jsou důležité pro chod). Tlačítkem Add si můžete přidat i svůj. Nyní již následuje pouze určení, kam se snímek uloží. Necháte-li potvrzenou první volbu, pak to bude na výchozí místo. Druhá slouží k označení snímku jménem a třetí pro zadání místa pro uložení. Před startem si lze ještě prohlédnout informace o tom, co program provede za operace. Tlačítkem Start proces odstartujete. Doba pro práci je přímo úměrná počtu otevřených procesů v PC. Po skončení budete vyrozuměni, co SmartClose provedl.

SmartClose

Jak obnovit uložený stav
Máte-li již uložené informace o stavu systému, pak můžete PC např. restartovat, či začít komprimovat video apod. Po dokončení úkolu obnovíte všechna okna spuštěním aplikace a kliknutím na druhou položku. Opět se nastartuje průvodce, který vás provede natažením uloženého snímku systému. V prvním okně si vyberte umístění informací. Klikněte na Next a prohlédněte si, co se bude provádět. Kliknutím na Next a poté Start, aplikace obnoví předchozí stav sytému k času, kdy jste provedli zálohu. Jinými slovy - znovu se objeví všechna okna a otevřou se aplikace. V Internet Exploreru budou navíc načteny i internetové stránky, které jste naposledy četli.

SmartClose

Konfigurace aplikace
SmartClose lze i konfigurovat. Okno pro nastavení naleznete pod třetí položkou. Ta obsahuje celkem čtyři záložky. V první se nacházejí informace pro základní nastavení programu. Close Program určuje chování při uzavírání programů, Restore nastavuje jejich opětovné spuštění. Poslední je potom určena spíše zkušeným uživatelům, kteří mohou zeditovat soubor s informacemi o službách v PC.

SmartClose

Závěrem
Můžeme říci, že SmartClose si své příznivce jistě najde. Jednoduchým způsobem a skoro bez vaší asistence totiž dokáže uložit informace o běžících programem v systému do tzv. snímku, který lze poté kdykoliv obnovit. To se může hodit v případech, kdy potřebujete uložit např. rozdělanou práci a počítač restartovat, nebo využít celý jeho výkon např. pro střih videa. Program si lze navíc přizpůsobit dle vašich představ.

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Notebook
Stáhněte si zdarma: Vdechněte právě pořízeným fotografiím retro vzhled

Jako kdyby byly pořízeny Polaroidem a před dávnou dobou. Přitom jsou to fotografie zcela nové. Chcete-li i vy takové vytvářet, použijte program XnRetro....  celý článek

Adobe Flash
Adobe varuje před novou chybou. Aktualizujte si Flash

Společnost Adobe opravila jednu chybu, která umožnila napadnout počítač přes upravený dokument.  celý článek

Aplikace nahradí zapomenutou myš.
Aplikace pro tablety: náhrada myši či bezpečné připojení k wi-fi

V dnešním výběru aplikací poradíme, jak nahradit zapomenutou počítačovou myš, jak se bezpečně připojit i k volné wi-fi síti, jak dostat stejný e-mailový klient...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.