Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Jak se dostat ke stránkám, které nemáte vidět

Web se mění obrovskou rychlostí a mnoho stránek nenávratně mizí... Vlastně ne tak docela. Projekt Internet Archive se snaží o zachování obrazu internetu takového, jaký je. Pojďte nahlédnout do minulosti.

Jaký byl internet, když jsme byli malí? | foto: Profimedia.cz

Internetové stránky se staly jedním z nejdůležitějších médií současnosti.‭ ‬Vděčí zato především své dostupnosti a flexibilitě‭ ‬-‭ ‬změny probíhají v řádu sekund.‭ ‬World Wide Web je tak prostorem neustálých změn,‭ ‬aktualizací,‭ ‬oprav a inovací.‭ ‬Každý měsíc jsme svědky toho,‭ ‬jak některý z velkých portálů prochází zevrubným redesignem a podobně,‭ ‬jako si staří Řekové posteskli,‭ ‬že‭ "‬dvakrát nevstoupíš do téže řeky‭"‬,‭ ‬dalo by se dnes říci,‭ ‬že‭ "‬dvakrát nevstoupíš na tentýž web.‭"

Toho si už v roce‭ ‬1996,‭ ‬tedy v samých začátcích WWW stránek,‭ ‬všiml Brewster Kahle,‭ ‬který tehdy založil neziskovou společnost Internet Archive.‭ ‬Jejím úkolem bylo zakonzervovat stav webových stránek jako určitý artefakt naší kultury,‭ ‬a poskytnout tak možnost tuto kulturu studovat i v budoucnu,‭ ‬kdy už originální stránky nebudou existovat,‭ ‬nebo budou změněny:‭ "‬Bez takovýchto artefaktů nemá civilizace žádnou možnost,‭ ‬jak se poučit ze svých chyb nebo úspěchů...‭ ‬Cílem našeho Internet Archivu je pomoci zachovat tyto artefakty a vytvořit internetovou knihovnu pro výzkumníky,‭ ‬historiky a studenty.‭"


‭Pohled do internetového pravěku

Ačkoli možná nejsme přímo výzkumníci,‭ ‬stojí adresa www.archive.org za návštěvu.‭ ‬Je přinejmenším zajímavé prohlédnout si stránky z internetové doby kamenné.‭ ‬Je to přitom velice jednoduché.‭ ‬V kolonce‭ "‬Wayback Machine‭" ‬zadáme adresu stránek‭ (‬nejlépe doménu,‭ ‬např.‭ "‬http://www.idnes.cz‭" ‬nebo‭ "‬www.google.com‭"‬,‭ ‬bez uvozovek‭)‬.‭ ‬Poté,‭ ‬co adresu potvrdíme stiskem tlačítka‭ "‬Take me back‭" (‬Vezmi mě zpět‭)‬,‭ ‬zobrazí se nám seznam dat,‭ ‬ke kterým existují v databázi záznamy.‭ ‬Pak už můžeme vybraný web procházet,‭ ‬většinou pouze do hloubky jednoho odkazu.‭

WaybackMachine, Internet Archive homepage

Velkou výhodou projektu WayBack Machine‭ (‬který běží ve spolupráci se společností Alexa.com‭) ‬je fakt,‭ ‬že je ukládáno více verzí jedné domény,‭ ‬takže můžete sledovat vývoj určitých stránek v čase.‭ ‬Počet uložení se liší,‭ ‬zpravidla více uložených verzí najdete u větších a důležitějších serverů vyznačujících se častou aktualizací.‭ ‬A potěšující je i fakt,‭ ‬že archiv ukládá i obrázky.

Slavné stránky a jejich začátky

Podívali jsme se, jak začínaly slavné stránky, které jsou dnes na špičkách návštěvnostních žebříčků. Velikán internetového vyhledávání má svůj "první záznam" v roce 1998. Vidíme, že už tehdy se snažil o jednoduché rozhraní. A všimněte si, že už tenkrát měl v oblibě slovo "BETA"... Vykřičník a nápis BETA zmizely až v průběhu dalšího roku.

Google homepage - 1998

To Yahoo se v archivu objevuje už v roce 1996, tedy rok po svém začátku. Dnes je to podle některých statistik nejnavštěvovanější stránka amerického internetu. Yahoo je mimochodem zkratka pro "Yet Another Hierarchical Officious Oracle", tedy "Ještě další uspořádané úslužné orákulum". Jde však o backronym, tedy o zkratku vytvořenou zpětně pro slovo, které se autorům líbilo z Gulliverových cest.

Yahoo - 1996

Začátky dalšího projektu, který hýbe dnešním internetem, se datují do mnohem bližší minulosti. Wikipedia, která se rozjíždí v roce 2001, má první použitelný záznam až v roce 2002 a kromě grafiky (a počtu hesel, samozřejmě) už je vše funkčně celkem podobné dnešní stránce.

Wikipedia - 2002

Historie českého webu

Pojďme na domácí půdu - také náš zpravodajský server iDnes.cz byl už v roce 1998 v provozu.

iDnes - 1998

První větší český vyhledávač Seznam se inspiroval úspěšným Yahoo a v roce 1998 vypadal takto. Grafika i navigace vám pamětníkům určitě připomene dobrodružné začátky internetu.

Seznam - 1996


Mezi české subjekty, které byly na internetu již od počátku provozu WebArchive, patří i Vláda ČR, jejíž stránky z roku 1996 ovšem dnes působí po grafické stránce spíše úsměvně.

Úřad vlády ČR - 1996

A nakonec si ukážeme stránky Karlovy univerzity, která rovněž patřila mezi webové průkopníky. A také to nebylo v oblasti webové grafiky...

Univerzita Karlova v Praze - 1997


Důkaz u soudu?

Zatímco vytištěné noviny nebo kniha jsou snadno archivovatelné a doložitelné, web se neustále mění. Toho lze i zneužít - třeba pro mazání důkazů. Skutečně, jak dokázat, že se na stránce vašeho protivníka v soudním sporu vyskytovaly informace, které pak majitel stránek později smazal?

Ve sporu z roku 2004 byl možná první takový pokus učiněn. Společnost Telewizja Polska chtěla záznamy historie stránek použít jako důkaz v soudním procesu proti svému protivníkovi EchoStar. Soud sice předběžně takový důkaz připustil, později jej však zamítl pro možnou nedůvěryhodnost.

WebArchiv podlehl kritice

A ono vlastně není čemu se divit. Když si totiž v roce 2002 scientologická církev stěžovala, že je pomocí WayBack Machine k dispozici nelichotivý a kritický obsah týkající se tohoto náboženského sdružení. Scientologisté, mezi které patří i Tom Cruise, už od pozdních devadesátých let vymáhali na různých společnostech odstranění materiálů, např. na základě údajného porušení autorských práv. Některé společnosti (např. Google nebo Amazon) nepodlehly, jiné ano. WayBack Machine smazala archiv s poznámkou, že to bylo na žádost autora stránek xenu.net, ten to však popírá.

Další služby

To všechno ale nemění nic na tom, že WayBack Machine je velice zajímavý a občas i užitečný nástroj při práci na internetu. Na stránkách www.archive.org najdete také speciální vydání k významným datům, např. k 11. září 2001. Kromě toho autoři shromažďují filmy a filmečky.

Narozdíl od Google Cache si WayBack Machine pamatuje více verzí v archivu a umí je zobrazit na časové ose. Hodí se tak nejen pro studijní účely, ale i pro získání již smazané informace, přehledu a občas i pro pobavení

Autor:
  • Nejčtenější

NASA ukázala, co byste viděli před možná nejbolestivější smrtí ve vesmíru

v diskusi je 95 příspěvků

10. května 2024  11:54

Superpočítače lze využít ke zpracování zajímavých úloh. Vedle hledání nových molekul pro léky,...

V noci na pondělí přinese prach z Halleyovy komety nebeskou podívanou

v diskusi je 7 příspěvků

5. května 2024

Meteorický roj Eta-Aquaridy je jedním ze dvou, jehož původ můžeme spojit se slavnou Halleyovou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jak mohou být tak levná? Výborně hrající sluchátka lze koupit „za hubičku“

v diskusi je 13 příspěvků

3. května 2024

Premium Milovníci kvalitně reprodukované hudby mohou za sluchátka utratit spoustu peněz a nelitovat toho,...

KVÍZ: Připomeňme si květnové povstání a konec druhé světové války v Evropě

v diskusi je 19 příspěvků

5. května 2024

Výročí květnového povstání v Českých zemích a konec druhé světové války v Evropě si připomeneme...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Byl výtečným velitelem, přivedl naše tankisty, ale komunisté mu to nedarovali

v diskusi je 33 příspěvků

8. května 2024

Není Liška jako Liška. Zatímco nacistický generál Erwin Rommel, přezdívaný Pouštní liška, byl...

NASA ukázala, co byste viděli před možná nejbolestivější smrtí ve vesmíru

v diskusi je 95 příspěvků

10. května 2024  11:54

Superpočítače lze využít ke zpracování zajímavých úloh. Vedle hledání nových molekul pro léky,...

Hoover celý život skrýval homosexualitu. Nechal sledovat Lennona či Chaplina

v diskusi je 10 příspěvků

10. května 2024

10. května 1924 se do čela americké FBI dostal John Edgar Hoover. Kontroverzní osobnost vydržela ve...

Revoluční funkce nebo zbytečnosti Windows 11, rozhodnutí je na vás

v diskusi je 10 příspěvků

10. května 2024

Nové aplikace, funkce a vlastnosti. Windows 11 se ještě více zaměřuje na uživatele a posouvá...

Apple čelí hněvu lidí za destruktivní reklamu. Ničí umění kvůli tabletu

v diskusi je 17 příspěvků

9. května 2024  12:48

Nová reklama Applu na čerstvě představené tablety iPad vyvolala na internetu vlnu hněvu. V reklamě...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...