Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jak převést soubory WMA do WAVu (navzdory Microsoftu)?

  0:30aktualizováno  0:30
Zvukové soubory WMA se začínají pomalu prosazovat vedle dalších komprimačních formátů. Budete-li však s nimi chtít pracovat, narazíte na omezení, jež u souborů MP3 vůbec neexistují...
Soubory Windows Media Audio jsou zvláštní formou souborů Advanced Streaming Format (ASF). Standardní příponou pro tyto soubory je WMA. Obsahují zvuková data komprimovaná pomocí nové metody ztrátové komprese vyvinuté firmou Microsoft. Nový zvukový formát Microsoftu WMA se díky své kvalitě (menší soubor oproti stejně kvalitnímu MP3) a vlivu své mateřské firmy začíná velmi prosazovat. S jeho rostoucím uplatněním vyvstávají otázky možného dalšího zpracování zvuku v těchto souborech. Proto je jedním z nejčastějších dotazů týkajících se této kompresní metody otázka, jak převést WMA do souborů WAV, které jsou běžným formátem pro ukládání zvuku ve Windows. Odpověď na tuto otázku je zdánlivě prostá. Podobně jako v případě MP3 použít dekodér. V praxi však narazíte na problémy, které jsou uživatelům MP3 zcela neznámé.. Formát WMA obsahuje na rozdíl od MP3 zabudované ochranné prvky proti nelegálnímu kopírování. Záleží proto na tom, zda soubor kopírování povoluje. Microsoft využívá klíč vytvořený na základě hostitelského počítače a přenesete-li takový soubor na jiný počítač, nemůžete ho ani přehrát. Soubory, které obsahují DRM (Digital Rights Management), nelze normálním způsobem dekódovat. O tom, že však žádná ochrana není stoprocentní, se můžete přesvědčit v jiném článku na našem serveru, který je věnován specielně tomuto tématu.

Bez problémů lze dekomprimovat pouze soubory, v nichž ochrana DRM není aktivována. Zde však nastává další problém. Firma Microsoft klade překážky i v tomto směru, zřejmě opět s ohledem na potřebu zajistit soubory proti nelegálnímu kopírování a používání jiných formátů než WMA. Většina programů, které kodek WMA používají, proto na rozdíl od MP3 neumožňuje soubory WMA dekódovat (zpětně dekomprimovat) do formy souborů WAV.

Máte-li program s podporou WMA, je proto nutno vyzkoušet, zda umožňuje i dekomprimaci. Dekódování WMA dokážou některé víceúčelové MP3 programy s podporou dalších formátů včetně WMA. K programům, které umožňují dekódovat WMA patří např. Media Jukebox, který navíc dovoluje ze souborů WMA vypalovat zvuková CD, nebo je konvertovat do jiného formátu.

Ti, kteří řešili podobný problém s MP3 soubory, vědí, že když zklamou nebo nejsou k dispozici ostatní programy, zůstává zde starý dobrý Winamp firmy Nullsoft. Přehrávač Winamp obsahuje přímo ve své instalaci výstupní plugin Disk Writer, který funguje tak, že místo normálního přehrávání vybrané soubory ukládá na disk ve formátu WAV. Toto řešení je často využíváno k dekomprimaci MP3 souborů. Nic nebrání tomu postupovat stejně u WMA souborů. Existuje zde však několik podmínek. V prvé řadě musíte mít instalovanou podporu WMA v přehrávači Winamp. K tomu je potřeba zvolit plnou instalaci Winampu, nikoli tzv. lite instalaci. Druhou podmínkou je použít doslova "starý dobrý Winamp", tedy Winamp verze s maximálním pořadovým číslem 2.60. Winamp 2.61 obsahuje totiž jednu poměrně utajenou "inovaci", na níž jsme vás již upozorňovali v pravidelném přehledu novinek. Na žádost Microsoftu bylo znemožněno používání DSP pluginů a alternativních výstupních pluginů při přehrávání souborů formátu WMA. S Winampem vyšších verzí než 2.6 tedy nic nepořídíte, protože dovoluje WMA soubory pouze přehrávat.

Chcete-li používat nejnovější verzi Winampu, musíte do adresáře s pluginy zkopírovat WMA plugin ze starší verze (soubor "in_wm.dll"). Použití pluginu pro dekomprimování je prosté. Postup je naprosto shodný, jako když ve Winampu dekódujete MP3. V preferencích si jako výstupní plugin (Output Plugin) vyberete Nullsoft Disk Writer. Stisknutím tlačítka Configure můžete určit do jakého adresáře se mají soubory WAV ukládat. Pak vybrané skladby přehrávejte jako obvykle. Místo slyšitelného zvuku se budou skladby ukládat na disk. Nakonec nezapomeňte vrátit zpět výstupní plugin pro normální přehrávání (Nullsof WaveOut Plugin).

Závěrem uvedeme několik programů specializovaných na dekódování WMA. Situace není zcela zoufalá a pár takových programů přece jen existuje. CoolDecode je freewarový program, který si však musíte před instalací zdarma zaregistrovat. CoolDecode dokáže dekomprimovat formáty WMA a MP3. Pro práci s WMA musíte mít v systému instalován kodek Microsoftu (WMAudioRedist.exe).

Další dekodér MSaudio.OCX si můžete stáhnou jako demoverzi. Jedná se o jednoduchý program který dokáže přehrávat, kódovat i dekódovat soubory formátu MS Audio (VWA, ASF). Programové knihovny od Microsoftu jsou součástí programu a pro soukromé účely si jej můžete registrovat zdarma.

Do třetice bychom vás chtěli upozornit na program WM Audio ActiveX Control. Jde opět o kodér, který obsahuje i dekomprimační funkci a možnost přehrávání.

Autor:


Nejčtenější

Vyřešil jsem nejslavnější záhadu, tvrdí devadesátiletý britský matematik

Britský matematik Michael Atiyah (2018)

Britsko-libanonský matematik Michael Atiyah tvrdí, že našel důkaz jednoho z nejslavnějších nevyřešených matematických...

„Je to jen bonus!“ Slavný matematik největší záhadu vyřešil jinou záhadou

Heidelberg Laureate Forum 2018 - Michael Atiyah

Devadesátiletý matematik, sir Michael Atiyah, vystoupil před odbornou veřejností, aby představil své řešení tzv....Zelená Sahara, o hodinu delší den a rozpad Afriky. Co čeká naši planetu?

Budoucnost

Na základě současných poznatků dokážou vědci odhadnout, co se stane v daleké budoucnosti. Připravili jsme pro vás výběr...

Tentokrát vás vyděrači při masturbaci nenatočili, uklidňuje policie

účet trhlý

Do mnohých e-mailových schránek dorazila zpráva o napadení daného účtu a instalaci viru, který uživatele pomocí kamery...

Po 50 letech se poletí k Měsíci, vesmírným turistou bude japonský miliardář

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude...

Prvním vesmírným turistou, který se vydá na oběžnou dráhu kolem Měsíce, bude japonský miliardář Júsaku Maezawa....

Další z rubriky

Surfujte po webu anonymně nebo na tabletu sledujte závody formule 1

Tablet vám může zkrátit dlouhé čekání.

Užitečný je nový internetový prohlížeč pro anonymní surfování. Aplikace pro fanoušky Formule 1 nabídne i historické...

Po čtyřech letech Google zařízne Inbox, populární alternativu Gmailu

První spuštění webové verze Inbox by Gmail

Od roku 2014 mohli uživatelé služby Gmail k vyřizování e-mailů využívat alternativní rozhraní, poněkud odlehčenou...

Hrátky s kamerou. Webkamera jako hlídač majetku a osob

Ilustrační foto - kamera

Pro základní potřebu ochrany majetku a osob nemusíte vlastnit důmyslný kamerový systém. Máte-li webkameru, potom ji...Najdete na iDNES.cz