Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jak přežít ve zdraví počítač

aktualizováno 
Stále více lidí zaměstnanců používá ke své práci jen jeden nástroj - počítač. V seriálu se dozvíte, jak vám může počítač zkomplikovat život a jak se ubránit.
Stále více zaměstnanců tráví celou svou pracovní dobu před počítačem a mnozí z nich používají počítač k práci nebo zábavě i doma. Vzrůstající počet mobilních zařízení, jako jsou notebooky, Tablet PC nebo PDA, jen zvyšuje počet lidí, kteří jsou ohroženi nemocemi spojenými s prací na počítači. Přestože jsou principy zdravé práce s počítačem poměrně známé, málokdo je dodržuje. V seriálu Jak přežít ve zdraví počítač vám přineseme praktický návod, jak pracovat u počítače zdravěji a radostněji. 

Berte počítač jako prostředek 

Naše první kroky povedou do oblasti pracovního prostředí a ergonomie práce. Dozvíte se například, kam si postavit počítač a z jaké vzdálenosti se dívat na monitor. Správné sezení tvoří zásadní předpoklad úspěšného přežití počítače. Kromě zásad pro polohování židle a sezení vám poradíme také, jakými jednoduchými cviky můžete napravit bolavá záda, a to i během sezení. Kromě klasických zásad sezení na standardních kancelářských židlích vám ukážeme, jaké další prostředky se vedle nich nabízejí. Představíme si tak alternativní nábytek k sezení, které doporučují fyzioterapeuti: nafukovací balóny a klekačky. Poradíme, jaký si vybrat zdroj světla, aby se oči méně unavovaly, vyzkoušíme za vás, jestli se vyplatí investovat do speciálních podložek pod myš nebo opěrek na zápěstí ke klávesnici. Náročným uživatelům představíme také speciální pomůcky pro práci na počítači, jako jsou podložky pod nohy, držáky na dokumenty nebo speciální myši.
Pro ty, kteří píší velké množství textu, je důležité umět psát všemi deseti (nebo alespoň co nejvíce prsty). Neustálé opakování stejných pohybů může totiž zapříčinit nejen únavu nebo namožení určitých svalových skupin, ale v horších případech vzniká nebezpečí zranění nebo zkrácení svalů. Poradíme vám, jak se těmto problémům vyhnout nebi je alespoň minimalizovat a pracovat ergonomičtěji. Zeptáme se na názor také ortopedů a fyzioterapeutů. „Elektronický smog“ se také stává předmětem výzkumů. Odborníci nám osvětlí, jestli záření vyzařované počítači a obrazovkami skutečně narušuje zdraví, a jak se mu případně bránit. Porovnáme také, jak se liší monitory, LCD panely a notebooky z hlediska zátěže očí. Tomuto orgánu se budeme věnovat v samostatné části, kde vám poradíme, jak oči relaxovat, jaké cviky provádět, a přineseme také recepty na oční koupele.  

V poslední době se ale stále více psychologů zaměřuje na psychologické aspekty práce na počítači. Upozorňují, že neustálé přepínání pozornosti a vyrušování vyvolává u uživatelů stres. Počítač kromě toho, že práci usnadňuje, ji také občas komplikuje (jde např. o spam, „zatuhnutí“ systému, padání internetového připojení apod.) a uživatele tak dále stresuje. „Multitasking“ (současné vykonávání více úkolů nebo prací) je také dalším generátorem stresu. Podstatnou součástí této problematiky je i komunikace pomocí e-mailu nebo komunikačních programů typu ICQ. Poradíme vám, jak se nenechat zahltit e-maily blikajícími okny komunikátorů.

Sociologové v poslední době často studují „nutkání technologií“, které způsobuje, že technologie používáme jen proto, že je máme k disposici, a ne jen tehdy, když je to nutné. Poradíme vám proto, jak se vyhnout stresu spojenému s technikou a jak se nenechat počítači zahltit.

V posledním díle seriálu se můžete těšit i na rady a příběhy těch, kteří s počítačem pracují každodenně již dlouho dobu.

Co na to slavní?

Patrick Zandl, který založil server mobil.cz a v současné době pracuje jako soukromý konzultant v ICT, si na vlastní kůži, záda a oči vyzkoušel, jak se projevuje desítihodinová pracovní doba strávená před počítačem. Od té doby, co začal dodržovat pár jednoduchých pravidel, se jeho zdravotní stav zlepšil. V závěru seriálu vám poradí, jaké tipy se mu osvědčily, stejně jako novinářka Barbara Nesvadbová a ministr informatiky Vladimír Mlynář. Jako ochutnávku nabízíme jednu rady Barbary Nesvadbové, kterou si je třeba při práci s počítačem stále připomínat: „Brát počítač jako prostředek“.Nejčtenější

Termovize: podívejte se, jak se pečou turisté na Staroměstském náměstí

Záběry z termokamery na Staroměstském náměstí

Infračervené Slow TV se vrací. Na Staroměstské náměstí v Praze jsme umístili infrakameru, která v přímém přenosu...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Záhada lidských lebek na rakvi velmože rozluštěna. Může za ně tajemný řád

Hrobka Jana Jiřího ze Švamberka. Detail nepravého madla v podobě dvou železných...

Nález nepoškozené hrobky a kovové rakve významného šlechtice Jana Jiřího ze Švamberka byl sám o sám o sobě...

Další z rubriky

Facebooku se daří jako mobilnímu prohlížeči, ale návštěvnost mu stále klesá

Logo společnosti Facebook

Interní webové zobrazení aplikace Facebooku je ve Spojených státech třetím nejpoužívanějším mobilním prohlížečem....

Kdo ovlivňuje podobu vaší hlavní stránky Facebooku a jak na něj vyzrát

Jak vám facebook sestavuje obsah hlavní stránky na míru?

Zajímalo vás někdy, proč na Facebooku vídáte příspěvky v pořadí, v jakém jsou? Odpovědí je News Feed, specializovaný...

Facebook a Instagram vám pohlídají, kolik času na nich strávíte

Nová funkce pro kontrolu stráveného času na Facebooku

Facebook a Instagram spouští funkci, která vám ukáže, kolik času na nich trávíte.

Najdete na iDNES.cz