Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jak se fotí ohňostroj

aktualizováno 
Chcete vyfotit zajímavé, akční a pestrobarevné fotky? Zkuste letos vyfotit novoroční ohňostroj. Není to až tak těžké.
Ohňostroj je velmi vděčným fotografickým motivem.

Ohňostroj je velmi vděčným fotografickým motivem. | foto: Profimedia.cz

 Pokud budete první minuty roku 2007 ještě dostatečně při smyslech, naskytne se vám nepochybně pestrá a hlučná podívaná v podobě pyrotechnických výtvorů na noční obloze. A pokud budete dokonce natolik střízliví, abyste popadli svůj foťák a tu prchavou nádheru zvěčnili, možná se vám bude hodit tenhle návod. Fotky ohňostrojů patří k těm, kdy se často nachomýtnete až k nezaslouženě dobrým výsledkům. Překvapte sami sebe.

Slavnostní ohňostroj

Připravte si dopředu vše, co budete na focení potřebovat.

Ohňostroj se vyznačuje tím, že na vás nepočká. Zvláště u toho novoročního budete těžko všechny přesvědčovat, aby posečkali, než si skočíte domů pro další film nebo kartu. Nezbytnou součástí vaší výbavy by každopádně měl být stativ. Umožní pořídit čisté a ostré fotografie. Samozřejmě, můžete to zkusit i bez stativu, výsledky ale budou přinejlepším zajímavé, daleko spíše ale roztřesené.

Maličký stativ

Kromě stativu by se hodila i kabelová spoušť, tu doporučujeme zejména majitelům zrcadlovek. Někdy se dá pořídit i dálkové ovládání. Kabelová spoušť má výhodu tzv. „bulb“ režimu: můžete nechat závěrku otevřenou, jak dlouho chcete, minutu, hodinu, šest hodin... Na ohňostroj použijete spíše tu minutu, delší časy můžete uplatnit u jiných motivů.

Kabelová spoušť

Kabelová spoušť

V neposlední řadě se ujistěte, že máte na médiu dostatek místa. Měnit paměťovou kartu nebo film, zatímco kolem vás rozkvétají světelné květy a vám odpadají umrzající prsty, není nic příjemného. Také baterky by vás neměly zradit, pamatujte, že v zimě vydrží o něco méně.

Jak fotoaparát nastavit

Ačkoli ohňostroje můžete vyfotit s jakýmkoli fotoaparátem, majitelé zrcadlovek budou přeci jen ve značné výhodě. Naším cílem je totiž nastavit přístroj následovně: zaostřit na nekonečno, středně zaclonit, nízkou citlivost a dlouhý, pokud možno flexibilní, čas.

Manuální nastavení

Pokud nemáte zrcadlovku nebo kompakt s manuálním nastavením, podívejte se, zda je na fotoaparátu alespoň možnost ostřit na nekonečno (mohlo by být znázorněno horami nebo ležatou osmičkou). Doporučujeme vypnout autofocus, ve tmě by neměl na co ostřit a zbytečně by zdržoval. Některé fotoaparáty nabízejí přímo režim „ohňostroj“ (anglicky „fireworks“).

Režim ohňostroj

Režim ohňostroj

Pryč s bleskem

Citlivost nechejte co nejnižší. Vyhněte se nastavení AUTO, my chceme 50 nebo 100 ISO. Čím menší citlivost, tím nižší zrnitost, tím lepší černá, tím působivější fotky.

Jakou rychlost závěrky?

To záleží na tom, jakého efektu chcete docílit. Ohňostroje vypadají na fotkách tak dobře proto, že kamera vlastně zachycuje jejich průběh. Proto jsou např. výbuchy bohatší, než si je pamatujete, proto se vám povede na jeden snímek zachytit dvě rozkvetlé rachejtle, i když jedna ve skutečnosti zhasla dřív, než druhá odstartovala. Osobně bych doporučil experimentovat s časy od tří sekund až do časů nejdelších. Druhou možností je využít již zmíněné kabelové spouště a držet závěrku otevřenou, dokud se v zorném poli objektivu neodehraje požadovaný efekt. Pak spoušť pustit a čekat na další snímek.

Odkud fotit

Místo, odkud budete ohňostroj fotit, si pokud možno dopředu prohlédněte. Pokuste se odhadnout, zda se nebudou před objektivem fotoaparátu promenádovat lidé. Vyhněte se také lampám a dalším rušivým zdrojům světla. Siluety budov mohou fotografie zajímavě dokreslit, ale bez nich to, alespoň zezačátku, budete mít mnohem jednodušší. Miřte na černou oblohu a lovte barevné výbuchy.

Američané slavili výročí nezávislosti. (4. července 2005)

Pokud používáte objektiv s variabilním ohniskem (zoom), zvolte co nejkratší ohnisko (odzoomujte). Vejde se vám toho do záběru mnohem více. Na počítači můžete udělat dodatečné výřezy. Proto se bude hodit co nejvyšší rozlišení obrazu a nejvyšší kvalita. Na škodu není ani aktivovat redukci šumu.

S chutí do toho

Pokud vás tedy na Silvestra nezmůže alkohol ani televize a budete mít dostatek trpělivosti, přejeme hodně štěstí při zachytávání světelného divadla na vaše filmy a karty. Fotky ohňostrojů patří k těm, kdy se často nachomýtnete až k nezaslouženě dobrým výsledkům. Překvapte sami sebe. V diskuzi uvítáme další tipy, případně informace o chystaných ohňostrojích.

Další odkazy:

Naprosto nesmyslné je při focení ohňostroje používat blesk. Blesk kompaktů nemá zpravidla dosah větší, než čtyři metry, a na takovou vzdálenost se, prosím, žádnému ohňostroji nepřibližujte. Stejně by to nijak nepomohlo, ohňostroj je jasný dost. Blesk zkrátka vypněte. Jedinou výjimkou je focení portrétu s ohňostrojem ozdobeným nočním nebem v pozadí. V takovém případě přibleskněte dlouhou expozici, nebo využijte režim nočního portrétu. Každopádně bude záležet na štěstí, co vám pyrotechnici nad hlavami vykreslí. Klíčem k úspěchu je v tomto případě skutečně pořídit více fotografií.
Autor:


Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Horký nápoj vás ve vedru ochladí lépe, zjistili vědci. Ale má to háček

Horký nápoj v horkém létě?

Biologie lidského těla někdy funguje přesně naopak, než by člověk čekal. Příkladem je pití horkých nápojů v létě. Zní...

Další z rubriky

Jak fotografie vzala obživu malířům. Šlechta na začátku obrazové revoluce

Josef Colloredo-Mannsfeld: Koupající se, SOA Praha, fond Ústřední ředitelství...

Pořízení fotografií vnímáme dnes díky mohutnému rozvoji digitálních technologií jako běžnou součást našeho života....

Nové brýle od Snapchatu jsou venku, zvládnou pořídit video i fotky

Brýle Snapchat Spectacles

Šmírovací brýle se dočkaly nové verze. Doplněk od komunikační služby Snapchat vyjde příští týden a dočkal se několika...

Foťák, ze kterého se babičky zblázní. Spoušť stiskne umělá inteligence

Chytrý fotoaparát Google Clips

Nový fotoaparát od společnosti Google se obejde bez fotografa. Stačí jej umístit do místa, kde se něco děje - například...

ZE ŽIVOTA: Že jsem ho neporodila? To je jedno, dám mu všechnu lásku
ZE ŽIVOTA: Že jsem ho neporodila? To je jedno, dám mu všechnu lásku

V podstatě jde o pohádku, protože vše končí dobře, jen svatbou to teprve začalo...

Najdete na iDNES.cz