Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jak přežít ve zdraví počítač

aktualizováno 
Stále více lidí zaměstnanců používá ke své práci jen jeden nástroj - počítač. V seriálu se dozvíte, jak vám může počítač zkomplikovat život a jak se ubránit.
Stále více zaměstnanců tráví celou svou pracovní dobu před počítačem a mnozí z nich používají počítač k práci nebo zábavě i doma. Vzrůstající počet mobilních zařízení, jako jsou notebooky, Tablet PC nebo PDA, jen zvyšuje počet lidí, kteří jsou ohroženi nemocemi spojenými s prací na počítači. Přestože jsou principy zdravé práce s počítačem poměrně známé, málokdo je dodržuje. V seriálu Jak přežít ve zdraví počítač vám přineseme praktický návod, jak pracovat u počítače zdravěji a radostněji. 

Berte počítač jako prostředek 

Naše první kroky povedou do oblasti pracovního prostředí a ergonomie práce. Dozvíte se například, kam si postavit počítač a z jaké vzdálenosti se dívat na monitor. Správné sezení tvoří zásadní předpoklad úspěšného přežití počítače. Kromě zásad pro polohování židle a sezení vám poradíme také, jakými jednoduchými cviky můžete napravit bolavá záda, a to i během sezení. Kromě klasických zásad sezení na standardních kancelářských židlích vám ukážeme, jaké další prostředky se vedle nich nabízejí. Představíme si tak alternativní nábytek k sezení, které doporučují fyzioterapeuti: nafukovací balóny a klekačky. Poradíme, jaký si vybrat zdroj světla, aby se oči méně unavovaly, vyzkoušíme za vás, jestli se vyplatí investovat do speciálních podložek pod myš nebo opěrek na zápěstí ke klávesnici. Náročným uživatelům představíme také speciální pomůcky pro práci na počítači, jako jsou podložky pod nohy, držáky na dokumenty nebo speciální myši.
Pro ty, kteří píší velké množství textu, je důležité umět psát všemi deseti (nebo alespoň co nejvíce prsty). Neustálé opakování stejných pohybů může totiž zapříčinit nejen únavu nebo namožení určitých svalových skupin, ale v horších případech vzniká nebezpečí zranění nebo zkrácení svalů. Poradíme vám, jak se těmto problémům vyhnout nebi je alespoň minimalizovat a pracovat ergonomičtěji. Zeptáme se na názor také ortopedů a fyzioterapeutů. „Elektronický smog“ se také stává předmětem výzkumů. Odborníci nám osvětlí, jestli záření vyzařované počítači a obrazovkami skutečně narušuje zdraví, a jak se mu případně bránit. Porovnáme také, jak se liší monitory, LCD panely a notebooky z hlediska zátěže očí. Tomuto orgánu se budeme věnovat v samostatné části, kde vám poradíme, jak oči relaxovat, jaké cviky provádět, a přineseme také recepty na oční koupele.  

V poslední době se ale stále více psychologů zaměřuje na psychologické aspekty práce na počítači. Upozorňují, že neustálé přepínání pozornosti a vyrušování vyvolává u uživatelů stres. Počítač kromě toho, že práci usnadňuje, ji také občas komplikuje (jde např. o spam, „zatuhnutí“ systému, padání internetového připojení apod.) a uživatele tak dále stresuje. „Multitasking“ (současné vykonávání více úkolů nebo prací) je také dalším generátorem stresu. Podstatnou součástí této problematiky je i komunikace pomocí e-mailu nebo komunikačních programů typu ICQ. Poradíme vám, jak se nenechat zahltit e-maily blikajícími okny komunikátorů.

Sociologové v poslední době často studují „nutkání technologií“, které způsobuje, že technologie používáme jen proto, že je máme k disposici, a ne jen tehdy, když je to nutné. Poradíme vám proto, jak se vyhnout stresu spojenému s technikou a jak se nenechat počítači zahltit.

V posledním díle seriálu se můžete těšit i na rady a příběhy těch, kteří s počítačem pracují každodenně již dlouho dobu.

Co na to slavní?

Patrick Zandl, který založil server mobil.cz a v současné době pracuje jako soukromý konzultant v ICT, si na vlastní kůži, záda a oči vyzkoušel, jak se projevuje desítihodinová pracovní doba strávená před počítačem. Od té doby, co začal dodržovat pár jednoduchých pravidel, se jeho zdravotní stav zlepšil. V závěru seriálu vám poradí, jaké tipy se mu osvědčily, stejně jako novinářka Barbara Nesvadbová a ministr informatiky Vladimír Mlynář. Jako ochutnávku nabízíme jednu rady Barbary Nesvadbové, kterou si je třeba při práci s počítačem stále připomínat: „Brát počítač jako prostředek“.
Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

ČT kvůli přechodu na nový formát odstraní ČT Sport ze současné sítě

Pokrytí přechodové sítě DVB-T2 České televize s označením 11 v květnu 2018.

Česká televize spouští vlastní vysílací síť pro DVB-T2 se svými kanály v HD rozlišení. Tento krok má nastartovat zájem...Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Další z rubriky

Pozor na e-maily, mohou zavirovat PC přes neaktualizovaný Flash

Zavirované komunikátory neznámých jmen se dostaly do obchodu Google Play....

Jak je důležité mít aktualizovaný systém a všechny používané programy a komponenty, ukazuje nový útok. Ten se šíří...

Sem nechoďte, jinak už dnes nic neuděláte. Google spustil Sound Maker

Google spustil Sound Maker na platformě Chrome Music Lab.

Neumíte na nic hrát? Nevadí. Hudbu si nakreslíte. V rámci měsíce hudby na školách spustil Google další ze série svých...

Americký stát chce zpoplatnit porno

ilustrační snímek

Rhode Island plánuje zavést poplatek za to, že uživatel bude moci přistupovat na stránky s obsahem pro dospělé.

Najdete na iDNES.cz