Jaký byl internet, když jsme byli malí?

Jaký byl internet, když jsme byli malí? | foto: Profimedia.cz

Jak se dostat ke stránkám, které nemáte vidět

  • 12
Web se mění obrovskou rychlostí a mnoho stránek nenávratně mizí... Vlastně ne tak docela. Projekt Internet Archive se snaží o zachování obrazu internetu takového, jaký je. Pojďte nahlédnout do minulosti.

Internetové stránky se staly jedním z nejdůležitějších médií současnosti.‭ ‬Vděčí zato především své dostupnosti a flexibilitě‭ ‬-‭ ‬změny probíhají v řádu sekund.‭ ‬World Wide Web je tak prostorem neustálých změn,‭ ‬aktualizací,‭ ‬oprav a inovací.‭ ‬Každý měsíc jsme svědky toho,‭ ‬jak některý z velkých portálů prochází zevrubným redesignem a podobně,‭ ‬jako si staří Řekové posteskli,‭ ‬že‭ "‬dvakrát nevstoupíš do téže řeky‭"‬,‭ ‬dalo by se dnes říci,‭ ‬že‭ "‬dvakrát nevstoupíš na tentýž web.‭"

Toho si už v roce‭ ‬1996,‭ ‬tedy v samých začátcích WWW stránek,‭ ‬všiml Brewster Kahle,‭ ‬který tehdy založil neziskovou společnost Internet Archive.‭ ‬Jejím úkolem bylo zakonzervovat stav webových stránek jako určitý artefakt naší kultury,‭ ‬a poskytnout tak možnost tuto kulturu studovat i v budoucnu,‭ ‬kdy už originální stránky nebudou existovat,‭ ‬nebo budou změněny:‭ "‬Bez takovýchto artefaktů nemá civilizace žádnou možnost,‭ ‬jak se poučit ze svých chyb nebo úspěchů...‭ ‬Cílem našeho Internet Archivu je pomoci zachovat tyto artefakty a vytvořit internetovou knihovnu pro výzkumníky,‭ ‬historiky a studenty.‭"


‭Pohled do internetového pravěku

Ačkoli možná nejsme přímo výzkumníci,‭ ‬stojí adresa www.archive.org za návštěvu.‭ ‬Je přinejmenším zajímavé prohlédnout si stránky z internetové doby kamenné.‭ ‬Je to přitom velice jednoduché.‭ ‬V kolonce‭ "‬Wayback Machine‭" ‬zadáme adresu stránek‭ (‬nejlépe doménu,‭ ‬např.‭ "‬http://www.idnes.cz‭" ‬nebo‭ "‬www.google.com‭"‬,‭ ‬bez uvozovek‭)‬.‭ ‬Poté,‭ ‬co adresu potvrdíme stiskem tlačítka‭ "‬Take me back‭" (‬Vezmi mě zpět‭)‬,‭ ‬zobrazí se nám seznam dat,‭ ‬ke kterým existují v databázi záznamy.‭ ‬Pak už můžeme vybraný web procházet,‭ ‬většinou pouze do hloubky jednoho odkazu.‭

WaybackMachine, Internet Archive homepage

Velkou výhodou projektu WayBack Machine‭ (‬který běží ve spolupráci se společností Alexa.com‭) ‬je fakt,‭ ‬že je ukládáno více verzí jedné domény,‭ ‬takže můžete sledovat vývoj určitých stránek v čase.‭ ‬Počet uložení se liší,‭ ‬zpravidla více uložených verzí najdete u větších a důležitějších serverů vyznačujících se častou aktualizací.‭ ‬A potěšující je i fakt,‭ ‬že archiv ukládá i obrázky.

Slavné stránky a jejich začátky

Podívali jsme se, jak začínaly slavné stránky, které jsou dnes na špičkách návštěvnostních žebříčků. Velikán internetového vyhledávání má svůj "první záznam" v roce 1998. Vidíme, že už tehdy se snažil o jednoduché rozhraní. A všimněte si, že už tenkrát měl v oblibě slovo "BETA"... Vykřičník a nápis BETA zmizely až v průběhu dalšího roku.

Google homepage - 1998

To Yahoo se v archivu objevuje už v roce 1996, tedy rok po svém začátku. Dnes je to podle některých statistik nejnavštěvovanější stránka amerického internetu. Yahoo je mimochodem zkratka pro "Yet Another Hierarchical Officious Oracle", tedy "Ještě další uspořádané úslužné orákulum". Jde však o backronym, tedy o zkratku vytvořenou zpětně pro slovo, které se autorům líbilo z Gulliverových cest.

Yahoo - 1996

Začátky dalšího projektu, který hýbe dnešním internetem, se datují do mnohem bližší minulosti. Wikipedia, která se rozjíždí v roce 2001, má první použitelný záznam až v roce 2002 a kromě grafiky (a počtu hesel, samozřejmě) už je vše funkčně celkem podobné dnešní stránce.

Wikipedia - 2002

Historie českého webu

Pojďme na domácí půdu - také náš zpravodajský server iDnes.cz byl už v roce 1998 v provozu.

iDnes - 1998

První větší český vyhledávač Seznam se inspiroval úspěšným Yahoo a v roce 1998 vypadal takto. Grafika i navigace vám pamětníkům určitě připomene dobrodružné začátky internetu.

Seznam - 1996


Mezi české subjekty, které byly na internetu již od počátku provozu WebArchive, patří i Vláda ČR, jejíž stránky z roku 1996 ovšem dnes působí po grafické stránce spíše úsměvně.

Úřad vlády ČR - 1996

A nakonec si ukážeme stránky Karlovy univerzity, která rovněž patřila mezi webové průkopníky. A také to nebylo v oblasti webové grafiky...

Univerzita Karlova v Praze - 1997


Důkaz u soudu?

Zatímco vytištěné noviny nebo kniha jsou snadno archivovatelné a doložitelné, web se neustále mění. Toho lze i zneužít - třeba pro mazání důkazů. Skutečně, jak dokázat, že se na stránce vašeho protivníka v soudním sporu vyskytovaly informace, které pak majitel stránek později smazal?

Ve sporu z roku 2004 byl možná první takový pokus učiněn. Společnost Telewizja Polska chtěla záznamy historie stránek použít jako důkaz v soudním procesu proti svému protivníkovi EchoStar. Soud sice předběžně takový důkaz připustil, později jej však zamítl pro možnou nedůvěryhodnost.

WebArchiv podlehl kritice

A ono vlastně není čemu se divit. Když si totiž v roce 2002 scientologická církev stěžovala, že je pomocí WayBack Machine k dispozici nelichotivý a kritický obsah týkající se tohoto náboženského sdružení. Scientologisté, mezi které patří i Tom Cruise, už od pozdních devadesátých let vymáhali na různých společnostech odstranění materiálů, např. na základě údajného porušení autorských práv. Některé společnosti (např. Google nebo Amazon) nepodlehly, jiné ano. WayBack Machine smazala archiv s poznámkou, že to bylo na žádost autora stránek xenu.net, ten to však popírá.

Další služby

To všechno ale nemění nic na tom, že WayBack Machine je velice zajímavý a občas i užitečný nástroj při práci na internetu. Na stránkách www.archive.org najdete také speciální vydání k významným datům, např. k 11. září 2001. Kromě toho autoři shromažďují filmy a filmečky.

Narozdíl od Google Cache si WayBack Machine pamatuje více verzí v archivu a umí je zobrazit na časové ose. Hodí se tak nejen pro studijní účely, ale i pro získání již smazané informace, přehledu a občas i pro pobavení