Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jak oslavit Valentýna na internetu

aktualizováno 
Blíží se svátek sv. Valentýna, který je patronem všech zamilovaných. Odhlédněme od toho, že možná větší radost než zamilovaní z něj mají obchodníci, a podívejme se, co zajímavé nám ve spojitosti s tímto dnem nabízí internet.
Možná ještě před deseti lety by se v České republice našlo jen málo lidí, kteří by věděli, co se slaví na svátek sv. Valentýna. Dnes byste naopak jen těžko hledali osobu, která by nevěděla, že 14. února patří všem zamilovaným.

Krátký pohled do historie

I když by se mohlo zdát, že je svátek sv. Valentýna uměle vytvořený obchodníky, podobně jako bronzová, stříbrná a zlatá neděle před vánoci, má tato postava historický základ. Asi nejznámější je verze o knězi Valentýnovi, který měl v roce 269 zázrakem zbavit slepoty dceru žalářníka Asteria, do níž se také bezmezně zamiloval. Když pak měl jít na popravu napsal poslední vzkaz své milé se slovy „Od tvého Valentýna“.

Další známý Valentýn také skončil na popravišti. Ten však nekonal zázraky, ale vedl tajné svatební obřady v době, kdy byly zakázány Císařem.

Ať tak nebo tak, první dochované valentýnské přáníčko bylo zasláno roku 1415 lordem Charlesem, který jej posílal poslal své ženě z londýnského Toweru, kde byl vězněn.

Valentýn moderní doby

Symbol Valentýnského svátku – přáníčko s nápisem Od tvého Valentýna, se používá i dnes. Pouhé přáníčko však většině lidí nestačí a tak se k němu přidávají různé dárky květinou či bonboniérou počínaje a kdovíčím konče. Oficiální barva je růžová a znakem srdíčko. Ani internet nezůstal ušetřen.

Můžeme začít u tradičního přáníčka, tentokrát ale elektronické formě. Šetří peníze za poštovné a může na rozdíl od toho papírového skrývat multimediální obsah či animovanou sekvenci. Taková přáníčka naleznete například na serveru pohlednice.cz, ecards.cz nebo zde, případně si jej můžete dokonce nechat automaticky vytvořit v generátoru milostných dopisů. Pokud se chcete ukrývat a poslat Valentýnku tajně, využijte této nabídky pro zaslání přáníčka se skrytým jménem odesílatele.

Valentýnská kytice 

Internet také dává možnost všem, kdo to mají daleko do květinářství. Stačí jen najít to správné on-line květinářství – například zde nebo tady, které ve správný čas doručí vašemu partnerovi květinový důkaz vaší lásky. A abyste se náhodou nezmýlili ve výběru toho správného druhu rostliny, na této stránce si můžete přečíst, co vše lze říci květinou.

Pokud jste si jisti výběrem květiny, možná nebude na škodu, trochu si ověřit, zda se vy a vaše druhá polovička k sobě opravdu hodíte. Kvalifikovanější radu vám nemůže dát nikdo jiný než partnerský horoskop, stačí jen zadat znamení podle zvěrokruhu.

Valentýn je i předmětem různých anket, jednu takovou objevíte na této stránce a zároveň si budete moci přečíst, jak jste na tom v poměru k ostatním přispěvatelům.

Říká se, že láska prochází žaludkem a možná 14. února je ten správný den, kdy to dokázat a připravit si nějakou specialitku. Inspiraci v podobě receptů objevíte například na této stránce, případně na tomto místě.

Radim Uzel říká, že sex je kořením lásky a Valentýnský svátek je také o lásce a milování. Tady se můžete seznámit s potravinami, které působí jako afrodiziaka, nebo se nechat naladit na lechtivou vlnu těmito erotickými inspiracemi.

Vytvořte si valentýnskou atmosféru i na počítači

Valentýn je zajisté svátek, který má svou atmosféru. A vy samozřejmě máte spoustu možností, jak tuto atmosféru přenést i do svého počítače. Není tedy potřeba pobíhat kolem počítače se sprejem s růžovou barvou a kreslit všude červeným fixem srdíčka. Na internetu je záplava různých tapet  pro vzhled pracovní plochy a spořičů obrazovky s touto tématikou.

Na tomto místě je několik talkových spořičů i s návodem na jejich instalaci. Množství valentýnských tapet zase objevíte na této adrese. Kompletní změnu vzhledu operačního systému Windows zase můžete provést prostřednictvím tzv. themes (témata). Ta valentýnská jsou například zde.

Změna vzhledu Windows podle Valentýnského svátku 

Jak je z předchozích řádků patrné, odkaz více než sedmnáct století mrtvého světce dokáže být silnou inspirací i v prostoru internetu, o kterém  se mu v jeho době ani nesnilo.Nejčtenější

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Horký nápoj vás ve vedru ochladí lépe, zjistili vědci. Ale má to háček

Horký nápoj v horkém létě?

Biologie lidského těla někdy funguje přesně naopak, než by člověk čekal. Příkladem je pití horkých nápojů v létě. Zní...

Další z rubriky

Dejte nám bankovní údaje svých klientů, žádají banky Facebook i Google

Ilustrační snímek

Korporace se snaží přemluvit velké banky, aby jim daly přístup k některým bankovním údajům a umožnily obchodovat v...

Facebook koupil technologii, která změní podobu jeho živých videí

Facebook

Live videa jsou na Facebooku populární a největší sociální síť je chce vylepšit, aby srovnala krok s konkurencí....

Google tajně připravuje cenzurované hledání pro Čínu, tvrdí programátor

Google prý hledá, jak zpět do Číny (ilustrační koláž)

Vyhledávání firmy Google je v Číně nedostupné. Nesplňuje totiž požadavky čínské vlády na cenzurování obsahu. Podle...

ZE ŽIVOTA: Že jsem ho neporodila? To je jedno, dám mu všechnu lásku
ZE ŽIVOTA: Že jsem ho neporodila? To je jedno, dám mu všechnu lásku

V podstatě jde o pohádku, protože vše končí dobře, jen svatbou to teprve začalo...

Najdete na iDNES.cz