Jak převést MP3 do souboru .WAV - dekodéry

Na tento problém jsme již narazili ve článku o vytváření vlastních zvukových CD. Protože se jedná o jeden z nejčastěji kladených dotazů, přinášíme odpověď ve zvláštním článku.
Otázce zpětné dekomprimace MP3 souborů jsme se již věnovali ve článku "Jak si vytvořit zvukové CD ze svých MP3 souborů?". Protože se však dotazy týkající tohoto problému množí, rozhodli jsme se jím zabývat i samostatně.

Dekomprimace MP3 souborů je jejich zpětným převedením (dekódováním) do běžných zvukových souborů WAV používaných v prostředí Windows. Dekomprimace bývá používána, jak se zmiňujeme v citovaném článku, zejména při vypalování MP3 souborů na zvukové CD. To však není jediný případ, kdy je nutné MP3 dekódovat. Podobně musíme postupovat, chceme-li převést uloženou skladbu do jiného komprimovaného formátu (RA, VQF, WMA), protože většina kodérů pracuje s výchozím souborem ve formátu WAV. Je-li zvukový soubor vadný či jej chceme upravit, je opět nejvhodnější cestou MP3 nejprve převést na WAV a pak s ním pracovat ve zvukovém editoru. Dnes sice existují programy, které dovolují přímo editovat MP3 (MAYAH Editpro, Real Edit MP3), ale jejich možnosti jsou značně omezené ve srovnání se zvukovými editory pracujícími s WAV soubory. Naopak nevýhodou dekomprimování do WAV souborů a jejich nového kódování do MP3 po provedených úpravách, je určitá ztráta zvukové kvality závislá hlavně na použitém kodéru a nastaveném datovém toku (bitrate).

MP3 Decoder

S obrovským nárůstem používání MP3 souborů se museli vyrovnat i výrobci programů na zpracování digitálního zvuku - zvukových editorů. Většina těchto programů v posledních verzích dovoluje otvírat (dekomprimovat) i ukládat soubory formátu MP3. Příkladem je známý program Cool Edit Pro, který využívá rozšiřující MP3 plugin, v nové verzi Cool Edit 2000 je podpora MP3 přímo zabudována. Nejznámější program na profesionální zpracování zvuku Sound Forge také přišel s podporou MP3. Máte-li podobný editor, nepotřebujete žádný zvláštní dekomprimační program a navíc můžete s WAV soubory okamžitě pracovat a podle potřeby je upravit či opravit. Pokud máte v systému nainstalovaný MP3 kodek, můžete otevřít MP3 soubor ve všech editorech, které externí kodek podporují.

Audioactive MP3 Decoder

Pro dekódování MP3 existuje řada freewarových programů. Jejich použití je vesměs jednoduché. Stačí vybrat soubory k dekódování, případně určit adresář, kam se mají vzniklé soubory WAV ukládat. Jedinou podmínkou pro práci dekodérů je dostatek volného místa na pevném disku. U běžných MP3 souborů s datovým tokem 128 kbit/s je nutné počítat s desetinásobkem velikosti souboru. Např. MP3 soubor o velikosti 3 MB zabere ve formě WAV asi 30 MB. Vyhraďte si tedy před započetím práce odpovídající prostor na disku. Z freewarových dekodérů můžete použít např. MP3 Decoder v1.43. Dekodér si můžete stáhnout i od výrobce známého kodéru Audioactive Production Studio. Audioactive MP3 to WAV Decoder je na rozdíl od kodéru této firmy zcela zdarma. Mp3 To Wave Converter firmy Acoustica je shareware a za jeho registraci zaplatíte 14.95 dolaru. Nejkratším programem (300 kB), který ani nemusíte instalovat a stačí pouze spustit exe soubor, je Mp3 Decode.

MP3 Decode

Nemáte-li žádný z výše uvedených programů, můžete jako náhradní řešení použít některé přehrávače. Přehrávače fungují jako dekodéry, ale jejich výstupem je zvukový signál. Známý přehrávač Winamp obsahuje již ve své základní instalaci výstupní plugin, který místo hraní zapisuje zvolené MP3 na disk ve formě WAV souboru. O použití tototo Nullsoft Disk-Writer Pluginu jsme se již podrobně rozepsali ve zmíněném článku o tvorbě zvukových CD z MP3. Z dalších přehrávačů obsahuje v menu volbu konverze MP3 do WAV víceúčelový MusicMatch Jukebox, který kromě MP3 dokáže převádět i soubory formátu WMA.