Jak přehrát LP na počítači? Naskenovat!

  • 63
Přehrávat černé desky na počítači? Ještě donedávna něco nemyslitelného. Ne, klasický gramofon jako počítačová periferie zatím neexistuje. K získání zvuku z nosiče ale přece jedno přídavné zařízení potřebujete - skener!

Viděli jste někdy klasickou černou dlouhohrající desku pod lupou? Pak jste jistě zjistili, že má spirálovitě umístěné drážky o různých tvarech, připomínajících křivku průběhu zvuku. Přesně nad tím hloubal izraelský student Ofer Springer, když jej napadlo vyzkoušet novou metodu převodu analogového záznamu na deskách do digitální podoby.

Springer sestrojil virtuální gramofon, či spíše přesněji - napsal softwarovou aplikaci Digital Needle (Digitální jehla). Ta potřebuje k přehrávání desky jediné: obyčejný skener. Zpracovává totiž obraz ve vysokém rozlišení, který vznikne naskenováním nosiče. Protože je však klasické LPčko větší než plocha běžného skeneru, musí být skenováno po částech. Teprve složený obraz slouží za zdroj dat programu, který stejně jako jehla gramofonu sleduje stopu od kraje ke středu a zakřivení drážky převádí na zvukový signál.

Vivaldiho Čtyři roční období

Výsledky však nejsou prozatím příliš dobré. 22letý student fyziky a počítačových věd na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě na rovinu přiznává, že software je prakticky k ničemu. Získaný signál rozhodně nelze použít například k převodu desek na MP3 soubory. Svou aplikaci však Springer považuje za skvělou demonstraci technologických možností.

"Hlavním úkolem bylo dokázat, že zvukový signál může být z desky získán visuální cestou," komentuje Springer svůj projekt, který má závažný zádrhel: lze jej použít jen na některé mono nahrávky, u nichž je signál zaznamenán v odchylkách od osy drážky - tedy jako známý průběh zvuku (waveform). Signál většiny moderních LP desek je zaznamenán ve stopě o průřezu písmene V. Každá stěna drážky je pokryta výstupky a prohlubněmi, které reprezentují zvuk levého a pravého kanálu. Ale i mnoho jednokanálových nahrávek má zvuk zaznamenaný vertikálně, tedy laicky řečeno v terénních rozdílech stopy.

Princip Digital Needle

Odborníci hodnotí Springerův nápad jako zajímavý, jde však na to z principu špatně. Pokud se totiž skener "dívá" přímo dolu, vidí pouze artefakty výroby desky, ale ne záznam jako takový. Student by se musel zaměřit na způsob, jak prozkoumat každou stěnu "V" stopy. Tak totiž pracují například laserové gramofony, které k optickému čtení LP používají pět laserů: jeden hlídá správnou vzdálenost čtecí hlavy od povrchu, dva sledují dráhu stopy a další dva snímají stěny drážky. Takový přístroj ale také stojí přes 10.000 USD.

Další informace o pokračování projektu Digital Needle najdete na studentových internetových stránkách. Tam si rovněž můžete poslechnout i zvukové samply práce s programem.