Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jak osvobodit počítač od drátů (test osmi bezdrátových desktopů)

aktualizováno 
Připravili jsme pro vás malý test bezdrátových myší a klávesnic. Test zahrnuje desktopy od nejlevnějších modelů až po luxusně vybavená zařízení. Vyberte si desktop, který je nejblíže vašim nárokům a vaší peněžence.

Účelem testu nebylo přinést vám přehršel bezdrátových myší a klávesnic všech možných i nemožných značek. Naopak jsme se pokusili vybrat pouze cenově zajímavé a funkční modely, o kterých si myslíme, že dobře poslouží běžným i náročnějším uživatelům PC.

Test zahrnuje osm bezdrátových desktopů (klávesnice + myš) od pěti různých značek ve značném cenovém rozpětí. Všechny myši jsou optické a každá klávesnice je vybavena několika extra tlačítky pro ovládání multimédií, internetového exploreru apod.

Vítěze testu, stejně jako tip šéfredaktorky na nejlepší desktop, naleznete v závěru článku pod souhrnnými tabulkami.

 

Bezdrádtové desktopy 

Nadstandard za vyšší cenu (Genius - Wireless Optical Office Kit)

Klávesnice a myš je dodávána v elegantním černostříbrném provedení. Připojení probíhá přes USB port a pro základní práci s oběma zařízeními není nutný restart počítače (platí pro Windows 2000 a mladší). Pokud chcete periférie plně využít můžete a pokud máte Windows 98 pak i musíte, nainstalovat software z přiloženého CD. Ten vám potom umožní prostřednictvím pop-up kruhového menu “easy jump“ spustit a částečně ovládat několik vybraných aplikací (excel, Powerpoint, Outlook, Explorer, Media player apod). Kromě levého, jsou tlačítka myši programovatelná.
Klávesnice je vybavena vyklápěcí podložkou pod ruce. V balení naleznete i šest kusů AA akumulátorů, které lze vždy po dvou nabíjet v přiloženém chargeru, který zároveň slouží jako přijímač radiových vln z obou periférií.

Bezdrádtové desktopy

Speciálních tlačítek má klávesnice celkem 21. Zejména jse eocenili kolečko přilepené na levém boku zařízení, které slouží pro rychlý pohyb kurzoru například v dokumentech. Dalším plusem jsou ovládací prvky pro navolení hlasitosti a spuštění multimédií. Nechybí ani řada tlačítek nahrazující horní lištu exploreru při brouzdání internetem (vyhledávání, oblíbené položky, krok zpět a vpřed, spuštění netscape nebo IE, refresh, e-mail). Dalšími extra prvky jsou klávesy pro spuštění aplikací Word a Excel, kalkulátoru a volby „my computer“.

Bezdrádtové desktopy Bezdrádtové desktopy
Bezdrádtové desktopy

Klávesnice se pohodlně ovládá, tlačítka i klávesy jsou příjemně „mačkatelná“. Myš s kolečkem má čtyři tlačítka, z nichž dvě jsou umístěna na levém boku a jsou bohužel příliš tuhá na to, abychom mohli říci, že jejich používání je pohodlné. Zatímco pravákům bude myš svým tvarem navýsost vyhovovat, leváci by se měli poohlédnout jinde.


Bezdrádtové desktopy Bezdrádtové desktopy


Napájení obstarávají vždy dva kusy tužkových baterií. Během týdenního testování se nám přiložené akumulátorky vybít nepodařilo.

Myš i klávesnice fungují spolehlivě do dvou metrů vzdálenosti od vysílače. Ani pestrobarevná obálka časopisu, ani dřevěná deska stolu neměly vliv na přesnost práce s myší. Pouze hrubá textura koberce a příliš lesklý povrch spolehlivost zařízení snížila až na nepřijatelnou mez.

Za o něco vyšší cenu (cca 1600 Kč) získáte nadstandardně vybavenou klávesnici s nabíjecími akumulátorky a nabíječkou, takže těch několik stokorun navíc se vám časem vrátí.  

+ bohatá výbava (nabíječka, nabíjecí baterie)
+ extra kolečko na boku klávesnice
+ exkluzivní vzhled

- tuhá boční tlačítka myši

 

Průměrná výbava postačí, ale nenadchne (Chicony Cordless Fun-touch)

Šedobílé provedení neurazí oko ani náročnějšího uživatele, ale srovnání s předchozím modelem od Geniusu příliš nesnese. Ani design vysílače není příliš podařený a zařízení vypadá spíše jako podivná myš. Instalace dodávaného software není nutná (pod Windows 200 a mladší) a neslibuje ani žádné zvláštní funkce kromě indikátoru stavu baterií umístěných v perifériích.

 Bezdrádtové desktopy

Po připojení zařízení k počítači je nutný jeho restart, bez něj fungují pouze základní klávesy a nikoliv extra tlačítka. Těch má Chicony celkem 18. Kromě obvyklého multimediálního koutku (hlasitost, play/pause, přetáčení, stop) má i tlačítka částečně nahrazující horní lištu exploreru (vyhledávání, oblíbené položky, krok zpět a vpřed, spuštění prohlížeče Netscape nebo IE, refresh, e-mail). Specialitou jsou klávesy pro kopírování nebo vyjmutí a vložení zvolené části dokumentu, souboru nebo adresáře. Ke klávesnici je možno připojit odnímací podložku pod ruce, která je bohužel příliš krátká na to, aby spolehlivě plnila svůj účel. Myš disponuje pouze třemi tlačítky a o jejich programování nemůže být ani řeč. Na druhou stranu je nutné podoknout, že takovéto řešení valné části uživatelů naprosto stačí a vyhovuje.

Bezdrádtové desktopy Bezdrádtové desktopy

Klávesnici i myš potřebují ke svému provozu vždy dvě tužkové baterie. V základním balení naleznete čtyři neznačkové AA články. Chybí bohužel jakákoliv nabíječka nebo dokovací stanice. Výdrž baterií je však taková, že se nám ji během týdenního testování nepodařilo překročit.

Bezdrádtové desktopy

Pestrobarevná obálka časopisu dokázala snímač myši nepříjemně rozhodit. Naopak textura koberce mu příliš velké problémy nedělala. Celkově lze označit přesnost polohovacího zařízení za velmi přijatelnou a pro každodenní práci naprosto vyhovující. Námitky by snad mohli vznést pouze náruživí hráči her, kterým může myš připadat příliš lehká a hůře uchopitelná. Za zápor lze označit i poněkud tužší chod kolečka. Výhodou je dosah vysílače, který umožňuje pracovat s myší i klávesnicí až ze vzdálenosti 3,5 metru.

+ cena
+ dosah cca 3 až 3,5 metru

- pouze tři tlačítka myši
-krátká podložka pod ruce
- tužší chod kolečka
- vzhled

Komfortní práce s multimédii (Logitech - Cordless Desktop MX)

Jeden z nejluxusnějších kousků našeho testu má na svědomí Logitech. Exkluzivitu podtrhuje černostříbrné provedení, moderní oblý tvar a bohatá výbava. Tu tvoří dokovací stanice/vysílač pro nabíjení myši a čtyři tužkové baterie z nichž dvě jsou nabíjecí. Připojit obě zařízení lze jak přes USB port tak přes běžné PS/2 porty.
Všech 18 extra tlačítek, kolečko pro posuv kurzoru a otočný volič hlasitosti, využijete až po instalaci přiloženého software. Instalace se však opravdu vyplatí. Při výměně baterií v klávesnici nebo odpojení desktopu od počítače je nutné stisknout tlačítko connect na dokovací stanici pro navázání kontaktu s oběma perifériemi.

Bezdrádtové desktopy

Největší místo na klávesnici zabírá multimediální koutek nebo spíše kout, kde obvyklá tlačítka na ovládání hlasitosti nahrazuje šikovný otočný kruhový volič. Nechybí ani tlačítka play/pause a tlačítka pro přetáčení. K ovládání IE nebo Netscapu poslouží ovládací prvky v pravé horní části klávesnice. Kromě obvyklých My home - domů, oblíbené www stránky a klávesy pro hledání je k dispozici i tlačítko Shopping a iTouch. Na opačné straně desktopu spustíte e-mail, Messenger, webovou kameru nebo pomocí tlačítka F-Lock změníte funkci efkových kláves. Samotná klávesnice má 105 znaků a je rozšířena o zpětné lomítko (hned vedle klávesy Z/Y). Odepínací podložka pod ruce velmi zpříjemňuje dlouhodobější psaní na klávesnici.

 

Bezdrádtové desktopy Bezdrádtové desktopy

Myš také patří mezi absolutní špičku mezi testovanými hlodavci. Nejenom, že se chlubí rozlišením 800 dpi, ale skutečně přesně i pracuje. Je přiměřeně těžká, ergonomicky tvarovaná, má 5 tlačítek a obvyklé kolečko. Velmi jsme ocenili zejména dvě tlačítka pro řádkový posun jezdce například v otevřeném dokumentu. Specialitou je tlačítko pro přepínání mezi jednotlivými zapnutými aplikacemi. Myš spolehlivě pracuje na většině testovaných povrchů. Nedělal jí problém ani koberec, ani pestrobarevná obálka časopisu. Navíc, stejně jako klávesnice dobře funguje až do vzdálenosti více než 10metrů od vysílače. Zkrátka přijdou pouze leváci, kterým jinak velmi pěkně tvarovaná a pohodlná myš do ruky opravdu nepadne.

Jedinou větší nevýhodou desktopu je vysoká cena 3389 Kč, která dělá z modelu Logitech Cordless Desktop MX nejdražší výrobek testu.

Bezdrádtové desktopy Bezdrádtové desktopy

+ dokovací stanice pro myš
+ pohodlná a bohatě vybavená klávesnice
+ pohodlná, přesná myš se sedmi tlačítky a kolečkem

- žádné kromě ceny

Málo funkcí, ale příjemná cena (Labtec Wireles Desktop Edge)

Instalace je celkem jednoduchá. Přiložené baterie zasadíte na svá místa, připojíte k počítači a můžete si užívat bezdrátové svobody. Problémy ale začnou hned vzápětí. Jak bývá dobrým zvykem, periferie se běžně zapojují za chodu. To ale tady neplatí. Vysílač zapojíte do slotů PS/2 místo standardní klávesnice a myši. Pak musíte restartovat. Po restartu ale stačí stisknout tlačítka "Connect" na myši i klávesnici. Umístění tlačítka na spodku myši může zpočátku poněkud zmást.

Bezdrádtové desktopy

Klávesnice i myš jsou v podstatě standardními modely, jenom bez kabelu. Klávesnice má kromě běžných kláves ještě dvanáct speciálních, kterými můžete ovládat hlasitost nebo přehrávač videa či hudby.  Nepříjemné pro běžný provoz je umístění pomocných kláves (Home, End...). Jestliže jste zvyklí na klasické horizontální rozložení, budete mít s vertikální orientací dost velké problémy. Myš má zajímavý tvar, ale do ruky zrovna nesedne. Na postranní tlačítka zapoměňte, k dispozici máte jenom kolečko a dvě tlačítka.

Bezdrádtové desktopy Bezdrádtové desktopy

Obě zařízení jsou napájena tužkovými baterkami (klávesnice AAA a myš AA). Ty jsou přiloženy v základním balení, a tak se nemusíte bát. Nabíječku nebo dockovací stanici však v krabici hledáte marně. Výdrž baterií je ale celkem slušná, a za týden je určitě nevybijete.

To že je klávesnice a myš bezdrátová, si uvědomíte hned, jak si položíte klávesnici na klín a poodjedete na židli kousek dál od počítače. Nesmíte však odjíždět  moc daleko. Dosah vysílače je dost slabý, a tak si vzdáleného psaní z postele neužijete. Vzdálenost, ze které můžete pracovat, je vpodstatě stejná jako kdybyste měli prodloužený kabel. Marná snaha, řekl by klasik.

Bezdrádtové desktopy

Citlivost a přesnost myši závisí na povrchu. Na stole nebo podložce nevybočuje z průměru, ale reklamní stránka z časopisu už jí opravdu rozhodila. Pro běžnou kancelářskou a domácí práci to stačí, ale na grafiku bychom se s ní asi neodvážili. Stejně jako na akční FPS hry, kde je každá vteřinka drahá.

+ cena
+ plochý vzhled

- málo tlačítek
- žádná přidaná hodnota
- jen tři tlačítka na myši

Standardní kvalita, ale jen pro PS/2 (Genius Wireless TwinTouch+ Optical)

Desktop od společnosti Genius Wireles TwinTouch+ Optical není nutné, pokud máte některou z novějších verzí operačního systému Windows, nijak složitě instalovat. Stačí připojit přijímací jednotku k počítači a můžete začít pracovat. Pokud máte starší verzi nebo si chce nastavit funkce tlačítek na myši, můžete použít CD s ovladači, které je dodáváno spolu s desktopem. Pro připojení disponuje vysílač dvěma samostatnými konektory PS/2 pro klávesnici a pro myš.

Bezdrádtové desktopy

Design klávesnice je poměrně střídmý, ale s příjemně zakulacenými rohy, takže působí velice sympaticky. Co se týče barevnosti, kombinuje klávesnice i myš černou spodní stranu se stříbrným vrškem, který kontrastuje u klávesnice s tmavě šedými klávesami. V horní straně klávesnice naleznete několik speciálních tlačítek, které se dělí do dvou skupin: multimediální (posun zpět, play/pauza, stop, posun vpřed a regulace hlasitosti) a internetové (velké tlačítko pro spustění prohlížeče, oblíbené, email, zpět a vpřed). Velice příjemnou vychytávkou je výklopná podložka pro ruce. Další příjemnou vychytávkou jsou popisky na klávesách pro funkce, které se spouští přidržením CTRL a příslušné klávesy. Myš je optická s kolečkem a dvěma bočními tlačítky. K napájení klávesnice i myši slouží dvojice obyčejných tužkových baterií, které se nám za celou dobu testu nepodařilo vybít.

Bezdrádtové desktopy Bezdrádtové desktopy

Otestovali jsme citlivost myši na různých površích. Při použití na podložce, na desce stolu na lesklé obálce časopisu jsme neshledali žádné závady. Pouze při testu na koberci fungoval myš značně nespolehlivě, ale kdo pracuje na koberci. Při testu dosahu přestaly klávesnice klávesnice a myš reagovat zhruba ve vzdálenosti dva metry od přijímače.

Bezdrádtové desktopy

+ příjemný design
+ výklopná opěrka pro ruce

- připojení pouze přes PS/2

Luxusní vzhled, mnoho funkcí (Microsoft Wireless Optical Desktop Executive Edition)

Desktop Microsoft Wireless Optical Desktop Executive Edition se instaluje velice snadno. Stačí připojit vysílač k počítači, vložit do klávesnice a do myši baterie a můžete pracovat. K připojení přijímače slouží pro připojení klávesnice konektor PS/2 a pro připojení myši USB. Spolu s desktopem je však dodávána i redukce na PS/2.

Bezdrádtové desktopy

Desktop vypadá na první pohled velice luxusně. Jeho vzhledu jednoznačně dominuje černá barva. Klávesy jsou z černého poloprůhledného plastu. Podložka pro ruce je měkká a potažená kůží. Část těla myši má povrch s imitací kůže. Horní panel se speciálními tlačítky je tmavě šedý, přičemž obdelník kolem tlačítek na ovládání médií je ještě světlejší. Když to vezmeme zleva, tak zde najdeme tlačítko pro zobrazení oblíbených a pět tlačítek s předvolbami pro oblíbené. Dále následuje již zmiňovaný světlejší obdelník s tlačítky play/pause, stop, vypnutí zvuku, dvě tlačítka + a - pro regulaci hlasitosti, tlačítko média a tlačítka pro posun vzad a vpřed. Dašími speciální tlačítky jsou My Documents, My Pictures, My Music, Mail, Web/Home, Mesenger. Úplně vpravo pod logem Microsoftu naleznete tři malá stříbrná tlačítka Calculator, Log Off a Sleep. Na druhé straně je vedle samotné klávesnice umístěné stříbrné rolovací kolečko, které se pohybuje i do stran, a nad ním jsou umístěny tlačítka zpět a vpřed. Pokud chcete využívat všechna nadstandardní tlačítka a rolovací kolečko, musíte si nainstalovat software, který je dodávaný spolu s desktopem.

Bezdrádtové desktopy Bezdrádtové desktopy

Klávesy mají dobrý zdvih, spodní řada je kvůli ergonomii mírně zaoblená. Opěrka pro ruce je však bohužel příliš úzká. Jen je nutné si zvyknout na některé změny v rozmístění kláves. Levý Shift je poloviční a vedle něj se vmáčkla klávesa se zpětným lomítkem. Mnohem významnjší změna nastala ve středním panelu, který je kompletně přepracován. Zmizela klávesa Insert zatímco se zdvojnásobila klávesa Delete, vedle které se nyní nachází klávesy PageUp a PageDown. Klávesy Home a End se přesunuly nad ně, přičemž Home je vlevo a End vpravo.

Bezdrádtové desktopy

Optická myš vzhledově ladí s klávesnici. Luxusní dojem umocňuje horní strana, jejíž povrch imituje kůži. Co se týče nadstandartních tlačítek, tak toho myš příliš nenabízí. Kolečkem je možné pohybovat i do stran a na boku se nachází dvě tlačítka. U kolečka si musíte trochu zvyknout na to, že při otáčení chybí typické cvakání. Pro napájení klávesnice slouží tři tužkové baterie a pro myš dvě tužkové baterie.

Bezdrádtové desktopy

Testovali jsme tento desktop zhruba týden a nepodařilo se nám je přitom vybít. Při testu citlivosti si myš bez problému poradila s podložkou, deskou stolu i obálkou časopisu. Naopak selhala při testu na koberci. Při testu dosahu přestaly klávesnice klávesnice a myš reagovat méně než dva metry od přijímače.

+ luxusní vzhled
+ velké množství nadstandardních tlačítek

- netradiční rozmístění kláves
- krátká opěrka pro ruce

Příjemný vzhled, ale málo ergonomický (Microsoft Basic Wireless Optical Desktop)

Při instalaci desktopu Microsoft Basic Wireless Optical Desktop se stejně jako u ostatních desktopů od společnosti Microsoft nemusíte nic složitě instalovat. Stačí prostě připojit přijímač k počítači, k čemuž slouží konektor PS/2 pro klávesnici a konektor USB s možnou redukcí na PS/2 pro myš.

Bezdrádtové desktopy

Design desktopu se velice podobá nejvyšímu modelům stejné značky, ale je na něm na první pohled patrné, že se jedná o základní model. Je vyroben z tvrdých plastů, které kombinují tmavě šedou a bílou. Speciální klávesy jsou o něco tmavší než ostarní klávesy. Mezi speciálními tlačítky chybí proti nejvyššímu modelu Executive Edition tlačítko pro zobrazení oblíbených položek a pět tlačítek pro předvolby. Na jejich místo se přesunula zprava tlačítka My Dokuments, My Pictures a My Music. Trochu se liší i panýlek s tlačítky o ovládání multimedií. Je sice ze stejného materiálu a má stejnou barvu jako celá horní část klávesnice, ale je lesklejší a od zbytku oddělený prolis. Má podobu zaobleného obdelníku. Po stranách jsou tlačítka pro vypnutí zvuku a pro spuštění médií. Uvnitř naleznete tlačítka play/pause, stop, tlačítka + a - pro regulaci hlasitosti a tlačítka pro posun vzad a vpřed. Napravo od panýlku jsou umístěna tlačítka Mail, Web/Home a Messenger. Úplně napravo jsou pod logem Microsoft malá tlačítka Calculator, Log Off a Sleep.

Bezdrádtové desktopy Bezdrádtové desktopy

Klávesy mají dobrý zdvih, spodní řada je kvůli ergonomii mírně zaoblená. Opěrka pro ruce je však bohužel příliš úzká. Rozmístění kláves je téměř identické jako u modelu Executive Edition. Jen s tím rozdílem, že levý Shift má svou obvyklou velikost, čímž vypadla klávesa s obráceným lomítkem. Optická myš vzhledově ladí s klávesnici. Její výbava však není příliš dobrá. Jedinou nadstandardní funkcí je pohyb tlačítka doprava.

Bezdrádtové desktopy

Pro napájení klávesnice i myši slouží shodně dvě tužkové baterie. Testovali jsme tento desktop zhruba týden a nepodařilo se nám je přitom vybít. Při testu citlivosti si myš bez problému poradila s podložkou, deskou stolu a kobercem, ale kupodivu jí dělala problémy obálka časopisu. Při testu dosahu přestaly klávesnice klávesnice a myš reagovat méně než dva metry od přijímače.

+ příjemný vzhled

- netradiční rozmístění kláves
- krátká opěrka pro ruce

Dokonalá ergonomie (Microsoft Wireless Optical Desktop Pro)

Instalace desktopu Microsoft Wireless Optical Desktop Pro je identická jako u ostatních desktopů od společnosti Microsoft nemusíte nic složitě instalovat. Stačí připojit přijímač k počítači, k čemuž slouží konektor PS/2 pro klávesnici a konektor USB s možnou redukcí na PS/2 pro myš.

Bezdrádtové desktopy

Na první pohled vás u tohoto desktopu zaujme jeho netradiční design, který je plně podřízený dokonalé ergonomii. Hlavní část klávesnice je rozdělena a jednotlivé části posunuté šikmo nahoru, kromě toho je ještě vyvýšená. To je navíc umocněno zvětšením spodní řady kláves a masivní podložkou pro ruce. Díky těmto změnám se vám, pokud píšete všema deseti, bude psát výrazně pohodlněji a rychleji. Co se týče barevnosti, kombinuje desktop černou spodní část se stříbrným vrškem a černými klávesami. Pouze funkční klávesy jsou tmavě šedé. Myš má identickou výbavu jako nejvyšší model Executive Edition, pouze ve svém vzhledu kombinuje tmavě šedý vršek s černou spodní částí. Okolí rolovacího kolečka a kolečko jsou stříbrné. Rozmístění speciálních tlačítek je stejné jako u modelu Basic, pouze mírně kopíruje posunutou klávesnici.

 Bezdrádtové desktopy Bezdrádtové desktopy
Bezdrádtové desktopy

Klávesnice i myši využívají jako zdroj energie shodně dvě tužkové baterie. Testovali jsme tento desktop zhruba týden a nepodařilo se nám je přitom vybít. Při testu citlivosti si myš bez problému poradila s podložkou, deskou stolu a kobercem, ale kupodivu jí dělala problémy obálka časopisu. Při testu dosahu přestaly klávesnice klávesnice a myš reagovat méně než dva metry od přijímače.

Bezdrádtové desktopy

+ luxusní vzhled
+ dokonalá ergonomie

- rozmístění kláves nemusí vyhovoval všem uživatelům

Genius Wireless Optical Office Kit Chicony Cordless Fun-touch Logitech Cordless Desktop MX Labtec Wireles Desktop Edge
způsob připojení USB, PS/2 USB USB, PS/2 PS/2
extra tlačítka a další vybavení 22 tlačítek (21 + rolovací kolečko), nabíječka baterií v přijímači 18 21 tlačítek (20 + rolovací kolečko),  nabíječka na myš 12 tlačítek
tlačítka myši (včetně kolečka) 5 3 8 3
počet baterií (klávesnice + myš) 2 + 2 2 + 2 2 + 2 3 +2
dosah cca 2 - 3 metry 3 - 3,5 metru přes 10 metrů cca 2 metry
cena 1589 Kč 1006 Kč 3389 Kč 712 Kč

 

Genius Wireless TwinTouch+ Optical Microsoft Wireless Optical Desktop Executive Edition Microsoft Basic Wireless Optical Desktop Microsoft Wireless Optical Desktop Pro
způsob připojení PS/2 USB, PS/2 USB, PS/2 USB,PS/2
extra tlačítka a další vybavení 12 tlačítek 27 tlačítek (26 + výklopné kolečko) 18 tlačítek 18 tlačítek
tlačítka myši 4 5 (4 + naklápěcí kolečko) 3 (2 + naklápěcí kolečko) 5 (4 + naklápěcí kolečko)
počet baterií (klávesnice + myš) 2 + 2 3 + 2 2 + 2 2 + 2
dosah cca 2 metry cca 2 metry cca 2 metry cca 2 metry
cena 1453 Kč 2460 Kč 1103 Kč 1896 Kč

VÍTĚZ TESTU - TIP TECHNETU

Bezdrádtové desktopy

GENIUS - Wireless Optical Office Kit

TIP ŠÉFREDAKTORKY

Bezdrádtové desktopy

LOGITECH - Cordless Desktop MX

 

Desktopy k testu zapůjčil Levi International, a.s. a ProCA spol. s.r.o. .

Autoři: , ,


Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Horký nápoj vás ve vedru ochladí lépe, zjistili vědci. Ale má to háček

Horký nápoj v horkém létě?

Biologie lidského těla někdy funguje přesně naopak, než by člověk čekal. Příkladem je pití horkých nápojů v létě. Zní...

Další z rubriky

Microsoft ukazuje rybičky, které mu plavou kolem datového centra

Webkamera sleduje dění kolem potopených í serverů v rámci projektu Natick od...

Microsoft má pod mořem datové centrum. Aby tento projekt zpropagoval, přidal k němu webkameru, která sleduje podmořský...

Opravte si chytrou domácnost od Samsungu, aby vás nesledovala televize

Samsung nabízí ovládání chytré domácnosti prostřednictvím systému SmatThings.

Přibývající počet připojených spotřebičů k internetu klade stále vyšší nároky na uživatele, aby je všechny udržel...

Kvůli ukradeným certifikátům D-Linku vám může zlobit přístup ke kamerám

Kamery D-Link.

Hackerské skupině BlackTech se podařilo zcizit certifikáty D-Linku a opatřit jimi dva viry, které pak měly snadnou...

Najdete na iDNES.cz