Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jak rychlý máte pevný disk?

aktualizováno 
Máte podezření, že je váš počítač pomalý? Zdá se vám, že načítání dat a jejich zpětné uložení trvá neúměrně dlouho? Potom zkuste své „datové sklady“, tedy pevné disky podrobit detailním testům. Lehce tak zjistíte, jak rychlý opravdu je.

Diagnostické programy nám podávají globální náhled na hardwarové a softwarové vybavení PC. Naproti tomu testovací poskytují celou řadu informací o mikropočítačovém systému. Těchto aplikací existuje samozřejmě celá řada. My jsme do dnešního článku vybrali ty, které se zaměřují na práci s pevným diskem.

Testovací nástroje důkladně proklepou HDD a podají zprávu, v jaké je „kondici“. Řada uživatelů si však bohužel mylně myslí, že celkový výkon harddisku je dán jeho vnitřním vybavením. To je sice pravda, ale jen částečně. Hodně také záleží na dalších součástech systému: možnostech čipové sady, UDMA/PIO režimu, konfiguraci RAID, rychlosti CPU, množství paměti a především na kvalitě použitých ovladačů, s čímž se počítá a v testech zohledňuje. Zkuste si změřit výkon vašeho datového úložiště a nainstalujte si pomůcky pro měření údajů ze S.M.A.R.T.u.

Active SMART 2.42 - shareware
Active SMART je nástroj pro pevný disk, který sleduje a předvídá poruchy pevného disku. Využívá technologie S.M.A.R.T. a díky ní zabrání ztrátě dat a předpovídá možné selhání. Jestliže chybu objeví, oznámí vám to a umožní disk odstavit. Chyby může oznamovat i pomocí elektronické pošty a umožňuje i dálkovou zprávu. Active SMART sleduje všechny důležité HDD parametry (teplotu disku, stav čtecích hlaviček atd.). Podporuje i SCSI disky.

 • Stahujte na této adrese (1 MB).

 • HD Tach 3 – shareware
  Legenda mezi testovacím náčiním pro HDD. Podává informace o sekvenčním čtení, diskové kapacitě, přístupové době, zatížení CPU při operacích s diskem, maximální a mininální přenosové rychlosti a mnohem více. Software je považován za jeden z nejlepších nástrojů pro testování HDD. Pracuje s disky IDE, SATA, USB, FireWire i v RAIDu. Zatímco předešlé, neregistrované varianty programu byly určeny pouze systémům Windows 95/98 a ME, nyní je lze nasadit i ve Windows 2000 a XP.

 • Stahujte na této adrese (1.3 MB).

 • Disk Bench 2.4.3.1 – freeware
  Tento program testuje reálnou výkonnost disku. Neprovádí laboratorní testy, ale simuluje skutečnou práci s diskem. Pracuje tak, že definujete složku, kterou bude program kopírovat z místa A na místo B. Po startu testu bude program náhodně kopírovat vybrané soubory, bude jejich kopírování přerušovat a z cílového umístění je mazat. Program vyžaduje .NET Framweork.

 • Stahujte na této adrese (56.4 kB).

 • Disk Throughput Tester 1.2.9 - freeware
  Měří výkon harddisků, konkrétně jde o provádění testů rychlosti čtení a zápis. Nástroj obsahuje tři testy, pomocí kterých načítá a ukládá větší množství megabytů a na konci zobrazí průměrný výsledek přenesených dat za jednu sekundu. DiskTT si nedělá velké ambice, slouží pouze k měření sekvenčního čtení a zápisu disků. Ve svých testech zohledňuje použití disku v systému (ovladače, CPU, RAID atd), takže neprovádí pouze testy na disku.

 • Stahujte na této adrese (297 kB).

 • CHDDSPEED 0.1 – freeware
  CHDDSPEED je jedinečná pomůcka pro kontrolu poškození disků a dalších dat. médií. Pracuje sice v příkazové řádce, ale ovládá se velmi jednoduše. Po spuštění testuje výkon různých zařízení (HDD, CD, flash disk, atd). Tato verze obsahuje dva testy: multisektorové čtení a random read test.

 • Stahujte na této adrese (34 kB).

 • HDD Speed 2.1 – freeware
  Jedinečný nástroj pro zjištění výkonnosti vašich pevných disků. Navíc zobrazuje všechny informace a parametry disku a podporu SCSI, EIDE, U/DMA, S.M.A.R.T., atd. Jde o dobrý ruský program, který však musíte spouštět z DOSu.

 • Stahujte na této adrese (235 kB).

 • HD Tune 2.5 – freeware
  Velmi jednoduchým prográmkem je HD Tune od EFD Software. Ten totiž dokáže nejen otestovat pevný disk na přenosové rychlosti a přístupové doby, vytížení CPU, ale zobrazí výsledky do přehledných grafů. S daty můžete pracovat i ve schránce Windows. Navíc poskytuje i informace o zdravotním stavu HDD a celou řadu dat ze S.M.A.R.T. Nově nyní obsahuje informace o: SATA podpoře, Native Command Queuing (NCQ) a Power Management.

 • Stahujte na této adrese (627 kB).

 • MHDD 4.6 - freeware
  MHDD je pomůcka pro rychlou low-level diagnostiku disku. Je velmi rychlá – disk o velikosti až 20 GB dokáže otestovat v 6 minutách. Podává přesnou diagnostiku celého povrchu ploten a hlav HDD bez ohledu na uložená data. Program také povolí zbavit se „softwarově“ vadných sektorů. MHDD také obsahuje monitorovací funkce a další testy. Pracuje v DOSu – ve Windows si však nejdříve vytvoří speciální disketu.

 • Stahujte na této adrese (537 kB).

 • Quick Bench 1.1 – freeware
  Tímto benchmarkem zkontrolujete, zda jsou vaše disky v pořádku a zobrazí informace o sekvenčním čtení a také zatížení CPU diskem při práci. K diskům přistupuje přes technologii DMA.

 • Stahujte na této adrese (453 kB).

 • Victoria 3.4 - freeware
  Victoria je silná ruská HDD diagnostická pomůcka. Podporuje nejen IDE disky, ale také novou technologii SATA. Victoria má mnoho užitečných vlastností, včetně: vyčerpávajících informací o disku, vytváření image disku, 9 nástrojů pro testy, hlubokého scanu, prohlédnutí ploten, nízkoúrovňových formátů, správy akustiky (AAM), S.M.A.R.T. a ještě více. Aplikace je opět určena pro DOS.

 • Stahujte na této adrese (83 kB).

 • Hlavní zprávy

  Další z rubriky

  Diskové úložiště
  Víte v jaké kondici je váš HDD či SSD? Zeptejte se správného programu

  Data. Chcete-li je mít jak v peřince, potom jistě pravidelně zálohujete. Můžete se však spolehnout na výdrž samotných diskových úložišť? To prozradí HDD...  celý článek

  Google Home - domov pro Asistenta Google
  Vyberte si pohlaví. Google Assistant nabídne i mužský hlas

  Digitální asistentky měly zatím vždy ženský hlas, ale nyní si u Googlu můžete vybrat, stačí v nastavení přepnout z Voice 1 na Voice 2. A ozve se chlap.  celý článek

  Tipy a triky pro Windows 10
  Tipy pro Windows 10: automatické zapínání wi-fi či vyšší zabezpečení

  Ruční deaktivace wi-fi připojení a její automatická aktivace po určité době zajistí, že vás nikdo v tuto chvíli nebude rušit. Ukážeme také, jak v oznamovací...  celý článek

  Najdete na iDNES.cz  mobilní verze
  © 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
  Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.