Podvodné stránky na internetu se perou o vaše peníze, nedejte se zviklat

Podvodné stránky na internetu se perou o vaše peníze, nedejte se zviklat | foto: Profimedia.cz

Poznejte podvod na internetu: neumí česky a nabízí milenku i s polohou

  • 47
Chtěli byste nachytat partnera při nevěře nebo zjistit, kde jsou zrovna vaši podřízení? Falešná stránka GSM Locator zaplavila Česko, podobných podvodů jsou ale tisíce. Naučte se je rozpoznat.

"Jak může být někdo tak naivní, že naletí na takovou habaďůru? Vždyť je na první pohled jasné, že jde o podvod!" Něco podobného napadne při pohledu na nějakou podvodnou stránku asi každého. Ať už ale jde o pověstný "Drahoušek zákazník" nebo sofistikovanější falešné antiviry, vždy se najde někdo, kdo se podvodníkům chytí na lep. Stačí, když vám nabídnou něco, co opravdu chcete, a dostatečně uchlácholí vaše obranné instinkty.

GSM Locator se šíří českým internetem

Místo zjištění polohy vás obere o peníze.

Výbornou ukázkou je nový spam, který se šíří po českém internetu: GSM Locator. Slibuje zobrazit na mapě polohu mobilního telefonu, jehož číslo zadáte, a to bez vědomí či souhlasu majitele čísla. Podívejme se, jakými fígly nás falešná stránka přesvědčuje, a co ji naopak prozrazuje.

Lákadlo 1
Nikdo se to nedozví

Služba nabízí jednoduchou možnost ukojit uživatelovu zvědavost: "Absolutně bezpečně, objekt nic nedozvědí!" (přesně takto je to na serveru uvedeno včetně chyby). Slogan především zdůrazňuje, že se jedná o diskrétní, nezjistitelnou funkci. To je přesně to, co potřebuje potenciální zájemce slyšet - je pak ochoten přimhouřit oči nad mírně pokoutními praktikami a má jiná očekávání, než když si v e-shopu kupuje televizi.

Varování 1
Otřesný překlad

"Objekt nic nedozvědí"

"Můj kluk mi zrazuje, říkal mi, že jede na univerzitu, a v skutečnosti v penzionu byl."

"Celkem důvěrné"

"Začal syn se dlouho zdržovat ve škole. Ověřila jsem jeho umístění pomocí vaše služby, byla to pravda."

Celá stránka je plná neohrabaných frází a zřetelných chyb, nejspíše způsobených strojovým překladem, případně znalostí jiného slovanského jazyka. Takový zpackaný překlad obvykle ukazuje na podvodnou stránku nebo přinejmenším na web, který není na naši zemi či jazyk právě zaměřený.

Se špatným překladem se můžeme setkat i u legitimních stránek, obvykle jsou to ale méně významné chyby. A samozřejmě existují i podvodné stránky, jejichž čeština je bezchybná.

Lákadlo 2
"Vyzkoušejte hned" aneb zajíc v pytli

Zpočátku nikde nenajdete ani zmínku o tom, že byste za vyhledání čísla měli platit.

Hledání zdánlivě probíhá...

... a výsledky si prý můžeme zobrazit na mapě.

Teprve když jej pro vás systém zdlouhavě "vyhledá" a ukáže vám něco, co se tváří jako ukázka z kompletních údajů, pak teprve po vás chce platbu pomoci prémiové SMS. To už jste ale částečně nalomení a šance, že zaplatíte, se tím dramaticky zvyšuje.

Varování 2
Není uvedena cena ani podmínky

Na službách placených prémiovými esemeskami nemusí být v zásadě nic špatného (viz dárcovské SMS). Seriózní stránka ale vždy informuje o tom, co vás bude placená zpráva stát. Zde ale o ceně nenajdete ani zmínku, místo toho je naznačeno, že SMS posíláte kvůli "ověření, zda nejste robot".

"Musíme se ujistit, že jste skutečný uživatel, nikoli robot," aneb zaplaťte nám za zajíce v pytli

Rychlé hledání na internetu prozradí, že prémiová SMS na toto číslo by vás stala 79 Kč.

O tom, že něco není v pořádku, jsme informovali i poskytovatele prémiových SMS. "Děkujeme za upozornění a informace (o stránkách GSM Locator), spojíme se s provozovatelem stránek," odpověděla na dotaz Technetu zástupkyně aonebill.com (nebo také A1bill), která prémiové SMS pro stránku GSM Locator zajišťuje.

Cena za jednu SMS je podle ceníku firmy, která platby nabízí, 79 Kč vč. DPH. Službu (a tedy stejné číslo) používají i další firmy, mnohé k legitimním účelům, je tedy problematické blokovat číslo samotné. Firma A1bill na naši žádost o vyjádření reagovala žádostí o upřesnění.

Na podobném principu fungují i falešné IQ testy, které vás nechají půl hodiny vyplňovat odpovědi, aby vám pak oznámily, že pro zobrazení výsledků musíte zaplatit "manipulační poplatek".

Lákadlo 3
Zkušenosti spokojených uživatelů

Pokud se necháte nachytat, budete zavlečeni do nekonečné konverzace. Za každou smsku zaplatíte dalších 79 Kč.

Spodní část stránky GSM Locator se tváří jako otevřené uživatelské fórum. Najdeme zde spoustu pozitivních referencí, jejichž psychologický a jazykový rozbor ponecháme čtenářům za domácí úkol:

  • Poslal jsem pracovníka na úkol, chtěl jsem ověřit, kde je. Ukázalo se, že šel k své milence, hajzl!
  • Přítel mi řekl, že pracuje, a v skutečnosti šel tančit, už není můj přítel!
  • Přítelkyně mi řekla, že jde na narozeniny, odmitla pomoc. Ted' už není přítelkyní.
  • Chtěl jsel kontrolovat, kam chodí manželka, díky servisu, dnes už jsem rozvedl s touto k***ou.
  • Sledovali jsme umístění našeho profesora na univerzite, aby nepřicházet na lekci.

Cílem těchto (samozřejmě vyfabrikovaných) svědectví je uchlácholit zbytky pochybností a ještě více vybudit zvědavost, zda to tedy skutečně funguje.

Varování 3
Selský rozum

Podobné podvůdky využívají neznalosti a technologické negramotnosti masového publika. Proč by nebylo možné najít polohu podle telefonního čísla? V době, kdy je každý druhý mobil vybaven GPS přijímačem a geolokační služby jsou stále populárnější, to zní jako celkem logický předpoklad.

Podrobnější zamyšlení ale musí pozornost ostražitého návštěvníka přivést ke vtíravým otázkám: "Kdyby bylo něco takového možné, nejednalo by se o zmedializovaný skandál? Nešlo by o trestný čin? Jestliže je možné polohu kdykoli vystopovat, proč to dávno nedělají všichni? Jak je možné, že má tato anonymní stránka přístup k datům všech operátorů?"

Na GSM Locator zřejmě většina lidí přišla skrze spamovou zprávu. Všimněte si, že URL ve zprávě se liší od cílové adresy, skrze přesměrování se spam brání snadné detekci. Fakt, že se o stránce dozvídáte z nevyžádané pošty (spamu) od neznámého člověka, by měl být prvním signálem nedůvěryhodnosti.

Právě podobné otázky jsou nejjistějším vodítkem při rozhodování, zda se v daném případě jedná o legitimní nabídku, nebo o podvod, který z vás chce vylákat peníze a osobní údaje. Selský rozum a logické uvažování jsou naší nejspolehlivější zbraní.