Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jak se řídí Pendolino. Vyzkoušeli jsme nejrychlejší vlak v Česku

aktualizováno 
Obdivovaná, proklínaná, každopádně nejmodernější, počítači kompletně řízená sedmivozová jednotka Pendolino jezdí již rok podle pravidelného jízdního řádu mezi Prahou Holešovicemi a Ostravou Hlavním nádražím. Redakce Technetu pro Vás sledovala techniku jednotky 680 Pendolino.

Na fotografii jednotka 680 přijíždí na nádraží Praha Holešovice z tunelu pod přírodní památkou Bílá skála přes železniční most nad Vltavou | foto: Rostislav Jančar

Od počátečních „porodních bolestí“ se Pendolina vypracovala na spolehlivý a rychlý spoj. Za rok provozu soupravy vozily cestující, vstoupily do písniček (nejznámější je Ladovská zima J. Nohavici), vtipů či do prezentace skupiny Kryštof. Průměrně Pendolina najezdily 350 000 km. Celkem jimi cestovalo půl milionu cestujících.

Stručný popis jednotky 680

Pendolino je postaveno pro jízdu až o 30% rychlejší oproti normálním vlakům na normální trati. Německé jednotky ICE od společnosti Siemens mají sice podvozky stejného výrobce, ale rychlostí 300 km/h jezdí po speciální, k jen tomuto účelu postavené vysokorychlostní trati.

Hnací podvozky se nenachází jen pod čelními vozy, ale také je najdete pod dvěma vloženými vozy. Proto souprava na koncích neobsahuje lokomotivy, ale stanoviště strojvedoucího. Jedná se o takzvanou nedělitelnou jednotku

Z hlediska napájení elektrickou energií je to třísystémová jednotka schopná  jízdy v napájecích soustavách 25 kV~50 Hz (Česká republika jižní část a Slovensko jižní část), 15 kV~16 2/3Hz  (Německo - DB a Rakousko - ÖBB  a stejnosměrné 3kV (Česká republika severní část a Slovensko severní část).

.

Složení jednotky 680 Pendolino
 pořadí vozu  třída charakteristika  řada
 1  1 čelní trakční vůz  681
 2  1 vložený vůz  081
 3 kombinovaný vůz bistro a 2. třída vložený trakční vůz  683
 4  2 vložený vůz  084
 5  2 vložený trakční vůz  684
 6  2 vložený vůz  082
 7  2 čelní trakční vůz  682
  

Jak se řídí Pendolino

Výpravčí na Nádraží Praha Holešovice za špatných světelných podmínek dá pomocí svítilny se zeleným světlem soupravě jednotky 680 Pendolino volno

Výpravčí na nádraží Praha Holešovice za špatných světelných podmínek dá pomocí svítilny se zeleným světlem soupravě jednotky 680 Pendolino volno.

Strojvedoucí nastaví voličem (velkou plochou páčkou  nalevo od  levé ruky) rychlost, kterou Pendolino má jet. Počítače samy v režimu automatického řízení soupravu rozjedou
Strojvedoucí nastaví voličem (velkou plochou páčkou nalevo od levé ruky) rychlost, kterou Pendolino má jet. Počítače samy v režimu automatického řízení soupravu rozjedou s důrazem na maximální komfort cestujících. V tomto režimu jednotka 680 také automaticky zpomaluje na nastavenou rychlost. Centrální řízení Pendolina ovládá mikroprocesorové zařízení SIBAS 32.


Jízda s tímto systémem není žádná „nuda“, na trati se neustále mění maximální  rychlost a navíc neustále probíhá diagnostika celé jednotky. Ta vyžaduje v pravidelných a častých intervalech potvrzení. Tlačítko bdělosti musí strojvedoucí mačkat pouze v úsecích trati, kde ještě neproběhla modernizace.

Na displeji se objeví veškeré údaje o jízdě.  Od aktuální venkovní teploty, přes velikost napětí v troleji včetně napěťové soustavy, časové údaje či řazení vozů a označení řídícího vozu až po velikost zadané rychlosti a skutečné rychlosti
Na displeji se objeví veškeré údaje o jízdě.  Od aktuální venkovní teploty, přes velikost napětí v troleji včetně napěťové soustavy, časové údaje či řazení vozů a označení řídícího vozu až po velikost zadané rychlosti a skutečné rychlosti

Na displeji se objeví veškeré údaje o jízdě.  Od aktuální venkovní teploty, přes velikost napětí v troleji včetně napěťové soustavy, časové údaje či řazení vozů a označení řídícího vozu až po velikost zadané rychlosti a skutečné rychlosti. Omluvte prosím rozostření obrazu způsobené vibracemi v kabině při maximální rychlosti.


Na fotografii nahoře vidíte nulovou rychlost (na display zařízení ERTMS) , kdy souprava zastavila z důvodu stavebních prací na koridoru
Druhá možnost jízdy s Pendolinem  je manuální řízení.  Skutečnou rychlost sleduje strojvedoucí na dvou displejích

Druhá možnost jízdy s Pendolinem  je manuální řízení. Skutečnou rychlost sleduje strojvedoucí na dvou displejích. Na fotografii nahoře vidíte nulovou rychlost (na display zařízení ERTMS) , kdy souprava zastavila z důvodu stavebních prací na koridoru. Na dolní fotografii vidíte, že zadaná rychlost je nulová a dále vidíte skutečnou rychlost.
Strojvedoucí si před samotnou jízdou vybere jeden ze zmíněných způsobů ovládání rychlosti. Omluvte prosím odlesky postavy osvětleného strojvedoucího, které jsou vidět na antireflexním povrchu monitoru.

Na modernizovaných, koridorových úsecích  strojvedoucí využívá služeb moderního zabezpečovacího zařízení LS 90 a vidí proto z okna aktuální návěstidlo.

Na modernizovaných koridorových úsecích  strojvedoucí využívá služeb moderního zabezpečovacího zařízení LS 90 a vidí proto z okna aktuální návěstidlo.  Příští návěstidlo vidí např. takto.  Na tomto obrázku vidíte, že na následujícím návěstidle bude rychlost stůj.
V tomto případě jednotka 680 zastavila na příštím návěstidle z důvodu stavebních prací na koridoru.  Takto dá přednost jinému Pendolinu v protisměru.

Tam, kde se modernizace teprve bude provádět, určují maximální rychlost pouze návěstidla. Na fotografii vidíte na světelném návěstidle (v dešti)  návěst 40km/h a volno

Tam, kde se modernizace teprve bude provádět, určují maximální rychlost pouze návěstidla. Na fotografii vidíte na světelném návěstidle (v dešti)  návěst 40km/h a volno.

Když vás doma „zlobí“ váš počítač, tak ho nejspíš opravíte tzv. restartem. A protože Pendolino je prošpikováno počítači, je jedním ze způsobů nápravy poruchy reset řídícího systému

Za zády strojvedoucího najdete  spínače a pod nimi jističe od elektrických zařízení jednotky 680. Když vás doma „zlobí“ váš počítač, tak ho nejspíš opravíte tzv. restartem. A protože Pendolino je prošpikováno počítači, je jedním ze způsobů nápravy poruchy reset řídícího systému. Takto strojvůdci restartují „zlobící“ zařízení.

Pro spojení s okolím slouží tento GSM telefon, na který se může dovolat jakýkoli dispečer či výpravčí

Pro spojení s okolím slouží tento GSM telefon, na který se může dovolat jakýkoli dispečer či výpravčí.

Spojení s vlakovou četou umožňuje palubní telefon

Spojení s vlakovou četou umožňuje palubní telefon.

V každém voze se nachází také telefon pro spojení průvodčích nebo vlakvedoucích se strojvůdcem

V každém voze se nachází také telefon pro spojení průvodčích nebo vlakvedoucích se strojvůdcem.


Jak vypadá jízda Pendolina

Před odpoledním výjezdem do Ostravy se Pendolino uklízí ve stanici Praha Holešovice

Před odpoledním výjezdem do Ostravy se Pendolino uklízí ve stanici Praha Holešovice.  Část jednotek 680 v rámci oběhu „nocuje“ v depu Bohumín (přesně DKV Ostrava, PJ Bohumín). Mimo jiné zde probíhá mytí  neděleného čelního skla (výrobce Saint Gobain Sully) čelního vozu před návratem do slezského železničního uzlu. Pro zajímavost uvedu, že se jedná o elektricky vyhřívané sklo s integrovaným topným drátem v celé ploše.

Stavební práce na koridoru způsobily „zjednokolejnění“ úseku. Vlaky „na opačném konci“ musí počkat, než projedeme povolenou maximální padesátkou. 
Stavební práce na koridoru způsobily „zjednokolejnění“ úseku. Vlaky „na opačném konci“ musí počkat, než projedeme povolenou maximální padesátkou.

Ještě nedávno se vlaky proháněly na staré trati vpravo. Jízda na ní byla pro malé poloměry zatáček pomalá

Ještě nedávno se vlaky proháněly na staré trati vpravo. Jízda na ní byla pro malé poloměry zatáček pomalá. V současnosti se jezdí po napřímeném koridoru.  Od prosincového jízdního řádu se na novém úseku zvýší rychlost.

Zato na již zprovozněných úsecích koridoru jde objektivem fotoaparátu vyjádřit maximální rychlost
Okýnkem dostává strojvedoucí na nádraží od výpravčího jízdní rozkazy
Zato na již zprovozněných úsecích koridoru jde objektivem fotoaparátu vyjádřit maximální rychlost. Okýnkem na dolní fotografii dostává strojvedoucí na nádraží od výpravčího jízdní rozkazy.


Pokud Pendolino projíždí oblouky o velkých poloměrech, tak se pro kompenzaci nepříjemné odstředivé síly využívá pouze sklon železničního svršku, jak to vidíte na fotografii

Pokud Pendolino projíždí oblouky o velkých poloměrech, tak se pro kompenzaci nepříjemné odstředivé síly využívá pouze sklon železničního svršku, jak to vidíte na fotografii. Mírné naklonění jednotky 680 můžete poznat porovnáním úhlu mezi sloupkem čelního skla a sloupem  trakčního vedení.

Pendolino je vybaveno nuceným naklápěním vozových skříní pomocí hydraulických válců. Odklon od svislé osy činí až 8°

Pendolino je vybaveno nuceným naklápěním vozových skříní pomocí hydraulických válců. Odklon od svislé osy činí až 8°. Řešení umožňuje zvýšit rychlost v oblouku při zachování jízdního komfortu. Naklápění skříní zajišťuje systém TILTRONIX. Naklápění je řízeno elektronickou jednotkou,  která získává informace v podvozku z gyroskopických čidel.


Fotografie z provozu či zákulisí jednotky 680 Pendolino


1.Pracoviště vlakvedoucího

Výpravčí na Nádraží Praha Holešovice za špatných světelných podmínek dá pomocí svítilny se zeleným světlem soupravě jednotky 680 Pendolino volno

Informační systém pro cestující či hlášení cestujícím ovládá vlakvedoucí ze svého stanoviště, které najdete ve vloženém voze 084. Pracoviště je vybavené monitorem diagnostiky (stejný má strojvedoucí), ovládáním vlakového rozhlasu, programovací centrálou informačních tabulí a audiosystémem. Také se zde ovládá klimatizace prostor pro cestující.


2.Přizpůsobení pro invalidy

Ve voze 084 jsou také dvě místa pro invalidní vozíky. Hned za stěnou se nachází prostorné WC pro invalidy

Ve voze 084 jsou také dvě místa pro invalidní vozíky. Hned za stěnou se nachází prostorné WC pro invalidy.

Toaleta pro invalidy je jako jediná velmi prostorná. Dveře do WC se automaticky otevírají tak, že nezmenší prostor uvnitř ani vně. Bohužel jsou poněkud „líné“. A tak musíte trpělivě čekat, než se otevřou

Toaleta pro invalidy je jako jediná velmi prostorná. Dveře do WC se automaticky otevírají tak, že nezmenší prostor uvnitř ani vně. Bohužel jsou poněkud „líné“. A tak musíte trpělivě čekat, než se otevřou

Maminky na této toaletě najdou sklápěcí desku pro přebalení svého miminka

Maminky na této toaletě najdou sklápěcí desku pro přebalení svého miminka.

Prostě na invalidy je v Pendolinu pamatováno důstojně

Prostě na invalidy je v Pendolinu pamatováno důstojně.
 Slepci najdou informace v Brailově písmu jak pro otevírání dveří tak ve značení sedadel
Slepci najdou informace v Braillově písmu jak pro otevírání dveří tak ve značení sedadel.

3.Bistro vůz  683

Nakládací dveře bistro vozu ve stanici Praha Holešovice  při doplňování zásob

Nakládací dveře bistro vozu ve stanici Praha Holešovice  při doplňování zásob

Technické zázemí tvoří např. tato úpravna vody, která dezinfikuje vodu pomocí UV záření

Zavřené nakládací dveře bistro vozu z pohledu cestujícího.

Tento obrázek bistro vozu možná znáte…

Tento obrázek bistro vozu možná znáte…

…a to je pohled obsluhy na bar bistro vozu. Když není bar obsluhován, je výčepní zařízení uzamčeno krytem

…a to je pohled obsluhy na bar bistro vozu. Když není bar obsluhován, je výčepní zařízení uzamčeno krytem.

…nebo to je pohled obsluhy na pokladnu, kávovar a kuchyňský koutek
…nebo to je pohled obsluhy na pokladnu, kávovar a kuchyňský koutek.

Bar bistro vozu s uzamčeným výčepním zařízením
Bar bistro vozu s uzamčeným výčepním zařízením.

Police na nápojové kelímky
Police na nápojové kelímky.

Police s nádobím
Police s nádobím.

Technické zázemí tvoří např. tato úpravna vody, která dezinfikuje vodu pomocí UV záření
Technické zázemí tvoří např. tato úpravna vody, která dezinfikuje vodu pomocí UV záření.

Dále zde najdete kontejnery na polotovary, které  se v kuchyňském koutku připraví k servírovaní
Dále zde najdete kontejnery na polotovary, které  se v kuchyňském koutku připraví k servírovaní.

Technické zázemí tvoří např. tato úpravna vody, která dezinfikuje vodu pomocí UV záření

Chladící agregát se používá nejen pro čepované pivo. 

4.Sedadla
Všechna sedadla vyrobila česká firma Borcad CZ. Vždy jsou uspořádána v schématu 2+1. Všechny sedačky mají sklopné loketní opěrky.

V první třídě mají červenou barvu a jsou uspořádána proti sobě (s rozkládacím stolečkem uprostřed)
Zásuvky umožňují např. práci notebookem


V první třídě mají červenou barvu a jsou uspořádána proti sobě (s rozkládacím stolečkem uprostřed) – ve voze 081 a za sebou ve voze 681. Umožňují např. práci s notebookem či jednání. Podlaha je krytá kobercem.

V druhé třídě mají sedadla modrý potah. Jsou uspořádána za sebou a proti sobě (vždy kombinovaně v každém voze)
V druhé třídě mají sedadla sklopný stoleček
V druhé třídě mají sedadla modrý potah a sklopnou opěrku pro nohy
V druhé třídě mají sedadla modrý potah a sklopnou opěrku pro nohy
V druhé třídě mají sedadla modrý potah. Jsou uspořádána za sebou a proti sobě (vždy kombinovaně v každém voze), mají sklopný stoleček a sklopnou opěrku pro nohy. (Stejné opěrky pro nohy mají i  sedadla v první třídě v uspořádání za sebou).


Technické parametry jednotky 680 Pendolino:
Výrobce: ALSTOM Ferroviaria S.p.A.
Počet vyrobených jednotek: 7
Celková kapacita:331 + 2 místa pro vozíčkáře
Celková hmotnost: 385 tun
Výška se staženými sběrači: 4 310 mm
Maximální rychlost: 230 km/h ; v ČR 160 km/h
Počáteční zrychlení: 0,41 m.s-2
Napájecí systémy: 15 kV 16,7 Hz; 25 kV 50 Hz; 3 kV ss
Trvalý výkon: 3 920 kW
Maximální tažná síla: 200 kN
Celková délka: 184,4 m
Vozové skříně: lehké samonosné, svařované z velkoplošných hliníkových profilů.
Délka čelního vozu: 27,65 m
Délka vloženého vozu: 25,9 m
Šířka skříně: 2,8 m
Rozchod: 1435 mm
Vzdálenost otočných čepů podvozků: 19 000 mm
Rozvor podvozku: 2 700 mm
Speciální výbava: 
- nekuřácké vozy
- možnost přepravy cestujících na vozíku polohovací sedačky
- moderní informační systém a vlakový rozhlas
- klimatizace
- elektronické ovládání roletky
- tlačítka pro přivolání průvodčího
v první třídě:
- audiosystém se třemi hudebními programy
- zásuvky 230 V

Poděkování: Redakce Technet.cz děkuje všem pracovníků ČD, kteří spolupracovali na vzniku této reportáže. Jedná se zejména o Ing. Aleše Ondrůje, Ing. Michala Šimandla, Ing. Aleše Kiku a Ing. Václava Sosnu.

Příště: Jak se čerpají fekálie z Pendolina aneb vše o technice kolem jednotky 680Nejčtenější

„Tak mě zastřel!“ vykřikl ruský voják a zavraždil šestnáctiletého kluka

Vražedná zbraň. Touto pistolí Stečkin APS zastřelil opilý ruský voják Rudněv v...

„Teď v Československu platí sovětské zákony,“ řekl ruský generál vyšetřovatel Veřejné bezpečnosti, když pátrali po...

Zabil je výbuch ruského tanku v centru Prahy. KSČ ničila životy pozůstalým

Tanky typové řady T-54/55, ten blíž k fotografovi evidentně neschopný pohybu,...

Zatímco na pražské Vinohradské třídě hořel a vybuchoval tank, zmatení ruští vojáci na Václavském náměstí zahájili palbu...Tento pancíř dá tankistům pocit bezpečí a jistoty. Ale bude to stačit?

SMART PROTech na tanku Leopard 2

Německá firma IBD Deisenroth Engineering (IBD) představila prototyp balistické ochrany SMART PROTech pro obrněná...

Úspěšný start. Sonda míří ke Slunci tak blízko, jako žádná předtím

Úspěšný start rakety Delta IV Heavy 12.8.2018 v 9:31 se sondou Parker Solar...

V neděli ráno se ke Slunci vydala unikátní sonda Parker Solar Probe. Měla by se přiblížit k naší hvězdě podstatně blíže...

Sulfan jako lék? V lidských buňkách možná pomáhá zvrátit stárnutí

Klíč k procesu stárnutí tkví v DNA.

Tým vědců zkoumající jednu z příčin stárnutí oznámil úspěch, a to přímo na lidských buňkách v laboratorních podmínkách....

Další z rubriky

OBRAZEM: Létající unikáty v Mladé Boleslavi, přijel i prezident Masaryk

HISTORICAL AIRSHOW 2018 – 12. DOBOVÝ LETECKÝ DEN v Mladé Boleslavi

Legendární stíhačka Lockheed P-38 Lightning, dopravní Boeing 737 ultramoderní čtvrté generace a vystoupení leteckých...

U Londýna krouží nejmodernější éra současnosti a sedí model superstíhačky

An Airbus 400M lands after a flying display at the Farnborough Airshow in...

V pondělí byl ve Farnborough u Londýna zahájen letošní ročník jednoho z největších tradičních mezinárodních aerosalonů....

Teror na obou stranách, zbraně z ČSR. Stát Izrael se rodil v bolestech

David Ben Gurion čte Deklaraci nezávislosti Státu Izrael 14. května 1948 v Tel...

Navzdory sabatu hájili Židé svůj nově vzniklý stát i o sobotách. Takřka klíčový význam pro ně měly dodávky zbraní z...

Najdete na iDNES.cz