Jak přehrávat MP3 soubory?

V našem seriálu pro začínající v oblasti MP3 se konečně dostáváme k fázi nejpříjemnější, a to k přehrávání MP3 souborů.
V dnešním pokračování našeho seriálu o formátu MP3 se konečně dostáváme k nejpříjemnější části, kterou je přehrávání MP3 souborů. Hardwarové požadavky nejsou nikterak závratné, pro pohodlné přehrávání postačí počítač s výkonem nejpomalejšího Pentia a zvuková karta, ke kterou lze připojit na stereo soupravu, nebo k ní připojit reproduktory, popřípadě sluchátka.

K přehrávání potřebujeme jediný speciální program - MP3 přehrávač (player). Jedná se o dekodér, který v reálném čase rekonstruuje komprimovaná audio data do původní podoby a přes zvukovou kartu převádí digitální data na analogový signál. Opatřit si přehrávač MP3 souborů není žádný problém. Vybrat si můžete z bohaté nabídky většinou freewarových programů, které jsou k dispozici zcela zdarma. MP3 soubory lze přehrát i novějšími verzemi Windows Media Playeru - přehrávače, který je součástí Windows. Není však příliš komfortní, a proto vám doporučujeme v současnosti nejlepší a také nejoblíbenější přehrávač Winamp. Winamp je od svého vzniku v roce 1997 neustále vylepšován a stejně jako ostatní přehrávače i Winamp je nyní k dispozici jako freeware. Navíc lze jeho možnosti rozšířovat pomocí mnoha dostupných pluginů

Při instalaci programu je dobré zvolit Winamp jako výchozí (default) přehrávačem MP3 souborů. Po provedení této volby stačí na požadovaný MP3 soubor dvakrát kliknout myší, otevře se Winamp a zvolený soubor začne přehrávat. Kromě formátu MP3 dokáže Winamp přehrávat i řadu dalších zvukových formátů, včetně kompatních disků. Ovládání přehrávače je velmi jednoduché a je řešeno jako u přehrávačů CD.

Winamp

Soubory můžeme pomocí myši přidávat do zvláštního okna playlist, kde je zařadíme do fronty v pořadí, v němž chceme skladby poslouchat. Winamp umožňuje playlist (sestavu skladeb k poslechu) uložit jako soubor s příponou M3U a později jej znovu vyvolat. Opakované přehrávání (Repeat) a přehrávání skladeb v náhodném pořadí (Shuffle) funguje stejně jako u klasického CD přehrávače.

Playlist

Na displeji přehrávače se zobrazují základní údaje o přehrávané skladbě. Přehrávač vychází z názvu souboru nebo, což je výhodnější, využívá ID3 tagu. ID3 tag je popiska umístěná uvnitř MP3 souboru. Obsahuje informace umístěné v několika polích (název, interpret, album, rok, žánr, poznámka). Jednotlivé položky můžeme vyplnit či opravit přímo ve Winampu, nebo lze použít některý ze specializovaných programů.

ID3 tag editor

Desetipásmový ekvalizér dovoluje nastavit zvuk podle potřeb posluchače a zvolené nastavení uložit a znovu obnovit. Součástí instalace Winampu je i 20 přednastavení ekvalizéru pro nahrávky různých žánrů.

Ekvalizér

Zvláštností Winampu, kterou od něj později přebraly i jiné přehrávače, je možnost používat tzv. skins a pluginy. Skin je grafické schéma, pomocí něhož lze snadno měnit vzhled ovládacího panelu programu. Plugin je programový modul, který hlavnímu programu přidává novou funkci. K těmto rozšiřujícím pluginům se vrátíme ve zvláštním článku.

S Winampem o popularitu soupeří přehrávač Sonique, který zvládá stejné funkce, ale má odlišně řešený ovládací panel. Masové oblibě se dnes také těší dva programy, které nejsou pouhými přehrávači, ale patří do kategorie zvané "All in one". Kromě přehrávání MP3 a řady dalších formátů dokáže software této kategorie také MP3 soubory snadno vytvářet a organizovat. Jedná se o programy Real Jukebox a MusicMatch Jukebox, o němž se můžete více dozvědět zde.