Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jak oslavit Valentýna na internetu

aktualizováno 
Blíží se svátek sv. Valentýna, který je patronem všech zamilovaných. Odhlédněme od toho, že možná větší radost než zamilovaní z něj mají obchodníci, a podívejme se, co zajímavé nám ve spojitosti s tímto dnem nabízí internet.
Možná ještě před deseti lety by se v České republice našlo jen málo lidí, kteří by věděli, co se slaví na svátek sv. Valentýna. Dnes byste naopak jen těžko hledali osobu, která by nevěděla, že 14. února patří všem zamilovaným.

Krátký pohled do historie

I když by se mohlo zdát, že je svátek sv. Valentýna uměle vytvořený obchodníky, podobně jako bronzová, stříbrná a zlatá neděle před vánoci, má tato postava historický základ. Asi nejznámější je verze o knězi Valentýnovi, který měl v roce 269 zázrakem zbavit slepoty dceru žalářníka Asteria, do níž se také bezmezně zamiloval. Když pak měl jít na popravu napsal poslední vzkaz své milé se slovy „Od tvého Valentýna“.

Další známý Valentýn také skončil na popravišti. Ten však nekonal zázraky, ale vedl tajné svatební obřady v době, kdy byly zakázány Císařem.

Ať tak nebo tak, první dochované valentýnské přáníčko bylo zasláno roku 1415 lordem Charlesem, který jej posílal poslal své ženě z londýnského Toweru, kde byl vězněn.

Valentýn moderní doby

Symbol Valentýnského svátku – přáníčko s nápisem Od tvého Valentýna, se používá i dnes. Pouhé přáníčko však většině lidí nestačí a tak se k němu přidávají různé dárky květinou či bonboniérou počínaje a kdovíčím konče. Oficiální barva je růžová a znakem srdíčko. Ani internet nezůstal ušetřen.

Můžeme začít u tradičního přáníčka, tentokrát ale elektronické formě. Šetří peníze za poštovné a může na rozdíl od toho papírového skrývat multimediální obsah či animovanou sekvenci. Taková přáníčka naleznete například na serveru pohlednice.cz, ecards.cz nebo zde, případně si jej můžete dokonce nechat automaticky vytvořit v generátoru milostných dopisů. Pokud se chcete ukrývat a poslat Valentýnku tajně, využijte této nabídky pro zaslání přáníčka se skrytým jménem odesílatele.

Valentýnská kytice 

Internet také dává možnost všem, kdo to mají daleko do květinářství. Stačí jen najít to správné on-line květinářství – například zde nebo tady, které ve správný čas doručí vašemu partnerovi květinový důkaz vaší lásky. A abyste se náhodou nezmýlili ve výběru toho správného druhu rostliny, na této stránce si můžete přečíst, co vše lze říci květinou.

Pokud jste si jisti výběrem květiny, možná nebude na škodu, trochu si ověřit, zda se vy a vaše druhá polovička k sobě opravdu hodíte. Kvalifikovanější radu vám nemůže dát nikdo jiný než partnerský horoskop, stačí jen zadat znamení podle zvěrokruhu.

Valentýn je i předmětem různých anket, jednu takovou objevíte na této stránce a zároveň si budete moci přečíst, jak jste na tom v poměru k ostatním přispěvatelům.

Říká se, že láska prochází žaludkem a možná 14. února je ten správný den, kdy to dokázat a připravit si nějakou specialitku. Inspiraci v podobě receptů objevíte například na této stránce, případně na tomto místě.

Radim Uzel říká, že sex je kořením lásky a Valentýnský svátek je také o lásce a milování. Tady se můžete seznámit s potravinami, které působí jako afrodiziaka, nebo se nechat naladit na lechtivou vlnu těmito erotickými inspiracemi.

Vytvořte si valentýnskou atmosféru i na počítači

Valentýn je zajisté svátek, který má svou atmosféru. A vy samozřejmě máte spoustu možností, jak tuto atmosféru přenést i do svého počítače. Není tedy potřeba pobíhat kolem počítače se sprejem s růžovou barvou a kreslit všude červeným fixem srdíčka. Na internetu je záplava různých tapet  pro vzhled pracovní plochy a spořičů obrazovky s touto tématikou.

Na tomto místě je několik talkových spořičů i s návodem na jejich instalaci. Množství valentýnských tapet zase objevíte na této adrese. Kompletní změnu vzhledu operačního systému Windows zase můžete provést prostřednictvím tzv. themes (témata). Ta valentýnská jsou například zde.

Změna vzhledu Windows podle Valentýnského svátku 

Jak je z předchozích řádků patrné, odkaz více než sedmnáct století mrtvého světce dokáže být silnou inspirací i v prostoru internetu, o kterém  se mu v jeho době ani nesnilo.
Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Facebook skončil s bláznivým testem. Hlavní stránka se vrátí k normálu

Logo společnosti Facebook

Facebook končí s kontroverzním experimentem, kdy v některých zemích nabídl v podstatě dvě hlavní stránky.

Pozor na e-maily, mohou zavirovat PC přes neaktualizovaný Flash

Zavirované komunikátory neznámých jmen se dostaly do obchodu Google Play....

Jak je důležité mít aktualizovaný systém a všechny používané programy a komponenty, ukazuje nový útok. Ten se šíří...

YouTube zkouší nahradit pozadí i bez zeleného plátna

Google zkouší nahrazování pozadí v reálném čase.

Videoportál YouTube testuje novou funkci, která změní pozadí za protagonisty.

Najdete na iDNES.cz