Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jak se fotí ohňostroj

aktualizováno 
Chcete vyfotit zajímavé, akční a pestrobarevné fotky? Zkuste letos vyfotit novoroční ohňostroj. Není to až tak těžké.
Ohňostroj je velmi vděčným fotografickým motivem.

Ohňostroj je velmi vděčným fotografickým motivem. | foto: Profimedia.cz

 Pokud budete první minuty roku 2007 ještě dostatečně při smyslech, naskytne se vám nepochybně pestrá a hlučná podívaná v podobě pyrotechnických výtvorů na noční obloze. A pokud budete dokonce natolik střízliví, abyste popadli svůj foťák a tu prchavou nádheru zvěčnili, možná se vám bude hodit tenhle návod. Fotky ohňostrojů patří k těm, kdy se často nachomýtnete až k nezaslouženě dobrým výsledkům. Překvapte sami sebe.

Slavnostní ohňostroj

Připravte si dopředu vše, co budete na focení potřebovat.

Ohňostroj se vyznačuje tím, že na vás nepočká. Zvláště u toho novoročního budete těžko všechny přesvědčovat, aby posečkali, než si skočíte domů pro další film nebo kartu. Nezbytnou součástí vaší výbavy by každopádně měl být stativ. Umožní pořídit čisté a ostré fotografie. Samozřejmě, můžete to zkusit i bez stativu, výsledky ale budou přinejlepším zajímavé, daleko spíše ale roztřesené.

Maličký stativ

Kromě stativu by se hodila i kabelová spoušť, tu doporučujeme zejména majitelům zrcadlovek. Někdy se dá pořídit i dálkové ovládání. Kabelová spoušť má výhodu tzv. „bulb“ režimu: můžete nechat závěrku otevřenou, jak dlouho chcete, minutu, hodinu, šest hodin... Na ohňostroj použijete spíše tu minutu, delší časy můžete uplatnit u jiných motivů.

Kabelová spoušť

Kabelová spoušť

V neposlední řadě se ujistěte, že máte na médiu dostatek místa. Měnit paměťovou kartu nebo film, zatímco kolem vás rozkvétají světelné květy a vám odpadají umrzající prsty, není nic příjemného. Také baterky by vás neměly zradit, pamatujte, že v zimě vydrží o něco méně.

Jak fotoaparát nastavit

Ačkoli ohňostroje můžete vyfotit s jakýmkoli fotoaparátem, majitelé zrcadlovek budou přeci jen ve značné výhodě. Naším cílem je totiž nastavit přístroj následovně: zaostřit na nekonečno, středně zaclonit, nízkou citlivost a dlouhý, pokud možno flexibilní, čas.

Manuální nastavení

Pokud nemáte zrcadlovku nebo kompakt s manuálním nastavením, podívejte se, zda je na fotoaparátu alespoň možnost ostřit na nekonečno (mohlo by být znázorněno horami nebo ležatou osmičkou). Doporučujeme vypnout autofocus, ve tmě by neměl na co ostřit a zbytečně by zdržoval. Některé fotoaparáty nabízejí přímo režim „ohňostroj“ (anglicky „fireworks“).

Režim ohňostroj

Režim ohňostroj

Pryč s bleskem

Citlivost nechejte co nejnižší. Vyhněte se nastavení AUTO, my chceme 50 nebo 100 ISO. Čím menší citlivost, tím nižší zrnitost, tím lepší černá, tím působivější fotky.

Jakou rychlost závěrky?

To záleží na tom, jakého efektu chcete docílit. Ohňostroje vypadají na fotkách tak dobře proto, že kamera vlastně zachycuje jejich průběh. Proto jsou např. výbuchy bohatší, než si je pamatujete, proto se vám povede na jeden snímek zachytit dvě rozkvetlé rachejtle, i když jedna ve skutečnosti zhasla dřív, než druhá odstartovala. Osobně bych doporučil experimentovat s časy od tří sekund až do časů nejdelších. Druhou možností je využít již zmíněné kabelové spouště a držet závěrku otevřenou, dokud se v zorném poli objektivu neodehraje požadovaný efekt. Pak spoušť pustit a čekat na další snímek.

Odkud fotit

Místo, odkud budete ohňostroj fotit, si pokud možno dopředu prohlédněte. Pokuste se odhadnout, zda se nebudou před objektivem fotoaparátu promenádovat lidé. Vyhněte se také lampám a dalším rušivým zdrojům světla. Siluety budov mohou fotografie zajímavě dokreslit, ale bez nich to, alespoň zezačátku, budete mít mnohem jednodušší. Miřte na černou oblohu a lovte barevné výbuchy.

Američané slavili výročí nezávislosti. (4. července 2005)

Pokud používáte objektiv s variabilním ohniskem (zoom), zvolte co nejkratší ohnisko (odzoomujte). Vejde se vám toho do záběru mnohem více. Na počítači můžete udělat dodatečné výřezy. Proto se bude hodit co nejvyšší rozlišení obrazu a nejvyšší kvalita. Na škodu není ani aktivovat redukci šumu.

S chutí do toho

Pokud vás tedy na Silvestra nezmůže alkohol ani televize a budete mít dostatek trpělivosti, přejeme hodně štěstí při zachytávání světelného divadla na vaše filmy a karty. Fotky ohňostrojů patří k těm, kdy se často nachomýtnete až k nezaslouženě dobrým výsledkům. Překvapte sami sebe. V diskuzi uvítáme další tipy, případně informace o chystaných ohňostrojích.

Další odkazy:

Naprosto nesmyslné je při focení ohňostroje používat blesk. Blesk kompaktů nemá zpravidla dosah větší, než čtyři metry, a na takovou vzdálenost se, prosím, žádnému ohňostroji nepřibližujte. Stejně by to nijak nepomohlo, ohňostroj je jasný dost. Blesk zkrátka vypněte. Jedinou výjimkou je focení portrétu s ohňostrojem ozdobeným nočním nebem v pozadí. V takovém případě přibleskněte dlouhou expozici, nebo využijte režim nočního portrétu. Každopádně bude záležet na štěstí, co vám pyrotechnici nad hlavami vykreslí. Klíčem k úspěchu je v tomto případě skutečně pořídit více fotografií.
Autor:Nejčtenější

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Rusko stále neumí vyrábět termovizní přístroje

Termovize jsou mimo jiné hlavním senzorem všech moderních tanků. Ruské tanky...

Klíčovou součást termovizních přístrojů představují detektory v mozaikovém uspořádání. Vyrábí se pouze v několika...

Největší představitelné utrpení? Co ovlivňuje bolest a jak ji měřit

Popište, jakou bolest cítíte (ilustrační foto)

„Bolest je jen slabost opouštějící tělo,“ zněla jedna z propagačních vět amerických mariňáků. Pro někoho jsou...

Další z rubriky

Šest jednoduchých rad, jak se okamžitě zlepšit ve focení už před Vánocemi

Snímek vánoc bez blesku

Některé fotografie se nám líbí a při pohledu na jiné často nevidíme, čím to je, že to zkrátka není ono. Připravili jsme...

Pět vychytávek, které se vám budou k foťáku hodit

Stativ se vám může hodit nejen pro focení v noci.

Nezlepší vaše fotografie, ale v mnohém vám ulehčí život a často i zachrání techniku před poškozením. Vybrali jsme...

Nová bezzrcadlovka Fujifilm X-E3 má joystick i rychlé ostření

Bezzrcadlovka Fujifilm X-E3 využívá dotykový třípalcový LCD panel s rozlišením...

Společnost Fujifilm oficiálně vypouští na náš trh nový systémový fotoaparát, který je nejmenším takovým zařízením v...

recenze-a-hodnoceni-vyrobku
recenze-a-hodnoceni-vyrobku

Nevíte si rady jaký koupit kočárek, nebo který prací prostředek je nejlepší? Podívejte se na zkušenosti jiných maminek.

Najdete na iDNES.cz