Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jak převést soubory WMA do WAVu (navzdory Microsoftu)?

  0:30aktualizováno  0:30
Zvukové soubory WMA se začínají pomalu prosazovat vedle dalších komprimačních formátů. Budete-li však s nimi chtít pracovat, narazíte na omezení, jež u souborů MP3 vůbec neexistují...
Soubory Windows Media Audio jsou zvláštní formou souborů Advanced Streaming Format (ASF). Standardní příponou pro tyto soubory je WMA. Obsahují zvuková data komprimovaná pomocí nové metody ztrátové komprese vyvinuté firmou Microsoft. Nový zvukový formát Microsoftu WMA se díky své kvalitě (menší soubor oproti stejně kvalitnímu MP3) a vlivu své mateřské firmy začíná velmi prosazovat. S jeho rostoucím uplatněním vyvstávají otázky možného dalšího zpracování zvuku v těchto souborech. Proto je jedním z nejčastějších dotazů týkajících se této kompresní metody otázka, jak převést WMA do souborů WAV, které jsou běžným formátem pro ukládání zvuku ve Windows. Odpověď na tuto otázku je zdánlivě prostá. Podobně jako v případě MP3 použít dekodér. V praxi však narazíte na problémy, které jsou uživatelům MP3 zcela neznámé.. Formát WMA obsahuje na rozdíl od MP3 zabudované ochranné prvky proti nelegálnímu kopírování. Záleží proto na tom, zda soubor kopírování povoluje. Microsoft využívá klíč vytvořený na základě hostitelského počítače a přenesete-li takový soubor na jiný počítač, nemůžete ho ani přehrát. Soubory, které obsahují DRM (Digital Rights Management), nelze normálním způsobem dekódovat. O tom, že však žádná ochrana není stoprocentní, se můžete přesvědčit v jiném článku na našem serveru, který je věnován specielně tomuto tématu.

Bez problémů lze dekomprimovat pouze soubory, v nichž ochrana DRM není aktivována. Zde však nastává další problém. Firma Microsoft klade překážky i v tomto směru, zřejmě opět s ohledem na potřebu zajistit soubory proti nelegálnímu kopírování a používání jiných formátů než WMA. Většina programů, které kodek WMA používají, proto na rozdíl od MP3 neumožňuje soubory WMA dekódovat (zpětně dekomprimovat) do formy souborů WAV.

Máte-li program s podporou WMA, je proto nutno vyzkoušet, zda umožňuje i dekomprimaci. Dekódování WMA dokážou některé víceúčelové MP3 programy s podporou dalších formátů včetně WMA. K programům, které umožňují dekódovat WMA patří např. Media Jukebox, který navíc dovoluje ze souborů WMA vypalovat zvuková CD, nebo je konvertovat do jiného formátu.

Ti, kteří řešili podobný problém s MP3 soubory, vědí, že když zklamou nebo nejsou k dispozici ostatní programy, zůstává zde starý dobrý Winamp firmy Nullsoft. Přehrávač Winamp obsahuje přímo ve své instalaci výstupní plugin Disk Writer, který funguje tak, že místo normálního přehrávání vybrané soubory ukládá na disk ve formátu WAV. Toto řešení je často využíváno k dekomprimaci MP3 souborů. Nic nebrání tomu postupovat stejně u WMA souborů. Existuje zde však několik podmínek. V prvé řadě musíte mít instalovanou podporu WMA v přehrávači Winamp. K tomu je potřeba zvolit plnou instalaci Winampu, nikoli tzv. lite instalaci. Druhou podmínkou je použít doslova "starý dobrý Winamp", tedy Winamp verze s maximálním pořadovým číslem 2.60. Winamp 2.61 obsahuje totiž jednu poměrně utajenou "inovaci", na níž jsme vás již upozorňovali v pravidelném přehledu novinek. Na žádost Microsoftu bylo znemožněno používání DSP pluginů a alternativních výstupních pluginů při přehrávání souborů formátu WMA. S Winampem vyšších verzí než 2.6 tedy nic nepořídíte, protože dovoluje WMA soubory pouze přehrávat.

Chcete-li používat nejnovější verzi Winampu, musíte do adresáře s pluginy zkopírovat WMA plugin ze starší verze (soubor "in_wm.dll"). Použití pluginu pro dekomprimování je prosté. Postup je naprosto shodný, jako když ve Winampu dekódujete MP3. V preferencích si jako výstupní plugin (Output Plugin) vyberete Nullsoft Disk Writer. Stisknutím tlačítka Configure můžete určit do jakého adresáře se mají soubory WAV ukládat. Pak vybrané skladby přehrávejte jako obvykle. Místo slyšitelného zvuku se budou skladby ukládat na disk. Nakonec nezapomeňte vrátit zpět výstupní plugin pro normální přehrávání (Nullsof WaveOut Plugin).

Závěrem uvedeme několik programů specializovaných na dekódování WMA. Situace není zcela zoufalá a pár takových programů přece jen existuje. CoolDecode je freewarový program, který si však musíte před instalací zdarma zaregistrovat. CoolDecode dokáže dekomprimovat formáty WMA a MP3. Pro práci s WMA musíte mít v systému instalován kodek Microsoftu (WMAudioRedist.exe).

Další dekodér MSaudio.OCX si můžete stáhnou jako demoverzi. Jedná se o jednoduchý program který dokáže přehrávat, kódovat i dekódovat soubory formátu MS Audio (VWA, ASF). Programové knihovny od Microsoftu jsou součástí programu a pro soukromé účely si jej můžete registrovat zdarma.

Do třetice bychom vás chtěli upozornit na program WM Audio ActiveX Control. Jde opět o kodér, který obsahuje i dekomprimační funkci a možnost přehrávání.

Autor:Nejčtenější

Ruská armáda zavedla do výzbroje „smrtící kombajny“. Byly i v Sýrii

BMPT Terminátor

Ruská armáda dala do zkušebního provozu deset vozidel Terminátor určených pro palebnou podporu tanků. Některá z těchto...

Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...Fotky z letecké nehody ukazují, že cestující se neumějí zachránit

Poškozený motor letounu spolešnosti Southwest Airlines

Jestli někdo potřeboval důkaz, že cestující nesledují bezpečnostní instruktáž posádky, čerstvá nehoda letadla...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Další z rubriky

Instagram přináší funkci Focus. Vyrobí lepší portrét s rozostřeným pozadím

První dáma USA Melania Trumpová na prvním oficiálním portrétu, který Bílý dům...

Aktualizace Instagramu z minulého týdne přinesla funkci Focus. Ta napodobuje portrétové fotky nejnovějších mobilů díky...

Stáhněte si zdarma: Nejlepší program pro převod obrázků na text

Ilustrační foto

EasyScreenOCR zachytí text z obrázků nebo dialogů obrazovky k jeho dalšímu zpracování. Najít a umožnit odstranit data o...

Něco se pokazilo. Jarní update Windows 10 se zpozdí

Nová funce Windows 10 s názvem Timeline uchovává seznam vašich aktivit.

Společnost Microsoft pozastavila uvedení nové verze Windows 10 kvůli blíže nespecifikované chybě.

Najdete na iDNES.cz