Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jak přežít práci s počítačem - balzám na oči

aktualizováno 
Každého, kdo se déle než pár hodin denně dívá do počítače, oči pálí nebo dokonce bolí. Poradíme vám, jak očím ulevit, jak je procvičit a jak se začít na život dívat z té lepší stránky. Dávku zajímavých cvičení si tentokrát můžete přečíst ve slovenštině.

Očím škodí nejvíce prach, průvan, suchý vzduch a příliš silné nebo slabé osvětlení. Prostředí kolem sebe zas až tolik nemůžeme vylepšit, ale můžeme očím poskytnout pohyb: velmi jim totiž vadí, když upřeně hledíme na jedno místo.

Jaká jsou tedy základní pravidla?

1) Při práci na počítači pohybovat očima, dívat se na celou obrazovku, hýbat očima uvolněně a bez násilí.

2) Pravidelně mrkat a čas od času přeostřit na vzdálenost větší než 5 metrů.

3) Po každé hodině si na chvíli odpočinout a provést pár očních cviků (viz dále).

Jak si nastavit počítač, aby oči nebolely?

O tom, jaký si vybrat monitor a jak si jej nastavit, jsme psali v tomto článku. Samotné rozlišení monitoru jsme popsali zde, jak si nastavit obnovovací frekvenci zde. Důležité je také nastavení velikosti písma. Nemá smysl se vysilovat při čtení příliš malých písmen. Pro ty, kdo většinu pracovního dne stráví čtením dokumentů, může prospět i různé nastavení barevných kombinací.
Jaké jsou nejšetrnější kombinace barvy pozadí a textu? Uvádíme je od nejvhodnější.

Černá na žluté, zelená na bílé , červená na bílé, modrá na bílé, bílá na modré, černá na bílé.  

Barva pozadí se ve Wordu nastaví jednoduše: po označení textu klikneme na Formát, pak vybereme Pozadí a z nabízených barev tu, která je nejpříjemnější. Barva písma se nastaví v menu Formát, Písmo, Barva písma.

Oční gymnastika

Bolavé oči nejvíc touží po uvolnění. Nejjednodušší způsob, jak ulevit očím, je zavřít je a přikrýt dlaněmi, při tom se jich ale nedotýkejte. Představujte si příjemné barvy a takto relaxujte dvakrát denně několik minut. Podobně pomáhá i zavřít oči a natočit obličej ke slunci. Dále může očím pomoci obyčejné mrkání, které oči zvlhčuje. V optimálním případě byste měli mrknout jednou nebo dvakrát každých deset vteřin.

Oční svaly, stejně jako všechny ostatní, se dají cvičit. Mezi základní cviky patří přeostřování zraku a pohybování očima.

Oči

Pohybování očima

Každý, kdo podstoupil vyšetření očního pozadí, jistě tyto cviky zná. A ty, kdo se zatím k očnímu lékaři nedostali, se jejich pomocí mohou této návštěvě i vyhnout.

Cvičení je velmi jednoduché. Každou fázi je třeba opakovat desetkrát až dvacetkrát. V první fázi pohybujete očima za zavřenými víčky nahoru a dolu. Pak následuje pohyb doprava a doleva. V poslední fázi kružte oční bulvou jedním i druhým směrem. Poté všechna cvičení zopakujeme s otevřenýma očima.

Přeostřování

Palec jedné ruky držíme ve vzdálenosti asi 20 cm od nosu. Druhou ruku úplně natáhneme a vztyčíme palec tak, aby se překrývaly. Zaostříme na jeden palce. Mrkneme a přeostříme na druhý. Tento cvik také opakujeme dvacetkrát.

Toto cvičení můžeme provádět i s jinými předměty, z nichž jeden je vzdálený cca 30 cm, druhý několik metrů. Je zapotřebí, aby oba předměty byly v zákrytu, a je nutné během cvičení pravidelně mrkat.

Pokročilá cvičení


Relaxačná vizualizácia

Sedíte za počitačom. Oprite si lakte o stôl, položte tvár do dlaní. Zavrite oči. Snažte sa zaujať čo najuvoľnejnejšiu polohu. Odpútajte sa od vonkajšieho sveta sledovaním svojho dychu. Stačí po dobu jedného-dvoch nádychov a výdychov. Preneste pozornosť na oblasť pliec, šije a krčnej chrbtice. Predstavte si, že tieto časti tela sú obnažené. Japonský liečiteľ vám jemne kladie na plecia a šiju hebkú, príjemne vlažnú osušku. Cítite, ako sa pod jej dotykom celá táto oblasť uvoľňuje. Predstavujete si, ako teraz môže prúdiť krv voľne do hlavy,  až k vašim očiam.

Sústreďte sa na oblasť tváre. Na líca, čelo, oči.  Uvedomujete si, že k tvári sa vám približuje liečivý obklad v tvare masky. Krásne vonia a vyžaruje z neho sviežosť. Maska presne vystihuje povrch vašej tváre -  bradu, nos, čelo, oči. Na rozdiel od vašej tváre sú ale „svaly“ na maske uvoľnené, vyžarujú sviežosť a – akoby sa usmievali. Maska sa  približuje. Oči na nej sú priezračné, plné jasu a dobrotivého pokoja.  Maska sa začne jemne, láskavo dotýkať vašej tváre. Po chvíľočke maska a tvár splynú v jedno. Cítite svoju tvár. Cítite, že do svalov na tvári a do očí vchádza všetka tá sviežosť, uvoľnenosť a zdravie, ktoré vyžarovala maska.

Uprite v predstave pohľad na niečo príjemného. Sad zelených paliem, červené slnko, vychádzajúce nad morom. Očami jemne pohládzajte povrch listov, nežne kĺžte z jednej strany slnečného kotúča na druhú.

Z diaľky počujete príjemný zvuk zvončeka. Pripomína vám, že že sa o chvíľu  preberiete, s odpočinutými a relaxovanými očami. Pomaly oči otvorte, natiahnite sa, zívnite. Ak máte chuť vstaňte, prejdite  pár krokov. Spočinte pohľadom na kvetoch v kancelárii, alebo na kúsku trávnika za oknom.  Môžete pokračovať v práci.


Liečba očí smiechom

Keď upriamime na dlhšiu dobu pozornosť na určitú časť tela, uvedomíme si ju, spôsobíme jej väčšie prekrvenie. Ak sme zároveň v pozitívnom duševnom stave, odrazí sa to aj na vnútornom chemickom prostredí organizmu. Naša krv sa stáva liečivejšou. Tieto dva princípy využíva nasledujúce cvičenie, inšpirované knihou Mirzakarima Norbekova („Jak se zbavit brýlí“, nakl. Lott 2002). Je o to účinnejšie, čím lepšie máme vytrénovanú predstavivosť:

Cvičíme v stoji spojnom, zaujmeme pevné, sebavedomé držanie tela. Dvihneme obe ruky k stropu, a na viacero dôb ich rytmicky spúšťame dole – súčasne oduševnene vyslovujeme slabiku „ha –ha – ha “.  Zastaneme, roztiahneme ústa do širokého úsmevu. Živo si vybavíme nejakú humornú udalosť zo svojho života. So všetkými detailami – čo sme vtedy videli, počuli, cítili. Ak takáto udalosť v našom živote nenastala, tak si ju vymyslíme, poprípade vyprodukujeme na základe neutrálnej spomienky. Čo napríklad tá chvíľa, keď nám šéf sucho, formálne poďakoval? Môžeme ju nahradiť obrazom šéfa, radostne plačúceho na našom pleci, ako sa nám zveruje, že bez nás, („BEZ VÁS,  DRAHÝ PÁN NOVÁK“), by bol úplne stratený. 

Prenesieme teraz pozornosť na svoje oči. Sledujeme, ako zľahka kĺžu po okolí sem a tam, predstavujeme si, že chvíľami sa naše videnie neuveriteľne zlepšuje. Udržiavame v sebe veselý pocit, ktorý sme pred chvíľou vyvolali.

To je jedno kolo cvičenia. Od začiatku do konca trvá asi tak pol minúty, až minútu. Cvičenie zopakujeme  tri až šesťkrát.


 

Životný postoj

Urobte si malú bilanciu. Kráčate životom v napätí? Neustále zápasíte s termínmi? Máte vysoké ambície? Používate často slová ako  „tvrdo pracovať“, „náročné ciele“, „konkurencia“,“boj“? V takomto prípade je veľmi pravdepodobné, že aj svaly na vašom tele, vrátane tých očných,  sú po dlhú dobu nezdravo napäté.

Prvou pomocou pri takomto spôsobe života je párkrát za deň skontrolovať svoj svalový tonus. Uvoľniť sa tým, že prehĺbime a predĺžime dych, zrelaxujeme svaly tváre. Dôležité je však postupne sa preladiť na nový životný postoj. Ako hovorí Wayne W. Dyer  v knihe „Vaše bludy“ , jedným zo škodlivých bludov našej západnej kultúry je „používat jako kritérium pro všechno, co děláte , výkon, a ne vlastní potěšení.“ Oči, kŕčovito upreté na ďalšiu zlatú trofej, sotva sme odtrhli tú predošlú, si ťažko odpočinú. Oči, plné nadšenia, zvedavosti, radosti a lásky budú na tom oveľa lepšie.

Předchozí díly seriálu:
Šetřete své ruce
Stůl, správné sezení a monitor

 
Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Slavný archeolog objevil „první město“. A podváděl i ze záhrobí

James Mellaart (s cigaretou) v Çatal Hüyük v 60. letech

Pohled do pozůstalosti zpětně usvědčil autora jednoho z největších archeologických objevů 20. století ze systematického...

Další z rubriky

Zuckerberg přiznal chybu, která škodila i v Česku. Slíbil nápravu

Mark Zuckerberg na Facebook Communities Summitu v Chicagu 2017

Šéf internetové společnosti Facebook Mark Zuckerberg přiznal, že jeho firma zklamala své uživatele a chybovala, když...

Jeho malovaná vejce pobavila i Shakiru, teď chystá velké setkání kutilů

Adam Savage na Maker Faire (San Mateo 2016)

Jiří Zemánek vyrobil stroj, který zdobí kraslice optickými klamy, a uchvátil jím i zpěvačku Shakiru. Vymyslel a...

Facebook v problémech. Šéf bezpečnosti končí, lidem vadí nečestní analytici

Logo Facebooku

Společnost Cambridge Analytica nečestně získala informace o padesáti milionech uživatelů Facebooku a využila je mimo...

Najdete na iDNES.cz