Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jak se opravuje vesmírný dalekohled

  7:42aktualizováno  7:42
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír v poslední říjnový den oznámil, že hodlá vyslat posádku k Hubbleovu vesmírnému dalekohledu. Měla by ho opravit, aby vydržel až do roku 2013, a dokonce zvýšit jeho schopnosti. Nebude to však lehké ani levné.
Opravu Hubbleova teleskopu

Opravu Hubbleova teleskopu - Astronaut Richard Linnehan zahájil společně s kolegou Johnem Grunsfeldem na oběžné dráze kolem Země opravu Hubbleova teleskopu, 4. března 2002 | foto: ČTK

Start mise raketoplánu Discovery s označením STS-125 je zatím plánován na květen roku 2008. Na jedenáctidenní cestu k dalekohledu se vydá posádka, která nebude mít oporu ve vesmírné stanici ISS a bude se muset spolehnout jen na sebe a na vybavení raketoplánu.

 Jak vypadá Hubbleův teleskop

Oprava teleskopu

Opravářská mise se nebude skládat jen z výměny opotřebovaných součástí. Bude také instalovat nové přístroje, které umožní výrazně vylepšit schopnosti vesmírného teleskopu.

Vedle výměny gyroskopů, baterií a tepelného obalu posádka umístí na teleskopu spektrograf označovaný jako Cosmic Origins Spectrograph (COS) a širokopásmový snímač Wide Field Camera 3 (WFC3).

COS bude sloužit k měření polohy a pohybu galaxií a také plynů, které plují vesmírem. Vědci doufají, že díky lepšímu pochopení této „kosmické sítě“ budou schopni lépe odhalit celkovou strukturu vesmíru i to, jak se složení vesmíru vyvíjelo od jeho vzniku.

WFC3 zase rozšíří schopnost dalekohledu snímat blízké a vzdálenější hvězdy. Přístroj je schopen analyzovat záření různých vlnových délek, jako například infračervené, ultrafialové i to viditelné lidským okem.

Celkem bude potřeba pět výstupů z raketoplánu, pokud vše poběží podle plánu. Úkolem posádky bude i přesunout dalekohled na vyšší oběžnou dráhu.

Nebezpečná mise

Bezpečností hledisko a finanční náročnost – náklady kolem 900 milionů dolarů – vedly k dlouhému rozhodování.

Jakékoliv selhání může totiž zavinit, že nebude dost kyslíku nebo paliva pro návrat domů, či jen k vesmírné stanici ISS.

V případě vážných problémů odstartuje další raketoplán, který bude připraven v záloze, aby první posádce pomohl. Ta by mezitím byla nucena v nejistotě čekat v nepříliš prostorném raketoplánu. Záchranná posádka by pak musela stihnou přiblížení a pomoc nejvýš do čtyř týdnů. Odpočet startu druhého raketoplánu by tak měl začít ještě v době, kdy bude ten první na Zemi.

"Záchrana teleskopu stojí za to, abych riskoval svůj život," tvrdí John Grunsfeld, jeden z členů posádky, která poletí opravovat dalekohled. Vedle nováčků budou na palubě ještě dva zkušení astronauti Scott Altman a Michael Massimino.

Aby NASA předešla neštěstí, hodlá posádky připravit a vytrénovat na množství různých situací, jako je například oprava ochranného pláště raketoplánu. Ten brání tomu, aby raketoplán shořel, když vstoupí do atmosféry.

Pokud by se dalekohled neopravil, čekal by ho mezi roky 2008 až 2009 konec. Došla by energie pro provoz v důsledku nefunkčních baterií a následně by nefungovaly ani gyroskopy, které umožňují nastavit polohu dalekohledu a zaměřit ho tak na sledování objektů.

Hubbleův teleskop byl doposud opravován a vylepšován třikrát. A to v rozmezí let 1993 až 2002. Třetí mise byla rozdělena na dvě části. Byla plánována i další mise, ale po zkáze raketoplánu Columbia byly lety těchto vesmírných lodí zastaveny.
Nejčtenější

Zemřel Stephen Hawking, nejslavnější fyzik současnosti. Bylo mu 76 let

Britský fyzik Stephen Hawking

Světoznámý britský fyzik Stephen Hawking, který byl kvůli neurodegenerativní chorobě ochrnutý, ve věku 76 let zemřel....

Proč je zrzavých tak málo? Všem se líbí, ale zřejmě jsou nemocnější

Zrzavé vlasy dnes mají dnes v průměru zhruba dvě procenta celoevropské populace.

Zrzaví lidé, kterých jsou v Evropě asi dvě procenta, jsou nemocnější než ti nezrzaví, a to především ženy. Přesto zrzky...PŘEHLEDNĚ: Co dělat, abyste nepřišli o ČT Sport a ČT D/Art

Časová osa přechodu na DVB-T2.

Kvůli přechodu na nový formát pozemního televizního vysílání se Česká televize rozhodla, že přesune kanál ČT D/Art do...

Dříve loupil a vraždil na Západě, pak byl zločincem jugoslávské války

Zeljko Raznatovič známý jako Arkan, byl velitelem srbské jednotky Tygři. Právě...

Na Arkana, šéfa nechvalně proslulých Arkanových tygrů z jugoslávské války, měli mezinárodní vyšetřovatelé políčeno...

Slavný archeolog objevil „první město“. A podváděl i ze záhrobí

James Mellaart (s cigaretou) v Çatal Hüyük v 60. letech

Pohled do pozůstalosti zpětně usvědčil autora jednoho z největších archeologických objevů 20. století ze systematického...

Další z rubriky

Jak se SpaceX pokoušelo zachránit „nos“ své rakety

Testování aerodynamického krytu rakety Falcon 9 ve vakuové komoře.

Firma Elona Muska se pokouší kromě prvního stupně zachránit také aerodynamický kryt nákladu, který je drahý a obtížně...

Úspěšný start. Obrázky od zavražděného chlapce z Terezína míří na ISS

Raketa Sojuz MS-08 při startu 21.3.2018 v 18:45 z kosmodromu Bajkonur. Na...

K ISS se dnes vydala nová posádka. Mimo jiné s sebou veze i kopii kresby, kterou vytvořil čtrnáctiletý vězeň...

Český astronom vyfotil Muskův elektromobil na oběžné dráze

Vyfotit elektromobil Elona Muska putující po oběžné dráze se Martinu Maškovi...

„Plující“ tečka ve vesmíru. Přesně tak vypadá elektromobil Tesla Roadster na fotografii českého astronoma Martina...

Najdete na iDNES.cz