Jak odstranit ochranu u zabezpečených digitálních nahrávek

Snaha o dokonalé zabezpečení digitálních nahrávek proti pirátskému kopírování hýbe internetem. O tom, že digitální nahrávky není možné z jejich podstaty dokonale ochránit proti neoprávněnému kopírování, jsme již psali. Dnes si ukážeme, jak snadné je odstranění ochrany u již zabezpečených hudebních souborů.
Snaha o dokonalé zabezpečení digitálních nahrávek proti pirátskému kopírování hýbe internetem. O tom, že digitální nahrávky není možné z jejich podstaty dokonale ochránit proti neoprávněnému kopírování, jsme již psali. Dnes si ukážeme, jak snadné je odstranění ochrany u již zabezpečených hudebních souborů.

Celý postup si předvedeme na skladbě od Foo Fighters - Learn to Fly (Accoustic), kterou zdarma v rámci promo akce nabízí ke stažení Mjuice.com. Její získání je doprovázeno nutností stažení a instalace Real Playeru G2 včetně speciálního pluginu pro přehrávání zabezpečeného MP3 formátu Mjuice.com. Nicméně celý proces instalace je zcela automatizovaný a od uživatele vyžaduje pouze pár kliků myší.

Předpokládejme, že skladbu již máte uloženou na hard disku. Jedná se o soubor s koncovkou .MJF (Mjuice File), který kromě audio dat ve formátu MP3 (44.1kHz/128kbps) obsahuje rovněž grafiku (nelze jej přehrávat ve Winampu bez potřebného pluginu) a ochranu proti neoprávněnému kopírování včetně 30ti denního limitu pro přehrávání. Po uplynutí 30ti dnů písnička expiruje a vy máte jednoduše smůlu. Ne však s naším návodem. Celý postup spočívá v uložení přehrávané skladby na hard disk ve .WAV formátu, který můžete dále zpracovávat - vypálit na CD, vrátit zpět do nezabezpečeného MP3 souboru atd.. Uložení souboru na hard disk ve .WAV formátu lze provést několika způsoby, které si nyní postupně představíme.

1. Analogovou cestou

Vlastníte-li full duplex zvukovou kartu (například SB Live!), potom nejsnazším způsobem je propojení analogového výstpupu Line-OUT s Line-IN standardním propojovacím kabelem a při přehrávání písničky ji současně nahrát do některého z editorů pro digitální audio (postačí sharewarové verze Cool Editoru nebo GoldWave editoru). Jako zdroj audio signálu pro nahrávání zvolte v preferencích programu Line-OUT výstup vaší zvukové karty. Nezapomeňte nastavit na mixeru odpovídajícím způsobem úroveň výstupního a vstupního audio signálu tak, aby nahraná audio data měla alespoň srovnatelnou hlasitost s originální nahrávkou.

Sound Recorder 32

Nemáte-li žádný z editorů po ruce, potom můžete použít prográmek Sound Recorder 32 (Sndrec32.exe v adresáři Windows), který je součástí operačního sytému Windows. Práce s ním však není tak pohodlná jako s opravdovým editorem. Nahraná data ukládá do RAM paměti a na jeden pokus neumožňuje nahrát více jak 1 minutu záznamu.

Tento postup je sice nejsnazší, ale zároveň je kvalita získaného .WAV souboru poněkud horší v porovnání s originálem. Důvodem je dvojitý převod původně digitálních dat na analogová a poté zpět na digitální. Výsledná kvalita závisí na kvalitě A/D a D/A převodníků použité zvukové karty a na nastavení vhodné úrovně nahrávaného signálu. Tento problém odpadá při použití digitální cesty.

2. Digitální cestou

Digitální variaci na výše zmíněnou analogovou cestu lze použít u zvukových karet vybavených digitálním vstupem i výstupem. Stačí tyto vstupy propojit a postupovat výše uvedeným způsobem. Tyto zvukové karty však patří do poněkud vyšší cenové kategorie, a proto nejsou u nás příliš rozšířené. Pokud zvukovou kartu s digitálním vstupem a výstupem nemáte, potom je zde ještě jedna možnost nesoucí jméno Virtual Audio Cable (VAC).

Virtual Audio Cable je užitečný sharewarový program, který slouží k vzájemnému digitálnímu propojení vstupů a výstupů audio aplikací. Všechna audio data přivedená na jeho vstup se objeví v nezměněné kvalitě na jeho výstupu. Vzhledem k tomu, že po jeho úspěšné instalaci se VAC zařadí mezi multimediální zařízení, snadno jej lze použít jako virtuální zvukovou kartu pro digitální nakopírování přehrávaného zabezpečeného souboru na hard disk.

VAC Instalace a Grabování

  • Nejprve si od nás stáhněte shareware VAC verzi zde (72KB). Tato free verze nabízí pouze jeden vstup a jeden výstup, což je pro naše použití zcela postačující.

  • Rozbalte VAC archív do nového adresáře. Součástí archívu není instalátor a VAC se instaluje jako ovladač. V ovládacích panelech zvolte Přidat Nový Hardware / Ovladače Zvuku a Videa / Vybrat ze seznamu / Instalace z diskety. Pomocí tlačítka Procházet zadejte cestu k adresáři s rozbaleným VAC archívem, který obsahuje požadovaný soubor vac.inf. Po dokončení instalace není třeba počítač restartovat.

    Přidat Nový Hardware

  • Protože Real Player G2 přebírá nastavení multimediálních zařízení (zvukové karty) z Windows, je potřeba v Ovládacích Panelech v sekci Multimédia nastavit audio zařízení tak, aby pro Přehrávání byl nastaven Virtual Cable 1 Out a pro Nahrávání Virtual Cable 1 In. Stiskněte tlačítko Aplikovat a můžete se pustit na nahrávání.

    Audio Properties

  • Nejprve si spusťte váš oblíbený audio editor. Pokud nepřebírá nastavení vstupu pro nahrávání z Windows, potom nastavte v preferencích editoru jako vstup Virtual Cable 1 In. Spusťte si Real Player G2 a před zahájením přehrávání zabezpečené nahrávky stiskněte Nahrávání v audio editoru. Protože zvuková karta je momentálně mimo hru a všechna audio data jdou přímo do VACu, nebude při přehrávání nic slyšet. Tento drobný nedostatek odstraní spuštění a nastavení (dle přiloženého obrázku) programu Audio Repeater, který je součástí VAC archívu.

    Audio Repeater

  • Po přehrání celé skladby budete mít v audio editoru digitální kopii zabezpečených audio dat. Nyní zbývá tato data uložit na hard disk ve formě .WAV souboru, se kterým můžete dále pracovat. Po ukončení kopírování nezapomeňte vrátit zpět původní nastavení multimediálních zařízení.

    Uvedený postup možná není zcela legální, ale měl by především sloužit jako důkaz toho, že všemožné snahy o 100% zabezpečení digitálních audio nahrávek jsou pouze bouří ve sklenici vody, protože spolehlivý způsob zabezpečení nemůže jednoduše existovat dokud bude ve hře počítač a zvuková karta. Pokud se někdy podaří počítač se zvukovou kartou vyřadit (bezdrátový upload skladeb do přenosného MP3 přehrávače například ze satelitní datové sítě), potom vždy zůstane možnost nagrabovat zabezpečená audio data analogovou cestou například z výstupu pro sluchátka.