Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jak opravdu ovládnout klávesnici a tím i počítač

aktualizováno 
Klávesové zkratky jsou nástrojem pro rychlé a efektivní ovládání počítače. Nabízíme vám řadu aplikací, které vám s jejich nastavením a ovládnutím pomohou.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek)

Použití klávesových zkratek při ovládání počítače může značně urychlit realizaci různých činností. Tento fakt je asi zřejmý a potvrzují ho i produkty předních výrobců software. Důležité položky v nabídce aplikací můžeme aktivovat nejen pomocí myši, ale k dispozici je vždy i příslušná klávesová zkratka. Vyhledávání myší v nabídkách je spíše pro začátečníky. Pokud s určitou aplikací pracujete déle a zvyknete si na její klávesové zkratky, je vám zřejmé, že řadu činností můžete s jejich využitím realizovat daleko rychleji.

Nebylo by potom dobré vytvářet si i vlastní klávesové zkratky pro realizaci některých činností? Například spouštění často používaných aplikací, otevírání dokumentů nebo ovládání systému můžete realizovat pomocí klávesnice. Stačí zvolit vhodnou aplikaci, která vám to umožní.

Tento článek představuje čtyři různé aplikace pro práci s klávesovými zkratkami. Tři z těchto aplikací jsou poskytovány zdarma a čtvrtá aplikace je placená. Všechny uvedené aplikace je možné stáhnout ze Stahuj.cz.

HotkeyP

Volně šiřitelná aplikace HotkeyP z dílny Petra Laštovičky je univerzální nástroj umožňující tvorbu klávesových zkratek, myších zkratek a joystick zkratek pro každý spustitelný soubor, dokument nebo webovou stránku. Lze přiřazovat funkce multimediálním klávesám, čtvrtému a pátému tlačítku myši. Dle svého gusta si můžete upravit klávesové zkratky v jiných aplikacích. K dispozici jsou i funkce pro snadnější ovládání systému. Můžete definovat klávesové zkratky pro vypnutí, zapnutí i restart počítače. Usnadnit si můžete i akce jako odhlášení uživatele, vysypání koše, uzamčení počítače a další.

Tvorba klávesové zkratky v HotkeyP

Aplikaci není nutné instalovat. K dispozici je přehledné a snadno ovladatelné uživatelské rozhraní v českém jazyce, ale je možné snadno nastavit i angličtinu. Po spuštění programu je jeho ikona zobrazeny v oznamovací oblasti nástrojové lišty Windows (System Tray) a proto je aplikace stále k dispozici.

Program můžete získat na Stahuj.cz zde. (Freeware, 184 kB)

HotkeyP

HotKeyz

Další volně šiřitelnou aplikaci HotKeyz je nutné instalovat a v uživatelském rozhraní je podporována pouze angličtina. Jinak je uživatelské rozhraní i způsob ovládání (způsob tvorby klávesových zkratek) obdobný jako ve výše představené aplikaci HotkeyP.

Tvorba nové zkratky v HotKeyZ

Při instalaci lze zatrhnout volbu "Create a Quick Launch Ikon" a potom je k dispozici ikona programu v "System Tray". Můžeme zde definovat zkratky pro rychlé čtení Emailů, otevírání webových stránek, spouštění aplikací a další. Samozřejmostí je podpora tvorby klávesových zkratek pro ovládání systému, multimédií (např. ovládání hlasitosti) a otevírání nebo zavírání CD nebo DVD mechaniky.

Program můžete získat na Stahuj.cz zde. (Freeware, 946 kB)

HotKeyz

Keyboarding

Poslední volně šiřitelná aplikace, o které se zmíníme v tomto článku, je distribuována pod názvem Keyboarding. Z dnešního pohledu se jedná o poměrně archaickou, ale velmi jednoduchou aplikaci a proto by se některým uživatelům mohla hodit. V podstatě se jedná o nástroj, který obsahuje 2 900 klávesových zkratek pro operační systém Windows 95, 98, Me, 2000, prohlížeč Internet Explorer 4 a 5 a aplikace Access 97 a 2000, Excel 97 a 2000, Outlook 97 a 2000, Word 97 a 2000. Vlastní klávesové zkratky zde tedy nemůžeme definovat. Na druhou stranu stačí program instalovat (po instalaci je vytvořena ikona programu pouze na pracovní ploše) a klávesové zkratky v něm obsažené můžeme okamžitě používat.

Program můžete získat na Stahuj.cz zde. (Freeware, 150 kB)

Keyboarding

Active Keys

Aplikace Active Keys je distribuována jako shareware se zkušební lhůtou 30 dní. Instalace programu probíhá rychlým a jednoduchým způsobem. Po instalaci můžeme přistupovat k funkcím programu pomocí jeho ikony v "System Tray" a uživatelské rozhraní je v angličtině.

Průvodece programu Active Key

Funkce tohoto placeného programu jsou obdobné jako u jeho výše uvedených free konkurentů. Můžeme zde definovat klávesové zkratky pro ovládání systému, oken, multimédií, spouštění aplikací a další. V porovnání s volně šiřitelnými programy disponuje ActiveKeys komfortnějším prostředím a nástroji pro snadnou tvorbu klávesových zkratek. Při tvorbě nové klávesové zkratky je k dispozici praktický průvodce, který tento proces maximálně usnadní. Navíc po instalaci programu máte okamžitě k dispozici přednastavené klávesové zkratky pro řadu činností - například: otevření ovládacích panelů Windows, vložení data a času do dokumentu, ovládání hlasitosti, oken a další. Tyto klávesové zkratky můžete začít používat okamžitě po instalaci aplikace a nemusíte je všechny vytvářet jako v případě volně šiřitelných programů.

Program můžete získat na Stahuj.cz zde. (Shareware, 1,6 MB)

Active Keys

Proč zkratky používat?

Realizovat často používané akce pomocí klávesových zkratek se jistě vyplatí. Tento způsob ovládání počítače může naši činnost výrazně urychlit a zefektivnit. Vyhledávání myší v nabídkách je zdlouhavé a nahrazení této činnosti několika stisky kláves je jistě užitečné.

Výše představené aplikace nám mohou při ovládání počítače pomocí klávesnice dobře pomáhat. Pro české uživatele je velmi zajímavá volně šiřitelná aplikace HotkeyP, ve které je podporována čeština. Jedná se o velmi kvalitní produkt, jež disponuje veškerými potřebnými vlastnostmi. Pokud požadujete komfortnější uživatelské prostředí, můžete vyzkoušet placenou aplikaci Active Keys. Zde kladně hodnotím především průvodce, který umožňuje snadnou tvorbu nových klávesových zkratek i méně zkušeným uživatelům.

Autor:Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Šikovné programy odhalí, kam se ztrácejí vaše peníze

Ilustrace - domácí finance

Okamžitý přehled o stavu osobních a rodinných financí podají aplikace, a tak budete vždy vědět, co se děje s vašimi...

Tablet vám bezpečně uloží hesla i pohlídá finance

Tablet pro práci i zábavu

Vyzkoušejte si nový přehrávač internetových rádií, užitečný ovládací panel, aplikaci pro cestovatele nebo třeba...

Než začnete stěhovat nábytek, vyzkoušejte si design v tabletu

Tablet pomůže i při zařizování bydlení

Aplikace pro tablety nám pomohou v celé řadě situací, třeba i když plánujete stavbu, rekonstrukci, nebo jen menší...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz