Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jak se loni bojovalo o nástupnictví po DVD

aktualizováno 
Ani v loňském roce neutichly zbraně v dlouhé válce o nástupnictví po současné generaci DVD. Ve hře je miliardový obchod s mechanikami a disky. Boj je proto krutý a nemilosrdný. Co se v této oblasti loni událo zajímavého?

Stejně jako v předchozích letech i loni pokračoval litý boj o nástupnictví po současné generaci DVD. Hlavními soupeři v této válce jsou technologie Blu-Ray a HD DVD, za kterými stojí velké skupiny výrobců elektroniky. Ve skupině kolem formátu Blu-ray nalezneme takové průmyslové velikány jakými jsou Matsushita, LG, Mitsubishi, Hitachi, Pioneer, Philips, Samsung, Sharp, Thomson, Sony, Dell a Hewlett-Packard, ale ani druhému formátu HD DVD nechybí silní příznivci jakými jsou Toshiba, NEC a Sanyo.

Oba dva formáty nastupující generace optických záznamových systémů na rozdíl od současné technologie, která je založená na červeném laseru, využívají modrý laser, který umožňuje dosáhnout mnohem vyšší kapacity dat, což je především důležité pro záznam ve vysokém rozlišení HDTV. Velkou výhodu HD DVD je jeho kompatibilita se současnou technologií DVD, kterou Blu-ray postrádá. Navzájem jsou oba formáty mezi sebou nekompatibilní.

Blu-Ray a HD DVD nejsou jedinými kandidáty

Kromě Blu-Ray a HD DVD se však objevují i další formáty, jako je například FVD (viz článek Nestačí vám kapacita DVD? Počkejte si na FVD a HD DVD a Blu-ray se perou. FVD a Microsoft se smějou). Na začátku října navíc oznámila Čína, že hodlá do do roku 2008 vyvinout vlastní formát, který bude konkurovat Blu-Ray a HD DVD. Více si o tom můžete přečíst zde. Mohlo by se tak naplnit rčení, když se dva perou, třetí se směje.

Budoucnost DVD však může být úplně jiná. Na konci května proběhla médii zpráva, že společnost Iomega přišla s nápadem, který by mohl zcela převrátit veškeré dohady o nástupci současných DVD mechanik a médií. Pomocí nanotechnologie by se jim mělo podařit rozšířit v současnosti dostupnou maximální kapacitu 8,5 GB až stonásobně a zvýšit přenosovou rychlost třicetkrát. Iomega si hned svůj nápad pojistila u patentového úřadu. Jeden patent nese označení articulated optical DVD ( AO-DVD) a druhý nano-grating DVD (NG-DVD). Psali jsme o tom zde. Na vítěze čeká mnohamiliardový trh s optickými disky a mechanikami.

Obě skupiny se nedokáží domluvit a přetahují se o podporu

V průběhu roku se oba znepřátelené tábory několikrát pokoušeli domluvit na spojení obou formátů. Všechna jednání však skončila krachem a o tom, který formát se prosadí rozhodne trh (více zde).

Kromě toho se po celý rok objevovaly zprávy o tom, jaké firmy vyjádřily podporu některému z těchto formátů. Mezi nejvýznamnější patří bezesporu společnosti Microsoft a Intel, které na konci září deklarovali, že do budoucna počítají s HD DVD. (viz článek Intel a Microsoft budou podporovat HD DVD). Podpora těchto firem by mohla být klíčová pro prosazení formátu v oblasti výpočetní techniky. Intel však o několik dní později oznámil, že podpoří i Blu-Ray pokud implementuje funkci manage copy. Ta umožňuje zkopírovat obsah DVD na pevný disk a zpřístupnit tak data přes síť z kterékoli místnosti vašeho domova.  Více informací naleznete zde.

Naproti tomu Blu-Ray se dařilo získávat podporu mezi hollywoodskými filmovými studii. Ke studiím Sony Pictures Entertainment a The Walt Disney Co. se přidaly Paramount Home Entertainment a Twentieth Century Fox. Studia Paramount, Fox a Disney však nevylučují, že budou vydávat filmy i na konkurenčním formátu HD DVD.

Některá zařízení přehrají oba formáty

Některým výrobcům však již dochází trpělivost se současnou patovou situací, kdy si obě skupiny tvrdě hájí svůj formát a nehodlají ustoupit. Příkladem je společnost Samsung, která na začátku října ohlásila, že v roce 2006 představí zařízení, které bude číst oba konkurenční formáty. Uživateli by pak bylo jedno, zda si koupí video titul na HD DVD-ROM či BD-ROM disku. Obojí mu půjde přehrát. Psali jsme o tom rovněž v našem článku Nástupce současných DVD dorazí do Česka na jaře.

Stejným způsobem se celou situaci rozhodly řešit i společnosti NEC a Sony. V polovině listopadu oznámily, že založí společný podnik, který bude také vyvíjet a vyrábět zařízení podporující zároveň Blu-Ray i HD DVD.

Blu-Ray i HD DVD disky budou vybaveny ochranou

Důležitou otázkou, kterou letos obě asociace také řešily, je bezpečnost. Nejprve se shodli na druhu ochrany obsahu disků. V polovině srpna skupina kolem Blu-Ray přijala ochranu typu AACS, kterou si už před časem vybralo konkurenční sdružení prosazující disky typu HD DVD. Podrobnosti naleznete zde. Na konci října byl na konferenci DVD fóra v Paříži představ další typ ochrany, který je založen na principu vodoznaku. Více informací se dočtete v článku Zlikvidují kódy ve filmech pirátství? Těsně před Vánocemi napsal japonský serveru ITmedia, že se Blu-Ray Disc Association se údajně rozhodla přijmout pro budoucí HD tituly regionální kódy podobné těm, které známe ze současných DVD (viz zde).

Letošní rok je ve znamení nástupu DVD příští generace

Ani loni jsme se i přes sliby obou skupin nedočkali uvedení nové generace DVD do volného prodeje. Letošní rok je však v tomto ohledu přelomem. Ukázal to mezinárodní veletrh spotřební elektroniky CES, který se začátkem roku uskutečnil v Las Vegas (více zde). Výrobci obou skupin se zde předháněli v představování jak přístrojů, tak i záznamových médií. První počítačové mechaniky, stolní přehrávače a média se objeví na trhu již na jaře letošního roku.

Kromě toho se zákazníci mohou těšit i na první várku filmů na Blu-Ray a HD DVD mezi kterými nechybí ani takové holywoodské trháky jako  Batman Begins, Karlík a továrna na čokoládu, Poslední Samuraj, Smrtonosná zbraň, Matrix, Troja, Doba ledová,  Harry Potter 4: Ohnivý pohár, Full Metal Jacket, Ocean's Twelve nebo Fantom Opery. Jenom pro HD DVD má být do konce roku podle vyjádření filmových studií více než dvěstě titulů a Blu-Ray rozhodně nechce zůstat pozadu.

Přečtěte si více

Filmy na Blu-Ray budou opatřeny regionálním kódováním

Konec války. Sony a Nec vyrobí HD-DVD i Blu-Ray systémy

Zlikvidují kódy ve filmech pirátství?

Číňané hodlají konkurovat HD-DVD a Blu-Ray

Intel podmiňuje podporu Blu-Ray

Blu-Ray získalo na svou stranu další filmové studio

Intel a Microsoft budou podporovat HD DVD

HD DVD a Blu-ray se perou. FVD a Microsoft se smějou

Samsung bude podporovat Blu-Ray i HD DVD

Jednotný formát DVD je v nedohlednu. Rozhodne trh

Blu-ray vítězí a lasery do vašeho domu aneb Výlety pana Broučka do 21. století

Konkurenti v příští generaci DVD se shodli na ochraně

Blu-Ray má na své straně další studio

Microsoft bude podporovat nástupce DVD od Toshiby

Příští rok se objeví zapisovatelné HD DVD disky

Podle Toshiby by mohl existovat jednotný formát DVD

Nová technologie zvětší kapacitu DVD až 850 GB

Na jedno Blu-ray médium se už vejde 100 GB - neoficiálně

Toshiba chystá 45 GB HD DVD disk

Boj o nástupnictví po DVD možná skončí smírem

Sony: Nechceme boj o příští DVD

Nestačí vám kapacita DVD? Počkejte si na FVD

Nástupce současných DVD dorazí do Česka na jaře

Autor:Nejčtenější

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...

Musk smazal Facebook firem Tesla a SpaceX. Vyzvali ho k tomu na Twitteru

Majitel firmy Tesla Elon Musk.

Elon Musk v pátek smazal oficiální stránky svých firem Tesla a SpaceX z Facebooku. Vedlo ho k tomu selhání uvedené...Rusko stále neumí vyrábět termovizní přístroje

Termovize jsou mimo jiné hlavním senzorem všech moderních tanků. Ruské tanky...

Klíčovou součást termovizních přístrojů představují detektory v mozaikovém uspořádání. Vyrábí se pouze v několika...

Posloucháte na YouTube muziku? Služba vás bude chtít otrávit reklamou

YouTube je bohatým hudebním zdrojem, ale hudební průmysl z toho radost nemá.

Bezplatný poslech hudby na YouTube by se brzy mohl stát poněkud nepříjemnou záležitostí. Provozovatelé služby se totiž...

Největší představitelné utrpení? Co ovlivňuje bolest a jak ji měřit

Popište, jakou bolest cítíte (ilustrační foto)

„Bolest je jen slabost opouštějící tělo,“ zněla jedna z propagačních vět amerických mariňáků. Pro někoho jsou...

Další z rubriky

Samsung ukáže na veletrhu CES obrazovku s technologií Micro LED

Prohnutý OLED Samsung

Samsung se chystá na veletrhu CES představit televizory s vylepšenou zobrazovací technologií označovanou jako Micro LED.

Útočníci dokážou zcela zablokovat televizor a těžit na něm bitcoin

ESET Smart Tv security

Teprve před několika týdny se poprvé objevil nový virus pro chytré televize na platformě Android TV, který na pozadí...

Čtverec nebo obdélník? Modulární MicroLED televizor míří na trh

Nývlt Václav: Samsung The Wall

Překvapení, které na konferenci First Look 2018 čekal málokdo. Modulární televizor s MicroLED zobrazovači se na trh...

Najdete na iDNES.cz