Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Rady pro začátečníky: jak prodloužit výdrž notebooku na baterie

aktualizováno 
Snižte jas obrazovky a vypněte zbytečné aplikace na pozadí. Přinášíme deset jednoduchých, ale efektivních tipů, jak prodloužit výdrž notebooku při chodu na baterie.

Notebook | foto: Jakub Dvořák, Technet.cz

Postupy jsme vyzkoušeli na Windows 7, ale většina tipů platí i pro Windows Vista. Nemusíte používat všechny tipy, ale pouze ty, které se vám osvědčí, protože ne každý se hodí pro určitý druh práce.

1.Snížení jasu obrazovky

Displej je jednou z energeticky nejnáročnějších komponent v notebooku. Snížit jeho odběr lze kliknutím na ikonu baterie v informační části hlavního panelu levým tlačítkem myši. Následně vyberte volbu Upravit jas monitoru. V okně Možnosti napájení zcela dole se nachází táhlo, pomocí kterého lze nastavit jas displeje (jas je možné nastavovat i klávesovou zkratkou Fn na notebooku).

Tipy pro notebook

2.Aplikace na pozadí

Možná se vám to nebude zdát, ale je to tak: čím více spuštěných aplikací, tím jde spotřeba notebooku nahoru. Nejenže komunikují například s internetem, ale navíc kladou vyšší nároky na paměť a procesor. Hodně energie spotřebovávají tzv. postranní panely a miniaplikace.

Postranní panel lze zavřít křížkem. Seznam spuštěných miniaplikací zobrazíte po kliknutí na Start a vložením slovního spojení "zobrazit seznam" do řádku Prohledat programy a soubory. Zde lze jednu miniaplikaci po druhé ukončit.

Tipy pro notebook

3.Wi-fi a Bluetooth

Pokud aktuálně nepoužíváte internet či přístup k domácí síti (případně nepotřebujete komunikovat přes Bluetooth), zvažte vypnutí těchto technologií. Obě dvě jsou totiž ve spuštěném stavu značně energeticky náročné. Obě technologie se dají zpravidla vypnout vypínačem na notebooku anebo pomocí ikony v informační liště hlavního panelu, případně klávesou zkratkou (pomocí Fn).

Tipy pro notebook

4.Spořič obrazovky

Jestliže je jako spořič monitoru použita černá plocha (tedy žádný), potom se není čeho bát. Ta totiž na systémové prostředky počítače neklade žádné nároky. Pokud se však na ploše střídají fotografie, animace, či dokonce 3D tvary, případně různé výpočty Seti@Home, jde o pravý opak. Ty totiž CPU pořádně potrápí a vytočí třeba i na maximum výkonu. To lze změnit v nastavení. Na pracovní ploše stačí kliknout na prázdné místo pravým tlačítkem myši a vybrat volbu Přizpůsobit. Zcela vpravo klikněte na Spořič obrazovky a vyberte Žádný.

Tipy pro notebook

5.Schéma napájení

Schéma napájení je sada hardwarových a systémových nastavení, která spravují způsob, jak počítač používá energii. Lze je přepínat pomocí ikony baterie v informační části hlavní lišty (přednastaveno Rovnováha a Vysoký výkon). Kliknutím na odkaz Další možnosti napájení se zobrazí okno, kde tato schémata lze dále konfigurovat (ale i vytvořit vlastní). V základní části věnujte pozornost volbám Ztmavit displej, Vypnout displej, Převést počítač do režimu spánku a Upravit jas zobrazení. Po kliknutí na Změnit pokročilé nastavení napájení lze řadu věcí konfigurovat detailněji, včetně způsobu vypínání disku.

Tipy pro notebook

6.Vizuální efekty a Windows Aero

Také vizuální efekty se podepisují na využití CPU a paměti. Různé efekty uberou slušných pár minut z baterie. Stiskněte Windows + Pause Break. Otevře se okno Vlastnosti systému. V části Výkon klikněte na Nastavení. V záložce Vizuální efekty klikněte na Optimalizovat pro výkon. Také prostředí Windows Aero (průhledná okna) ubírá na výkonu. Vypnout se dá po kliknutí pravým tlačítkem myši na pracovní plochu a kliknutím na volbu Přizpůsobit. V motivech vyberte jiný motiv.

Tipy pro notebook

7.Index vyhledávání

Indexace informací ve Windows probíhá automaticky. I tato technologie však klade zvýšené nároky na CPU. Proto je dobré zvážit její vypnutí. To lze udělat kliknutím na Start a vepsáním slova index do Prohledat programy a soubory. Následně klikněte na tlačítko Změnit a zrušte všechna zatržení.

Tipy pro notebook

8.Režim spánku a hibernace

Díky režimu spánku a hibernaci lze notebook rychle uspat a zpět do pracovního nasazení obnovit do několika sekund. Navíc výrazně šetří energii notebooku.

Tipy pro notebook

9.Odstraňte periferie a média

Jestliže jsou k notebooku připojeny nějaké periferie, zvažte jejich vyjmutí, protože i ty spotřebovávají energii. Také nezapomeňte vytáhnout z optické mechaniky CD či DVD disk. Každé jejich roztočení ubere další energii.

10.Chlazení

Zajistěte notebooku optimální proudění vzduchu. Nejenže správným chlazením prodloužíte životnost komponent, ale navíc ventilátory nebudou muset pracovat na plný výkon. A tím opět šetří energii baterie.
Nejčtenější

Fotky z letecké nehody ukazují, že cestující se neumějí zachránit

Poškozený motor letounu spolešnosti Southwest Airlines

Jestli někdo potřeboval důkaz, že cestující nesledují bezpečnostní instruktáž posádky, čerstvá nehoda letadla...

Ruská armáda zavedla do výzbroje „smrtící kombajny“. Byly i v Sýrii

BMPT Terminátor

Ruská armáda dala do zkušebního provozu deset vozidel Terminátor určených pro palebnou podporu tanků. Některá z těchto...Pilotovi se nechtělo střílet, ale musel. Sestřelení letu KAL 902

Letoun Korejských aerolinií po nouzovém přistání na zamrzlém jezeře.

Před 40 lety sovětská protivzdušná obrana sestřelila dopravní letadlo korejských aerolinek, které se dostalo na území...

Youtuber zaplakal. V přímém přenosu mu hackeři ukradli 40 milionů

Ian Balina zřejmě během hacku přišel o více než dva miliony dolarů v...

Přijít o miliony dolarů je ve světě kryptoměn až neuvěřitelně snadné. Přesvědčil se o tom i Ian Balina, americký...

Voda na Marsu je. Chová se však zvláštně a může i levitovat

Na povrchu Marsu můžeme spatřit nejenom doklady o proudění kapalné vody v...

Dva experimenty ukázaly, že na povrchu Marsu se voda chová výrazně jinak, než jsme zvyklí. Například místní „bahno“...

Další z rubriky

Vyzkoušejte osm zdarma dostupných alternativ Skypu

Ilustrační foto - notebook

Komunikační nástroj Skype umožňuje zdarma vést textové, audio, ale i video a skupinové hovory. Mezi uživateli je...

Instagram přináší funkci Focus. Vyrobí lepší portrét s rozostřeným pozadím

První dáma USA Melania Trumpová na prvním oficiálním portrétu, který Bílý dům...

Aktualizace Instagramu z minulého týdne přinesla funkci Focus. Ta napodobuje portrétové fotky nejnovějších mobilů díky...

Tablet vám naklonuje Facebook a zkontroluje příliš drzé aplikace

Tablet pro práci i zábavu

Mezi zajímavými aplikacemi pro tablety tento týden nechybí například nástroj na prověření oprávnění instalovaných...

Najdete na iDNES.cz