Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jak se opravuje vesmírný dalekohled

  7:42aktualizováno  7:42
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír v poslední říjnový den oznámil, že hodlá vyslat posádku k Hubbleovu vesmírnému dalekohledu. Měla by ho opravit, aby vydržel až do roku 2013, a dokonce zvýšit jeho schopnosti. Nebude to však lehké ani levné.
Opravu Hubbleova teleskopu

Opravu Hubbleova teleskopu - Astronaut Richard Linnehan zahájil společně s kolegou Johnem Grunsfeldem na oběžné dráze kolem Země opravu Hubbleova teleskopu, 4. března 2002 | foto: ČTK

Start mise raketoplánu Discovery s označením STS-125 je zatím plánován na květen roku 2008. Na jedenáctidenní cestu k dalekohledu se vydá posádka, která nebude mít oporu ve vesmírné stanici ISS a bude se muset spolehnout jen na sebe a na vybavení raketoplánu.

 Jak vypadá Hubbleův teleskop

Oprava teleskopu

Opravářská mise se nebude skládat jen z výměny opotřebovaných součástí. Bude také instalovat nové přístroje, které umožní výrazně vylepšit schopnosti vesmírného teleskopu.

Vedle výměny gyroskopů, baterií a tepelného obalu posádka umístí na teleskopu spektrograf označovaný jako Cosmic Origins Spectrograph (COS) a širokopásmový snímač Wide Field Camera 3 (WFC3).

COS bude sloužit k měření polohy a pohybu galaxií a také plynů, které plují vesmírem. Vědci doufají, že díky lepšímu pochopení této „kosmické sítě“ budou schopni lépe odhalit celkovou strukturu vesmíru i to, jak se složení vesmíru vyvíjelo od jeho vzniku.

WFC3 zase rozšíří schopnost dalekohledu snímat blízké a vzdálenější hvězdy. Přístroj je schopen analyzovat záření různých vlnových délek, jako například infračervené, ultrafialové i to viditelné lidským okem.

Celkem bude potřeba pět výstupů z raketoplánu, pokud vše poběží podle plánu. Úkolem posádky bude i přesunout dalekohled na vyšší oběžnou dráhu.

Nebezpečná mise

Bezpečností hledisko a finanční náročnost – náklady kolem 900 milionů dolarů – vedly k dlouhému rozhodování.

Jakékoliv selhání může totiž zavinit, že nebude dost kyslíku nebo paliva pro návrat domů, či jen k vesmírné stanici ISS.

V případě vážných problémů odstartuje další raketoplán, který bude připraven v záloze, aby první posádce pomohl. Ta by mezitím byla nucena v nejistotě čekat v nepříliš prostorném raketoplánu. Záchranná posádka by pak musela stihnou přiblížení a pomoc nejvýš do čtyř týdnů. Odpočet startu druhého raketoplánu by tak měl začít ještě v době, kdy bude ten první na Zemi.

"Záchrana teleskopu stojí za to, abych riskoval svůj život," tvrdí John Grunsfeld, jeden z členů posádky, která poletí opravovat dalekohled. Vedle nováčků budou na palubě ještě dva zkušení astronauti Scott Altman a Michael Massimino.

Aby NASA předešla neštěstí, hodlá posádky připravit a vytrénovat na množství různých situací, jako je například oprava ochranného pláště raketoplánu. Ten brání tomu, aby raketoplán shořel, když vstoupí do atmosféry.

Pokud by se dalekohled neopravil, čekal by ho mezi roky 2008 až 2009 konec. Došla by energie pro provoz v důsledku nefunkčních baterií a následně by nefungovaly ani gyroskopy, které umožňují nastavit polohu dalekohledu a zaměřit ho tak na sledování objektů.

Hubbleův teleskop byl doposud opravován a vylepšován třikrát. A to v rozmezí let 1993 až 2002. Třetí mise byla rozdělena na dvě části. Byla plánována i další mise, ale po zkáze raketoplánu Columbia byly lety těchto vesmírných lodí zastaveny.Nejčtenější

Termovize: podívejte se, jak se pečou turisté na Staroměstském náměstí

Záběry z termokamery na Staroměstském náměstí

Infračervené Slow TV se vrací. Na Staroměstské náměstí v Praze jsme umístili infrakameru, která v přímém přenosu...

Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Záhada lidských lebek na rakvi velmože rozluštěna. Může za ně tajemný řád

Hrobka Jana Jiřího ze Švamberka. Detail nepravého madla v podobě dvou železných...

Nález nepoškozené hrobky a kovové rakve významného šlechtice Jana Jiřího ze Švamberka byl sám o sám o sobě...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

O čem si povídali kosmonauti Apolla 11. Poslechněte si tisíce hodin „ticha“

První snímky vycházející Země nad povrchem Měsíce pořídila 28. srpna 1966...

Mise Apolla 11 trvala devět dní a tak dlouho byly zapnuté i mikrofony a magnetofony, které nahrávaly komunikaci mezi...

Zemřel jeden z otců družice Magion, Pavel Tříska

Otcové družice Magion 1. Zleva Jaroslav Vojta, Pavel Tříska, František Hruška....

V pondělí 2. července zemřel fyzik Pavel Tříska. Právě on přišel na samém začátku 70. let s nápadem vyslat spolu s...

V noci se dívejte na nebe. Perseidy předvedou pravidelnou podívanou

Perseidy (Irsko, 7. srpna 2009)

Ani letos nás prach z komety Swift-Tuttle nemine a zájemci, kteří vydrží dlouho do noci, se tak mohou těšit na...

Najdete na iDNES.cz